Przedłużony termin zwrotu: zamów teraz i zwróć do 31 stycznia 2025 r.

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Łazienka z czarno-białymi płytkami oraz białą armaturą

Czytsta łazienka to podstawa, dlatego przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy poświęcić chwilę na jej sprzątanie. Zmorą wielu osób jest mycie płytek łazienkowych, na których zbiera się kurz, ale też osad z mydła i kamień z wody. Ten problem dotyczy szczególnie kafli w kabinie prysznicowej oraz tych przy umywalce. Starasz się, aby Twój dom był ekologiczny? Znamy sposoby na naturalne środki czystości. W Twoim domu właśnie skończył się remont i zastanawiasz się, jak uporać się z myciem płytek? Postaramy się pomóc! Sprawdź nasze sposoby na to, czym myć płytki, żeby się błyszczały

Jak i czym myć płytki, żeby się błyszczały?

Pewnie zgodzisz się z nami, że na płytkach niestety widać wszystko – zacieki z mydła, wody, różne plamy i zabrudzenia. Jak uzyskać efekt błyszczących płytek w łazience? Zacznijmy od początku i dobrze przygotujmy się do sprzątania.

Gąbka czy szmatka?

Do codziennego sprzątania przyda się miękka gąbka lub szmatka z mikrofibry. Ważne jest, aby się nie strzępiła, bo wtedy jej włókna niestetycznie pozostaną na fugach i płytkach. Gąbkę możesz opisać czarnym mazakiem, wtedy już na pewno zapamiętasz, do mycia których powierzchni jest przeznaczona. Miej też pod ręką papierowe ręczniki kuchenne do osuszania powierzchni, dzięki nim zapobiegniesz smugom.

Pamiętaj, żeby po myciu dokładnie wypłukać gąbki i szmatki. Dla higieny możesz je też namoczyć w misce z ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej lub wyprać w wysokiej temperaturze. Pamiętaj, żeby szmatki dobrze wysuszyć na słońcu lub na kaloryferze.

Naturalne środki do mycia kafli, które zrobisz sam

Jeśli starasz się, aby Twój dom był jak najbardziej ekologiczny, mamy sposoby na czyszczenie płytek, z których z sukcesem korzystały nasze mamy i babcie i będą skuteczne również dziś. Oto nasze pomysły na naturalne środki czystości.

Soda oczyszczona oraz ocet to duet idealny

Soda oczyszczona w połączeniu z octem, sprawi, że Twoje kafelki w łazience i w kuchni będą lśniły. Do tej mieszanki możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Szczególnie ten cytrynowy, pomarańczowy albo z trawy cytrynowej dobrze neutralizują intensywny zapach octu, dzięki czemu sprzątanie będzie przyjemniejsze. Ocet i soda oczyszczona doskonale sprawdzą się nie tylko w łazience, ale też w kuchni. Z ich pomocą dokładnie wyczyścisz na przykład zlewozmywak i blaty.

Ocet szybko usunie resztki mydła i kamień. Sprawdzi się do zacieków w kabinie prysznicowej oraz baterii. To dobry, ekologiczny domowy preparat, który sprawi, że nie musisz się już martwić, czym myć płytki, żeby się błyszczały. Nada połysku również oknom i innym szklanym powierzchniom. Dzięki niemu usuniesz też tłuszcz i pleśń w kuchni. Ocet to prawdziwy bohater przy domowych porządkach!

Również soda oczyszczona jest wspaniałym środkiem myjącym. Ma właściwości czyszczące i zmiękczające. Pozwoli Ci uporać się z kamieniem oraz z innymi zabrudzeniami w łazience. Przygotuj z niej specjalną pastę. Wystarczy, że zmieszasz ją z wodą w stosunku 3:1. Zależnie od tego z jak brudną łazienką masz do czynienia, możesz albo wyszorować nią płytki albo zostawić ją powierzchni na kilka minut. Następnie przetrzyj płytki mokrą szmatką. W drugim przypadku najlepiej nałożyć pastę przy pomocy szczoteczki do zębów.

Kwasek cytrynowy, domowy sprzymierzeniec

Warto również sięgnąć po kwasek cytrynowy lub sok z cytryny, który również sprawi, że płytki będą czyste i błyszczące. Mają one właściwości odświeżające i likwidują kamień. Są idealne do uzyskania efektu błyszczących płytek. Do czyszczenia łazienki możesz wykorzystać olejek eteryczny, najlepszy będzie ten z drzewa herbacianego, ponieważ ma właściwości antybakteryjne oraz odkażające. 

Dodatkowa wskazówka: stwórz domowy odświeżacz powietrza i wlej do spryskiwacza wodę destylowaną, dodaj kilka kropelek olejku z drzewa herbacianego i trawy cytrynowej.

Mycie płytek w kuchni i w łazience

Zarówno w kuchni jak i w łazience płytkami, które zazwyczaj są wyłożone podłogi oraz ściany. Szczególnie na tych ściennych lubi się gromadzić tłuszcz z gotowania i brud. Z kolei w łazience, osad z mydła i kamień. Jak temu zaradzić? Miej pod rękę spryskiwacz z roztworem wody z octem, o którym już wspominaliśmy. Spryskaj płytki i chwilę odczekaj, aby ocet zaczął działać. Po kilku minutach przetrzyj płytki szmatką lub gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie.

