Lepsze zakupy w aplikacji
Ściągnij teraz
We wnętrzach industrialnych funkcję dekoracyjnych dodatków pełnią przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Wyglądem przypominają nieco elementy wyposażenia dawnych zakładów przemysłowych, dworców i restauracji. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Wykorzystywane w loftowych aranżacjach lampy doskonale odzwierciedlają fascynację metalem i elektroniką.
W naszej selekcji zebraliśmy różne typy lamp, które będą odpowiednie do wnętrz w stylu industrialnym. Znalazły się w niej modele, będące współczesną interpretacją oświetlenia fabrycznego. Lampy industrialne charakteryzują się niezwykle bogatym i różnorodnym wzornictwem. Ich klosze przybierają często oryginalne i niepowtarzalne formy. Dominantą kolorystyczną jest czerń, a w materiałach przeważa metal oraz drewniane elementy.
Jednym z najpopularniejszych typów lamp industrialnych są wiszące lampy o dużych, półokrągłych kloszach. Rozszerzające się u dołu oprawy mogą niekiedy przybierać lekko trapezowaty kształt i najczęściej wykonane są z metalu. Funkcję dekoracyjną pełni przede wszystkim element mocujący w formie fantazyjnie skręconego kabla lub materiałowego sznura. Emaliowane lampy industrialne w białym, czarnym lub czerwonym kolorze wzorowane są na oświetleniu wykorzystywanym niegdyś w kawiarniach i restauracjach. Takie dodatki doskonale wpisują się w charakter nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.
Pewnego rodzaju przeciwieństwem lamp o półokrągłych kloszach są lampy industrialne o otwartej konstrukcji. Plastikową oprawę zastępuje najczęściej druciany lub przezroczysty klosz. Ascetyczna forma umożliwia wyeksponowanie oryginalnej żarówki. Umieszczone w jej wnętrzu włókna bardzo często zabarwione są na odblaskowy kolor. W przypadku takich lamp liczy się przede wszystkim to, co znajduje się „wewnątrz”, a nie „na zewnątrz”. Doskonałym przykładem skrajnie minimalistycznego designu jest zawieszona na sznurze, pojedyncza żarówka.
W industrialnych wnętrzach bardzo chętnie wykorzystuje się elementy oświetlenia nawiązujące stylistyką do lamp wykorzystywanych w studiach filmowych i fotograficznych. Na sufitach i kasetonach często pojawiają się zamocowane na wysięgnikach reflektory. Przeważnie umieszcza się je przy ścianie, choć w większych skupiskach mogą również pełnić rolę głównego oświetlenia salonu. Niezależnie od dekoracyjnego efektu tego typu oświetlenie jest także bardzo praktyczne, gdyż umożliwia swobodną regulację intensywności i kąta padania światła.
Uzupełnienie loftowej aranżacji stanowią przeważnie charakterystyczne lampy na trójnogu z półkulistym kloszem. Podobnie jak w studiu fotograficznym żarówki skierowane są do wewnątrz klosza i imitują delikatne, miękkie światło. To wymarzone dodatki do industrialnego gabinetu lub sypialni.
Lampy industrialne doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach loftowych. Loft, dzięki wysokim sufitom i surowości, jest idealnym tłem do tworzenia aranżacji z użyciem różnorodnych lamp.
1. Typowo z myślą o industrialnych loftach projektowane są lampy o surowych, metalicznych oprawach. Interesująco prezentują się zwłaszcza miedziane klosze ― tęczowe przebarwienia i lekkie przetarcia nadają im nieco zabytkowy wygląd. Bez problemu można znaleźć je w różnych wymiarach, rozmiarach i kolorach. Pomimo swojej prostoty – miedzianych splotów wokół klasycznej żarówki, są zdecydowanie nietuzinkowymi ozdobami.
2. Do aranżacji loftów doskonale sprawdzą się też lampy ― kinkiety metalowe, żelazne lub ceramiczne.
3. Loft to także miejsce dla ozdobnych lamp podłogowych. Nawet jeżeli nie dają one tyle światła co lampy sufitowe, doskonale uzupełnią surowe wnętrza, tym bardziej, że z reguły zawierają one dużo okien i są dobrze doświetlone. Dobierając odpowiednią barwę światła, możemy nadać przestrzeni bardziej chłodny, industrialny charakter.
Styl vintage lubi ciekawe dodatki i oryginalne aranżacje. Zarówno dodatki z duszą, jak i te ponadczasowe, mieszają się z bardziej nowoczesnymi elementami. Pomimo tego, zachowana jest równowaga, a styl vintage jest przytulny i pozwala na wprowadzanie dodatków także z innych stylów, na przykład rustykalnego i stylu retro. Vintage nawiązuje do przeszłości, jest nieco sentymentalny. Jeżeli posiadamy stare lampy, warto nadać im drugie życie, jeżeli nie― można odwiedzić pchli targ, kupić lampy stylizowane retro lub wykonać je samodzielnie!
Zawieszona na suficie lub ustawiona na podłodze lampa industrialna to doskonały punkt wyjścia do aranżacji pokoju. Ich wyjątkowe formy pozwolą wprowadzić do pomieszczenia odrobinę oryginalności. Niezależnie od loftowych inspiracji nowatorskie rozwiązania oświetleniowe świetnie sprawdzą się także w innych wnętrzach ― na przykład tych urządzonych w stylu skandynawskim lub eklektycznym.