Szukaj

Czarne talerze

Czarne talerze – nie tylko od święta

Coraz więcej osób przekonuje się do kolorowych talerzy, w tym także do talerzy czarnych. Biała zastawa, choć wciąż ponadczasowa i elegancka, wydaje się już nieco ograna, a czasem nawet monotonna. Talerz może więc być w każdym kolorze, o czym można się przekonać, oglądając propozycje projektantów i producentów.

Rewolucja postępuje dalej. Otóż talerz nie musi być już okrągły! Może mieć formę owalu, prostokąta czy kwadratu. Może jak zwykle stać na stole przykrytym obrusem, serwetą czy bieżnikiem, jednak równie ciekawie, a może nawet bardziej, będzie wyglądać na surowym drewnianym lub szklanym blacie.

Czarne talerze świetnie pasują do nowoczesnych pomieszczeń, awangardowych, z pomysłem na nowy design, odważnych i bezkompromisowych. W kuchni i jadalni sprawią, że każdy posiłek zamieni się w ucztę. Nieważne czy do śniadania, obiadu czy kolacji, czarne talerze zawsze będą prezentować się estetycznie i nowatorsko. Jak skompletować idealną czarną zastawę stołową i stworzyć z niej spójną całość pasującą do architektury wnętrza?

Jakie talerze warto mieć w domu

Talerz talerzowi nierówny. Jak wybrać ten właściwy do podania zupy, smakowitej ryby czy pysznej szarlotki? Oto kilka wskazówek.

 • Talerz obiadowy jest najczęściej duży i płaski. Ostatnio można spotkać naprawdę duże czarne talerze, na których podane danie wygląda jak porcja dla dziecka.
 • Talerzyk deserowy ma taką samą formę jak duży talerz, tylko jest znacznie mniejszy.
 • Talerz do zupy to tzw. talerz głęboki.
 • Talerz na pastę jest podobny do tego na zupę, lecz głębszy, najczęściej ma dość szeroki brzeg.
 • Talerzyk na chleb ma formę zbliżoną do talerza dużego i deserowego, ale jest mniejszy niż tamte, stoi po lewej stronie stołu i służy nie tylko do odłożenia chleba, lecz także ości z ryb czy innych odpadków z serwowanych dań.
 • Talerzyk pod talerz służy jako podstawa pod filiżankę lub pod talerz do zupy.
 • Talerz do pizzy jest duży, okrągły i płaski. Na ogół jest używany tylko do pizzy.
 • Czarne talerze w różnym stylu

  Talerze przeznaczone są do użytku codziennego, więc trzeba zadbać, aby były nie tylko praktyczne, lecz miały także ciekawy design, który pozwoli cieszyć się estetyką posiłku. Czarne talerze będą świetnie pasować do nowocześnie urządzonych przestrzeni. Odpowiednio wybrany kształt i faktura takiego naczynia podkreślą styl architektury wnętrza.

  • Industrialny styl kocha jednokolorowe przedmioty. Czerń nadaje się tu idealnie. Prosta elegancja to dominanta tego stylu. Najlepiej sprawdzą się tu matowe czarne talerze, także te z wyrazistą choć jednobarwną fakturą.
  • Styl glamour pokocha czarne talerze z połyskiem w połączeniu z dekoracjami w kolorze złota i srebra. Można nakryć stół białym lub szarym obrusem i w takim też kolorze powinny być serwetki.
  • Rustykalne czarne talerze, matowe i gładkie, będą same w sobie stanowiły dekorację prostego drewnianego stołu. Obrus tu nie jest konieczny.
  • W stylu modern folk czarne talerze w połączeniu z kolorowymi elementami zastawy stworzą radosną kompozycję nawiązującą do tradycji ludowej: łowickiej, góralskiej czy kaszubskiej. Mile widziane będą serwetki nawiązujące wzorem do tradycyjnych regionalnych wycinanek, koronek itp.
  • W stylu op-art (nazwa pochodzi z języka angielskiego optical art i oznacza sztukę optyczną, wizualizm) czarne talerze, gładkie i matowe, wystarczy zestawić z białymi i można w ten sposób na stole uzyskać kontrast w stylu op-art - prosty i klasyczny.
  • Czarne talerze na świątecznym stole

   W wielu domach świąteczne stoły nie wyglądają już tak, jak to było u mamy i babci. Aranżacja, choć wciąż elegancka i stylowa, zawiera także elementy związane z charakterem wnętrza. Dlatego zamiast tradycyjnych białych talerzy, na stole w okresie Bożego Narodzenia lub Wielkanocy można postawić czarne talerze. Czarny kolor świetnie będzie pasował do srebrnych, złotych i czerwonych bożonarodzeniowych świątecznych dodatków, natomiast z kolorem żółtym stworzy radosną wielkanocną kompozycję. Dekoracja talerzy powinna być raczej skromna, by zachować elegancję stylizacji. Na talerze na wigilijnym stole można położyć serwetkę z materiału, a jako serwetnika użyć niewielkiej gałązki jodły z czerwoną wstążką. Na wielkanocnych talerzach mogą pojawić się jasne serwetki spięte serwetnikiem ze świeżych kwiatów - żonkili lub tulipanów. Można przygotować także zabawne wzory serwetek w postaci np. zajęcy wykonanych z zielonych serwetek flizelinowych lub papierowych.

   Zachęcamy do przełamania konwencji. Przekonajcie się sami, że czarne talerze mogą być niezwykłe.

   Odkryj naszą szeroką gamę czarnych talerzy na Westwing i kup swój ulubiony model!