Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Stół Keva niebieski

Pewnie dotąd myślałaś, że taką gamą odcieni dysponuje wyłącznie szarość? Otóż nie! Można śmiało powiedzieć, że niebieski ma szansę zastąpić królową uniwersalnych tonacji. Ten sezon kolorystyczny niewątpliwie do niego należy. Odcienie niebieskiego są bardzo różnorodne i cieszą się coraz większą popularnością we wnętrzach. Zobacz czy coś wybierzesz dla siebie spośród ten bogatej oferty. Przygotowaliśmy dla Ciebie miniprzewodnik po najciekawszych kolorach tego lata.

Popularność niebieskiego i jego znaczenie

Niebieski od zawsze kojarzony był z naturą. Kiedy o nim myślimy najczęściej mamy przed oczami błękitne niebo i turkusowe morze… Nie bez powodu uważany jest za kolor marzycieli i ludzi lubiących bujać w obłokach. Chociaż głównie kojarzy się z aranżacją łazienek, świetnie sprawdza się też w innych pomieszczeniach. Należy do chłodnych barw, ale mimo to jest bardzo przyjazny i nie wywołuje negatywnych emocji. Wręcz przeciwnie – udowodniono, że niebieski daje poczucie bezpieczeństwa, wspaniale uspokaja i wycisza. Być może dlatego przypięto mu łatkę koloru idealnie pasującego do pokoju niemowlaka. Skąd się wziął ten barwnik? Początkowo pozyskiwano go z kamienia lapis-lazuli, więc rzecz jasna był bardzo drogi i zarezerwowany głównie dla koronowanych głów. W malarstwie na przykład uchodził za droższy od złota i przeznaczony był jedynie do malowania szat maryjnych. Na popularności zyskał kiedy znaleziono jego syntetyczny zamiennik.

Jakie są najmodniejsze odcienie niebieskiego: nazwy kolorów

Czy wiesz, że niebieski jako jeden z niewielu kolorów ma tak bogatą gamę odcieni? Chociaż niektóre sprawiają wrażenie bardzo podobnych, to jednak różnią się od siebie niuansami. Dzięki temu każdy kto lubi kolor niebieski znajdzie coś dla siebie i z łatwością dopasuje do wnętrza urządzonego w każdym stylu.

1. Kolor błękitny (sky blue)

Najjaśniejszy w niebieskiej palecie. Delikatny jak obłoczek zawieszony na bezchmurnym niebie. Fantastycznie łączy się z bielą tworząc subtelną aranżację. Kolor błękitny jest tak lekki, że nawet w nadmiarze nie przytłoczy wnętrza. Działa uspokajająco, niektórzy twierdzą, że wręcz terapeutycznie, dlatego głównie polecany jest do pokoi dziecięcych i sypialni.

2. Błękit królewski

sypuialnia z  niebieskimi dodatkami

Bardziej znany pod angielską nazwą „Royal Blue” to głęboki i żywy odcień błękitu, podobno stworzony przez sukienników z Rode w Somerset, którzy wygrali konkurs na suknię dla królowej Charlotty w tym właśnie kolorze. Od tego czasu zyskiwał coraz bardziej na popularności. We wnętrzach polecany do sypialni, gdzie tworzy pełną spokoju i przytulności aurę.

3. Odcienie niebieskiego – baby blue

O rozbielonej, jasnej tonacji. Subtelny i beztroski, przywodzi na myśl nadmorskie wakacje. Fantastycznie komponuje się z jasną szarością, bielą i kremowym beżem. Przy swojej łagodnej neutralności ma sporo elegancji, a nawet ekstrawaganckiej nowoczesności.

4. Turkusowy

Ma w sobie sporo zieleni, która sprawia, że wygląda rześko i świeżo. Polecany do jasnych, słonecznych wnętrz. Zmienia się w zależności od padania światła i przez to jest intrygujący – raz chłodny i niedostępny, to znów radosny i filuterny. Nazwę zawdzięcza turkusowi – minerałowi o niebiesko-zielonym zabarwieniu. Ten piękny kamień określany był jako kamień niebios i już w czasach starożytnych podziwiany za swoje dekoracyjne właściwości.

5. Kolor kobaltowy

Od lat robi furorę na modowych wybiegach i we wnętrzach. Chłodny, choć zawiera w sobie nutę czerwieni. Zdecydowany i nowoczesny charakter sprawia, że kolor kobaltowy nawet zestawiony z innymi wybija się na pierwszy plan czyniąc aranżacje dynamiczną i leki ekstrawagancką.

