Zasłony

Zasłony

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Zasłony-poradnik Westwing

Istnieją od około 300 lat i wiele osób z trudem wyobraża sobie dom bez nich. Zasłony – bo o nich mowa – niegdyś były dobrem, na które mogła pozwolić sobie jedynie burżuazja. Dziś nie są już towarem luksusowym, choć potrafią sprawić, że wnętrze wygląda luksusowo. Mają także wiele praktycznych zastosowań: chronią domowników przed spojrzeniami z zewnątrz, sprawiają, że pomieszczenia wyglądają przytulnie i otwierają je na światło. Te grubsze będą jak warstwa chroniąca przed chłodem i przeciągami. Około 40% ciepła ucieka przez okna!

Poniżej kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy wyborze wymarzonych zasłon. Obecnie możemy wybierać z wielu propozycji. Zapoznaj się z pomysłami na piękne zasłony i dopasuj najlepsze do twojego wnętrza.

Gotowe zasłony wracają do łask

Po trendzie „obnażonych”, wolnych od materiałów okien zasłony i firany ponownie stają się modne. Gotowe zasłony nie mają sobie równych – są przepięknie uszyte i elegancko wykończone. Kupując je, pamiętajmy, aby dobrze wymierzyć wielkość okien. Zawsze warto kupić dłuższe i szersze story – ich skrócenie bądź ciekawe udrapowanie będzie mniejszym problemem niż ewentualne dosztukowanie. Gotowe zasłony można znaleźć w sklepach stacjonarnych, ale większy wybór oferują te internetowe.

Gdzie powiesić zasłony nowoczesne?zasłony

Nowoczesne zasłony lub rolety najlepiej prezentują się we wnętrzach typu modern i hi-tech. Zamiast na drewnianych karniszach najlepiej pozaczepiać je na metalowych, prostych drążkach bądź szynach. Materiały takich zasłon mogą być różne, jednak najlepiej, aby były zwiewne i transparentne. We wnętrzach minimalistycznych na ogół wszystko, co ciężkie i przytłaczające, wygląda źle. Oczywiście można pozwolić sobie na małą ekstrawagancję kolorystyczną lub delikatny wzór na materiale zasłony. Wówczas jednak istotne jest, aby jego barwa powtarzała się na innych przedmiotach we wnętrzu, na przykład na narzutach czy obiciu modernistycznego fotela. Jedynie tym, którzy chcą „złamać” styl, poleca się eksperymenty. Zasłony mają ogromny wpływ na przestrzeń, dzięki nim można szybko przejść z trybu minimal w tryb eclectic.

Jaką tkaninę wybrać?

Najczęściej poszukiwane są zasłony z tafty lub weluru. Choć oba materiały pięknie połyskują, ich faktury są jak niebo i ziemia. Zasłony z tafty są przezroczyste i lekkie, dzięki czemu rewelacyjnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Zasłony welurowe natomiast są zdecydowanie grubsze i cięższe, przez co wprowadzają do pomieszczeń element tajemnicy. Ponadto ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. Bogato zdobione zasłony z weluru świetnie sprawdzą się także w pałacowych wnętrzach. Natomiast te jednolite, w kolorach ziemi odnajdą się w stylizacjach eko, etno i zen.

Wieszamy zasłony!zasłony

O ile wybór karnisza nie powinien stanowić problemu, o tyle metoda przypięcia do niego zasłon budzi wątpliwości. Najstarszym sposobem są żabki, które wszyscy doskonale znają. Niestety, często bywają niewygodne – wystarczy jedno mocniejsze szarpnięcie, a żabki rozpinają się jedna po drugiej. Naprzeciw temu kłopotliwemu rozwiązaniu postanowili wyjść producenci akcesoriów okiennych, proponując agrafki do zasłon. Niektóre zasłony wieńczy dyskretna taśma marszcząca z kieszonkami. Dzięki nim łatwo uchwycić materiał agrafką i przyczepić ją do karnisza lub klasycznej szyny. Agrafki sprawiają, że upięcie zasłon jest mocniejsze i niemal niezauważalne, a marszczenia materiału są równe i efektowne. Osobom niecierpliwym, które z niechęcią myślą o zabawie z materiałem, poleca się zasłony wyposażone w okrągłe przelotki, tunele, grube szelki na zatrzaski bądź wiązane tasiemki.

Dekorowanie, drapowanie, podpinaniezasłony

Jeśli decydujemy się na zawieszenie zasłon, musimy pamiętać, że aranżacja okna ma ogromny wpływ na całościowy wygląd pomieszczenia. Mimo to nie bójmy się eksperymentować. Warto zastanowić się nad ciekawym upięciem tkaniny – możemy ją związać chwostem, czyli eleganckim sznurem z frędzlami, podpiąć ozdobną klamrą z roślinnym motywem lub zdecydować się na dekoracyjny lambrekin. Pamiętajmy jednak, że ostatnia z ozdób pasuje do pomieszczeń wysokich i obszernych. Jej obecność zmniejsza i optycznie obniża sklepienie. W niewielkim wnętrzu najlepiej sprawdzą się puszczone luźno, jasne zasłony w niewielki wzorek. Ewentualnie można zawiązać je na supeł. Nie myślmy też, że wszystko, co symetryczne, jest piękne. W przypadku zasłon proporcjami można bawić się do woli. Jeżeli mamy piękne, godne wyeksponowania okna, podepnijmy zasłony ukośnie. Okno o ciekawym, nieregularnym kształcie bywa lepsze niż niejeden obraz.

Zasłony nie tylko mają zasłaniać. Powinny także eksponować. I nie chodzi jedynie o finezyjne upięcie czy kunsztowne ozdoby. Niech demonstrują fantazję właściciela mieszkania, jego polot i zmysł estetyczny. Nie bójmy się odsłaniać okien swojej wyobraźni!

Nadchodzące promocje