Serwetki

Serwetki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Serwetki-poradnik Westwing

Kiedy zapraszamy do domu gości, powinniśmy pamiętać, że sposób podania i zaprezentowania posiłku jest wizytówką gospodarzy. Na stole obok obrusu i eleganckiej zastawy obowiązkowo musi znaleźć się jeszcze jeden istotny dodatek – starannie złożone i dopasowane kolorystycznie serwetki.  

Serwetki to nie tylko praktyczne akcesoria pomagające nam w estetycznym spożywaniu posiłków, ale też ważny element naszej kultury. Rozmiar serwetek i materiał, z którego są wykonane, dopasowuje się do charakteru przyjęcia, natomiast umiejętne korzystanie z serwetek podczas konsumpcji jest uważane za wyznacznik dobrego wychowania i obycia w towarzystwie.

Serwetki papierowe czy materiałowe?

Urządzenie uroczystego obiadu wiąże się z dużą ilością przygotowań, dlatego często sięgamy po najprostsze rozwiązania. Papierowe serwetki są niewątpliwie bardzo wygodne – nie trzeba ich prać, łatwo je złożyć i przygotować z nich efektowną dekorację. Bez problemu można zmienić kolorystykę aranżacji stołu i dokupić zestaw o potrzebnym wzorze i odcieniu. Świetnie sprawdzają się podczas szybkich kolacji z przyjaciółmi i balów dla dzieci. Jeśli jednak od czasu do czasu lubimy zaskoczyć naszych gości, zapraszając ich na eleganckie przyjęcie, warto zaopatrzyć się również w kilka zestawów serwetek z materiału. Najładniej prezentują się te z lnu, bawełny i koronki. Wykrochmalone i wyprasowane serwetki można złożyć w różne ciekawe kształty (na przykład w wachlarz, różę, łabędzia) lub zrobić z nich efektowną kopertę na sztućce.

Jaki rozmiar serwetki?

Nadanie przyjęciu eleganckiego charakteru wymaga dostosowania się do pewnych określonych zasad w zakresie wyboru i aranżacji umieszczanych na stole elementów zastawy i bielizny stołowej. W zależności od okazji do posiłków podajemy różne rodzaje serwetek:

  • Serwetki koktajlowe – niewielkie serwetki o wymiarach 12,5 × 12,5 cm. Podawane do drinków podczas wieczornych przyjęć. Umieszcza się je pod kieliszkiem.
  • Serwetki lunchowe – zwykle ich wymiary nie przekraczają 30 × 30 cm. Podawane do uroczystych lunchów i przekąsek. Jeśli dania serwowane są w formie szwedzkiego stołu, można po prostu ułożyć je z boku na tacy, w przeciwnym razie powinny znaleźć się po lewej stronie nakrycia lub pośrodku talerza.
  • Serwetki obiadowe – największe serwetki o wymiarach co najmniej 40 × 40 cm. Zwykle są składane w prostokąt i umieszczane po lewej stronie nakrycia. Można również umieścić je w eleganckich pierścieniach.

Serwetkowy savoir-vivre

serwetkiNiezależnie od okazji dobrze jest znać podstawowe zasady spożywania posiłków i zachowania się przy stole. Wbrew temu, co często pokazują na starych filmach, serwetki nie wkładamy za kołnierzyk, ale umieszczamy ją na kolanach. Kiedy zajdzie potrzeba jej użycia, należy owinąć niewielką ilość materiału wokół palca i delikatnie przyłożyć serwetkę do ust. Jeśli od razu wykorzystamy zbyt dużą powierzchnię, trudno będzie jej użyć ponownie. Odchodząc od stołu podczas posiłku, należy umieścić serwetkę na krześle lub z lewej strony talerza. Po zakończeniu konsumpcji serwetkę powinno się starannie złożyć, tak aby ukryć ewentualne plamy i zabrudzenia, a następnie umieścić ją obok nakrycia.

Koperta na sztućce z serwetki  krok po kroku

Jeżeli przygotowujemy przyjęcie, zdecydowanie bardziej elegancko jest podać serwetki materiałowe. Efektownym pomysłem będzie podanie sztućców w kopercie wykonanej z serwetki. Nie potrzeba specjalnych umiejętności, aby w prosty sposób nadać klasy i elegancji na uroczystym stole. Serwetka do przygotowania koperty musi mieć co najmniej wymiary 40 cm x 40 cm. Rozkładamy serwetkę, układając ją jednym z rogów do góry.  Składamy ją na pół, aby otrzymać prostokąt.Ponownie składamy serwetkę. Po złożeniu powinna ona być ułożona w takiej samej pozycji, jak na początku. Zaginamy 3 z 4 górnych warstw na dół, tak aby każdy róg kończył się odrobinę niżej. Na koniec należy zawinąć pod spód prawy i lewy róg, tak aby powstała kieszonka. Prosta i elegancka koperta z serwetki gotowa!

 

Nadchodzące promocje