Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Biało czarna łazienka

Rybiki, a właściwie rybiki cukrowe to małe insekty, które w momencie pojawienia oraz rozmnożenia się w naszym domu, mogą stać się naszymi niemiłymi współlokatorami. Ponieważ potrafią zjadać resztki jedzenia w kuchni lub zniszczyć tapetę w sypialni. Dla jednych są zupełnie obojętne, inni na sam ich widok czują wstręt. Jednak potrafią być uciążliwie. Dzisiaj podpowiemy, jak pozbyć się rybików raz na zawsze.

Rybiki – najczęstsze pytania

Co robić, aby zapobiec pojawieniu się rybików?

Zanim przejdziemy do konkretów, wspomnijmy jeszcze o tym, że gdy masz w domu kota, to problem rybików sam się rozwiązuje, bo mruczki uwielbiają polować na te srebrne stworzenia. W pierwszej kolejności, radzimy Ci, żebyś zaczął od tych najmniej inwazyjnych i ekologicznych środków zapobiegawczych.

  • Zalecane jest częste wietrzenie mieszkania, w szczególności łazienki po kąpieli. Rybiki nie lubią chłodu i przeciągów.
  • Jeśli Twój dom jest wilgotny, powinieneś jak najszybciej w ramach profilaktyki kupić pochłaniacze wilgoci. Dzięki nim poziom wilgoci w mieszkaniu się zmniejszy, a rybiki nie będą chciały się u Ciebie zagnieździć.
  • Zabezpiecz również wszystkie szczeliny, na przykład szpary pod listwami przypodłogowymi, oderwane kawałki tapet, nieszczelne rury i odpływy, dziury w ścianach, podłogach. Przyda Ci się do tego klej silikonowy. W ten sposób unikniesz także karaluchów w domu.

Jak pozbyć się rybików – nasze sprawdzone sposoby

Jeśli Twoje mieszkanie jest suche i wysprzątane, to z pewnością będzie ono mało atrakcyjne dla rybików. Jeżeli nie chcesz ich u siebie widzieć, to powinieneś również pamiętać o regularnym czyszczeniu wywietrzników i elementów instalacji wentylacyjnej. Zaproś także do swojego domu od czasu do czasu kominiarza. Rybiki cukrowe to insekty domowe, które są aktywne głównie nocą. Ciemne pomieszczenia są tym, co lubią najbardziej, natomiast światło i czystość skutecznie je odstraszają. Olejki eteryczne można wykorzystać w walce z meszkami w domu, jest to również skuteczny sposób na mrówki! Warto również wspomnieć o tym, że naturalnymi wrogami rybików cukrowych są pająki i skórki z cytrusów. Jednak paranoją byłoby hodowanie jednych insektów domowych tylko po to, żeby pozbyć się innych. Kot jest o wiele lepszy. Można się do niego przytulić, ładnie mruczy i grzeje w zimną noc. Psy też są efektywną bronią na rybiki. Najskuteczniejsza jest niska temperatura w mieszkaniu, to znaczy poniżej 17 stopni Celsjusza, ale mało przyjemnie byłoby mieszkać w takich warunkach.

  1. Cytrusy

    Miejsca, w których pojawiły się rybiki można posmarować sokiem z cytryny oraz położyć obok lawendowe kulki na mole. Rybiki nie lubią takich zapachów.
  2. Domowy pochłaniacz wilgoci

    Pochłaniacz wilgoci możesz zrobić samodzielnie. Wystarczy, że zostawisz w pomieszczeniu woreczki z solą. Gdy nie masz w domu dzieci i zwierząt, to możesz wykorzystać do walki z rybikami żel krzemionkowy.
  3. Zapachy

    Rybiki nie lubią ostrych zapachów. Do odstraszania ich użyj takich roślin i przypraw jak: miłorząb, cynamon, rozmaryn czy wrotycz.
  4. Miód

    Możesz też postawić na prostą pułapkę. Wystarczy, że weźmiesz tekturę, nasmarujesz ją miodem oraz zostawisz na noc w łazience lub w kuchni. Na pewno rybiki zainteresuje możliwość skosztowania słodkiego miodu. Jednak już nie uciekną, ponieważ przykleją się do tektury. Rano musisz spalić taką tekturę lub zalać ją wrzątkiem.

Chemiczne preparaty na rybiki – czy warto je stosować?

W sklepach dostępnych jest bardzo wiele preparatów, których zadaniem jest zwalczanie rybików cukrowych. Są to na przykład spraye, gotowe pudełeczka, które wabią rybiki i zatrzymują je w środku. Dobrym pomysłem jest wybór preparatów opartych na roztworach wodnych. Można ich użyć od razu. Nie mają zapachu i przez długi czas utrzymują się na powierzchni. Są o wiele skuteczniejsze niż preparaty w aerozolu. Niestety preparaty chemiczne mają to do siebie, że mogą być szkodliwe dla człowieka. O wiele lepiej jest zastąpić je mieszanką cukru pudru z boraksem. Można go dostać w aptece. Ta metoda nie sprawdzi się jeżeli masz psa lub kota, ponieważ kwas borowy jest dla nich trujący!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz jak pozbyć się rybików. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc najpierw spróbuj zapobiec pojawieniu się tych insektów w Twoim domu. Zarejestruj się na Westwing i dowiedz się także, jak pozbyć się robaków domowych: pająków domowych, robaczków kurzowych i wiele innych!