Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
chabry w ciemno granatowym wazonie

Intensywny niebieski z domieszką fioletu skradł w tym roku serca kolorystycznych trendsetterów. Czy podbije też Twoje? Do odważnych świat należy! Z pewnością wprowadzi do domu sporo energii i nowoczesnego sznytu. Jeśli lubisz odkrywać nowe odcienie i bawić się kolorystycznymi nowinkami, kolor chabrowy jest dla Ciebie. Lubi odgrywać główną rolę, ale też chętnie usuwa się w cień, bo wie, że nic lepiej nie podkreśla tła niż dobrze dobrane efektowne dodatki. Zobacz jak potrafi odmienić wnętrze, zwłaszcza w połączeniu z innymi barwami. Nasi styliści przygotowali dla Ciebie najpiękniejsze zestawienia kolorystyczne i propozycje wnętrz, w których możesz je wykorzystać. 

Kolor chabrowy – jakie ma znaczenie?

Niektórzy widzą go pomiędzy ciemnym granatem a delikatnym błękitem. Inni twierdzą, że bardzo przypomina kolor kobaltowy. Choć pewnie z każdego coś zapożyczył, w rzeczywistości nie jest do nich podobny. Ten mocny i wyjątkowo nasycony kolor ma w sobie nutę fioletu. Jak polne chabry, od których wziął wdzięczną nazwę. Te drobne asterki, o postrzępionych płatkach, w Polsce uważane są za pospolite chwasty, za to odcień mają rzeczywiście wyjątkowy. To on był inspiracją do stworzenia niezwykłej barwy. Kolor chabrowy pokochały zwłaszcza kobiety, za pewność siebie, której im dodaje, elegancję i nowoczesność. Nie bez powodu w roku 2020 został wytypowany przez Instytut Pantone’a na kolor roku i od tej pory na dobre zadomowił się w świecie wnętrz. Zobacz jak sobie w nich radzi.

Do jakich kolorów pasuje chabrowy we wnętrzach?

Chociaż kojarzy się z uczuciem przyjemnego chłodu w połączeniu z innymi kolorami, potrafi wprowadzić sporo przytulności. Jaki kolor pasuje do niebieskiego z nutą fioletu? Intrygujący duet tworzy z fuksją lub z jasnym odcieniem żółtego. W klasycznych stylizacjach pięknie zagra ze złotem, miedzią i nobliwą czernią. Ciekawie wygląda z pudrowym różem i delikatną szarością. Dobrze zestroją się z nim pokrewne odcienie niebieskiego: turkusowy, błękit pruski czy kolor błękitny. We wszystkich tych zestawieniach oczywiście to on przyciąga spojrzenia, bo co tu ukrywać, lubi być w centrum uwagi.

Kolor chabrowy i fuksja

To połączenie zapożyczone z mody może wydać się ryzykowne. Z pewnością spodoba się osobom odważnym i lubiącym kolorystyczne eksperymenty. Zestawiając dwie dominujące barwy trzeba bardzo uważać, żeby się nie zjadały nawzajem. Najlepiej zaprezentują się w postaci dodatków lub jako mocne akcenty na neutralnym tle, na przykład klasycznym beżu.

Kolor chabrowy i złoto

Złota biżuteria zawsze świetnie wygląda i subtelnie podkreśla kolor przewodni każdej kreacji. Podobnie we wnętrzach – nie dominuje, pięknie rozświetla, ociepla i nieco tonuje dominujący charakter koloru chabrowego.

Kolor chabrowy i róż

Najpiękniej komponują się z nim ciepłe odcienie różu – pudrowy i łososiowy. Wyglądają szlachetnie, nowocześnie i kobieco. Nie bój się zestawić je koło siebie na ścianie. Różowy kolor pięknie zagra z pomalowaną na chabrowy boazerią. Uwierz nam na słowo!

Kolor chabrowy i czerń

To najmocniejsze, ale też najbardziej klasyczne zestawienie. Stosuj je ostrożnie i z rozwagą. Nie dopuść, żeby dwie tak pewne siebie barwy musiały ze sobą rywalizować. Niech pierwszeństwo ma kolor chabrowy, a czerń jedynie mu towarzyszy. Lekkości do tego duetu może wprowadzić trzeci neutralny odcień – na przykład odrobina szarości lub beżu.

