AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

20 rocznica ślubu, czyli porcelanowa! W Twoim otoczeniu jest ktoś, kto wkrótce będzie obchodzić 20 rocznicę ślubu? A może to Wy możecie się pochwalić takim stażem? Czy wiecie, kiedy odnawiać przyrzeczenia, jak uczcić taką rocznicę i co najlepiej kupić na prezent? Mamy na to mnóstwo pomysłów! 

Porcelanowe gody – nazwa i symbolika 

Każda rocznica ma swoją oryginalną nazwę, związaną z daną symboliką. Wymyśliła je w 1922 roku amerykańska pisarka Emily Post. Przykładowo 3 rocznica ślubu nazywana jest skórzaną, 5 rocznica ślubu drewnianą, a 15 rocznica ślubu to rocznica kryształowa. 20 rocznica ślubu nie bez powodu jest nazywana w ten sposób. Nazwy rocznic ślubu związane są z rodzajem więzi, dlatego też im więcej lat stażu, tym szlachetniejsza nazwa. 

20 rocznica ślubu to inaczej porcelanowe gody. Materiał ten kojarzy się z pięknem, szczęściem i starannością, a także wyjątkowością. 

Jak uczcić 20 rocznicę ślubu? 

Z pewnością porcelanowa rocznica to wyjątkowe wydarzenie. Świętujemy dwie dekady małżeństwa, wspólnych chwil w radości i smutku, a także naprawdę wiele przeżyć. Warto więc je odpowiednio uczcić! Biorąc pod uwagę to, że większość świętujących osób będzie w wieku 40+, pomyślmy, co je najbardziej ucieszy. Może to być obiad z przyjaciółmi, impreza w stylu lat 80, albo romantyczny wyjazd we dwoje do SPA. Wszystko oczywiście zależy od charakteru i preferencji szczęśliwego małżeństwa. 

Kiedy odnawiać przysięgę? 

20 rocznica ślubu to także świetny pomysł na odnowienie przysięgi małżeńskiej. To wydarzenie bez wątpienia odświeży uczucie, podkreśli jego wartość i nada uroczysty charakter całemu wydarzeniu. Ceremonia odnowienia przyrzeczeń odbywa się w kościele, albo w obecności mistrza ceremonii, który prowadzi śluby humanistyczne. W zależności od tego, na jakim rodzaju uroczystości nam zależy, możemy ponownie przeżyć to, co 20 lat temu. 

Pomysły na dekoracje na rocznicę ślubu 

Jak udekorować miejsce, w którym będziemy świętować dwie dekady małżeństwa? Motywem przewodnim może być porcelana, ale także np. kraj, który małżonkowie odwiedzili podczas podróży poślubnej, albo ulubiony motyw z serialu wspólnie oglądanego przez lata. Niech ten dzień kojarzy się tylko z dobrymi chwilami! 

Szablony na zaproszenia na 20 rocznicę ślubu

Jeśli zamierzasz zorganizować przyjęcie z okazji 20. rocznicy ślubu, warto pamiętać o eleganckich, tematycznych zaproszeniach dla gości. Sprawdź szablony, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję!

zaproszenie na dwudziestą rocznicę ślubu
zaproszenie na dwudziestą rocznicę ślubu
zaproszenie na dwudziestą rocznicę ślubu

Pomysły na prezent na 20 rocznicę ślubu dla męża 

Zanim będziecie świętować złote gody, czeka was jeszcze wiele wyjątkowych rocznic – jedną z nich jest 20 rocznica ślubu. Jeśli zastanawiasz się, co kupić dla męża, mamy kilka podpowiedzi. 

 1. Jakie są jego zainteresowania?

  Może prezent będzie z nimi jakoś powiązany? Pomyśl, czy Twój mąż nie wspominał ostatnio o nowym rowerze, wizycie w sklepie z antykami albo pasji, którą chciałby rozwijać. 
 2. Podarunki z porcelany

  Częstym rozwiązaniem jest wręczanie prezentów zgodnych z tematem rocznicy. W tym przypadku podarunek musiałby być z porcelany. Kubek ze wspólnym zdjęciem, wyjątkowy scyzoryk lub zestaw do golenia z porcelaną to dobry pomysł. 
 3. Pytaj wprost

  Nie oszukujmy się, obchodząc 20 rocznicę ślubu znacie się już naprawdę dobrze, i czasem po prostu lepiej zapytać wprost, jaki kupić prezent. Jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, spytaj męża czy możesz obdarować go czymś wymarzonym. 

