Szklanki do koktajli

Szklanki do koktajli

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Szklanki do koktajli-poradnik Westwing

Akcesoria kuchenne odgrywają ważną rolę w każdym domu. Ułatwiają i umilają przygotowywania potraw, a także ich serwowanie. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, jeśli chce się zrobić wrażenie na gościach. Szkło kuchenne, czyli szklanki i kieliszki, dostępne jest w tak różnorodnych formach, że wybór odpowiedniego kompletu to twardy orzech do zgryzienia. A trzeba pamiętać, że podawanie napojów w odpowiednich naczyniach gwarantuje najlepsze doznania dla podniebienia. Szklanki do koktajli doskonale sprawdzają się podczas domowych spotkań w większym gronie. Warto więc wiedzieć, czym różnią się poszczególne ich rodzaje oraz co najlepiej w nich serwować.

Domowy komplet do serwowania napojów

Psychologowie już dawno udowodnili, że je się także oczami, co oznacza, że sposób podania potrawy wpływa na odczucia smakowe. Dlatego piękna porcelana do kawy i herbaty niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. W przypadku innych napojów, zwłaszcza różnych alkoholi, drinków i koktajli, kształt szklanki czy kieliszka pozwala wydobyć najlepsze walory smakowe.

Kolorowe szklanki do koktajli

Kieliszki do wina i szampanówki spotykane są w wielu domach. Coraz większą popularnością cieszą się również bardziej pojemne kieliszki do wody. Do serwowania koktajli i drinków przydają się zaś nieco inne naczynia. Można je podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to szklanki do long drinków, czyli koktajli bezalkoholowych i alkoholowych. Takie szklanki do koktajli doskonale sprawdzają się również do podawania soków. Drugi typ to kieliszki do short drinków, czyli tych przyrządzanych tylko na bazie alkoholi. Najpopularniejsze modele służą do serwowania martini oraz margarity.

Szklanki do koktajli – popularne rodzaje

Najbardziej uniwersalne są szklanki do koktajli przeznaczone do long drinków. Są wysokie i pojemne, dlatego można w nich też podawać zarówno wodę, jak i soki. Można je podzielić na kilka typów:

  • Szklanki do koktajli typu highball – proste, dość szerokie i najbardziej uniwersalne. Zwykle mają pojemność około 300 ml. Świetnie sprawdzają się do serwowania popularnego ginu z tonikiem.
  • Szklanki do koktajli typu collins – węższe i często wyższe od szklanek highball. Swoją nazwę zawdzięczają drinkowi Tom Collins.

Eleganckie szklanki do koktajli

  • Szklanki do koktajli typu hurricane – ich nazwa pochodzi od lamp używanych podczas huraganów. Najlepsze naczynia do koktajli mrożonych bądź miksowanych.
  • Szklanki do koktajli typu bowl – wykonane z grubego szkła i wyposażone w uszko. Zwykle oparte są na bardzo krótkiej nóżce. Przeznaczone są do serwowania gorących drinków. Szklanka bowl przyda się również zimą – można w niej podać polskiego grzańca.

Kieliszki do drinków

Short drinki to koktajle z nierozcieńczonego alkoholu o objętości około 100 ml. Ponieważ to znacznie mniej, niż zajmują long drinki, również szkło do nich przeznaczone przyjmuje inne formy. Najpowszechniejsze są dwa rodzaje kieliszków:

  • Kieliszek do martini – czasza w kształcie odwróconego, szerokiego stożka oparta jest na wysokiej nóżce. Zgodnie z nazwą szkło służy przede wszystkim do przyrządzania i podawania martini, czyli drinka z ginu oraz wermutu.
  • Kieliszek do margarity – o wiele szerszy od tego do martini, a czasza ma zaokrągloną formę. Popularna margarita to drink z tequili oraz likieru triple sec z niewielkim dodatkiem soku z limonki. Tradycyjny obyczaj nakazuje, by krawędzie kieliszka posypać solą.

Do serwowania mocnych alkoholi, zwłaszcza whisky, przydają się też niskie szklanki o grubym dnie zwane old fashioned.

Serwowanie napojów w odpowiednio dobranym do nich szkle to prosty sposób, by zrobić dobre wrażenie na gościach. Dlatego każdy miłośnik drinków powinien mieć w posiadaniu eleganckie szklanki do koktajli.