Kolor chabrowy a style aranżacyjne

W roli dodatków sprawdzi się w mocniejszych stylizacjach, gdzie prym wiodą szlachetne głębokie kolory i świetnej jakości materiały. Jako tło i mocniejszy akcent raczej wybierze te nowocześniejsze, w których może się wykazać. Klasyka też leży w polu jego zainteresowań – najbliższy jest mu sielski prowansalski, bo ma w nim bratnią duszę w postaci fioletowej lawendy. My wybraliśmy aranżacje ponadczasowe i te, które robią dziś prawdziwą karierę. Zobacz jak się w nich odnajduje kolor chabrowy.

Styl gotycki

Aranżacja oparta na pochodzących z gotyku inspiracjach sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach przypominających nieco zamkowe komnaty. Tu tajemniczą aurę tworzą ciemne zgaszone kolory, z przewagą czerni, szarości i złota. Kolor chabrowy w postaci dodatków będzie elementem kolorystycznym, który sprawi, że nie będzie aż tak mroczna.

Styl prowansalski

Radosny, jasny i lekki, wprowadza do domu nieco sielskości i romantyzmu. Główne kolory to biel i lawenda, ale możemy je z korzyścią wzbogacić o kolor chabrowy. Ma w sobie sporo fioletu, więc będzie świetnym kompanem dla delikatniejszej lawendy. Nie pozwól mu dowodzić – niech delikatnie się z nią komponuje jako deseń na płytkach, czy tkaninach.

Styl wiktoriański

Łączy angielską powściągliwość i królewskie bogactwo. Kolor chabrowy dobrze odnajduje się we wnętrzach pełnych przepychu, wśród szlachetnych odcieni i wysokiej jakości materiałów. Pięknie zagra z wiktoriańską zielenią, złotem i egzotycznymi fornirami z ciemnego drewna.

Jak prosto wprowadzić kolor chabrowy do wnętrz?

Na ścianach najlepiej wypada w towarzystwie odcieni, z którymi się dogaduje. Tworzy z nimi kolorystyczne duety, kreśląc ciekawe kompozycje. Nie polecamy go na wszystkie ściany od podłogi aż po sufit. Podobnie jak kolor granatowy, kolor modry czy indygo jest bardzo intensywny – potrafi zacieśnić optycznie przestrzeń, a na dłuższą metę zmęczyć oczy. Jako mocniejszy akcent sprawdzi się na meblach – nie tylko tapicerowanych, choć oczywiście na delikatnie połyskujących tkaninach wygląda obłędnie. Chabrowa sofa ustawiona w centralnym miejscu potrafi urządzić cały salon. Fantastycznie sprawdzi się na frontach szafek kuchennych i mniejszych meblach typu komoda czy bufet. Potrafi ożywić nawet najbardziej nieciekawą aranżację, jeśli pomalujemy nim stolarkę drzwi czy lamperię. No i oczywiście jest mistrzem dodatków. Na dywanie stworzy chabrową łąkę pod stopami. Poduchy, narzuty, mięciutkie pledy w tym kolorze wprowadzą pozytywną energię do sypialni. Wystarczy kilka dodatków, żeby dostała drapieżnych pazurków, ale błogiego spokoju sprzyjającego odpoczynkowi.

Mistyczna zastawa

Ręcznie robiona ceramika w granatowym kolorze z delikatnym złotym rancikiem zaprezentuje się kosmicznie na chabrowych serwetkach – oczywiście także ze złotym haftem. To najlepszy przykład ja te dwie pokrewne barwy pięknie się uzupełniają.

Salon pop-art

Powinien być kolorowy i energetyzujący. Najważniejsza część aranżacji zazwyczaj skupia się w kąciku wypoczynkowym. Tu sprawdzi się prosta, ale za to wyrazista sofa w chabrowym kolorze. Idealnie, jeśli zawisną nad nią symbole popkultury. Warto dobrać plakaty odwołujące się do twórczości znanych twórców lub geometryczne abstrakcje, które barwami korespondują z odcieniem tapicerki.

Tajemnicza sypialnia

Kwintesencja kobiecości i dobrego smaku. Która z nas nie chciałaby otulić się taką pościelą? Kolor chabrowy ma naturalny połysk, który może wydobyć odpowiednie oświetlenie. Dlatego tak chętnie wybierany jest na mięsiste, welwetowe narzuty czy perkalowe pościele. Tak zaścielone łóżko ocieplą granatowe, białe i beżowe dodatki. Romantyzmu doda bukiet kwiatów na stoliku obok. Najpiękniej będą wyglądały świeże chabry lub irysy.

Z nadejściem wiosny zaproś do swojego domu chabry. Niech kolor chabrowy zagości na meblach i pięknych dekoracjach. Znajdziesz je w tym szykownym odcieniu w naszym sklepie.