Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Aranżacja jadalni

Dla wielu jadalnia to najbardziej towarzyskie pomieszczenie w całym domu. Aby stworzyć  przestrzeń sprzyjającą rodzinnym i przyjacielskim spotkaniom oraz wspólnym posiłkom, wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad aranżacji wnętrz. Jadalnia powinna być zarówno funkcjonalna jak i przytulna, aby Twoi goście nie mieli ochoty wstawać od stołu. Nasi eksperci stworzyli bazę wiedzy i inspiracji na temat aranżacji jadalni – od wyboru koloru po najlepsze dekoracje, które pomogą Ci stworzyć pomieszcznie o niepowtarzalnym stylu oraz uczynić ją ulubionym pokojem domowników oraz Twoich gości.

Najlepsze pomysły na Twoją jadalnię

Dla wielu, jadalnia to bijące serce domu – tutaj jemy wspólne posiłki, świętujemy urodziny czy spędzamy święta Bożego Narodzenia. Odkryj z nami najciekawsze pomysły na aranżacje jadalni.

Aranżacja jadalni: Otwarta czy zamknięta przestrzeń?

Na przestrzeni ostatnich lat, w projektach zaróno domów jednorodzinnych jak i mieszkań, dominują przestrzenie otwarte – salon z otwarta kuchnią, salon z jadlanią czy jadalnia z połączaną kuchnią. To dzięki redukcji liczy ścian i wydzielaniu odpowiednich stref, zyskujemy optycznie więcej miesjca.

Jednak, mieszkania lub domy kupowane na rynku wtórynm, mogą posiadać zamknięte przestrzenie, które też mają swoje zalety! Jadania jako osobne pomieszczenie między innymi pozwala na swtorzenie bardziej zrelaksowanej i przytulnej atmosfery. Co ważne, do jadalni jako zamkniętego pomieszczenia, nie będą się wkradać zapachy gotowania czy dźwięk telewizora.

Jakie barwy wybrać do aranżacji jadalni?

W projekcie aranacji jadalni uwzględnij wymarzone przez Ciebie dekorcje ścian. Z kolei, jeśli w Twoim pomieszczeniu jest mało naturalnego światła, rozważ wybór jasnego koloru ścian. Dzięki czemu naturalnemu wystrojowi pomieszczenia, będziesz mógł skorzystać z derwnianych dodatków. To one pomogą Ci osiągnąć zrównoważony efekt.

Aranżując jadalnie, nie tylko farba stworzy domową atmosferę jadalni, dlatego też w swoim projekcie rozważ zastosowanie tapety jako osobnej dekoracji. Za pomocą wybranych już przez siebie tekstyliów bądź dodatków, wybierzesz kolorowe wzory tapety do Twojej jadalni.

Miejsce na stół w aranżacji jadalni

Kolejnym krokiem w aranżacji Twojej, wymarzonej jadalni jest rozplanowanie pomieszczenia, czyli po prostu odpowiedzenie sobie na pytanie, gdzie powinien znajdować się stół? Podstawą do aranżacji jadalni jest liczba domowników oraz co najmniej jedno dodatkowe miejsce oraz zapewnienie osobom siedzącym przy stole w czasie posiłku około 60×30 cm blatu stołu. Jednak, rozważ czy chcesz dodać dodatkową przestrzeń na dania oraz na dekoracje. Bo każdy z nas chce zjeść posiłek bez skrępowania i ścisku.

Rozmyslając nad konkretnym miejscem położenia stołu w jadalni, kieruj się zasadą ergonomii – odstęp pomiędzy stołem a ścianą powinien wyności minimum 80 cm. Dzięki temu, Ty i Twoi goście będą mogli odsuwać krzesła do przejście dla gospodni roznoszącej talerze pełne pyszności. Jeśli, planujesz kupno stołu rozkładanego, obliczenia należy wykonać do jego maksymalnej, rozłożonej wielkości.

Wybór mebli w aranżacji jadalni: Stół idealny

Planowanie pomieszczenia jadalnego powinno być również połączone z wyborem najważniejszego mebla w całym pomieszczeniu, czyli naszego nowego stołu. Rozglądając się za tym jednym w sklepach meblarskich czy przeglądając inspirujące zdjęcia aranżacji w Internecie, spotykamy się z wieloma kształtami stołów – okrągle, kwadratowe czy prostokątne. A dodatkowo, kształt Twojego nowego stołu, będzie również determinował możliwości jego rozkładania. Jeśli należysz do tych osób, które mają dużą rodzinę oraz wielu przyjaciół, których chętnie zapraszasz na przyjęcia, rozważ stół prostokątny, który będzie można łatwo i szybko rozłożyć.

Stoły rozkładane znają się na rzeczy. W mgnieniu oka, z małego i praktycznego stołu na cztery osoby, na jeden wieczór stają się dużymi stołami, gdzie każdy członek naszej rodziny znajdzie dla siebie miejsce. A po skończonym rodzinnym obiedzie, znowu wracają do swojej pomniejszonej formy.

