Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
Ściana pomalowana do połowy na miętowy odcień z grafikami w drewnianych ramkach

Czy lubisz schłodzoną wodę z plasterkiem cytryny i listkami świeżej mięty? Na pewno za nią przepadasz! Zwłaszcza latem kiedy z nieba leje się żar – nic wtedy lepiej nie chłodzi. Mięta nadaje napojom i deserom wyjątkowy smak orzeźwienia i świeżości, dodaje energii i sprawia, że chce się żyć! Nic więc dziwnego, że chcemy ją nie tylko smakować, ale też się nią otaczać. Kolor miętowy popularność w świecie wnętrz zdobył już kilka sezonów temu. Od tego czasu króluje na zmianę z romantycznym pudrowym różem i cytrynową żółcienią. W tym roku jego pozycja jest jednak najsilniejsza. Zobacz jak pięknie prezentuje się na ścianach i dekoracjach. Zbliża się lato! Może nabierzesz ochoty na miętę?

Kolor miętowy: o co najczęściej pytacie?

  1. Miętowy czyli jaki?

    Radosny, świeży, energetyczny! No tak, ale odcieni mięty jest sporo, wszystko zależy od użytych pigmentów. Klasyczny kolor miętowy to mieszanka bieli, jasnej zieleni i kropla delikatnego seledynu. O ostatecznym odcieniu decydują proporcje użytych pigmentów. Bardziej delikatny, pastelowy odcień mięty uzyskasz dodając więcej bieli, a przyciemnisz zielenią.
  2. Do jakich kolorów pasuje?

    Miętowy pochodzi z rodziny jasnych pasteli i z takimi odcieniami z pewnością dobrze się zgra. Z delikatnym różem fioletem czy waniliową żółcienią stworzy kompozycję jak ze smakowitego sorbetu. Można go oczywiście zestawiać z pokrewnymi kolorami – odcieniami zieleni i błękitów – pięknie wygląda z ciepłym kolorem naturalnej terakoty. Neutralne barwy takie jak biel, beże, a nawet delikatne szarości podkreślą jego orzeźwiający charakter.
  3. W jakich stylizacjach będzie wyglądał najlepiej?

    Kolor miętowy ma w sobie sporo dziewczęcej subtelności – z pewnością doda szyku kobiecym wnętrzom urządzonym w romantycznej odsłonie stylu retro glamour. Świetnie się sprawdzi także w prowansalskich – finezyjnych i lekkich oraz w przytulnych i prostych skandynawskich aranżacjach.

Kolor miętowy na ścianie

To jak go wykorzystasz zależy od Twojej wyobraźni. Najbardziej na topie jest kolor miętowy na ścianach. Możesz po prostu pomalować je na jednolity odcień. Chociaż ten kolor nie jest bardzo dominujący, a wręcz przeciwnie – nadaje lekkości, rozjaśnia, powiększa optycznie przestrzeń – jednak mimo wszystko przemyśl dokładnie czy chcesz nim pomalować wszystkie ściany czy ograniczyć się do jednej. Wszystko zależy od wystroju wnętrza – im bardziej minimalistyczny tym lepiej – zbyt dużo sprzętów w zestawieniu ze ścianami pomalowanymi w jednym kolorze, tym większa obawa przytłaczającego efektu.

Kolor miętowy z różem i szarym oraz inne połączenia kolorystyczne

My jak zawsze namawiamy do śmiałych eksperymentów z kolorami. Spróbuj pomalować ściany na kolor miętowy do połowy (od podłogi na wysokość np. 1,5 metra) i zestawić je z jaśniejszym odcieniem. Jeśli wolisz bezpieczniejsze rozwiązania może to być biel. A wszystkich fanów zabawy z kolorem we wnętrzach, zachęcamy do połączenia mięty z pudrowym różem, pastelową żółcią, fioletem albo ciemniejszym odcieniem zieleni, na przykład pistacjowym. Inne odcienie zieleni, które dobrze współgrają z miętowym to: szmaragdowy, kolor oliwkowy, butelkowa i zgniła zieleń, którą łatwo wprowadzisz do wnętrza za sprawą tropikalnych roślin. Fajnym i modnym ostatnio pomysłem jest malowanie na kolor inny niż biel stolarki – drzwi do salonu w tym samym kolorze co ściana to hit tego sezonu. Spróbuj jak będą wyglądały w odcieniu świeżej mięty! W podobny sposób możesz pomalować okiennice, również na zewnątrz oraz stare meble, którym podarujesz w ten sposób drugie życie – zobaczysz, że Twój dom zmieni się nie do poznania.

Zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do zielonego? Sprawdź, nasze wskazówki na wielobarwne aranżacje z zielonym w roli głównej!

Miętowy salon: aranżacje

Jeśli nie jesteś przekonany do miętowego koloru ścian, pomyśl o tkaninach i dodatkach w tym wiosennym looku. W salonie będzie on znakomicie wyglądał na zasłonach lub roletach. Dobierz do nich lampę stołową na pięknej ceramicznej podstawie albo z metalowym kloszem. Potraktuj kolor miętowy jako „rozweselacz” – ożywczy szczegół, ale jak wszystkie mocniejsze akcenty stosowany rozważnie i z umiarem. Decydując się na meble w tym kolorze, wybierz wygodną sofę lub tapicerowany miękką tkaniną fotel lub puf. Jeśli jesteś właścicielem szarej sofy, możesz ożywić ją narzucając miętową poduszkę albo wełniany koc. Przy fotelu postaw stolik w kolorze mięty, a na nim wazon w podobnym odcieniu, obowiązkowo ze świeżymi kwiatami. W salonie z miętą doskonale zagrają złote dodatki w stylu retro glamour i art deco – wystarczy, że powiesisz na tle zielonej ściany lustro w dekoracyjnej ramie, a zrobi się elegancko i szykownie.

