pokój w odcieniach óżu z fotelem, błękitnym wazonem i grafiką na ścianie z kwiatami wiśni

Pudrowy róż zdobił rokokowe apartamenty Marii Antoniny, słodki landrynkowy nieco kiczowate fryzury Barbie, a zmysłowa fuksja szokujące kreacje Elsy Schiaparelli… Chyba żaden z kolorów nie zyskał takiej popularności na modowych wybiegach i w domowym zaciszu. Zanim jednak to się stało, przeszedł wyboistą drogę. A jak dziś prezentuje się we wnętrzach? Zobacz, jak bogata jest jego tonacja, z jakimi kolorami łączyć odcienie różu i do jakich stylów najbardziej pasują.

Kolor różowy – odcienie różu i ich znaczenie

Uchodzi za jeden z najbardziej kobiecych kolorów i chociaż kojarzony jest z delikatnością i słodyczą to, kiedyś przypisywany był… mężczyznom. Pewnie wielu to zaskoczy, ale różowy jako pochodna czerwonego, niegdyś uważany był za symbol męskości i siły. Już za czasów Ludwika XVI był nieodzownym kolorem męskiej garderoby. Cullote, czyli wąskie spodnie do kolan oraz odświętne surduty zdobione haftem obowiązkowo musiały posiadać różowe akcenty. To przekładało się też na modę dziecięcą – najmłodsze pociechy ubierano w pastelowe kolory, ale zupełnie odwrotnie niż dziś –  w różowe wdzianka chłopców, a dziewczynki w błękitne, spokojniejsze.

Rewolucja nastąpiła po II wojnie światowej, kiedy to kobiety przejęły większość męskich obowiązków, a chcąc uprzyjemnić sobie smutną rzeczywistość, zaczęły otaczać się jasnymi pastelowymi kolorami. Odcienie różu zapanowały wszędzie – od przedmiotów codziennego użytku po wieczorowe stroje. Kompletny szał nastąpił, kiedy Elsa Schiaparelli – ekscentryczna rywalka Coco Chanel – zaprojektowała flakon perfum w kolorze intensywnego shocking pink. Wkrótce zmysłowy kolor fuksji pojawił się na wybiegach w postaci wieczorowych kreacji i słynnych kapeluszy-butów zaprojektowanych wspólnie z Salvadorem Dalim. Kolor różowy opanował cały świat – również ten wnętrzarski.

Jakie są najmodniejsze odcienie różowego?

Jak każdy kolor również i różowy ma cieplejsze i chłodniejsze odcienie. Ich temperatura zależy od pigmentów, jakie przeważają. Domieszka beżu, a nawet żółcieni czy brązu gwarantuje cieplejszą barwę jak kolor łososiowy, a im więcej bieli i szarości tym odcień będzie chłodniejszy. Który wybrać? To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Chłodne nie oznaczają, że zrobi się zimno i sterylnie. W zależności od tego, z czym je połączysz, pięknie rozświetlą wnętrze i sprawią, że optycznie wyda się większe. Ciepłe z kolei mają więcej subtelności, ładnie komponują się ze szlachetnymi materiałami, wnosząc przytulność i spokój. A jakie odcienie różu są najmodniejsze?

1. Pudrowy róż

O delikatnej łososiowej tonacji. Łagodzi, odpręża, napawa optymizmem. Pudrowy róż sprawdzi się w postaci dodatków w skandynawskich wnętrzach, w stylizacji boho pięknie zagra z naturalnymi materiałami i zieloną roślinnością, a w aranżacjach glamour zabłyśnie w połączeniu ze złotem.

2. Brudny róż

Chłodny, subtelny, lekko „przykurzony” (stąd angielska nazwa „dusty pink”). Brudny róż ma w sobie nutę szarości, która czyni go uniwersalnym. Ładnie się z nią komponuje wprowadzając do wnętrza spokój i kolorystyczną harmonię. Złoto dodaje mu szyku i elegancki, a butelkowa zieleń wyrafinowania i powagi.

3. Koralowy róż

Łagodny, doprawiony odrobiną pomarańczu. W pochmurne, deszczowe dni zadziała jak antydepresant, pobudzając do działania. Jednocześnie uspokaja – jest naturalny i bezpretensjonalny. Jego kolorystycznym sprzymierzeńcem jest niebieski (położony naprzeciwko na kole barw) – przy nim koralowy rozkwita i emanuje jeszcze większym ciepłem.

4. Nowe odcienie różu – Millennial Pink

Delikatny, nieco pastelowy, usytuowana na palecie barw gdzieś pomiędzy brzoskwinią a beżem. Kiedyś był wyrazem nastrojów społecznych i zacierał granice pomiędzy tym, co męskie i damskie. Dlatego millennial pink jest tak popularny wśród młodych ludzi urodzonych w latach 80. i 90. Jeśli chcesz go mieć na ścianach uważaj, żeby nie zrobiło się zbyt słodko – warto zestawić go z bielą, chłodniejszymi dodatkami i meblami w stonowanych kolorach.

