Salon w trakcie wiosennych porządków

Kiedy dni stają się dłuższe, a na dworze zaczynamy czuć wiosnę, trudno oprzeć się chęci na zmiany. Wiosna jest początkiem nowego roku astrologicznego, a w nas wstępuje nowa energia i optymizm. Do wiosennych porządków nikogo nie trzeba przekonywać, a żeby nie czuć się nimi przytłoczonym, przygotowaliśmy specjalną checklistę domowych zadań na wiosnę. Co jeszcze możemy zrobić, żeby odmienić dom na nowy sezon? Spokojnie, remont nie będzie potrzebny. Na wiosenną metamorfozę są inne, znacznie przyjemniejsze i prostsze sposoby.

5 sposobów, żeby odmienić dom na wiosnę

Nowy sezon, nowa roślina

Trend na powrót do natury i dużą ilość roślin we wnętrzach jest w rozkwicie. Rośliny pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, produktywność i oczyszczają powietrze. Najmodniejsze ostatnio, ale też łatwe w pielęgnacji są monstery, pilee i sukulenty. Już jedna nowa roślina w dekoracyjnej doniczce nada nowego charekteru wnętrzu.

Wazon dekoracyjny

Podobnie jak w modzie również w aranżacji wnętrz dodatki przeżywają renesans. Szczególnie widoczny w tym sezonie jest trend na ozdobne wazony, które przypominają rzeźby. Będą kluczowym dodatkiem dekoracyjnym solo lub z kwiatami.

Nowe tekstylia

Na wiosnę ciemne kolory ustępują miejsca jasnym. Wystarczy kilka nowych poduszek na sofie, żeby w salonie powiało wiosną. Również w sypialni możesz położyć nową narzutę na łóżko. Wiosna to też dobry czas na trzepanie i pranie dywanów. Czyste będą wyglądały jak nowe.

Ściany w roli głównej

Malowanie ścian nie będzie konieczne, ale warto poświęcić im chwilę uwagi. Dekoracje na ściany mogą zdziałać cuda i w szybki sposób zmienić charkter wnętrza. Szukasz pomysłu na dekoracje ściany w salonie? Co powiesz na boho makramy, galerię lustrzaną lub wiszącą półkę, na której ustawisz ulubione albumy, świece lub wazon.

Znajdź przestrzeń dla siebie

Wiosna to wymarzony czas na tworzenie nowych, pozytywnych nawyków. Dlatego pomyśl, jak możesz zadbać o siebie. Zastanów się, co Cię relaksuje i wprawia w dobry nastrój. Nawet na małej przestrzeni możesz znaleźć miejsce dla siebie. Przesuń kilka mebli, żeby móc rozłożyć matę i stwórz miejsce do ćwiczeń jogi lub medytacji. A może czas na nowy fotel, żeby w końcu zaaranżować wymarzony kącik do czytania?

Tej wiosny pomyśl o sobie i poświęć chwilę w ciągu dnia na ćwiczenia relaksacyjne. W naszej zakładce Wellbeing znajdziesz dużo inspiracji na to, jak zatroszczyć się o siebie.

Czas na wiosenne porządki: lista zadań

Będziemy szczerzy, lista wiosennych porządków nie należy do najkrótszych. Ale spokojnie, nie musisz robić wszystkiego w jeden dzień. Możesz rozłożyć zadania na dwie lub trzy soboty lub zorganizować weekend generalnych porządków. Pamiętaj, żeby zaangażować do sprzątania też innych domowników. Nawet dla dzieci znajdzie się bezpieczne dla nich zadanie. Potraktuj wiosenne porządki, jako nowy początek i inaugurację nowej pory roku. Włącz ulubioną playlistę i do dzieła!

Przygotowaliśmy spis czynności, które warto wykonać na wiosnę. O wielu z nich już pisaliśmy, więc jeśli nie wiesz, jak zabrać się za jakieś zadanie, zajrzyj do arytkułu na ten temat. Znajdziesz w nich sprytne sposoby na porządek i organizację domu oraz pomysły na naturalne środki czystości.

Kuchnia

Łazienka

Salon

 • Odkurzyć lub wyprać kanapę i fotele
 • Odkurzyć ściany i sufity (użyj do tego specjalnej końcówki odkurzacza)
 • Przetrzeć żarówki wilgotną ściereczką z mikrofibry
 • Umyć okna (Wskazówka: aby uniknąć smug, nie myj okien w bardzo słoneczne dni!)
 • Wytrzepać i wyprać dywany (małe dywaniki możesz wyprać w pralce, ale dla pewności sprawdź wskazówki na metce)

Sypialnia

 • Wyprać kołdry, poduszki i narzuty (instrukcje prania znajdziesz na metce)
 • Wyczyść materac (możesz go też odwrócić go na drugą stronę)
 • Umyć lustra, okna i ramy okienne
 • Wyprać dywany i dywaniki
 • Zrobić gruntowny porządek w szafie

Biuro

 • Zrobić porządek na biurku
 • Wyczyścić klawiaturę i monitor przy użyciu ściereczki bezpyłowej (żeby wyczyścić przestrzeń między klawiszami, będą przdatne patyczki do uszu)
 • Odkurzyć książki i segregatory
 • Umyć i uporządkować kable

Dzięki naszej liście kontrolnej wiosennych porządków w mgnieniu oka zaprowadzisz porządek w każdym pomieszczeniu. Odhaczaj zadania pokój po pokoju i rozpocznij wiosnę!