Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
mood board pokoju w stylu industrialnym w odcieniach szarości

Odcienie szarości we wnętrzach nie są już eksperymentem – stonowane tonacje na stałe zagościły w najmodniejszych aranżacjach, stając się trzonem przestrzeni o różnorodnym charakterze. Uniwersalna, dobrze komponująca się z innymi barwami kolorystyka pozwala nie tylko stworzyć wysublimowane, ponadczasowe wnętrza, ale także dopasować je do swojego charakteru. Poznaj wraz z nami najciekawsze odcienie szarości i odkryj różnorodność popielatego świata. Ostrożnie – trudno się nim nie zachwycić! 

Odcienie szarości – popularność i jej znaczenie 

Dzisiaj szarości są brylantem w koronie najmodniejszych aranżacji, jednak nie zawsze tak było. Odcienie szarości, kojarzone zwykle z melancholią i przejmującym smutkiem, niegdyś rzadko znajdowały swoje miejsce w aranżacjach. Czasem spotykano je w ogrodach czy przemycano jako barwę subtelnych dodatków, które miały nie rzucać się w oczy. We wnętrzach domów królowały zaś ciepłe, klasycznie optymistyczne kolory – żywe barwy, które miały podkreślić przytulną atmosferę. 

Dopiero nadejście stylu nowoczesnego miało udowodnić, że domowy klimat nie zależy od ilości zastosowanej w nim żółci! Awangardowe wnętrza z odwagą zaprosiły na salony najróżniejsze odcienie szarości, a te miały pozostać w nich już na stałe, do dzisiaj ciesząc się ogromnym zainteresowaniem.  

Odcienie szarości szturmem wdarły się na salony wraz ze stylem nowoczesnym a następnie loftowym. Rozgościły się w nich na dobre, szybko stając się podstawą różnorodnych aranżacji – do dzisiaj cieszą się ogromnym zainteresowaniem, kreując zarówno nonszalanckie, jak i wysublimowane wnętrza. Minimalistyczne i pełne przepychu. 

Kolor szary emanuje spokojem. To barwa ziemi, w której oglądamy przecież wszechobecne kamienie i jaskinie. Wycisza, koi emocje, pomaga odnaleźć równowagę i harmonię. Dlatego właśnie tak dobrze sprawdza się w domowych wnętrzach – z jego pomocą można łatwo stworzyć oazę, która pomoże zrelaksować się po ciężkim dniu. 

Nic dziwnego więc, że Ultimate Gray, czyli klasyczna, stonowana szarość, została wybrana jako kolor roku 2021 przez prestiżowy Instytut Pantone. Szczególnie w tym roku potrzebowaliśmy przecież spokoju, wyciszenia i domowego ciepła, które pomagałoby sprostać nadchodzącym wyzwaniom. Zresztą, już od wielu sezonów popielate barwy są niesamowicie popularne, stopniowo wypierając beże z modnych wnętrz. Na zderzeniu tych dwóch światów triumfy święci greige, czyli zjawiskowy kolor będący połączeniem kuszącej neutralności szarości z ciepłem beżu. 

Jakie są najmodniejsze odcienie szarości? 

Szarość jest spotkaniem dwóch sił – silnej i wyrazistej czerni z czystą, lekką bielą. W spectrum tego zderzenia odnaleźć można wiele barw: od cieplejszych po chłodniejsze, od jasnych i zwiewnych po ciemne i pełne powagi. Popielaty świat pełny jest najróżniejszych charakterów – najwyższa pora je poznać! 

Szary 

Dokładnie w połowie drogi pomiędzy bielą a czernią znajdziemy klasyczną szarość. Betonowa, słoniowa, neutralna szarość jest bardzo uniwersalnym, naturalnym kolorem i podstawową barwą, od której pochodzą wszystkie inne, nieco rzadziej spotykane szarości. Nadaje klasycznego, eleganckiego wyglądu. 

