Kieliszki

Kieliszki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki-poradnik Westwing

Bywają niskie i wysokie, smukłe i pękate, na zgrabnej nóżce lub prostym słupku. Kieliszki, bo o nich mowa, to prawdziwi ulubieńcy designer'ów, którzy stale eksperymentują z ich formą. Podobno już sama Maria Antonina, żona Ludwika XVI, tak bardzo uwielbiała sączyć z nich szampana, że zażądała specjalnego projektu, który kształtem nawiązywałby do jej słynących z urody piersi. Kilka wieków później brytyjska ikona mody Kate Moss została wyróżniona w podobny sposób przez londyńską 34 Restaurant. Kieliszki są wyraźną słabością świata show-biznesu, bowiem podobne przykłady można by mnożyć. Wystarczy wspomnieć linię kieliszków zaprojektowanych przez szwedzką markę Orrefors we współpracy z Karlem Lageferdem czy występy artystki Dity von Tees, w których główną rolę odgrywają gigantyczne kieliszki do martini. A i to z pewnością nie koniec kieliszkowych historii!

Od kyliksa do kieliszka

Czy legenda o ekscentrycznym zamówieniu Marii Antoniny jest prawdziwa, tego nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że kieliszki znała już sztuka antyku. Starożytni Grecy raczyli się winem rozcieńczanym z wodą wprost z kyliksów, czyli szerokich pucharów z dwoma poziomymi uchwytami. Naczynia wykonywano zazwyczaj z ceramiki i drewna. W średniowiecznej Polsce dominowały ciężkie kielichy z metali szlachetnych, nierzadko wysadzane drogimi kamieniami. Romantyczne Włochy lubowały się natomiast w subtelnych szklanych wyrobach. Pierwsza włoska huta szkła powstała już w 1291 roku na wyspie Murano. Tam też w czasach renesansu wynaleziono słynne szkło kryształowe. Dzięki szlachetnemu surowcowi, kieliszki mogły zyskać zupełnie nowy, kunsztowny wymiar, jednak ich cena znacznie wzrosła.

Z czego składa się kieliszek?

Współczesny dobrej jakości kieliszek powinien być wykonany z przejrzystego szkła – zwykłego lub kryształowego. Szkło nie powinno być zbyt grube, tak aby można było przez nie poczuć temperaturę trunku. Typowy kieliszek – na przykład do wina albo szampana – składa się z czaszy, nóżki i stopy. Czasze kieliszków do brandy (tak zwanych koniakówek) są bardziej pękate, a do słodkich win (na przykład do porto) mają bardziej strome ścianki. Nóżka powinna umożliwiać pewne trzymanie kieliszka w dłoni, a stopa – jego stabilne odstawienie. Kieliszki do wódki są zazwyczaj pozbawione nóżki i stopy, mają za to grubsze dno.

kieliszki

Jak serwować, to z klasą!

W zależności od rodzaju trunku stosuje się rozmaite kieliszki. Wódki podawane są w kieliszkach na nóżce lub bez. Należy je napełnić tak, aby do brzegu kieliszka pozostało 3-4 mm. Koniaki i brandy serwuje się w naczyniach o pękatej czasze zwężającej się ku górze. Savoir-vivre nakazuje wlewać do nich około 20-40 ml alkoholu. Do szampanów i win musujących przeznaczone są kieliszki nazywane fletami. Są wysokie i wąskie, dzięki czemu trunek wolniej uwalnia bąbelki. Naczynia powinno napełniać się do 3/4 ich wysokości. Podawanie białego wina wymaga kieliszków o czaszy mniejszej, niż do wina czerwonego. Mają także smuklejszą nóżkę. Rubinowy, gronowy przysmak lubi kieliszki wykonane z cienkiego szkła, dzięki czemu kiper z łatwością może podziwiać klarowność i połysk trunku.

kieliszki

Kieliszki do martini

„Wstrząśnięte, nie mieszane” – chodzi oczywiście o martini, którego recepturę rozpowszechnił bohater serii książek i filmów akcji, James Bond. Martini to drink składający się z ginu i wytrawnego wermutu – czyli aromatyzowanego, ziołowego wina – z dodatkiem lodu. Do jego dekoracji używa się oliwki albo paska skręconej skórki z cytryny. Spopularyzowany przez Agenta 007 koktajl trafił wkrótce na stoły w restauracjach i domach na całym świecie.

