Żarówki

Żarówki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Żarówki-poradnik Westwing

Piękne lampy, kinkiety i plafony nazywane są biżuterią domu. Pełnią jednak nie tylko dekoracyjną funkcję – służą przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń. Dlatego nawet najbardziej wyszukany, kryształowy żyrandol potrzebuje towarzystwa prozaicznej żarówki. Doradzamy, jak wybrać energooszczędne i praktyczne żarówki, które pozwolą oświetlić wnętrza i stworzyć wyjątkowy nastrój.

Żarówki tradycyjne

Żarówkę wynalazł w połowie XIX wieku Thomas Edison. Od tego czasu niewiele zmieniło się w jej konstrukcji. Składa się z drucika wykonanego z wolframu (w czasach Edisona używano grafitu), umieszczonego w szklanej bańce wypełnionej gazem, obecnie najczęściej argonem z domieszką azotu. Tradycyjne żarówki dają światło przyjazne dla oczu, o nieco niższej temperaturze barwowej niż światło słoneczne. Przez ponad sto lat były one jedynym elektrycznym źródłem światła używanym w domach mieszkalnych.

Niestety tradycyjne żarówki są bardzo energochłonne – zaledwie 5% pobieranej przez nie energii elektrycznej zużywane jest do produkcji światła. Dlatego chociaż wciąż dostępne są w sklepach, Unia Europejska dąży do wyeliminowania ich z rynku i zastąpienia ich bardziej przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Warto pamiętać, że chociaż tradycyjne żarówki są tańsze niż ich energooszczędne odpowiedniki, ich eksploatacja jest znacznie droższa. Świecą zaledwie do 1000 godzin, co powoduje konieczność ich częstego wymieniania. Wysoka energochłonność oznacza z kolei wysokie opłaty za prąd.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są udoskonaleniem żarówek tradycyjnych. Świecą również dzięki wolframowi, znajduje się on jednak wewnątrz obudowy krzemowej, a nie szklanej. Gaz, którym wypełnione są tego rodzaju żarówki, wzbogacony jest o halogeny, czyli pierwiastki o szczególnych właściwościach chemicznych, przedłużających żywotność wolframu. Dzięki temu żarówki halogenowe świecą dłużej niż tradycyjne, nawet do 4000 godzin. Dają światło bardziej zbliżone do słonecznego niż żarówki tradycyjne.

Największą wadą żarówek halogenowych jest to, że bardzo się nagrzewają, dlatego nie zawsze nadają się do małych pomieszczeń. Lepiej jest unikać ich również w pokoju dziecięcym – zamontowane w lampce na biurku mogą być przyczyną poparzeń. W zwykłych żarówkach halogenowych zachodzi również zjawisko „uderzenia prądowego”, czyli zwiększonego zużycia prądu w momencie włączenia żarówki. Dlatego lepiej używać ich w pomieszczeniach, w których światło świeci się stale przez kilka godzin, na przykład w salonie.

Rekomendowane przez Unię Europejską są obecnie energooszczędne żarówki halogenowe. Są one wypełnione gazem ksenonem i zużywają o 20-25% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Tak zwane żarówki ulepszone w technologii halogenowej mają kształt pozwalający na zamontowanie ich w oprawach przeznaczonych dla tradycyjnych żarówek.

Alternatywne rodzaje oświetlenia

Obok żarówek tradycyjnych i halogenowych do oświetlenia domów używa się również świetlówek kompaktowych. Są one energooszczędne, a najnowocześniejsze modele mogą świecić nawet do 20 000 godzin. Z powodu tak zwanego efektu stroboskopowego świetlówki są jednak bardziej męczące dla oczu niż żarówki tradycyjne lub halogenowe – nawet te najnowszej generacji wytwarzają delikatnie migające, męczące światło. Trzeba również pamiętać, że ze względu na niewielką ilość rtęci zawartej w świetlówkach nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci, a ich stłuczenie może być szkodliwe dla osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Ostatnio ogromną popularność zyskują diody luminescencyjne, czyli LED-y. Są bardzo małe, dlatego idealnie sprawdzają się jako oświetlenie dekoracyjne. Dzięki panelom LED składającym się z wielu diod możliwe jest jednak używanie ich również do oświetlenia ogólnego. Świecą bardzo długo, do 30 000 godzin – mogą więc służyć nawet przez dwadzieścia lat, co wynagradza ich wysoką cenę. Są również wyjątkowo energooszczędne, ponieważ 80-95% energii elektrycznej przekształcane jest w nich w światło. Na rynku dostępne są diody o każdym kolorze światła, tylko te najwyższej jakości dają jednak ciepłe, białe światło najlepiej nadające się do oświetlania pomieszczeń.Żarówki

Temperatura barwowa żarówek

Żarówki różnią się nie tylko mocą, ale również temperaturą barwową, która wpływa na wygląd pomieszczenia oraz nastrój. Światło o ciepłej temperaturze barwowej (oznaczone jako poniżej 3300 K) tworzy przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Z kolei światło chłodne, bardziej zbliżone do światła słonecznego, działa stymulująca i dobrze sprawdza się w miejscu pracy. Żarówki tradycyjne i halogenowe mają stałą temperaturę barwową wynoszącą odpowiednio 2500 K i 3200 K. W przypadku świetlówek kompaktowych oraz lamp LED istnieje natomiast możliwość dobrania temperatury barwowej w zależności od potrzeb.

Rodzaje oświetlenia do różnych celów

W zależności od tego, gdzie zostaje zamontowana żarówka i do czego ma ona służyć, należy zdecydować się na model o odpowiedniej mocy i temperaturze barwowej. Oto kilka podpowiedzi, jak wybrać najbardziej skuteczny i przyjazny sposób oświetlenia pomieszczeń.

Do oświetlenia ogólnego salonu, który ma służyć do wypoczynku, najlepiej wybrać żarówki halogenowe lub świetlówki o ciepłej barwie (2700-3000 K). Warto zdecydować się na świetlówki, które mają możliwość podłączenia do ściemniaczy.

W łazience dobrze sprawdzą się żarówki halogenowe zarówno do oświetlenia ogólnego, jak i oświetlenia lustra. Lampy LED to doskonałe oświetlenie ogólne, ale też dekoracyjne – nie są natomiast polecane do oświetlania lustra.

Do oświetlenia kuchni najlepiej wybrać żarówki halogenowe lub świetlówki. Warto pamiętać również o oświetleniu blatów – tutaj sprawdzą się halogeny o niskiej mocy (20 W) rozmieszczone w odległości 40-60 cm. Wielbiciele nowoczesnych rozwiązań powinni natomiast zdecydować się na zainstalowanie listew LED.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia do czytania i pracy przy komputerze. Najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe o mocy 40-80 W lub świetlówki kompaktowe o mocy 11-18 W. Należy pamiętać, żeby światło do czytania znajdowało się nieco za plecami osoby siedzącej w fotelu, natomiast lampka na biurko powinna stanąć po lewej stronie (dla osób praworęcznych), odrobinę za ekranem komputera.

Wybór odpowiedniej żarówki jest niezbędnym elementem aranżacji wnętrza. Właściwie dobrane oświetlenie jest równie ważne w domu, jak na planie zdjęciowym. Dlatego warto eksperymentować z różnymi rodzajami żarówek, żeby wybrać takie, które będą pozytywnie wpływać na samopoczucie i podkreślać styl aranżacji.