Antracytowy 

Kolor antracytowy swoją wyjątkową nazwę zawdzięcza skale, która stanowi najbardziej wartościową odmianę węgla kamiennego. Głęboka, szklista, połyskująca barwa jest czymś więcej niż szarość, ale mniej niż czerń. To wyrafinowany, elegancki kolor, który świetnie sprawdza się jako ciekawy akcent wnętrz w stylu industrialnym czy nowoczesnym. Należy jednak uważać – nie we wszystkich wnętrzach wygląda równie dobrze. Potrafi przytłoczyć mniejsze przestrzenie, dlatego nie należy go nadużywać. Antracyt doskonale prezentuje się na fragmencie jednej ze ścian, nadając klimatyczny ton całej aranżacji. 

Grafitowy 

Tajemniczy, klimatyczny kolor grafitowy również jest jedną z tych szarości, które bliżej skłaniają się ku czerni. Od antracytu odróżnia go bardziej popielata barwa, która słusznie kojarzy się z rysikiem ołówka. Jest bardzo uniwersalny, a jednocześnie skrywa w sobie magię, stanowiąc dobrą alternatywę dla klasycznej szarości, świetnie wpasowując się w świat nowoczesnego designu. Świetnie wygląda w loftowych wnętrzach modnych salonów czy jako ciekawa baza, która pozwoli zaakcentować inną żywą barwę w sypialni. 

Greige 

Szarość nie musi oznaczać melancholijnej neutralności! Najlepszym dowodem na to jest kolor greige, czyli prawdziwy przebój ostatniego sezonu. To wyjątkowe połączenie popielatości z domowym ciepłem beżu daje piorunujące efekty, łącząc w sobie zalety obu barw. To kolor niebanalny i tajemniczy, który zwykło się określać „ciepłym szarym” lub „chłodnym beżem”. Obie te wersje są poprawne! Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które służą odpoczynkowi – pozwala na relaks, odpoczynek i kreuje przytulną, domową atmosferę. Doskonale sprawdza się w aranżacjach w stylu glamour, urzekającym boho czy szalenie popularnym i minimalistycznym Scandi. 

Srebrny 

Wolisz nieco jaśniejsze, klasyczne barwy? Kolor srebrny nadaje aranżacji oficjalnego sznytu, stanowiąc jednocześnie ciekawą alternatywę dla złota w pełnych przepychu aranżacjach glamour, jak i barwę stonowanych dodatków w stylu prowansalskim, jeśli postawisz na jego nieco rozmytą wersję. Błyszcząca szarość ma wiele twarzy, ale doskonale sprawdza się w salonie, świetnie czując się w towarzystwie innych barw. Uzupełnij ją lśniącymi dodatkami, a z pewnością stworzysz niezapomnianą, ponadczasową aranżację! 

Popielaty 

Kolor popielaty swoją nazwę zawdzięcza barwie popiołu, który już od wieków jest inspiracją ludzkości. Ta zabielana szarość ma w sobie coś ulotnego, przez co doskonale uzupełnia się z pastelami – zarówno z tymi lekkimi, jak i tymi nieco bardziej intensywnymi. Jego uniwersalizm jest nie do przecenienia: wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, by stworzyć interesujący nas nastrój we wnętrzu. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany przez projektantów. Wygląda równie dobrze zarówno w minimalistycznym stylu scandi, jak i pełnym przepychu glamour – nieco go uspokaja i dodaje domowego sznytu do sypialni czy salonów. Stanowi doskonałą bazę zarówno w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. To jeden z naszych ulubionych odcieni! 

Marengo 

W spektrum szarości mieści się również kolor marengo. Co to za niezwykła nazwa? Określa ona niezwykły, nieco trudny do zdefiniowania odcień ciemnoszarego, który jest nieco jaśniejszy od grafitowego. Dostrzec w nim można subtelną nutę fioletowego, który nadaje mu urzekającej szlachetności. Stanowi ciekawy akcent do wnętrza w stylu glamour lub skandynawskiego, stanowiąc ciekawą alternatywę dla minimalistycznej, klasycznej szarości. 

