Szukaj

Niebieskie talerze

Sortuj
47 Produkty
Sortuj

Skompletuj niecodzienną zastawę niebieskich talerzy

Niebieskie talerze do niedawna niezbyt często gościły na naszych stołach. Teraz to się zmienia ponieważ dostrzegliśmy walory zastawy w tej barwie, jak również możliwości zestawiania niebieskiego z innymi kolorami, co na stole wygląda efektownie i nietuzinkowo. Niebieski bowiem to kolor, który lubi towarzystwo innych barw, jest pełen symboliki i wywołuje wiele pozytywnych skojarzeń.

Najczęstsze z nich to: czystość, spokój, woda, świeżość, chłód, a także kreatywność i inspiracja. Niebieskie jest niebo oraz morza i oceany, a z wodą kojarzymy czystość. W podmuchu wiatru, a więc i w świeżym powietrzu czujemy orzeźwienie. Dlatego zachęcamy – sięgnijcie po niebieskie talerze i inne naczynia w tej barwie, by aranżacja stołu wywoływała wszystkie wspomniane skojarzenia.

Niebieskie talerze na co dzień i od święta

Choć w wielu domach dominującym kolorem zastawy stołowej jest biel, w ostatnich sezonach coraz popularniejsze stają się naczynia kolorowe, także niebieskie. Mogą one być wykorzystywane zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej uroczystych okazji. Kolor niebieski pasuje do wnętrz urządzonych w wielu stylach, a w połączeniu z bielą ta lista staje się jeszcze dłuższa.

Przede wszystkim niebieski na stole odnajdzie się w stylistyce marynistycznej, gdzie gra rolę pierwszoplanową. Kilka ciekawych dodatków, np. białe muszle, kamyki z plaży, niebiesko-białe serwetki oraz niebieskie talerze wystarczą, by stworzyć smakowitą stylizację.

Niebieskie talerze zestawione z białymi elementami zastawy, np. grubymi ceramicznymi kubkami lub filiżankami oraz miseczkami ułożonymi na serwecie w biało-niebieską kratę stworzą idealną zastawę na letnie śniadanie na tarasie, w ogrodzie lub na działce. Warto też zwrócić uwagę na naczynia niebiesko-białe. Na niebieskim tle często widzimy białe lub nawet czerwone, zielone, pomarańczowe drobniutkie wzory (np. kwiatuszki, kółeczka, listki). Z pewnością kojarzycie ceramikę z Bolesławca – właśnie tamtejsze naczynia są dekorowane w taki sposób.

Niebieskie talerze do wnętrz w różnych stylach

Talerze w kolorze niebieskim to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia kuchni. Z powodzeniem można wykorzystać je także jako dekoracje różnych pomieszczeń. W kuchni będą świetnie wyglądały ustawione na wiszących półkach oraz blatach. Z kolei w jadalni warto wyeksponować je w przeszklonym kredensie bądź witrynie.

Tradycyjne okrągłe niebieskie talerze z porcelany będą pasować do eleganckiej jadalniw stylu klasycznym. Te ozdobione motywem kwiatowym podkreślą ciepło i kobiecość wnętrza w stylu prowansalskim oraz angielskim. Z kolei kwadratowe lub prostokątne niebieskie talerze o bardzo ciemnej barwie sprawdzą się w kuchni w stylu industrialnym. Warto pamiętać, że wszelkie odcienie błękitu będą świetnie prezentować się na śnieżnobiałych, gładkich obrusach.

Niebieskie talerze z różnych materiałów

Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać talerze niebieskie, aby w dobrym stanie służyły przez wiele lat, dekorując stoły, kuchnię oraz jadalnię. Rodzaj materiału, z którego są wykonane przesądza również o funkcjonalności i walorach dekoracyjnych talerzy.

 • Porcelana – kruchy, delikatny, ale jednocześnie szlachetny i luksusowy rodzaj ceramiki. Porcelanowe niebieskie talerze są zazwyczaj ręcznie malowane oraz bardzo ozdobne.
 • Porcelit – gatunek ceramiki wypalanej z gorszych jakościowo składników niż porcelana, jest bardzo odporny na wyszczerbienia i niezbyt drogi. Duży, płytki niebieski talerz z porcelitu sprawdzi się jako patera na ciasto lub owoce.
 • Fajans – naturalny charakteryzuje się niezbyt ładnym szarym kolorem, więc podczas produkcji naczynia pokrywa się różnobarwnym szkliwem. Niebieskie talerze z fajansu to dobry wybór do używania na co dzień.
 • Kamionka – surowiec gruby, nieprzejrzysty, pokrywany glazurą i doskonale utrzymujący ciepło. Kamionkowe niebieskie talerze są chętnie wykorzystywane do serwowania gorących potraw.
 • Plastik – niebieskie talerze plastikowe jednorazowe to bardzo praktyczne rozwiązanie na pikniki lub grille. Z kolei te wykonane z grubszego plastiku, wielorazowe – sprawdzą się w roli serwisu dla dzieci.
 • Papier – niebieskie talerze z papieru, podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki, to przydatne akcesoria na ogrodowe przyjęcia oraz zabawy urodzinowe dla najmłodszych. Można na nich podawać owoce i słodkości.
 • Niezbędne elementy kolekcji

  Niebieskie talerze powinny przede wszystkim być bardzo funkcjonalne. Dlatego w zestawie muszą się znaleźć duże modele obiadowe (średnica 28-30 cm) oraz głębokie talerze do zupy lub dań z makaronem (o średnicy 24-26 cm). Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w talerze na zakąski (średnica 20-22 cm), a także deserowe (18-20 cm). Jeśli chodzi o liczebność kolekcji, w zależności od potrzeb, można zdecydować się na komplet przeznaczony dla 6, 12 lub 24 osób.

  Niebieskie talerze to dobry i niebanalny pomysł, by nadać codziennej aranżacji stołu nowy charakter.

  Odkryj naszą szeroką gamę niebieskich talerzy na Westwing i kup swój ulubiony model!