THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ściana seledynowa z stolikiem nocnym DIY z jasną pościelą

Zieleń to modny kolor optymizmu, który wprowadza oczywiście do wnętrza całą masę orzeźwienia. Nic dziwnego, że jego różnorodne odcienie szturmem wdzierają się do świata najpiękniejszych aranżacji. Jednym z naszych ulubionych jest z pewnością uniwersalny kolor seledynowy, który znakomicie wpasowuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, dodając im nieco domowego, rustykalnego ciepła. Z czym warto go połączyć i jak możesz wykorzystać go w swojej aranżacji? Sprawdź! 

Skąd pochodzi kolor seledynowy i co oznacza? 

Kolor seledynowy to pastelowa odmiana jasnej zieleni, w której bystre oko dostrzec może przebłyski popielatej szarości. To właśnie one nadają mu tego niezwykłego, nieco przykurzonego wyglądu. Prezentuje się bardzo szlachetnie i chociaż pozbawiony jest odważnej soczystości, to wciąż kusi swoją naturalnością. Dlatego właśnie tak dobrze sprawdza się we wnętrzach. 

Skąd bierze się jego niezwykła nazwa? Od ceramicznego charakteru, który wywodzi się bezpośrednio z chińskiej ceramiki celadon. Jej wytwory tradycyjnie była szkliwiona na szaro-zielony odcień, który teraz znamy jako kolor seledynowy

Charakteryzuje go wielki spokój. Pomaga się wyciszyć, sprzyja relaksowi i odprężeniu. Świetnie sprawdza się również w gabinetach, którym dodaje niezbędnej szlachetności. To idealny wybór, jeśli potrzebujesz zaaranżować pomieszczenie do pracy. Chociaż nie ma swoich specyficznych znaczeń, to tak jak wszystkie odcienie zieleni kojarzy się ze szczęściem i witalnością. W tej kwestii z pewnością przoduje jednak kolor limonkowy czy szmaragdowy

Czy wiesz, że…  

zielenie stają się bardzo popularne i od niedawna wracają do łask. Ich błyskawicznej karierze pomógł z pewnością greenery (kolor roku 2017 Pantone), wygrywając prestiżowy, coroczny plebiscyt tego uznanego instytutu. Od tej chwili ponownie zachwycił się nimi cały świat! 

Seledynowy a miętowy i turkus 

Kolor seledynowy łatwo pomylić z niektórymi innymi odmianami zieleni. „Podszyć” pod niego próbuje się niekiedy kolor miętowy. Choć z pozoru podobny, zabielany i świeży miętowy swoją jasność zawdzięcza obecności bieli i błękitu, nie zaś przydymionej szarości. Jadowicie zielono-niebieski turkus jest zaś pełen energii morskiej toni – jego wyróżnienie jest nieco łatwiejsze. Jest ciemniejszy i żywszy niż nieco leniwy seledynowy. 

Z czym łączyć seledynowy we wnętrzach? 

Jedną z największych zalet koloru seledynowego jest jego uniwersalność. Tę barwę połączysz ze spokojnymi, jasnymi beżami czy kolorem kremowym, jak i z nieco odważniejszym różem czy kolorem słonecznikowym. Połączenia z ciemniejszymi barwami, takimi jak szarości czy czernie nadadzą mu klasycznego sznytu.  

Naturalność seledynowego wydobędziesz za pomocą starannie dobranych materiałów. Wykorzystaj len, który uwypukli jego rustykalny charakter lub postaw na metal i szkło, podkreślający jego „leśną” drapieżność. Świetnym rozwiązaniem jest także naturalne drewno czy dodatki z ceramiki. Wyglądają świetnie! 

Od jakich połączeń nieustannie płoną nam policzki? Zobacz, z czym najlepiej łączyć kolor seledynowy we wnętrzach: 

  1. Seledynowy i biel 

    To klasyczne połączenie, które pozwala wydobyć przytulny charakter seledynowego. Sprawdzi się zarówno w klasycznych, stylizowanych na XVIII-wieczne wnętrzach, jak i w przytulnej wersji minimalizmu. 
  2. Seledynowy i pastele

    Chociaż sam należy do kolorów pastelowych, seledynowy szczególnie dobrze dopełnia się z pudrowym, jasnym różem. Pozwala połączyć świeżość przydymionej zieleni z delikatną romantycznością, tworząc wybuchową mieszankę. 
  3. Seledynowy i stonowane, przygaszone kolory 

    Jeśli lubisz mieszanki barw, połącz kolor seledynowy z innymi przygaszonymi odcieniami. Dzięki swojej uniwersalności z pewnością się do nich dopasuje! 
  4. Seledynowy i fiolet

     Jeśli chcesz dodać seledynowemu nieco poważnej głębi, możesz postawić na fiolet. Dobrze wypełni klasyczne wnętrze, kreując przytulną, ciepłą atmosferę. To idealne miejsce na zimowe wieczory! 
  5. Seledynowy i naturalne drewno

    Naturalny charakter seledynowego podkreślisz obecnością drewna. Świetnie się łączą, kreując świeżą, leśną atmosferę. Seledynowy doskonale komponuje się z nowoczesną boazerią czy drewnianymi meblami. 
  6. Seledynowy i burgundowy 

    Ciemne czerwienie wprowadzają gorącą atmosferę wszędzie tam, gdzie się znajdą: łatwo jednak z nimi przesadzić. Połączenie z seledynowym nieco ostudzi zapał burgundu, tworząc stonowaną aranżację. Wygląda świetnie! 
  7. Seledynowy i terakota

     Przydymiona pomarańcz terakoty świetnie komponuje się z szarą zielenią seledynowego. Przywodzi na myśl spokojny dom na wsi. Razem tworzą ciepłe, przytulne wnętrze, w którym aż chce się spędzać czas. 