Z kolei, okrągłe stoły sprawdzają się nie tylko w dyplomacji, gdzie zapewnia każdemu rozmówcy równą odległość od siebie. Swoje praktyczne zastosowanie mają oczywiście w jadalni. Są one o wiele bardziej bezpieczne niż stoły kwadratowe lub prostokątnie, ponieważ nie mają ostro zakończonych narożników. Dlatego też, idealnie się sprawdzą w domach, w których są małe dzieci oraz do małych pomieszczeń. Jeśli mieszkasz w bloku, łącząc salon z jadalnią, warto wykorzystać własnie okrągły stół.

Podobnie jak stoły okrągłe, ich kwadratowi bracia również sprawdzą się w mniejszych pokojach jadalnych lub salonach z jadalnią. Stół kwadratowy możesz postawić przy ścianie, co pozwoli domownikom na jego codzienne użytkowanie. A gdy przyjdą do Ciebie goście, wystarczy go odsunąć i voila – każdy będzie miał wystarczająco miejsca do biesiadowania.

Wybrałeś już najbardziej pratkyczny dla Ciebie kształt stołu, ale jest on wykonany z wielu rodzajów materiałów – metal, szkło, marmur, drewno i wiele innych. Cóż, w jadalni najlepiej sprawdzą się drewniane klasyki. Są one solidne, masywne, ale również eleganckie i ponadczasowe. Ale też, te wykonane z hartowanego szkła są równie trawłe i stabilne, co te drewniane. One zaś, wprowadzają do wnętrza odrobinę nowoczesności i szyku.

Stwórz parę idealną: Wybierz krzesła idealne

Uff, wybrałeś już stół, ale do stworzenia duetu idealnego, potrzebujesz jeszcze krzeseł do jadlani. Przed ich zakupem, zmierz wysokość Twojego nowego stołu, tak aby miejsca do siedzenia były idealnie do niego dobrane, a żebyś Ty siedział wygodnie. prawdź na jakiej wysokości umiejscowione jest siedzisko, czy ma właściwą głębokość, a oparcie ustawione pod odpowiednim kątem nachylenia. Podczas dłuższych kolacji z przyjaciółmi, czy rodzinnych uroczystości czas płynie miło i wolno – warto więc zadbać o komfort siedzenia oraz o Twój kręgosłup.

Krzesła do jadalni różnią się nie tylko kształtem i wymiarami – materiał odgrywa również bardzo ważną rolę w doborze, co również wpływa na ich stabilość i bezpieczeństwo.

Oświetelnie jadalni

Ostatnim trendem w arażacji jadlani jest montowanie oświetlania w postaci modnych girland świetlmych z żarówkami centralnie nad stołem lub stawianie obok stołu, lamp z regulowaną wysokościa klosza. Równie często stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp sufitowanych umieszczonych nad stołem, co umożliwia podkreślanie potraw i dekoracji znajdujących się na nim. Aranżują jadalnie, zamontujmy źródło światła tak, aby właśnie znajdowało się ono bezpośrednio nad blatem słotu. Tak stworzymy wnęrze, w którym wilk jest syty, a owca cała.

Dekoracje w aranżacji jadalni

Jadalnia to nie tylko funkcjonalne pomieszczenie, w którym jadamy, to również pokój estetyczny, który pełni funkcję reprezentacyjną. Większości z nas, dekoracje w jadalnia kojarzą się z sezonowymi stroikami na stole oraz kredens, w którym jest przechowywana zastawa stołowa oraz niewielkie dekoracje. Każde, gustownie dobrane ze sobą dodatki nadadxą każdej uroczystości czy wspólnej kolacji, niezwykłej atmosfery.

Dekoracje stołu w jadalni

O dekoracjach stołu jadalnego, można pisać w nieskończoność. Można je zgrać ze sobą kolorystycznie, stylem aranżacji naszego wnętrza albo udekorować go stosowanie do pory roku albo uroczystości.

Na czas wiosny i Wielkoancy, postaw na nim, własnoręcznie zrobiony stroik z gałązek i kwatów. Całości dopełni, wazon ze świeżymi tulipanami lub żonkili. Latem, udekoruj swój stół wiankiem uplecionym z polnych kwiatów lub do szklanej misy, włóż sezonowe owoce takie jak borówki czy truskami i zalej je wodą, aby te unosiły się na powierzchni wazonu. A na czas letniego przyjęcia na dworze, udekoruj swój stół za pomocą kolorowymi szkiełkami, polnymi kwiatami lub kolorowymi dekoracjami wykonanymi z papieru.

Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze, wykonaj kreatywną dekorację stołu na przykład z jarzębiny lub z liści i szyszek zebranych podczas spaceru w lesie. Skorzystaj również z letnich owoców i warzyw, dekorując swoją jadalnię – idealnie sprawdzą się do tego jabłka, owoce dziekiej róży, pigwa czy dynia. A zimą, udekoruj swoją jadanię, stroikiem bożnarodzeniowym ze świecami adwentowymi lub wazonem wypełnonym małymi bombkami.

Postaw na akcenty za pomocą tkanin

Klasyczy, biały oburs, kontrastujący bieżnik czy kolorowe obicie krzeseł w jadalni – to tkaniny zapewniają domową atmosferę jadalni i tworzą jej niepowtarzalny nastrój. Dodaktowo, eleganckie zasłony, piękny dywan są atutami jadalni. Jednak, jeśli przy aranżacji jadalni rozważasz jasną barwę dywanu, upewnij się czy będzie on prosty w pielęgnacji.

Detale tworzą atmosferę jadalni

Jadalnia to pokój nie tylko, gdzie jemy, to także pomieszczenie pełne ekscytujących rozmów czy wspomnień oraz pełen śmiechu. Stwórz pozytywną atmosferę tym wyjątkowym czterem ścianą za pomocą kilku małych dodatków. Świecie na stole stworzą intymną i czarującą atmosferę podczas wieczorej kolacji a wazon z ulubionymi kwiatami doda mu uroku oraz poczucie przytulności. Taka aranżacja jadalni stworzę oazę dobrego samopoczucia.

Mała przestrzeń to nie problem!

Nie posiadasz wystarczającej przestrzeni, ale chcesz stworzyć elegancką jadalnie? Wykorzystaj składany stół, dzięki któemu oszczędzisz miejsce, ale przy którym zjesz wspólny posiłek z najbliższymi. W kawalercie wykorzystaj swoje biurko jako stół jadalny. A dzięki praktycznym krzesłom, które może składać jedno na drugie, zaoszczędzisz wiele miejsca.

Aranżacja jadalni w stylu modernistycznym

Loft to jedno z tych mieszkań, do którego wręcz idealnie pasuje styl modernistyczny. Dlatego, aranżując jadalnie w lofcie, zastosuj tapetę o wyglądzie ściany, która pomoże Ci stworzyć przestronne wnętrze. Modernistycznego stylu dopełnią meble z metalu w czarnym lub złotym kolorze, zapewniając surową elegację jadalni.

Aranżacja jadalni w stylu romantycznym

Projektując aranżację jadalni w stylu romantycznym, postaw na pastelowe odcienie ścian bądź dodatków. Poduszki ze wzorami kwiatowymi przyciągnąc uwagę gości, ale również dopełniją finalny efekt Twojej aranżaji.

Aranżacja jadalni w stylu country

Styl country to jeden z najbardziej domowych styli aranżacji wnętrz. To dzięki niemiu, każdy czuje się jak u siebie, nawet jeśli jest się gościem w jadalni urządzonej w stylu country. W niej, kluczowym elementem jest wykorzystanie drewna jako głównego materiału oraz kwiatowe dekoracje. Idealnym dopełnieniem aranżacji w stylu country będzie biały lub haftowany obrus.

Aranżacja jadalni w stylu skandynawskim

Kto nie kocha stylu skandynawskiego? W końcu, komfort, pastelowe kolory oraz funkcjonalność pomieszczenia to wypisz – wymaluj jadalnia! Stawiając na ten styl, wykorzystaj naturalne elementy wyposażenia, ale również kieruj się naturą dekorując pomieszczenie jadalne. Postaw również na takie materiały jak bawełna, len lub przydymione szkło.

Aranżacja jadalni w stylu śródziemnomorskim

Jadalnia w stylu śródziemnomorskim to przede wszystkim duży, drewniany stół postawiony na środku pomieszczenia, do którego zasiądzie cała rodzina. W końcu Włosi i Hiszpanie kochają wspólnie spędzać ze sobą długie godziny w czasie posiłków. Taką jadalnie, pomaluj na biało lub na beżowo, a jako dekoracje ustaw wiklinowe kosze, a na ścianach powieś zdjęcia krajobrazów śródziemnorskiej Europy.

Aranżacja jadalni w stylu nowoczesnym

W jadalni zaaranżowanej na styl nowoczesnym będą dominiać między innymi stół z metalicznymi elementami, czarnymi dodatkami w postaci zastawy stołowej oraz oświetlenia w stylu griland z żarówkami. Dodatkowo, w modernistycznej jadalni znajdują się nowinki techniczne w postaci na przykład regulowane oświetlenie ze smartphona lub neony jako dekoracja ścienna.

Aranżacja jadalni w stylu luksusowym

Jadalnia w takim stylu charakteryzuje się wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości – lite drewno, krzesłami wytapicerowanmi aksamitem czy złotymi elementami dekoracyjnymi. W aranżcjach w stylu luksusowym, często stosuje się biel jako dominujący kolor.

Zarejestruj się na Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżację biura oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!