Eksperymentowałeś z wieloma kolorami, ale w żadnym nie odpoczywasz lepiej niż w towarzystwie beżu? Coś w tym jest! Ponadczasowy kolor beżowy kiedyś uważany za nudny i bez wyrazu, znowu powraca do wnętrz. Wycisza, relaksuje, świetnie się łączy z większością innych barw. Nie ma sensu się przed nim bronić, bo po prostu jest przyjemny dla oka i jak mało który bezpieczny. Po długim okresie dominującej szarości przyszedł czas na beż! Zresztą te uniwersalne barwy pięknie ze sobą korespondują, trzeba tylko umieć właściwie je zestawić. Przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik, z którego dowiesz się, dlaczego warto stosować kolor beżowy we wnętrzach. A dodatkowo, dowiesz się w jakich pomieszczeniach wygląda on najlepiej i który styl kocha beż najbardziej.

Kolor beżowy: dlaczego warto stosować go we wnętrzach?

Beżowy czyli jaki? No właśnie! Posądzany o nudę, brak wyrazu czy monotonię. Tymczasem okazuje się, że ten kolor również ma bogatą tonację. Dawno temu Francuzi określali nim kolor naturalnej owczej wełny, bo odcieniem przypominał coś pomiędzy przybrudzoną bielą a szarością. Dziś wiemy, że jego paleta coraz bardziej się rozwija. Cieplejsze odcienie nawiązują do apetycznych smaków: śmietanka, wanilia lub kawa z mlekiem. A chłodniejsze kojarzą się z kolorem skóry: cielisty, nude, lekko wpadający w oliwkę. Jaki uzyskamy zależy od ilości brązowego pigmentu dodanego do bieli.

Dlaczego warto stosować kolor beżowy we wnętrzach? Bo dobrze czujemy się w jego otoczeniu! Jest bezpieczny i przetrwa wszystkie mody. A do tego miło się w nim odpoczywa, bo nie dominuje, nie rozprasza i nie męczy oczu. Ładnie współgra z naturalnymi materiałami: zarówno z ciepłym drewnem, jak i chłodniejszym kamieniem, wełną, jutą, wikliną i bambusem. Jest przytulny i przyjazny dla pokrewnych odcieni.

Beżowe ściany w Twoim domu

Szarość jest piękna, ale coraz częściej ustępuje miejsca beżowi. Ten subtelny kolor znowu bardzo jest bardzo popularny i chętnie wybierany na ściany. Pomalowane na kolor beżowy są jak dobrze zagruntowane płótno malarskie – świetne tło dla innych kolorystycznych kompozycji. W zależności od tego, jaki efekt chcemy otrzymać we wnętrzu zestawiamy go z dodatkami w mocniejszych, kontrastowych kolorach. Albo z takimi, które pomogą stworzyć nam klimat wyciszenia i relaksu. Na beżowo możemy pomalować tynki, ale też modne teraz sztukaterie, boazerie w stylu angielskim, możemy też stworzyć z odcieni beżu geometryczną kompozycję, albo zestawić jednolitą płaszczyznę ze wzorzystą tapetą. Możliwości jest wiele, a wybór zależy od Ciebie i od stylu jaki lubisz. A kolor beżowy pięknie prezentuje się w wielu stylach: 

  • Ponadczasowej klasyce
  • Skandynawskiej prostocie
  • Nowoczesnym minimaliźmie
  • Radosnym boho

Apetyt na beż czyli beżowa kuchnia

Ta ciepła barwa jest wprost stworzona do bycia głownym kolorem do kuchni. Kuchnia w odcieniach beżu to miejsce, w którym będziesz chciał spędzać czas od rana do wieczora. Takie apetyczne odcienie sprzyjają kulinarnym eksperymentom i wpływają łagodząco na kubki smakowe. Przekonaj się! Kolor beżowy kochają zwłaszcza kuchnie w stylu rustykalnym lub retro. Gładkie fronty mebli kuchennych z delikatnymi frezowaniami, pomalowane na śmietankowy beż wyglądają zjawiskowo w zestawie z blatami z bielonego dębu i dodatkami z ciepłego drewna akacji. Są nieziemsko przytulne. Zabudowę meblową możesz uzupełnić sprzętem AGD w tym samym kolorze: wiszącym okapem i kuchnią gazową w retro stylu. A na podłodze położyć cementowe kafle w historyzujące motywy w odcieniu ciepłego piasku.