6. Odcienie niebieskiego – granatowy

granatowe poduszki

Nie może go zabraknąć w marynistycznych stylizacjach – najczęściej pojawia się w nich w towarzystwie bieli i czerwieni, tworząc ponadczasowe połączenia. Trochę poważny, choć zestawiony z lżejszymi kolorami zyskuje bardziej optymistyczny charakter. Uroczysty i nieco oficjalny, należy do tych ciemnych odcieni jak błękit pruski czy błękit paryski, które lubią dominować we wnętrzu. Kolor granatowy na dużych płaszczyznach stworzy zbyt ciężkie wrażenie i zabierze optycznie sporo przestrzeni.

7. Indygo

To ciemnobłękitny odcień niebieskiego, w którym pobrzmiewają nuty ultramaryny i fioletu. Trudno przejść obok niego obojętnie. Intryguje intensywnością i uniwersalnym charakterem. Indygo inspirowany jest barwnikiem z Indii uzyskiwanym z tropikalnej rośliny. Od kiedy wynaleziono jego tańszy zamiennik stał się nieodłącznym pigmentem stosowanym do barwienia dżinsów.

8. Marengo

To połączenie szarości z fioletem. Ma dość chłodne zabarwienie z nutą fiołkową. Zapewnia wyciszenie i relaks. Intryguje swoim nietuzinkowym charakterem. Choć bardziej przypomina fiolet a nazywany jest jasnym odcieniem grafitu, należy do niebieskiej palety.

9. Szafirowy

Nieoczywisty i przez to oryginalny. Jest intensywniejszy niż kolor granatowy, choć często z nim mylony. Ma całą gamę odcieni, od najbardziej cennego jakim jest kolor chabrowy, na ciemnym błękicie kończąc. Może dlatego, podobnie jak kamień szlachetny, od którego przejął nazwę, szafirowy zmienia swą barwę w zależności od światła. W dzień wydaje się jaśniejszy i bardziej świeży, wieczorem porównywany jest do głębin oceanu.

10. Lazurowy

Potocznie bywa określany jako turkusowy i jest z nim niesłusznie mylony bo jest cieplejszy i ma mniej zielonych tonów. Tak naprawdę bliżej mu do niebieskiego i cyjanu. Pogodny i lekki, najlepiej komponuje się z naturalnymi materiałami (rattanem, morską trawą, jutą i bambusem), ale jak większość błękitów, kolor lazurowy dobrze też wypada na tkaninach z delikatnym połyskiem.

11. Odcienie niebieskiego – Denim

Dzięki niemu możesz mieć dżins na ścianie… Albo na meblach. A tak serio kolor denim to nieco sprany odcień błękitu, z domieszką delikatnej szarości, z którą tworzy idealnie dobraną parę.

12. Stalowy

Męskie wnętrze w odcieniach stalowego niebieskiego

Jest uniwersalną barwą i chociaż bliżej mu do szarości należy do odcieni niebieskiego bo ma w sobie sporo tego pigmentu. Świetnie tłumi emocje, pozwala wypocząć. Jest zimny, dlatego specjaliści radzą go zestawiać z cieplejszymi kolorami.

13. Cyjanowy

Nazwany tak od cyjanu – związku chemicznego. Jego odcień można określić jako spłowiały błękit, z domieszką szarości, która powoduje, że wydaje się lekko siny.

14. Chabrowy

Intensywny niebieski z domieszką fioletu, jak polne chabry, od których zapożyczył nazwę. Niektórzy widzą kolor chabrowy pomiędzy ciemnym granatem a delikatnym błękitem. Inni twierdzą, że bardzo przypomina kolor kobaltowy.

15. Akwamaryna

Przypomina cyjan, ale w rzeczywistości bardziej wpada w zieleń. Może dlatego kojarzy się z orzeźwiającą morską bryzą. Bardzo energetyczna barwa, która ze względu na odświeżające właściwości popularność zdobyła w łazienkach.

16. Ultramaryna

Kolor dla odważnych! Energetyczny, zdecydowany, nowoczesny – z pewnością przykuwa spojrzenia i robi ogromne wrażenie. Wystarczy jeden element w tym kolorze by wnętrze zyskało wyrazistego charakteru.

17 Kolor morski

To kolor dekoracji i dodatków. Rzadziej spotykany na meblach i ścianach, być może ze względu na swoją niesamowitą głębię. Tworzą go odcienie niebieskiego i zieleni – w zależności, który pigment przeważa wyróżnia się morski niebieski lub zielony.

Z czym łączyć odcienie niebieskiego we wnętrzach?

  1. Granat, biel i srebro

    Ponadczasowe połączenie bieli i granatu to idealna propozycja do wnętrz w marynistycznym stylu. Jeśli dodasz do tego duetu jeszcze srebro powstanie elegancka stylizacja rodem z nadmorskich kurortów w stylu hamptons.