Jaki kolor pasuje do miętowego w kuchni?

Kolor miętowy pięknie pasuje też do kuchni, która nabierze dzięki niemu uczucie czystości. Miętowy w kuchni najlepiej komponuje się z bielą lub jasnym szarym. Taka kuchnia świetnie prezentować będzie się w stylu retro glamour lat 50. z chromowaną lodówką w tym kolorze. Jeśli kochasz kolor, fioletowe lub różowe dodatki i naczynia dodadzą takiej kuchni sporo radości.

Sypialnia w kolorze miętowym

Kolor miętowy to odcień zieleni, a ta jak wiadomo uspokaja i wycisza. Mięta zadba o to, żeby Twój odpoczynek po pełnym wrażeń dniu był jak najbardziej efektywny. Pomaluj na kolor miętowy jedną ze ścian – najlepiej tą na przeciwko łóżka. Dzięki temu Twój sen będzie spokojny i głęboki, a przebudzenie rześkie. Kolor przywodzący na myśl wspomnienie ciepłego lata i wakacji nastroi Cię pozytywnie na cały dzień! Pamiętaj, że efektownie zaścielone łóżko to nie tylko piękna narzuta czy pled, ale także pościel. Ta w kolorze mięty otuli Cię jak miękki aksamit, a jeśli skropisz ją delikatnie ulubionymi olejkami eterycznymi poczujesz lekki powiew morskiej bryzy, który pozwoli Ci szybko zasnąć.

Jadalnia w odcieniach mięty

Nie może w niej zabraknąć pięknych naczyń na stół w odcieniu pastelowej zieleni. Ręcznie malowane ceramiczne talerze i kubki, misy, czajniczki do parzenia herbaty, pojemniki do przechowywania słodkich łakoci… Umieść je w stylowym kredensie albo na ściennej półce. Najpiękniej jednak będą się prezentować na nakrytym obrusem stole udekorowanym bukietem świeżych kwiatów. Pojedyncze gałązki możesz poukładać między talerzami lub wpleść w złożone papierowe serwetki. Czy wiesz, że kolor miętowy w jadalni wzmaga apetyt? A więc smacznego! Poczuj miętę!

Kolor miętowy w łazience

Mięta to bliska kuzynka lazurowej zieleni. Gdzie mogłaby poczuć się pewniej niż w pobliżu wody czyli w… łazience. Udekoruj ściany mozaiką z płytek w kolorze miętowym – jaki kształt wybierzesz zależy od Ciebie i stylu w jakim urządziłeś wnętrze. Do nowoczesnych pomieszczeń pasować będą proste typu cegiełki, klasyczne polubią drobne rybie łuski, arabeski lub marokańską koniczynę. Tradycyjne płytki z powodzeniem może zastąpić wodoodporna tapeta – kolor miętowy będzie na niej pięknie wyglądał jako delikatne tło dla botanicznych deseni. Ten pastelowy odcień z pewnością polubi się z ciepłym drewnem, ale też z modnym złotem lub mosiądzem. Na półeczkach ustaw łazienkowe akcesoria: kubki na szczoteczki, puzderka lub koszyki do przechowywania. A na wieszakach powieś miękkie ręczniki w miętowe esy-floresy.

Miętowy pokój do pracy – energetyzujący gabinet

Mamy też dla Ciebie pomysł na gabinet w kolorze mięty. Ponownie proponujemy ścianę w tym kolorze, na której widnieją jasne grafiki i fotografie o tematyce wodnej. Na tym tle postawiono biały regał z albumami w podobnie radosnych barwach. Ta piękna, wakacyjna baza stanowi ciekawy kontrast dla eleganckiego stołu w kolorze ciemnego drewna. Ten gabinet łączy w sobie marzenie o słonecznych wakacjach i klasyczną elegancję w stylu glamour.

Miętowe dodatki do salonu i sypialni

Nic tak nie zdobi wnętrza jak dobrze dobrana, efektowna lampa. Wisząca nad stołem najbardziej rzuca się w oczy – klosz w kolorze pastelowej mięty będzie dekoracją całego salonu. Do sypialni wybierz stojącą z metalowym abażurem albo stołową – ustaw ją na stoliku przy łóżku lub na parapecie, a stworzy wieczorem przytulny nastrój. Nie zapominaj o dekoracji ścian – jednolite kolorowe tło to nie wszystko. Powieś dekoracyjne lustro w ozdobnej ramie – drewnianą możesz pomalować na kolor miętowy i zrobić delikatne przecierki, będzie świetnie wyglądać we wnętrzu w stylu shabby chic czy prowansalskim. W nowocześniejszym dobrze zagra designerski zegar ścienny albo mini galeria zakomponowana z grafik w odcieniu mięty.

Zobacz nasze pomysły na wykorzystanie innych, modnych kolorów we wnętrzach Twojego domu oraz mieszkania!

Zanurz się w świecie kolorów! Zarejestruj się za darmo na Westwing, by otrzymać codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia i wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknych wnętrz, nietylko z użyciem koloru miętowego.