Pomysły na prezent na 20 rocznicę ślubu dla żony 

Głowisz się, co kupić żonie na 20 rocznicę ślubu? No cóż, może nie jest tak łatwo jak z pierścionkiem zaręczynowym, ale z pewnością znajdziesz coś równie zachwycającego! A więc oto lista naszych pomysłów: 

 • porcelanowa zastawa 
 • biżuteria z porcelaną 
 • robot kuchenny lub wielofunkcyjny ekspres do kawy 
 • voucher do SPA 
 • warsztaty 
 • wycieczka do egzotycznych krajów 
 • komplet specjalistycznych kosmetyków 

Upominki na 20 rocznicę ślubu dla pary 

Twoi rodzice, przyjaciele lub inna bliska ci para obchodzi 20 rocznicę ślubu? Podaruj im prezent, który z pewnością zapamiętają! Dlatego warto pomyśleć o czymś naprawdę wyjątkowym. Może uda ci się na nowo wywołać zdjęcia ze ślubu w lepszej jakości, albo zorganizować sesję zdjęciowej, z której następnie stworzysz album? A może zamówisz obraz stworzony na podstawie jednej z fotografii? Dobrym pomysłem może okazać się także jeden z wcześniej wymienionych prezentów. W zależności od tego, na ile blisko jesteś ze świętującymi, zastanów się, jaki podarunek będzie odpowiedni. Jeśli jednak nic nie przychodzi ci do głowy i nie wiesz, co ucieszy parę, zawsze dobrym wyjściem jest karta podarunkowa! Ten prezent sprawdza się doskonale zarówno na pierwszą rocznicę ślubu, jak i 30 rocznicę ślubu

Życzenia na 20 rocznicę ślubu 

Nie zapomnij o dołączeniu do prezentów oryginalnych życzeń na rocznicę ślubu! Oto nasze propozycje, które możesz wykorzystać na 5, 20 czy 40 rocznicę ślubu


Droga żono/Drogi mężu! W tym szczególnym dniu 20. rocznicy wstąpienia w związek małżeński z całego serca życzę Ci,

abyś przez kolejne lata wspólnego życia nigdy nie zapominał/zapominała, jak smakuje miłość

i jak piękne mogą być poranki, kiedy budzimy się u boku ukochanej osoby. 


W szczęśliwym małżeństwie jest pewność i zadowolenie, które nie ulega zmianom.

Niech nadchodzące lata jeszcze bardziej zbliżają Was do siebie.

Niech przyniosą Wam wiele radości, zdrowia i wewnętrznego spokoju.

Najlepsze życzenia z okazji 20 rocznicy ślubu składa… 


W tym cudownym dniu pragnę życzyć Wam z całego serca: wielu radosnych chwil i nieco szaleństwa,

tak, byście w każdym momencie swojego życia mogli stwierdzić: „Tak, chcę więcej”.

Serdeczne życzenia z okazji 20. Rocznicy Ślubu składa… 


Wierszyki na 20 rocznicę ślubu 

Od życzeń wolisz wierszyki? Tutaj znajdziesz nasze najlepsze propozycje. 


Oto dla Was z okazji 20 rocznicy ślubu życzenia, 

co mają gwarancję spełnienia: 

prezentów ładnych, 

smutków żadnych, 

radości licznych, 

wnuków ślicznych, 

uniesień gorących wielu, 

miłych szelestów w portfelu! 


Czy szczęście człowieka miarą lat się mierzy? 

Czy tyle jest szczęścia, ile wiosen przeszło? 

Jeśli tak jest właśnie – spróbuj mi uwierzyć, 

że życie się z Wami łagodnie obeszło. 

20 lat razem, i zim, i jesieni, 

wspólnych obowiązków, miłości i znoju, 

ale mam nadzieję, że nic się nie zmieni, 

że przed Wami lata wielkiego spokoju. 


Wszystko, co dobre na świecie,

wszystko, co tylko pomyślność wróży,

niech się Wam w jedno ogniwo splecie

i będzie szczęściem w życia podróży.

Najlepsze życzenia na rocznicę ślubu składa… 


To wszystko na dziś! Mamy nadzieję, że 20 rocznica ślubu będzie należała do udanych. Jeśli szukasz więcej pomysłów, dołącz do klubu Westwing już dziś!