5. Neonowy róż

Intensywniejsze odcienie to zawsze większe wyzwanie niż delikatne pastelowe. Najlepiej stosować je w postaci akcentów podkreślających wybrane elementy aranżacji. Neonowy róż ma w sobie sporo fioletu, który nadaje mu żywiołowy charakter. Nie nadaje się raczej na ściany – jeśli z nim przedobrzysz, możesz stworzyć efekt na granicy kiczu.

Inne odcienie różu

Róż ma tak wiele odcieni, że niektórych z nich pewnie nie zdążyłeś poznać. Warto to zrobić, bo potrafią tchnąć życie w nawet najbardziej nudną aranżację. Odcienie różu to szybki sposób na letnią metamorfozę wnętrza. 

6. Łososiowy

Ceniony wśród dekoratorów wnętrz za ciepłą, delikatnie brzoskwiniową tonację i przytulność, której dodaje każdemu wnętrzu. Ożywi industrialny salon, a w rustykalnej kuchni zagra w postaci ceramiki i tkanin. Świetnie się sprawdzi jako tło dla ciemnych mebli, baza dla złotych dodatków, lub akcent kolorystyczny na tapecie.

7. Chłodny róż

Romantyczny i zwiewny jak mgiełka. Otula wnętrze delikatną kolorystyczną  poświatą. Nawet jeśli wydaje się chłodny, wystarczy przełamać go cieplejszymi dodatkami, na przykład w odcieniu pastelowych żółcieni czy łososiowych oranży, żeby zrobiło się subtelnie i przytulnie.

8. Fuksja

Nazywana też magentą budzi skrajne emocje. Niektórych inspiruje innych odstrasza. Jedno jest pewne – obok tak wyrazistego koloru nie można przejść obojętnie. Składa się w równych proporcjach z barwy czerwonej i niebieskiej, dlatego jest równie ciepła co zimna. Jest intensywna, dlatego potrzebuje stonowanego towarzystwa, które schłodzi jej temperament. Nie bez powodu lubiana przez osoby pewne siebie i nieco ekscentryczne. We wnętrzach sprawdzi się w roli akcentów, efekt total look może okazać się zbyt ryzykowny.

9. Amarantowy

Graniczy z fioletem i czerwienią, dlatego nie dziwi jego intensywny i nieco ekscentryczny charakter.  Nie dopuść, żeby amarant zdominował wnętrze. Jeśli pozwolisz mu na zbyt wiele szybko okaże się męczący. Najlepszym doradcą jak go stosować jest umiar. Wnętrze przyprawione tym pięknym kolorem nabierze osobowości i zmysłowej pikanterii.

10. Malinowy róż

Bliżej mu do czerwieni, dlatego wydaje się cieplejszy, ale i nieco przybrudzony. Kolor malinowy kojarzy nam się z leśnymi owocami tonącym w puszystej bitej śmietanie – rzeczywiście jest bardzo apetyczny, ale nie przesłodzony. W postaci tkanin i dodatków wspaniale ożywi każdą aranżację, zarówno w stylu retro, jaki i nowoczesną.

Z czym łączyć odcienie różowego we wnętrzach

Dobieraj do różu odcienie o podobnej temperaturze – pastelowe barwy zawsze świetnie się ze sobą komponują, nawet jeśli są z innej palety barwnej. Jednak nie zapominaj, że odcienie różowego lubią też odważniejsze sąsiedztwo – ciemniejsze kolory, głębokie i nasycone dodają im pewności siebie i podkreślają nietuzinkowy charakter. Materiały? Z drewnem róż ma zawsze po drodze – fantastycznie wypada i z ciemnymi i jasnymi gatunkami. Pięknie wygląda z eleganckim i szlachetnym marmurem. Złoto i mosiądz dodają mu szykowności. Z naturalnymi materiałami takimi jak pleciony rattan, juta, len czy bambus – stworzy przytulną aranżację w stylu boho, skandynawskim czy rustykalnym. A jaki kolor pasuje do różowego najbardziej?

Róż i zieleń

Pastelowy róż z delikatną świeżą miętą tworzą prawdziwie romantyczną parę, wymarzoną do pomieszczeń gdzie liczy się spokój – sypialni czy łazienki. Więcej odwagi wymaga połączenie różu w bardziej cukierkowym wydaniu z ciemną szmaragdową zielenią. Różowa ściana w zestawieniu z ciemnozieloną lamperią stworzą duet wyrafinowany i bardzo spektakularny. Przekonaj się!

