Narzuty

Narzuty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Narzuty-poradnik Westwing

Narzuty mogą odmienić dom nie do poznania. To dekoracje, które powinny znaleźć się w każdej sypialni. Mogą być używane na wiele sposobów. Wybór konkretnego modelu to decyzja warta uwagi. Faktura, kolor i wzór narzuty będą widoczne na dużej powierzchni. Ważne, by pasowały do całej kompozycji.

W wielu sypialniach łóżko znajduje się w centrum pomieszczenia. W ciągu dnia warto zadbać, aby pościel była zabezpieczona przed kurzem i zabrudzeniami. Idealnym sposobem będzie użycie narzuty. Bogata oferta wzorów i kolorów sprawi, że każdy znajdzie odpowiedni model. Narzuty powinny pasować do mebli oraz pozostałych dekoracji w sypialni, można je dobrać pod kolor zasłon czy ścian lub pod kątem podobnej faktury.

narzuty do sypialni

Gdzie jeszcze można wykorzystać narzuty?

Sprawdzą się doskonale w salonie – jako odświeżenie mebli tapicerowanych. Dzięki okryciu kanapa może znów wyglądać jak nowa. Narzuty to nie tylko dekoracyjne dodatki, lecz także bardzo praktyczne tekstylia, które pozwalają zachować na dłużej czystość tapicerki. Niektóre modele można też traktować jak obrusy lub podkłady pod obrusy.

W pokoju dziecięcym narzuty ochronią obicia mebli przed plamami, ale można je wykorzystywać także w inny sposób. Narzuta rozłożona na podłodze będzie miękką odmianą dla często poruszających się na kolanach dzieci. Ułatwi też zbudowanie zamku, namiotu czy bazy między krzesłami. Może się na niej znaleźć ulubiona postać bajkowa dziecka lub jakiś element, który powtarza się w wystroju.

Narzuty powinny też zainteresować właścicieli ogrodu lub tarasu. Ponieważ są ciepłe i szyte z materiałów umożliwiających pranie, ich funkcjonalność wychodzi poza mury domu. Narzuta przypominająca pled może być wykorzystana jako okrycie w chłodny wieczór. To idealny sposób, by ożywić aranżację huśtawki lub tarasowej ławeczki.

narzuty do salonu

Ozdoba i wygoda

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego uszyto narzutę. Im wytrzymalszy, tym lepiej. Przy zakupie narzuty gorszej jakości trzeba się liczyć z tym, że może się spruć, zniekształcić w praniu lub stracić swoją oryginalną barwę. Takie narzuty można uznać za przedmioty jednorazowego użytku. Z czego powinna być uszyta dobra, trwała narzuta?

Narzuty z akrylu lub poliestru wymagają od nas najmniej czasu i poświęcenia. Są szybko schnące i nie trzeba ich prasować. Idealne do przykrycia mebli ogrodowych czy dziecięcych łóżek.

Satynowe dodają pomieszczeniom elegancji i szyku. Sprawdzą się doskonale w sypialni. Należy jednak pamiętać, by nie łączyć ich z pościelą z tego samego materiału, ponieważ kapa będzie się zsuwać.

Bawełniane można wykorzystać w sypialni czy salonie. Często w komplecie znajdują się także poszwy na poduszki, które stanowią jej doskonałe uzupełnienie. Materiał ten będzie bardzo miły w dotyku, jednak wymaga częstego prania i prasowania.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór narzuty wykonanej z tego samego materiału co poduszki, lub przynajmniej w tym samym kolorze i stylu. Produkty, takie jak koce lub narzuty powinny być o 20 cm dłuższe i szersze niż mebel, na którym mają się znaleźć. Pozwoli to na dokładne przykrycie sofy lub fotela w taki sposób, żeby narzuta nie sięgała podłogi.

narzuty dekoracyjne

Pokaż mi swoją narzutę, a powiem Ci, kim jesteś!

Wybór narzuty powinien być zdeterminowany przede wszystkim wymiarami i rodzajem mebla, który ma okrywać, ale też gustem (tym, co nam się podoba, a co nie) i możliwościami finansowymi (budżetem na zakup). Na pierwszym etapie poszukiwań należy wyłonić kilka modeli, które odpowiadają tym trzem wytycznym. Do wyboru tej właściwej doprowadzą kolejne pytania pomocnicze oraz decyzja o tym, na jak duże kompromisy możemy iść:

  1. Czy kolor narzuty dobrze wkomponuje się we wnętrze?
  2. Czy faktura materiału odpowiada oczekiwaniom i potrzebom?
  3. Czy narzutę można wyprać w pralce, czy też wymaga pralni chemicznej?
  4. Czy narzuta zachowuje sztywność, czy też będzie mogła być wykorzystywana jako pled?
  5. Czy estetyka narzuty (design, obszycia, falbany, frędzle, kokardki, pikowanie) odpowiada stylistyce wnętrza?

Odpowiedzi na powyższe pytania porządkują myślenie o narzutach. Ostatnie ma decydujący wpływ dla każdego dekoratora wnętrz. Dlatego korzystając z pomocy fachowców, warto przypomnieć im także o innych ważnych aspektach – przytulności i praktyczności.