Salon w odcieniach beżu

Możesz potraktować kolor beżowy jako tło na ścianach i na podłodze oraz przełamać go dodatkami, tapicerką mebli w innym odcieniu. Albo pójdź na całość i całe wnętrze „zatopić” w beżu. Proponujmy zdecydować się na jedną z opcji – obie są interesujące, chociaż w przypadku tej drugiej radzimy uważać, żeby nie powiało smutkiem i co gorsza nudą. Wybierz odcień beżu na ścianę w salonie jako tapetę w drobny, delikatny wzór, na podłodze położyć pluszowy dywan mieniący się odcieniami beżu i dobrać do nich dodatki. Sofa w gołąbkowej szarości ładnie zakomponuje się z jasną tapetą, ale dla większego kontrastu możesz położyć na niej poduszkę w mocniejszym odcieniu bordowego i narzucić ciemny pled. No i oczywiście nie zapomnij o bukiecie świeżych kwiatów!

Druga, bardziej stonowana opcja sprawdzi się znakomicie w klasycznym salonie. Piękną ozdoba będą sztukaterie na ścianach – pomaluj je na elegancki kolor angielskiej bawarki – zagrają zjawiskowo z nowoczesnym regałem  o nieregularnym kształcie i komfortowymi meblami do siedzenia. Żeby „coś” się zadziało zabaw się fakturami tkanin, strukturami materiałów – welurowy dywan z efektem patyny zestaw z marmurowymi blatami stolików, piaskowe odcienie tapicerek ociepli dębowy parkiet ułożony w elegancką jodełkę. 



Beżowa jadalnia: wnętrze urządzone ze smakiem



Ciepła, wyrafinowana i apetyczna, jak serwowane w niej posiłki. Centralne miejsce zajmuje jak zawsze stół z miejscami do siedzenia – krzesłami lub ławą. Warto urozmaicić miejsce wokół niego – ścianę ozdobić ładnie oprawionymi grafikami i ulubionymi zdjęciami. Stół w jadalni zawsze jest barwny – dominują kolory potraw i piękna zastawa. Ale kiedy nie jest nakryty też warto zadbać o jego estetykę – udekorować efektownymi dodatkami: postaw na nim świece, latem wazonik z kwiatami, jesienią szyszki ułożone na ładnej misie. Przy beżowych ścianach ważne są dodatki, ponieważ to one dodają pikanterii wnętrzu. Co powiesz na plecione z wełny poszewki na poduszki, futrzane narzuty lub jutowy dywan? Jesienią ocieplą jadalnię, a wiosną i latem zastąp je lżejszą wersją, na przykład w duecie z beżem sprawdzą się pastelowe odcienie i delikatne kwiatowe motywy.

Ciepła, beżowa sypialna

Wypełnij ją słońcem i delikatnymi odcieniami beżu. Poczuj się w swojej sypialni jak na piaszczystej plaży. Wybierz naturalną kolorystykę – rozbielone kremowe tony z ciepłymi odcienami żółtego, na przykład piaskowym lub ocieplij je waniliową kawą z mlekiem czy miodowymi kolorami naturalnego drewna. Jeśli chcesz jeszcze bardziej rozświetlić wnętrze ściany pomaluj na jasny ecru, a w oknach powieś zwiewne białe zasłony przepuszczające światło. Postaw na naturalne materiały: gnieciony len, jutę lub ciepłe wełenki. W takiej sypialni miło się budzić, zwłaszcza w białej, perkalowej pościeli pachnącej ulubionymi olejkami.

