Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Kolory w aranżacjach

Kazdy kto interesuje się wystrojem wnętrz, ma swoje ulubione kolory, które najchętniej wykorzystałby w aranżacji domu marzeń. Barwy dają nam nieskończoną ilość pomysłów, kombinacji oraz kreatywnych połączeń. Dlatego też chcemy się z Tobą podzielić naszymi sztuczkami oraz wiedzą, abyś i Ty mógł zaaranżować swoje wnętrze jak profesjonalista!

Które kolory do siebie pasują?

Najprostszym kolorem do łączenia jest biały, ponieważ z nim można zestawić każdą barwę. Neutralny ton bieli uspokoi kolorowy wystrój wnętrza oraz zrównoważy atmosferę pomieszczenia.

Intensywna, soczysta zieleń lub jasnoniebieski mogą być skomponowane z czarnym. A jeśli chcesz skorzystać z bardziej odważnych barw, zastosuj chłodną żółć lub turkusowy.

Czerwony, żółty oraz pomarańczowy to niezwykle mocne, ale i ciepłe kolory. Do uzyskania efektu świeżości w danym pomieszczeniu, połącz te barwy z jasnymi kolorami dla przykładu z kremowym lub metalicznymi odcieniami. Jeśli stawiasz na bardziej ekstrawaganckiego efektu, połącz ze sobą jasny róż oraz odważny pomarańcz.

Szary, beżowy i czarny to typowe klasyki, często stosowane w aranżacjach różnego rodzaju pokoju. Zastosuj tak zwane wyciszone barwy, które można jednocześnie łatwo połączyć aby uzyskać monochromatyczny efekt. Drobne plamki zastosowane na elementach dekoracyjnych – poduszkach, obrazach ściennych lub wazonach, umiejętnie podkreślą stonowane wnętrze.

Finalny odcień fioletu, liliowego bądź nasyconego bordo odcień zależy od pigmentacji bazowych barw – czerwieni oraz niebieskiego. W zależności od proporcji dwóch uzupełniających się kolorów oraz dodatku bieli, powstają najciekawesze barwy. Chcesz uzyskać odważny efekt w salonie lub syplani? Użyj czerwieni oraz niebieskiego, jednak pamiętaj o ich oszczędnym zastosowniu, tak aby nie wywołały efektu przeciązania.

Pierwsza lekcja z teorii kolorów

Nie wiesz jak zastosowac kolory w aranżacjach? Pierwszą pomocą w tym temacie może okazać się teoria kolorów. To ona pomoże Ci określić, które kolory ze sobą najlepiej współgrają lub które barwy składają się na dany kolor oraz rozwieją wątpliwości o ich właściwym użyciu. Poniżej, podsumowaliśmy dwie podstawowe koncepcję teorii kolorów. Już teraz zacznij planować barwy w aranżacji swojego domu!

Podstawowymi trzema barwami w teorii kolorów jest: żółty, niebieski oraz czerwony. Dlatego właśnie, te kolory można stosować przy komponowanu innych barw. Źółć, czerwień i niebieski są podwalinami całej palety barw.

Ale z drugiej strony, w teorii barw, istnieje termin kolorów uzupełniających. Opisuje ona dwa kolory, które są naprzeciwko siebie w kole barw, a połączenie przeciwnych sobie tonów, tworzy neutralną gradację kolorów. Najbardziej znaną i komplementarną parą z koła kolorów jest źółć oraz niebieski.

Najlepsze kolory w aranżacjach do Twojego domu

Teraz, gdy poznałaś/eś podstawy świata kolorów, zacznij szukać tych najlepszych dla Twojego domu. Ale zastanawiasz się jaki kolor pasuje do danego pokoju?

W sypialni oraz w salonie najlepszym wyborem są barwy wyciszające i uspokajające. Aranżując te przestrzenie, użyj barw klasycznych czyli – bieli, szarości oraz kremowego, a następnie zestaw je z jasnoniebieskim, delikatnym różem lub jasnymi liliowymi akcentami.

Ale też silne barwy mogą zostać zaaranżowane w Twoich czterech ścianach! Wykorzystaj w pokojach, gdzie zapraszasz gości na przykład w kuchni lub jadalni! Jednak, zdajemy sobie sprawę, że takie barwy mogą zbyt mocno dominować w pomieszczeniu, dlatego zamiast uamolwania całego pokoju, zastosuj je w elementach dekoracyjnych.

Szukasz dalszych pomysłów na użycie kolorów w aranżacjach? A może potrzebujesz wskazówek dotyczących połączenia barwnych dekoracji w spokojnym wnętrzu? Skorzystaj z dalszych artykułów na Westwing. Odkryj pomysły na swoje wnętrza!