Inne odcienie szarości

To nie wszystkie oblicza szarości – niektórzy mówią, że może ona mieć nawet 50 twarzy! Nadal nie znalazłeś swojego ulubionego? Spójrz na listę poniżej, a z pewnością odkryjesz swojego faworyta. Jakie są inne odcienie szarego? 

Platynowy 

Ciekawą alternatywą dla bieli jest kolor platynowy, czyli srebrzystobiała, skrząca się odmiana szarości. To niezwykle modna barwa, którą często spostrzec można na ulicach miast – włosy w tym kolorze robią prawdziwą furorę! Ta delikatna barwa połyskliwego, cennego metalu sprawdza się również aranżacjach. Dodaje im szlachetności i nowoczesności, świetnie wpasowując się w jasne wnętrza w stylu glamour czy Scandi. Przykuwa wzrok, rozjaśnia przestrzeń i wprowadza atmosferę z nutą luksusu. 

Siwy 

Kolor siwy rozsiewa dojrzałą, domową, spokojną atmosferę. Nic dziwnego – swoją nazwę czerpie przecież z siwych włosów, które jednoznacznie kojarzą się z rozwagą i wiekową mądrością. Nie oznacza to, aranżacje z odrobiną siwizny muszą być staroświeckie – ta jasna odsłona szarości doskonale sprawdza się w nowoczesnych domach urządzonych w minimalistycznym stylu. Wyróżnia się, ale dzięki swojej pogodności nie przytłacza wnętrza. Jest doskonałym tłem dla wielu ciekawych dodatków! 

Mysi 

Czym jest mysi kolor? Spokojna, nierzucająca się w oczy barwa nie bez kozery kojarzy się z „szarą myszką”. Jest w niej jednak coś interesującego – znajdujący się gdzieś pomiędzy szarością a brązem kolor jest bardzo delikatny i szczególnie dobrze komponuje się z innymi pastelowymi barwami. Ten jasny szary to bezpieczna opcja na aranżację, która będzie modna i uniwersalna przez lata. 

Stalowy 

Kolor stalowy to jeden z tych odcieni, który żongluje grafitowymi tonacjami, skłaniając się ku nieco chłodniejszym odcieniom. Świetnie sprawdzi się w inspirowanych fabrycznymi wnętrzami aranżacjach industrialnych, rozsiewając swoją przemysłową, stalową nutę. To nieco ciemniejsze wydanie szarości potrafi nieco przytłoczyć, więc należy używać go z rozwagą. 

Feldgrau 

Czym jest egzotycznie brzmiący feldgrau, o którym zaczyna być coraz bardziej głośno? To nic innego, jak charakterystyczna, maskująca barwa niemieckich mundurów. To tajemnicza szarość, w której uważne oko dostrzec może odcienie zieleni. Niby nie rzucający się w oczy, feldgrau to prosty sposób na stworzenie niecodziennej atmosfery i wprowadzenie do spokojnego wnętrza ciekawego akcentu kolorystycznego, który jednak nie zakłóci jego domowego spokoju. 

Kolor betonu 

Betonowe szarości szturmem wdarły się do najmodniejszych wnętrz wraz z popularnością stylu nowoczesnego, w którym ten materiał stał się arcypopularny. I dzisiaj beton staje się ważną częścią rozmaitych aranżacji, a jego kolor – chociaż pozornie surowy i zimny – potrafi dodać wigoru wielu wnętrzom. 

Z czym łączyć odcienie szarości we wnętrzach? 

Nie ma się co dziwić, że wszystkie odcienie szarości to jedne z najchętniej wykorzystywanych barw przez projektantów wnętrz. Pasują do wielu innych kolorów, materiałów czy wreszcie świetnie odnajdują się zarówno w mniejszych, jak i większych przestrzeniach. 

