Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy ogrodowe-poradnik Westwing

Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe są tak samo ważne jak rośliny. Za ich pomocą można stworzyć zaczarowany ogród, który będzie zachwycał nie tylko w ciągu dnia, ale i po zmroku! Nie pozwól, by Twój ogród zniknął pod osłoną nocy, wprowadź do niego odrobinę magii. Piękna lampa ogrodowa to nie tylko funkcjonalny dodatek, ale także wspaniała dekoracja.

Mała lampa ogrodowa? A może duży model? Podpowiadamy, jak wybrać oświetlenie do ogrodu.

Zaczarowany ogród

Które elementy otoczenia domu oświetlić i jak kierować na nie źródło światła, by ogród zmienił się po zmroku nie do poznania? Lampa ogrodowa umieszczona za roślinami, których liście rozproszą światło, stworzy romantyczny nastrój, jednak należy uważać, by światło z lampy nie było zbyt silne, bo zniszczy rośliny, a sam efekt może być niezadowalający. Warto wykorzystać lampy LED. Są alternatywą dla tradycyjnych żarówek. Diody LED są bardziej żywotne

 • Bramka i drzwi wejściowe. Oświetlenie odgrywa tu strategiczną rolę, musi być funkcjonalne, żeby szybko i bez problemów można było znaleźć drzwi czy zamek. Światło powinno więc być skierowane w dół, tak by lampy ogrodowe dobrze oświetlały klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę stojącą przed furtką lub drzwiami.
 • Ścieżki. Są dwie możliwości oświetlenia nawierzchni – od dołu, przy zastosowaniu oprawy montowanej w trawniku, lub od góry. Wówczas można wykorzystać lampy LED na słupkach i umieścić je po dwóch stronach ścieżki. Bardzo ciekawie wyglądają także oprawy najazdowe ulokowane w nawierzchni – dzięki szczelnej stalowej obudowie wytrzymają nawet nacisk kół.
 • Elewacja. Tego typu oświetlenie zewnętrzne stosuje się zwłaszcza dla dekoracji. Można w tym celu użyć kinkietów, małych reflektorów w podsufitce czy na trawniku lub oprawy umieszczonej w nawierzchni opaski wokół domu. Jeśli skieruje się strumień światła równolegle do ściany, wspaniale uwypukli on strukturę kamienia czy łupanej cegły silikatowej. Kinkiet, jako oświetlenie zewnętrzne będzie się pięknie prezentował. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tynkowej elewacji oświetlenie podkreśli jej niedoskonałości. Ważne także, by nie było zbyt silne – może wówczas zakłócać sen. Tu także dobrze sprawdzą się energooszczędne żarówki LED.
 • Rośliny i mała architektura. Iluminacja roślin i elementów architektury ogrodu za pomocą przenośnych lub przykręcanych lamp ogrodowych LED – reflektorów – da wspaniały efekt. Oświetlenie w kolorze niebieskim będzie się prezentowało bardzo korzystnie, jednak może przyciągać owady nocne. Wśród roślin dobrze będzie wyglądała także mała, stojąca lampa ogrodowa.
 • W oczku wodnym ciekawie wyglądać będą przezroczyste lampki, delikatnie unoszące się na tafli wody. Należy jednak bezwzględnie sprawdzić, by oprawy pływające po powierzchni wody, montowane na dnie zbiornika oraz te umieszczane w pobliżu wody, miały hermetyczną obudowę. Tego typu lampy ogrodowe muszą być wodoodporne.

Słupek, reflektor, a może ogrodowa lampa solarna?Lampy ogrodowe

Kiedy wiadomo już, co i gdzie będzie oświetlone, należy odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie – jakich lamp ogrodowych użyć?

 • Kinkiety wyprofilowane na wzór miejskich latarni cieszą się dużym zainteresowaniem. Często są wyposażone w czujnik zmierzchu lub ruchu, które pozwalają na oszczędność energii elektrycznej. Lampa ogrodowa jest uruchamiana w momencie, gdy jest to konieczne.
 • Słupki. Są to lampy ogrodowe, które mają stabilną podstawę, zatem można je postawić bezpośrednio na gruncie. Oświetlają mniejszą przestrzeń i są wykorzystywane przede wszystkim do oświetlenia wjazdu lub alejek ogrodowych. Powinny być rozmieszczone punktowo, jednak powoduje to powstanie ostrych granic cieni, które mogą pogorszyć widoczność. Rozwiązaniem tego problemu będą słupki z kloszami, które sprawią, że emitowane światło oświetli teren, ale nie będzie raziło w oczy.
 • Reflektory to najczęściej spotykane oświetlenie ogrodowe. Służą do skupiania światła na konkretnych obiektach. Zaletą reflektorów jest fakt, że można je ustawić na podłożu albo zamontować na drzewie lub elewacji. Taka lampa ogrodowa emituje mocne światło i zapewnia możliwość regulacji kąta jego padania.
 • Lampy podwodne i pływające. Te pierwsze mocuje się do dna zbiornika. Emitowane światło zostaje rozproszone przez wodę, co daje wspaniały efekt wizualny. Pływające kule wypełnione światłem sprawią, że oczko wodne będzie wyglądało niesamowicie.
 • Ogrodowe lampy solarne emitują światło o różnym natężeniu. Pozyskują je z energii słonecznej. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Z pewnością usatysfakcjonują wszystkich miłośników ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.
 • Latarenki i lampiony świetnie sprawdzą się do oświetlenia mniejszych powierzchni. Będą także piękną dekoracją na stole czy tarasie. Te wspaniałe lampy ogrodowe wprowadzą niesamowity nastrój w każdym ogrodzie. Można zdecydować się na oświetlenie LED, jest ono bardziej żywotne niż tradycyjne żarówki i bezpieczniejsze niż świece.

Jak bezpiecznie zainstalować lampy ogrodowe?

Należy pamiętać, że oświetlenie ogrodowe wymaga specjalnych urządzeń elektrycznych, które muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz – dotyczy to również lamp znajdujących się pod zadaszeniem. Przed zainstalowaniem lamp warto zapoznać się z dwoma pojęciami – klasa ochronności oraz IP.

Klasa ochronności jest oznaczana cyfrą rzymską i określa rodzaj izolacji elektrycznej – lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, a lampy do oczek wodnych – III.

Kod IP składa się z dwucyfrowej liczby – pierwsza cyfra (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność oprawy, druga zaś (od 0 do 8) wodoszczelność. Dla wszystkich lamp niskonapięciowych – 12 lub 24 V – zalecane jest przynajmniej IP 21. Dla tych zasilanych napięciem 230 V wartość IP powinna wynosić: minimum IP 44 dla oprawy pod zadaszeniem, IP 55 dla słupków, IP 65 dla lamp najazdowych oraz IP 68 dla tych montowanych w oczku wodnym.

Powrót do przeszłości

Starożytni Syryjczycy stosowali pochodnie już w VI w. p.n.e. Wykonywano je z kawałka drewna smolnego, który był owinięty materiałem nasączonym olejem lub ropą naftową. Z kolei lampa olejna była znane już starożytnym Grekom, Rzymianom i mieszkańców Egiptu. Używano jej aż do końca XVIII wieku. W roku 1853 świat zrewolucjonizował wynalazek Ignacego Łukasiewicza — lampa naftowa. Choć kolejny wiek ustanowił prymat żarówki, to jednak w ogrodach i na tarasach wciąż można spotkać niezwykle nastrojowe lampy oliwne i naftowe. A i unowocześnione pochodnie coraz częściej używane są jako lampy ogrodowe i zdobią przydomowe trawniki.