Kolor seledynowy w różnych stylach 

Dlaczego kolor seledynowy jest tak wyjątkowy? Dzięki swojej uniwersalności! Jego subtelny charakter pozwala dopasować się do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Odpowiednie dodatki potrafią zmienić go nie do poznania – wszędzie jednak przemyca swoją delikatną naturę. Dzięki niemu wnętrza stają się świeże, ale nie są zbyt jaskrawe. 

Jaki kolor pasuje do zielonego w seledynowym wydaniu? Jego połączenia z jasnymi barwami z łatwością powiększą wnętrza, a wybranie mu za towarzystwo tych nieco ciemniejszych – doda przytulności i domowego ciepła.  

My wprost uwielbiamy stosować kolor seledynowy we wnętrzach w stylu shabby chic czy glamour, którym dodaje nieco wytworności, świetnie łącząc się ze szlachetnym złotem czy bielą. Szczególnie świetnie sprawdzają się rozmarzone, seledynowe dekoracje w stylu vintage! 

Swoim spokojem odświeża modne wnętrze w stylu skandynawskim – w połączeniu w z szarością prezentuje się bardzo naturalnie i nie przytłacza wnętrza. To nie wszystko! Jeśli kochasz kipiące naturą, tropikalne aranżacje, koniecznie postaw na kolor seledynowyButelkowa zieleń lśniących liści i ciemne drewno mebli to dla niego doskonali towarzysze, a on sam staje się ciekawym tłem dla rozmaitych dekoracji czy akcentów. 

Jak wprowadzić kolor seledynowy do wnętrza? 

Kolor seledynowy to świetny pomysł na ściany. To jednak niejedyny sposób, w jaki możesz przemycić go do swojego wnętrza. Znakomicie wygląda jako kolor mebli – na przykład kuchennych. Dodaje im nieco rozmarzonego uroku, przywodzącego na myśl kolor patyny. To ta romantyczna śniedź sprawia, że tak dobrze sprawdza się w stylu shabby chic w towarzystwie postarzanych mebli. 

Naturalny urok seledynowego sprawi, że łazienka nabierze oczyszczającego, relaksującego charakteru. Z powodzeniem przemycisz go za pomocą pomalowanej ściany czy subtelnych firan, które będą ciekawym akcentem kolorystycznym. 

Sypialnia to miejsce, w którym należy zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. To świadek leniwych weekendowych śniadań i urokliwych chwil tylko we dwoje. Jeśli nie kusi Cię białe, zimne wnętrze, dobrze sprawdzi się kolor seledynowy lub szałwiowa zieleń, które przemienią ją w wesołą, trochę romantyczną przestrzeń. Nie musisz na ten kolor malować wszystkich ścian – wystarczy ciekawa pościel z lnu jako niezwykły akcent.  

Seledynowa kuchnia shabby chic 

Dzięki seledynowym akcentom kuchnia z miejsca nabiera rozmarzonego, nieco rustykalnego charakteru. Jej zastosowanie na ścianach sprawia, że miejsce to wprost kipi wiosenną świeżością i orzeźwieniem. Tak przyjemnie przygotowywać w niej smakowite sałatki! To jednak nie jedyne rozwiązanie – zwróć uwagę, ile magii roztaczają seledynowe meble kuchenne w stylu vintage. To się nazywa oczywiście przytulność! Świetnie wyglądają również szklane akcesoria w tym kolorze, przyjemnie załamując światło. 

Tropikalna sypialnia 

Sypialnia w stylu tropikalnym to miejsce, w którym można odetchnąć pełną piersią! Tego rodzaju wnętrze to nie tylko przepis na zimową chandrę, ale także ulga podczas gorących, letnich wieczorów. Związaną z naturą aranżację wypełniają tropikalne rośliny i wzorzysta pościel w odcieniach zieleni. Pełni świeżości dodaje klimatyczna ściana w kolorze seledynowym, dzięki której wnętrze prezentuje się bardzo orzeźwiająco. 

Pastelowa jadalnia w stylu rustykalnym 

Jadalnie jest przestrzenią dla rodzinnych spotkań i leniwych obiadów w gronie przyjaciół. Zaaranżowana w stylu rustykalnym nie tylko przynosi mnóstwo domowego ciepła, ale także sprawia, że wszyscy czują się w niej komfortowo. Meble w stylu vintage i pastelowe kolory ścian dodadzą wnętrzu ciepła, świetnie komponując się z tak charakterystyczną dla tego stylu bielą ścian wprost z wiejskiego domu.  

Kolor seledynowy nie ma przed Tobą tajemnic. Poznaj jeszcze inne odcienie zieleni – na przykład zjawiskowy kolor pistacjowy czy malachitowy i na własne oczy przekonaj się, co mają do zaoferowania. Zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych dawek inspiracji, poradników i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz czas na malowanie!