Główną zaletą jest więc właśnie jego uniwersalność. Jaki kolor pasuje do szarego? Sama szarość jest świetnym kolorem bazowym – zależnie od swojego odcienia skomponuje się doskonale zarówno z ciemnymi, jak i jasnymi barwami. Stworzy minimalistyczną i przestronną aranżację w połączeniu z bielą, dodając jej domowej, przytulnej atmosfery, ale za jego pomocą wykreujesz również nieco onieśmielające, eleganckie wnętrze przy użyciu czerni. 

Nie musisz jednak uciekać się do monochromatycznych barw – odcienie szarości są doskonałą bazą dla mocniejszych, nieco bardziej odważnych kolorów. Zestawienia z musztardową żółcią, pudrowym różem czy turkusem wyglądają po prostu świetnie, a towarzystwo szarości pozwala zachować równowagę we wnętrzu. Zależnie od swojego odcienia, szary dobrze dopasuje się zarówno do chłodnych, jak i ciepłych barw. 

Popielate kolory doskonale czują się także w towarzystwie materiałów różnego rodzaju. Nie chodzi tylko o te nowoczesne – dodają mnóstwo szlachetności kuszącemu aksamitowi czy satynie, których błysk doskonale komponuje się z ich neutralnością.  

Ta sama neutralność doskonale podkreśla lekkość materiałów pochodzących z natury: dlatego właśnie len czy drewno w połączeniu z szarością wprost rozkwitają. W reszcie połyskujący metal czy szkło dopełniają dzieła, wraz z szarością tworząc elektryzującą kompozycję. Do wyboru, do koloru! 

Które połączenia z szarym są naszymi ulubionymi? Poznaj te najbardziej efektowne, od których wprost nie można oderwać wzroku! 

Sprawdzone duety

  • Szary i srebro 

Zwykła szarość ma dla Ciebie nieco zbyt mało „życia”, ale mocne, ogniste barwy to nie Twoja bajka? Połączenie neutralnej szarości z połyskującym srebrem daje piorunujące efekty! Skrzące się dodatki wprowadzą do takiego wnętrza mnóstwo światła, a ono samo pozostanie minimalistyczne i spokojne. Wygląda świetnie! 

  • Popiel i odcienie różu 

Klimatyczną, nostalgiczną aranżację uzyskasz łącząc kolor popielaty z ciepłym, nieco rozmarzonym kolorem różu. Postaw na łososiowy lub pudrowy różowy, a stworzysz przytulne i relaksujące wnętrze. 

  • Grafitowy i burgundowy 

Marzy Ci się nienachalna elegancja? Połącz oczyszczającą szarość ze szlachetnym kolorem burgundowym – na przykład jako barwą dodatków do salonu – i zobacz, jak ten przemienia się nie do poznania. Mocny akcent kolorystyczny zostanie uwypuklony dzięki neutralności grafitu, a Ty cieszyć się będziesz przestronnym, ale ciepłym wnętrzem. 

  • Jasny szary i żółcienie 

Połączenia szarości z różnorodnymi odcieniami żółtego to prawdziwy hit – to połączenie często spotkać można w najciekawszych aranżacjach. Nic dziwnego więc, że, prestiżowy Instytut Pantone wybrał właśnie zestawienie dwóch barw: Illuminating (czyli słoneczną żółć) oraz Ultimate Gray (czyli uspokajającą szarość) na kolor roku 2021 w swoim plebiscycie. Jasne szarości wiele zyskują dzięki obecności ogrzewających ich żółcieni – szczególnie dobrze radzi sobie w tej roli kolor musztardowy. 

  • Szary i odcienie niebieskiego 

Granat jest interesującą barwą, jednak jego nadmiar może przytłoczyć. Wystarczy jednak zestawić go z szarością, by stworzyć wyciszające połączenie, które nie traci nic ze swojej marynistycznej magii. To kompozycja często spotykana zarówno w modzie, jak i w aranżacjach. Spokojna i wyrafinowana, z której pomocą łatwo stworzyć uniwersalne, przyciągające wzrok wnętrze. 

