Kieliszki

Kieliszki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki-poradnik Westwing

Bywają niskie i wysokie, smukłe i pękate, na zgrabnej nóżce lub prostym słupku. Kieliszki, bo o nich mowa, to prawdziwi ulubieńcy designer'ów, którzy stale eksperymentują z ich formą. Podobno już sama Maria Antonina, żona Ludwika XVI, tak bardzo uwielbiała sączyć z nich szampana, że zażądała specjalnego projektu, który kształtem nawiązywałby do jej słynących z urody piersi. Kilka wieków później, brytyjska ikona mody, Kate Moss, została wyróżniona w podobny sposób przez londyńską 34 Restaurant. Kieliszki są wyraźną słabością świata show-biznesu, bowiem podobne przykłady można by mnożyć. Wystarczy wspomnieć linię kieliszków zaprojektowanych przez szwedzką markę Orrefors we współpracy z Karlem Lageferdem czy występy artystki Dity von Tees, w których główną rolę odgrywają gigantyczne kieliszki do martini. A i to z pewnością nie koniec kieliszkowych historii!

Od kyliksa do kieliszka

Czy legenda o ekscentrycznym zamówieniu Marii Antoniny jest prawdziwa, tego nie wiadomo. Pewnym jest jednak, że kieliszki znała już sztuka antyku. Starożytni Grecy raczyli się winem rozcieńczanym z wodą wprost z kyliksów, czyli szerokich pucharów z dwoma poziomymi uchwytami. Naczynia wykonywano zazwyczaj z ceramiki i drewna. W średniowiecznej Polsce dominowały ciężkie kielichy z metali szlachetnych, nierzadko wysadzane drogimi kamieniami. Romantyczne Włochy lubowały się natomiast w subtelnych szklanych wyrobach. Pierwsza włoska huta szkła powstała już w 1291 roku na wyspie Murano. Tam też w czasach renesansu wynaleziono słynne szkło kryształowe. Dzięki szlachetnemu surowcowi kieliszki mogły zyskać zupełnie nowy, kunsztowny wymiar, jednak ich cena znacznie wzrosła.

Jak serwować, to z klasą!

W zależności od rodzaju trunku stosuje się rozmaite kieliszki. Wódki podawane są w kieliszkach na nóżce lub bez. Należy je napełnić tak, aby do brzegu kieliszka pozostało 3-4 mm. Koniaki i brandy serwuje się w naczyniach o pękatej czasze zwężającej się ku górze. Savoir-vivre nakazuje wlewać do nich około 20-40 ml alkoholu. Do szampanów i win musujących przeznaczone są kieliszki nazywane fletami. Są wysokie i wąskie, dzięki czemu trunek wolniej uwalnia bąbelki. Naczynia powinno napełniać się do 3/4 ich wysokości. Podawanie białego wina wymaga kieliszków o czaszy mniejszej, niż do wina czerwonego. Mają także smuklejszą nóżkę. Rubinowy, gronowy przysmak lubi kieliszki wykonane z cienkiego szkła, dzięki czemu kiper z łatwością może podziwiać klarowność i połysk trunku. Do podawania przysmaku Jamesa Bonda, czyli wytrawnego martini, przeznaczone są natomiast smukłe kieliszki o czaszy w kształcie stożka. Należy napełnić je do połowy, a brzegi przystroić na przykład cytrynową spiralką.

Kieliszki inaczej

Kieliszki nie muszą być jedynie ozdobą barku czy kompanią podczas okolicznościowych przyjęć. Ich fantastyczne kształty, kolory i formy sprawiają, że stylistki coraz częściej wcielają je w codzienne aranżacje. Kieliszki do wina o szerokiej czasze z powodzeniem mogą posłużyć jako romantyczne świeczniki. Do środka wystarczy włożyć kilka kolorowych tea-lightów, a smukłe nóżki naczyń przewiązać na przykład trawą morską. Wąskie szampanówki doskonale posłużą natomiast za flakony. Na dno każdego z naczyń warto wsypać garść szklanych kamyków dekoracyjnych, zalać je wodą i wstawić kilka tulipanów. Oryginalna, wiosenna dekoracja stołu gotowa! Kieliszki do martini to z kolei doskonała podstawa dla bożonarodzeniowego stroika. Wystarczy odwrócić je do góry nogami, pod szklaną czaszę wsunąć kilka szyszek lub listki ostrokrzewu, a na podstawce, która wieńczy nóżkę naczynia, postawić świecę. Banalnie proste, a nietuzinkowe!

Serwowanie trunków to prawdziwa sztuka. Aby opanować ją do perfekcji, należy wyposażyć swój barek w nie jeden komplet kieliszków. Naczynia te bywają niezwykle kunsztowne i dekoracyjne, dlatego (uwaga!) ich kolekcjonowanie naprawdę potrafi uzależnić.

Nadchodzące promocje