Stroik wielkanocny zrobiony z doniczką z żonkilem, małymi jajeczkami stojący na białym stole

Stroik wielkanocny może być sympatycznym akcentem świątecznym, ale też ozdobą, która sygnalizuje, że wreszcie zawitała wiosna! Sposobów na jego wykonanie jest wiele. Eksperci Westwing przedstawią Ci jak zrobić stolik wielkanocny z kwiatów, mchu, pisanek i piórek. Dodatkowo, dowiesz się jak zrobić stojący stroik z gałęzi i udekorowac nim stół wielkanocny! Do dzieła!

Jak zrobić stroik wielkanocny?

Zainspiruj się pomysłami naszych stylistów. Powitaj wiosnę i zbliżające się święta własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Oto nasz przewodnik – wyjaśniamy krok po kroku jak zrobić stroik wielkanocny z kwiatów, gałązek i pisanek.

Tradycyjny stroik wielkanocny z pisanek

Stroik wielkanocny zrobiony z mchu, jajek oraz piórek

Na pewno efektownie  zaprezentuje się na stole nakrytym białym, odświętnym obrusem. Ustaw go na środku – będzie przyciągał spojrzenia gości i pięknie uzupełniał elegancką, klasyczną zastawę.  

Co będzie potrzebne?

 • Spora ceramiczna lub szklana misa
 • Kamyki i keramzyt
 • Wiosenne kwiaty w doniczkach
 • Zielony mech
 • Pisanki, zajączki, kurczaczki bądź piórka

 1. Krok

  Wybierz najpiękniejszą misę jaką masz  w domu. Możesz ją też zastąpić na przykład nieużywaną wazą na zupę albo dużą doniczką.

 2. Krok

  Następnie, nasyp na dno drobne kamyczki albo keramzyt. Ich warstwa powinnna mieć ok. 1-2 cm, wstaw roślinki w niewielkich doniczkach i przysyp kamyczkami, ale nie do pełna (najlepiej tak, żeby do brzegu misy zostało ok. 3 cm).

 3. Krok

  Obłóż kamyczki zielonym mchem – możesz przynieść go ze spaceru po lesie albo kupić go w kwiaciarni. Pamiętaj, aby nie zbierać roślin pod ochroną.

 4. Krok

  W następnej kolejności, ułóż na mchu wielkanocne pisanki, zajączki i kurczaczki. Ale, zrób to tak, żeby od czasu do czasu móc podlewać rośliny nie niszcząc dekoracji. Prawda, że to wcale nie jest trudne?

Nowoczesne drzewko wielkanocne

Wnętrze w stylu skandynawskim z białym stołem, na któym stoi stroik wielkanocny z gałęzi z dekoracjami

Chcesz, żeby Twój dom wyróżniał się podczas tych świat niebanalną dekoracją? Od strojnych ozdób wolisz skromniejsze, w minimalistycznym stylu? Zrób wielkanocne drzewko z przyniesionych ze spaceru gałązek. Będzie pięknie wyglądać w salonie urządzonym w skandynawskim stylu. A jak ją wykonać? Sprawdź poniżej!

Co będzie Ci potrzebne?

 • Większa gałązka przyniesiona z lasu albo parku
 • Żółte, albo zielone wstążeczki – te kolory najczęściej kojarzą się z Wielkanocą i wiosną
 • Małe pisanki na zawieszkach
 • Doniczka – jej wielkość zależy od wielkości stroika
 • Drobne kamyczki lub keramzyt

Dobrze jeśli doniczka jest w neutralnym kolorze, najlepiej biała, albo w kolorach ozdób czyli żółta lub zielona. Jeśli nie masz doniczki w odpowiednim kolorze możesz pomalować ją na wybrany odcień. Przygotuj gałązkę tak, żeby ładnie się prezentowała – oczyść ją z kory, a jeśli chcesz pomaluj na biało. Wstaw gałązkę do doniczki i wsyp do niej kamyki lub keramzyt – powinna stać stabilnie. Udekoruj ją ozdobami wielkanocnymi – powieś pisanki, zawiąż żółte i zielone wstążeczki. Oczywiście możesz też użyć innych ozdób, które lubisz. Tak przygotowany stroik postaw w salonie, albo w sypialni – na komodzie lub stoliku. Jeśli postawisz go w przedpokoju, np. na konsoli z lustrem, będzie piękną dekoracją witającą wchodzących do domu gości.