  • Szarość i brąz 

Elektryzujące połączenie odcieni szarości z brązem przywodzi na myśl surowość i naturę, tworząc zaskakująco kojącą kompozycję. To doskonały pomysł na wnętrze unisex, w którym pierwiastki kobiecie i męskie łączą się w jedną całość, a aranżacja przekracza granice płci. To domowe ciepło połączone z odrobiną pazura – przepis na idealną przestrzeń! 

Odcienie szarości a style aranżacyjne 

Chociaż szarości pojawiły się we wnętrzach wraz z nadejściem stylu nowoczesnego, zadomowiły się na dobre również w wielu innych aranżacjach. Są tak uniwersalne, że rozmaite odcienie pasują do niemal wszystkich wystrojów – nie tylko tych, które pełne są estetycznego umiaru. Chociaż rozkwitają w minimalizmie, wystarczy kilka dodatków, a stworzysz za ich pomocą piękne wnętrze w stylu glamour. Czego warto użyć, by osiągnąć taki efekt? Kolor gołębi aksamitnych mebli zestaw ze złotymi lub srebrnymi akcentami, które dodadzą mu mnóstwo luksusowego ciepła. Wyglądają obłędnie! 

A może kusi Cię klasyczne wnętrze w stylu nowoczesnym? To pełne jest różnorodnych szarości – chromowanych powierzchni, betonowych pokryć ścian, stalowych czy metalowych dodatków. Podobnie będzie ze stylem industrialnym: pofabryczna stylistyka wiele zyska dzięki dodatkom o kolorze stali. 

Z pewnością uda Ci się odnaleźć takie odcienie szarości, które idealnie dopasują się do Twojego wnętrza. Zależnie od jego rozmiaru możesz postawić na różnorodne barwy: popielaty sprawdzi się w mniejszych przestrzeniach, optycznie je powiększając i dodając lekkości, a kuszące marengo pomoże wprowadzić kameralną atmosferę do przestronnych salonów. Pomysłów nie ma końca! 

Jak wprowadzić do wnętrz odcienie szarości? 

Marzą Ci się odcienie szarości w Twoim wnętrzu? To dobrze – stosunkowo łatwo je wprowadzić do różnego rodzaju aranżacji! Nie zawsze musisz stawiać na kolor ścian, niekiedy wystarczą subtelne dodatki, by wprowadzić niezwykłą atmosferę. Szary stanowi idealny kolor na bazę aranżacji, którą potem dopełniać można efektownymi akcesoriami. 

W jakie elementy warto zainwestować? Nas nieustannie zachwyca antracytowa sofa modułowa – jest bardzo, ale to bardzo trendy! To nie tylko funkcjonalny mebel, ale także centralny punkt każdego salonu, od którego trudno oderwać oczy. Decydując się także na fotele czy krzesła do jadalni w odcieniach szarości masz pewność, że pozostaną one uniwersalne – nawet, jeśli zmienisz wystrój pomieszczenia czy postawisz na inny kolor ścian. Możesz mieć pewność, że będą się z nim dobrze komponować! 

Poszukujesz inspiracji na zatopienie swojego domu w kuszących szarościach? Poznaj nasze propozycje na aranżacje i palety kolorów, które warto wykorzystać! 

Odcienie szarości – naturalna sypialnia

Sypialnia to domowe miejsce relaksu i oaza odpoczynku po ciężkim dniu. To także świadek leniwych poranków, podczas których wschodzące słońce leniwie przeciska się przez zasłony. Dlatego właśnie jasne szarości są idealnym wyborem na bazę kolorystyczną sypialni. Świetnie komponują się z naturalnymi materiałami, które zadbają o wypoczynek, relaksują i uspokajają. 