Róż i złoto

Te dwa kolory są wprost dla sobie stworzone. Ze złotem, również tym różowym, wyglądają pięknie wszystkie odcienie różu. Złoto pięknie rozświetli przybrudzoną tonację, ociepli chłodną, na tle pudrowej zadziała jak promienie, które delikatnie muskają wnętrze, wypełniając je słońcem.

Róż i popiel

Razem wyglądają bardzo lekko i świeżo. Oba odcienie są przytulne i jasne. Możesz je zestawiać łącząc ze sobą miękkie tekstylia – pledy, poduchy, zasłony. Ciekawą aranżację stworzą sąsiadując ze sobą na ścianie.

Róż z błękitem i granatem

Pastelowy róż i delikatny stonowany błękit to wymarzone kolory do pokoju dziecięcego. Uczyń jeden z tych kolorów przewodnim (oba się sprawdzą) i dobierz do niego dodatki w odcieniu drugiego. Głęboki granat z kolei wymaga już nieco więcej przemyślenia. Jako dominująca i ciemna barwa zagra w roli tapicerki sofy. Dobierz do niej poduszki w odcieniu zgaszonego różu – zrobi się wytwórnię i elegancko.

Róż i fiolet

Te kolory ładnie się uzupełniają pod warunkiem, że nie przesadzisz z żadnym z nich. Wtedy może się zrobić zbyt cukierkowo, a nawet kiczowato. Najlepiej, gdy stworzą różowo-fioletową kompozycję na ciepłym kremowym tle – przyjemnie sielską i lekką.

Odcienie różu a style aranżacyjne

Delikatne odcienie różu cieszą się największą popularnością, bo są miłe dla oka, nie dominują i działają odprężająco. Będą odpowiednie do wnętrz urządzonych w sielskim stylu prowansalskim, cottage, romantycznych French Girls, flirtujących ze stylistyką Memphis avant basic. Ci, którzy lubią klasyczne pałacowe stylizacje w duchu współczesnej wersji lekkiego rokoko, docenią pudrowe odcienie różu. Intensywniejsze za to są niebanalną propozycją dla tych, którzy lubią wnętrza z pazurkiem. Mocna fuksja, zmysłowy amarant czy neonowy róż z pewnością uczynią każde wnętrze bardziej ekstrawaganckim i drapieżnym, a na pewno ucieszą wielbicieli stylu glamour. W modnym ostatnio Noir Baroque zaistnieją w postaci mocniejszych akcentów na tkaninach czy tapetach.

Odcienie różu – jak wprowadzić je do wnętrz?

Sypialnia glamour w brudnym różu

Delikatny róż z domieszką szarości jest na tyle neutralny, że śmiało możesz pomalować nim nawet wszystkie ściany, albo jedna na przykład za łóżkiem. Resztę do zrobienia zostaw dodatkom. Stwórz bajkowa aranżacje wokół łóżka. Różowe tekstylia – miękka pluszowa narzuta i poduchy – zamienia łóżko w przytulne gniazdko. Wezgłowie opleć girlanda z lampkami – po zmroku zrobi się miło i klimatycznie. Obok łóżka postaw ażurowy złoty stolik, a z drugiej strony pikowany puf w kolorze brudnego różu. W takiej kobiecej sypialni nie może braknąć toaletki z dużym okrągłym lustrem i aksamitnym fotelikiem.

Prowansalski salon z pudrowym różem

Tu przeplata się elegancja z romantyzmem. Jeśli chcesz uzyskać harmonię uroku i romantyzmu przede wszystkim musisz odpowiednio dobrać kolory. Biel to absolutna podstaw stylu prowansalskiego. Dobrze zestawić ją z pastelowymi odcieniami. Pudrowy róż sprawdzi się doskonale. Ciepły, delikatny – zjawiskowo zaprezentuje się na ścianach i fantastycznie skomponuje ze stylizowanymi meblami z bielonego drewna i z nowoczesną sofą w jasnej tapicerce. Nie zapomnij o świeżych kwiatach w wazonie – pastelowy bukiet postaw na stoliku lub konsoli za sofą.

Odcienie różu koralowego na tarasie

Koralowy i łososiowy róż niewątpliwie kojarzą się z latem. Nie może zabraknąć ich na słonecznym tarasie, choćby w formie dodatków. Poduszki czy pled narzucone na plecione foteliki przywołana wakacyjny klimat. W tym ciepłym odcieniu pięknie zaprezentuje się tez ręcznie robiona ceramika, na przykład wazon na polne kwiaty lub osłonka na tealight.

Zobacz, jak odcienie różu sprawdzą się w Twoim domu. Wybierz delikatne pastele albo zdecyduj się na odważniejsze. Dobierzesz do nich piękne tkaniny i dekoracje, które kupisz w naszym sklepie. Wystarczy zarejestrować się na Westwing.