Kolor beżowy w głównej roli aranżacji

Kolor beżowy pozwala budować różne plany. Pamiętaj o tym zestawiając go z innymi kolorami. Jeśli chcesz je bardziej podkreślić pomaluj ścianę beżem w głębi, przez to inne kolory znajdą się  na pierwszym planie. Możesz się tak zabawić tworząc pastelową paletę: pudrowy róż czy orzeźwiający kolor miętowy. To doskonałe połączenie na lato – świetnie się skomponuje z lekkimi, ażurowymi meblami z rattanu lub bambusa. Jeśli dopełnisz aranżację kilkoma złotymi dodatkami zrobi się miło, kobieco i elegancko. 

Nie jesteś pewien, jak łączyć kolory we wnętrzach? Sprawdź nasz poradnik!

Trendy alert: beżowy salon boho skandi



Boho kocha zabawę kolorami i wzorami, ale przed wielbicielami spokojniejszych klimatów odkrywa też swoją łagodniejszą wersję. Boho w odcieniach bieli, beżu i ciepłego drewna to hit tego sezonu! Jeśli masz w domu ścianę z surowej cegły pochwal się nią! Postaw na jej tle sofę w jasnej tapicerce i skontrastuj z ciemniejszym fotelem. Jeśli do cegły dołączą stropowe belki połowa sukcesu jest już za Tobą. W takim anturażu aż się proszą naturalne materiały: dywan z juty przeplatanej skórą, poduchy z owczego runa czy grubo plecione pledy. Stoliki mogą zastąpić drewniane pieńki, albo mebelki imitujące ich kształt. Pamiętaj: boho lubi frędzle, chwosty i plecione sznurki. Te pasmanteryjne dodatki mogą wykańczać brzegi tkanin, dekorować poduszki. No i jeszcze jedno: rośliny – w wazonie trawa pampasowa, a w doniczkach bluszcze i paprotki. Wykorzystaj belki i powieś na nich osłonki – zielone liście na tle ceglanej ściany bedą wyglądać fantastycznie!

Sypialnia boho z beżowymi dodatkami

Sypialnia w stylu boho

Beżowe dodatki w stylu boho tworzą w sypialni prawdziwie wakacyjny nastrój. Rattanowy parawan to nie tylko wydzielone miejsce, za którym możesz się przebrać, ale też efektowna ozdoba wnętrza. Lekkie meble to podstawa boho – fotelik na cienkich płozach zestaw z podobnym stolikiem. Na łóżku połóż kapę z frędzlami – nie musisz przykrywać całego łóżka, narzuć ją nonszalancko tworząc artystyczny, pozornie niedbały klimat. Do przechowywania wykorzystaj kosze z morskiej trawy. No i must have tego sezonu czyli hamak! Nie może go zabraknąć w sypialni boho. Pleciony ze sznurka, z naturalnego płótna, klasyczny lub w formie wiszącego fotela – wybierz taki na jaki możesz sobie pozwolić i przekonaj się jak miło poleniuchować w nim w deszczowe popołudnia. Abażur lampy dobierz do rattanowych mebli i dodatków – ażurowy da piękne efekty świetlne na ścianach pomalowanych na kolor beżowy. 

Kolor beżowy: dodatki

Wiadomo, że oryginalne drobiazgi i dekoracyjne dodatki tworzą ostateczny szlif. Pusta komoda, albo stolik bez bibelotów wyglądają mizernie i nieciekawie. Warto je czymś ozdobić. Na komodzie z rzeźbionymi frontami postaw piękne okrągłe lustro w drewnianej ramie i podstawki na biżuterię. Jeśli postawisz przy niej krzesło zastąpi z powodzeniem toaletkę.

Wisienką na torcie musi być bukiet, choćby z suchych traw i ozdobnych kwiatów – możesz wstawić go do ażurowego wazonika. Sofę udekoruj poduchami w dekoracyjnych poszewkach w beżowe wzory, a obok postaw puf pleciony z morskiej trawy.

Aby otrzymywać codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych kampanii do tworzenia pięknego domu, zarejestruj się za darmo na Westwing.