Sposoby na dekoracje gotowego stroika wielkanocnego

Kiedy tylko czuć w powietrzu wiosnę w sklepach zaczyna się świąteczne szaleństwo. Na witrynach królują wielkanocne dekoracje – kurczaki, zające, pstrokate pisanki… Możesz poddać się gorączce zakupów, albo spróbować zrobić samemu wielkanocne ozdoby. Wiosna to czas budzącej się z uśpienia przyrody – jest tyle pięknych kwiatów: cudownie pachnące żonkile i narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy i tulipany… Możesz kupić bukiet do wazonu, albo inaczej udekorować dom kwiatami. Jak zrobić stroik wielkanocny ze świeżych kwiatów? To bardzo proste! 

Co będzie potrzebne?

 • Gotowy wianek ze słomy lub wikliny
 • Cienki i giętki drucik
 • Wstążeczki żółte lub zielone
 • Gałązki bukszpanu i sosny
 • Świeże kwiaty: żonkile, frezje, tulipany

Wybierz ładne, rozłożyste gałązki bukszpanu i powtykaj je ciasno i gęsto w wianek. Możesz opleść całość cienkim niewidocznym drucikiem, dzięki temu całość się nie rozpadnie. Kiedy cały wianek jest już zielony powtykaj między gałązki bukszpanu kwiaty i gdzieniegdzie ozdób je wstążeczkami. Taki wieniec możesz powiesić na drzwiach wejściowych – będzie pięknie wyglądał, albo położyć na wielkanocnym stole, a w środek wstawić misę z kolorowymi pisankami. Resztę kwiatów i bukszpanu wykorzystaj do zrobienia palmy – to bardzo proste. Wystarczy zrobić z nich bukiet, dodać sosnowe gałązki, suche trawy lub kłosy zboża i przewiązać wstążką. Gotowe!

Inne pomysły na dekoracje wielkanocnego stołu

Na świątecznym stole nie może zabraknąć ciętych kwiatów w wazonie. Wiosna rozpieszcza nas bogactwem zapachów i kolorów. Czy to będzie pęk żółtych tulipanów czy koktajlowa wiązanka z pachnących frezji, żonkili i szafirków – wybór należy do Ciebie. Ważne, żeby było ich dużo! Pięknie będą też wyglądały hiacynty wyjęte z doniczki i włożone razem z cebulką do prostego, przezroczystego wazonu. I voila, dekoracja stołu na Wielkanoc jest gotowa!

Wielkanocne śniadanie nie obejdzie się też bez tradycyjnej zielonej rzeżuchy. Żeby wyrosła piękna musisz posiać ją dużo wcześniej. Jak to zrobić wie chyba każdy. Możesz zasadzić ją w doniczce, ale o wiele szybciej wyrośnie jeśli wysypiesz nasiona na wilgotną lnianą serwetkę, albo apteczną gazę. Obłóż nią obróconą do góry dnem misę i obficie posyp nasionami rzeżuchy. Nie zapomnij codziennie zraszać, a po kilku dniach wyrośnie piękny, zielony kopiec o charakterystycznym zapachu i ostrawym smaku. To nie tylko piękna dekoracja stołu, ale smaczna i zdrowa przekąska na kanapki. 

Czy zainspirowaliśmy Cię do samodzielnego zrobienia stroika wielkanocnego? Zachęcamy do dekorowania domu. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji na stworzenie pięknego domu!