Szklanki do wody

Szklanki do wody

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szklanki do wody-poradnik Westwing

Zdrowa moda na picie wody panuje już od kilku ładnych lat. Woda, podawana na stół w szklanym dzbanku, karafce lub serwowana bezpośrednio w szklankach lub kieliszkach, jest pożądanym dodatkiem do każdego posiłku. Pasuje do każdej potrawy, każdego rodzaju kuchni. Nikomu nie zaszkodzi - jest jedynym napojem, który można bezkarnie pić w dużej ilości w ciągu dnia. Zalecana niemalże w każdej diecie. Wodę pije się na co dzień i od święta. Czystą lub smakową – z dodatkiem mięty, cytryny lub innych owoców.

Napić się wody, to nic prostszego… A jednak… Można wychylić kilka szybkich haustów bezpośrednio z butelki, można też delektować się krystalicznym smakiem wody podanej w pięknej szklance lub kieliszku. Schłodzona woda smakowa lub zwykła woda w temperaturze pokojowej podana w pięknej oprawie smakuje jeszcze bardziej. Szklanki do wody, tak oczywisty element szklanego kompletu naczyń, obecne niemal w każdym domu, mogą w zależności od wielkości, kształtu i koloru urozmaicić niejedną stołową aranżację.

Szklanki do wody

Różnorodność kształtów i kolorów szklanek do wody jest wprost nieograniczona. Smukłe i pękate, proste i fantazyjne, z przezroczystego lub barwionego szkła, utrzymane w minimalistycznym stylu lub bogato zdobione, szklanki do wody są tym elementem szkła stołowego, którego forma nie podlega tak ścisłym regułom, jak na przykład szkło do picia alkoholu. Oczywiście, kolorową wodę smakową z dodatkami lepiej podać w szkle bezbarwnym, aby móc cieszyć się jej pięknym kolorem. Podobnie z przyczyn praktycznych lepiej podać gazowaną wodę z dodatkiem lodu i cytryny w szklance dość wysokiej, ale podanie jej w szklance niskiej nie będzie złamaniem żadnej reguły savoir-vivre’u.

Kieliszki do wody

Wśród szklanej armii rozlicznych kieliszków, od wielkich pucharów po maleńkie kieliszki do wódek, łatwo przegapić obecność kieliszków, w których nie pije się napojów alkoholowych, lecz wodę. Kieliszki do wody niemal bliźniaczo przypominają kieliszki do wina – są jedynie nieco większe, mają grubsze ścianki i stoją na masywniejszej nóżce. Ponadto czasza kieliszka do wody nie zwęża się ku górze, lecz pozostaje otwarta – z tego też powodu kieliszki do wody bywają nazywane gobletami, tak jak kielichy do piwa w tego typu kształcie.

Idealna aranżacja stołu

Prawidłowe ułożenie sztućców wokół talerza to ABC nakrywania stołu. Ale odpowiednie umiejscowienie serwisu, sztućców oraz ser­wetki to nie wszystko. W sztuce nakrywania stołu sposób ustawiania kieliszków do wina i wody rządzi się swoimi prawami. Wszystkie trzy kieliszki z jednego kompletu ustawia się nad sztućcami, po prawej stronie nakrycia, od najwyższego do najniższego. Tak więc największy kieliszek, czyli kieliszek do wody, powinien znaleźć się bezpośrednio nad łyżką. Po jego prawej stronie nieco niżej po skosie jest miejsce dla kieliszka do białego wina, a na końcu – także po skosie, ale nieco wyżej, powinien znaleźć się kieliszek do wina czerwonego. W ten sposób wszystkie trzy kieliszki stoją w bezpośrednim swoim sąsiedztwie, nie zajmują zbyt dużo miejsca, a ponadto tworzą estetycznie wyglądający trójkąt. W przypadku używania szklanek w miejsce kieliszków do wody wszystkie ustalenia pozostają bez zmian.