Samodzielne przyrządzenie tego drinka nie jest trudne, warto jednak zadbać o odpowiedni sposób podania. Kieliszki do martini mają niską, szeroką czaszę w kształcie odwróconego stożka i dość długą nóżkę. Zazwyczaj mają pojemność około 170–220 ml. Zestaw kieliszków do martini to niezbędne wyposażenie barku na modne przyjęcie. Serwuje się w nich również inne koktajle, na przykład wielkomiejskie short drinki Cosmopolitan i Manhattan.

Kieliszki do wina

Oprócz kieliszków do różnego rodzaju drinków w mieszkaniu warto mieć zestaw kieliszków do wina. W zależności od rodzaju trunku różnią się one kształtem i rozmiarami. Do podstawowego, bardzo uniwersalnego wyposażenia należą kieliszki wina – białego i czerwonego. Na specjalne okazje warto też mieć pod ręką szampanówki. Miłośnicy słodkich win likierowych powinni się zaopatrzyć w specjalne, mniejsze kieliszki do porto i sherry. Kolekcję szklanych naczyń do trunków można też uzupełnić o elegancką karafkę.

Kieliszki inaczej

Kieliszki nie muszą być jedynie ozdobą barku czy kompanią podczas okolicznościowych przyjęć. Ich fantastyczne kształty, kolory i formy sprawiają, że stylistki coraz częściej wcielają je w codzienne aranżacje. Kieliszki do wina o szerokiej czasze z powodzeniem mogą posłużyć jako romantyczne świeczniki. Do środka wystarczy włożyć kilka kolorowych tea-lightów, a smukłe nóżki naczyń przewiązać na przykład trawą morską. Wąskie szampanówki doskonale posłużą natomiast za flakony. Na dno każdego z naczyń warto wsypać garść szklanych kamyków dekoracyjnych, zalać je wodą i wstawić kilka tulipanów. Oryginalna, wiosenna dekoracja stołu gotowa! Kieliszki do martini to z kolei doskonała podstawa dla bożonarodzeniowego stroika. Wystarczy odwrócić je do góry nogami, pod szklaną czaszę wsunąć kilka szyszek lub listki ostrokrzewu, a na podstawce, która wieńczy nóżkę naczynia, postawić świecę. Banalnie proste, a nietuzinkowe!

Serwowanie trunków to prawdziwa sztuka. Aby opanować ją do perfekcji, należy wyposażyć swój barek w niejeden komplet kieliszków. Naczynia te bywają niezwykle kunsztowne i dekoracyjne, dlatego (uwaga!) ich kolekcjonowanie naprawdę potrafi uzależnić.

Akcesoria barmańskie

Do urządzenia bardziej profesjonalnego barku oprócz trunków i odpowiednich naczyń potrzebne są jeszcze sztućce i akcesoria barmańskie. Produkty przydatne do przygotowywania koktajli do przede wszystkim miarka o pojemności 40 lub 50 ml, shaker i sitko barmańskie. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w praktyczne szczypce do lodu. Podając wino warto natomiast mieć pod ręką nie tylko korkociąg, ale też nożyk do serów i sztućce do przekąsek. Funkcjonalne dodatki nie tylko ułatwiają serwowanie napojów i potraw, ale też profesjonalnie i elegancko się prezentują.

kieliszki

Przygotuj się na eleganckie przyjęcie z Westwing!

W aranżacji wnętrza liczy się każdy detal. Wyjątkowy nastrój tworzy ustawione pod odpowiednim kątem oświetlenie, zawieszone w oknach zasłony, starannie dobrane narzuty i poduszki oraz ułożony przed kominkiem dywan. Nie należy zapominać również o eleganckim nakryciu stołu! Porcelanowa zastawa, kryształowe kieliszki do martini i haftowany obrus na pewno zrobią na gościach wyjątkowe wrażenie. Warto już zawczasu przygotować się na wieczorne spotkanie w gronie znajomych! Na Westwing znajdziesz wszystko, co niezbędne podczas wizyty gości:

  • kieliszki do martini
  • kieliszki do wina
  • kieliszki do szampana
  • kieliszki do likieru
  • karafki
  • dekantery
  • akcesoria barmańskie
  • zastawę stołową
  • sztućce
  • obrusy i serwetki

Nie czekaj! Już dziś dołącz do naszego klubu zakupowego i skorzystaj z atrakcyjnych zniżek!