W przypadku podłóg zawsze warto najpierw je zamieść lub odkurzyć, a dopiero potem przejść do mycia. Również do wiadra z ciepłą wodą oraz płynem możesz dolać octu, wtedy płytki będą czyste i błyszczące.

Mycie płytek a ich rodzaj

Metodę czyszczenia płytek warto dostosować do materiału, z którego zostały wykonane. Na rynku najpopularniejsze są płytki z glazury, grasu i terakoty. A jak je czyścić, żeby się błyszczały? Sprawdź poniżej:

  • Do płytek z glazury najlepiej jest wykorzystać delikatny środek czyszczący, wodę oraz ściereczki (mogą być te wykonane z mikrofibry).
  • Do czyszczenia płytek gresowych można użyć nieco mocniejsze środki czyszczące.
  • Z kolei do płytek z terakoty, podobnie jak w przypadku tych z glazury, lepiej jest użyć delikatnych środków czyszczących.

Czyszczenie fug – sprawdzone sposoby

Czyste fugi to kropka nad i przy sprzątania łazienki. Jeśli one będą lśnić, cała łazienka wyda się czystsza. Zachęcamy do wykorzystywania naturalnych środków czystości, które możesz wykonać samodzielnie.

Zmieszają sodę oczyszczoną z octem w proporcji 1:1, a następnie nanieś pastę na fugi. Do tego przyda się stara szczoteczka do zębów. Pozostaw na chwilę, następnie przetrzyj mokrą szmatką i spłucz wodą. Ostatnim pomysłem jest ocet z wodą w proporcjach 1:2 oraz kropelką cytryny. Zamocz szczoteczkę w roztworze i nakładaj na fugi.

Nasze wskazówki

  • Usuwanie pleśni. Usuniesz ją za pomocą roztworu wody z octem (4 łyżki octu na pół szklanki wody). Do tej mikstury możesz dodać olejek z drzewa herbacianego.
  • Czyszczenie baterii prysznicowej. Najlepiej czyścić ją przynajmniej raz w tygodniu za pomocą mokrej ściereczki nasączonej płynem. Gdy na baterii pojawił się już osad, pozbądź się go za pomocą octu. Namocz kilka ręczników papierowych w wodzie z octem i obłóż nimi baterię prysznicową lub kran. Pozostaw na kilka minut, aby ocet zaczął działać. Następnie przetrzyj gąbeczką, spłucz wodą i osusz miękką ścierką.
  • Usuwanie rdzy. Mniejsze ilości rdzy usuniesz z fug za pomocą soku z cytryny. Wystarczy, że wyciśnięty sok (lub ten kupny) naniesiesz na fugi przy użyciu gąbeczki lub sprysikwacza. Następnie, pozostaw go tam na kilka minut i spłucz go ciepłą wodą. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, gdy wyszorujesz fugi, kiedy sok jeszcze na nich się znajduje.
  • Przywracanie świeżości. Aby przywrócić fug blask, wystarczy użyć białej pasty do zębów. Nałóż ją na szczoteczkę do zębów, a następnie wyszoruj fugi wykonując okrężne ruchy. A po ich wymyciu, wytrzyj je do sucha.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić inne materiały w Twoim domu? Sprawdź nasze domowe sposoby na:

Czym myć płytki, żeby się błyszczały po remoncie?

Najlepiej będzie, jeśli z góry ustalisz, że pierwsze mycie po położeniu płytek wykona ekipa remontowa. Koniecznie zapytaj wykonawcę o wskazówki dotyczące dalszej, codziennej pielęgancji. Wskazania mogą się różnić w zależności od typu płytek. Przy pierwszym myciu warto zrobić testy, aby upewnić się, że dany środek nie szkodzi powierzchni. Taką samodzielną próbę możesz przeprowadzić w mało widocznym miejscu lub na pojedynczej płytce, która została po remoncie.

Czyste kafle na co dzień: bądź regularny w sprzątaniu

Chociaż wiele osób najchętniej gruntowne porządki w łazience robiłoby tylko na święta i może na wiosnę, to niestety nie jest to rozwiązanie sprzyjające czystości i higienie. Gdy będziesz regularnie dbać o czystość, to z każdym tygodniem sprzątanie będzie zajmowało mniej czasu. Oczywiście nie musisz tego robić codziennie. Wystarczy, że raz na tydzień wyczyścisz toaletę, prysznic, wannę, umywalkę oraz armaturę. Nie jest to tylko kwestia estetyki. Niemyta łazienka staje się siedliskiem grzybów, pleśni oraz bakterii, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Warto mieć to na uwadze i regularnie dbać o czystość.

Już wiesz, jak i czym myć płytki, żeby się błyszczały. Ale nadal szukasz więcej wskazówek dotyczących sprzątania i organizacji domu? Sprawdź nasze inne artykuły, dzięki którym opanujesz ten temat do perfekcji. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji i wyjątkowych ofert.