Sprawdzą się w niej wszystkie te odcienie szarości, które mają wiele wspólnego z bielą lub beżem. Jasne odcienie sprawią, że sypialnia stanie się bardziej przestronna i doskonale komponować się będą z drewnianymi panelami czy stolikami nocnymi. Lampa w kolorze betonowej szarości dokończy dzieła, podobnie jak gołębia narzuta. 

Odcienie szarości – nowoczesny salon z nutą antracytu 

W nowoczesnym salonie można postawić na odrobinę eklektyzmu. Głębsze barwy w połączeniu z jasnymi odcieniami szarości nadadzą mu nieco poważniejszej, ale też domowej atmosfery. To miejsce spotkań z przyjaciółmi i wnętrze, od którego trudno oderwać wzrok. 

Antracytowy dywan świetnie skomponuje się drewnianymi meblami czy fotelami o rudobrązowej barwie, a całe wnętrze nabierze modnego, loftowego charakteru. Betonowy kolor ścian nada przestrzeni niezbędnej lekkości, a miedziane dodatki dodadzą ciepła. Możesz również postawić na nieco spokojniejsze wydanie, w którym szarość kanapy świetnie czuć się będzie w towarzystwie popielatych ścian. Takie wnętrze dobre uzupełnić dodatkami w kolorze naturalnego drewna. 

Odcienie szarości – kuchnia w stylu prowansalskim 

Miłośnikom nieco spokojniejszych wnętrz z pewnością spodoba się kipiąca rodzinnym ciepłem kuchnia w stylu prowansalskim. Delikatna szarość doskonale uzupełnia naturalne materiały – świetnie komponuje się z lnianymi narzutami czy drewnianymi meblami, których nie może zabraknąć w tym wyjątkowym stylu.  

To przepis spokojne, relaksujące wnętrze, które przenosi nas wspomnieniami do najpiękniejszych chwil spędzonych w domku na wsi. Pastelowe szarości zakrapiane odrobiną brązu sprawią, że będzie to niezapomniana, niezwykła aranżacja. Przestrzeń, w której cała rodzina poczuje się jak w domu. 

Odcienie szarości na ścianach

Zastanawiasz się, który odcień szarości najlepiej sprawdzi się na ścianach? Popielate barwy nie są krzykliwe, nie rzucają się w oczy i nie przejmują siłą całej aranżacji – dlatego właśnie idealnie sprawdzają się jako kolor ścian. 

Które wybrać, by stworzyć poczucie harmonii, spokoju i równowagi? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę kilka aspektów: 

  • Rozmiar pomieszczenia – w przypadku mniejszych wnętrz dobrze postawić na jaśniejsze barwy, które pomogą optycznie je powiększyć. 
  • Posiadane akcesoria – czyli meble i dodatki, które znajdują się już w aranżacji lub o których marzysz. Zastanów się, które odcienie będą z nimi współgrały. Ciemne meble zestaw z jasnymi odcieniami, a efekt będzie piorunujący! Uważaj jednak, by nadmiar ciemnych barw nie sprawił, że wnętrze stanie się bardzo ponure. 
  • Ilość światła – chociaż na ekranie lub w sklepie kolor może prezentować się zjawiskowo, to sprawdź, jak wyglądać będzie w Twojej przestrzeni. Dociera do niej mnóstwo naturalnego światła? A może głównie używasz sztucznego oświetlenia?  

Wybierając kolor ścian, dobrze postawić na ciepłe odcienie szarości. Dzięki temu sprawisz, że wnętrze stanie się przytulne i relaksujące. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na te chłodniejsze – szczególnie, jeśli ocieplisz je za pomocą oryginalnych, elektryzujących dodatków. Wybór należy do Ciebie! 

Znasz już wszystkie odcienie szarości, które zawładnęły naszymi sercami! To niezwykła rodzina barw, dzięki której z łatwością stworzyć można zachwycającą aranżację. Szukasz dalszych inspiracji? A może nie chcesz przegapić naszych kolejnych poradników? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, żebyśmy mogli pozostać w kontakcie, a Ty otrzymać dostęp do najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz… czas na malowanie!