  2. Błękit i odcienie różu

    Delikatne pastele zawsze pięknie się uzupełniają tworząc pełną wdzięku romantyczną atmosferę. Kilka lat temu bardzo modne było połączenie błękitu z nieco pudrowym różem „rose quartz” – tak się spodobało projektantom wnętrz, że inspiruje ich do dzisiaj.

  3. Chabrowy i czerwień

    Odważne, ale piękne zestawienie. Niebieski z domieszką fioletu i ognista czerwień. Ponieważ wybiorą je odważni, nie będą się obawiać pójść na całość i stworzyć kompozycję z tych dwóch odcieni na ścianie. Efekt z pewnością będzie zapierający dech.

  4. Błękit pruski i żółcienie

    Energetyczny Illuminating Yellow (kolor roku 2021 według Pantone’a) doda błękitowi nieco drapieżności i sprawi, że cała aranżacja będzie nowocześniejsza. Musztardowy żółcień z kolei ociepli i wprowadzi więcej łagodności.

  5. Szary i niebieski

    Dwie neutralne barwy, z pozoru z dwóch biegunów, a jednak tworzą harmonijna całość. Najpiękniej komponują się jasne odcienie tych kolorów tworząc na ścianie subtelną, ale wysmakowaną kompozycję.

  6. Niebieski i brąz

    To zestawienie przeszło już do podręczników o kolorach. Niebieski okazał się idealnym tłem dla mebli z ciemnego drewna i odtąd uznano, że pięknie wygląda w sąsiedztwie brązowego. Z tego też powodu para ta polecana jest dla aranżacji w stylu vintage i retro.

  7. Indygo i odcienie pomarańczowego

    Jeśli lubisz dynamiczne wnętrza rozwibrowane kolorami, to połączenie jest dla Ciebie. Dwa mocne odcienie z pewnością nadadzą aranżacji przysłowiowego pazura. Ale uwaga: lepiej stosować je w postaci dodatków – efekt nie będzie tak męczący a i tak przykuje uwagę.

Odcienie niebieskiego a style aranżacyjne

Tonacje niebieskiego różnią się między sobą intensywnością i temperaturą. Jedne zawierają więcej zieleni inne niebieskiego. Od tego zależą ich właściwości i to jak kreują przestrzeń. Ciemniejsze odcienie niebieskiego lubią dominować, w nadmiarze działają przygnębiająco, przytłaczają swoim ciężarem. Te delikatne z kolei, z natury bardziej pastelowe, są lekkie i orzeźwiające – koją skołatane nerwy jak balsam, inne działają jak zastrzyk adrenaliny wnosząc sporo optymizmu i świeżości. Optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń. Od stopnia nasycenia zależy też do jakich stylów pasują. I tak te ciemniejsze z reguły lepiej sprawdzają się w klasycznych, nieco mrocznych stylizacjach (styl wiktoriański, art deco, pałacowy, barokowy, glamour). Jaśniejsze wolą nowocześniejsze wnętrza, mniej przeładowane, stonowane (hamptons, boho, skandynawski, śródziemnomorski).

Odcienie niebieskiego – jak wprowadzić do wnętrz?

Tu rządzi podobna zasada. Jaśniejsze odcienie z powodzeniem mogą grać pierwsze skrzypce na ścianach i meblach, ciemniejsze lepiej stosować z umiarem w postaci dodatków i detali. Oczywiście wszystko zależy od sąsiedztwa. Jeśli intensywny odcień niebieskiego zestawisz z jasnym nabierze on lekkości i bardziej stonowanego charakteru. Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe aranżacje, które pomogą Ci zrozumieć w czym rzecz.

Rustykalna sypialnia

Charakterystyczne dla stylu chinoiserie niebieskie wzory zawędrowały na tapety. Rodzajowe scenki i kwiatowe wzory malowane błękitem z powodzeniem zdobią ściany rustykalnej sypialni nadając jej sielskiego charakteru. Mocnym akcentem jest gładka pościel w szafirowym kolorze,
a lekkości dodaje naturalne jasne drewno.

Modry salon z jadalnią w stylu scandi

Tu, jak w każdym skandynawskim salonie, bazą jest biel i szarość. Dominują proste meble, sporo jest też drewna. Żeby coś więcej się zadziało potrzebny był mocniejszy ton – ten wybrzmiał w postaci dodatków w odcieniach niebieskiego.

Szafirowy śródziemnomorski taras

Niebieski wyjątkowo pięknie komponuje się z naturalnymi materiałami. Rattan, juta, jasne drewno i morska trawa to podstawa tarasowej aranżacji w stylu śródziemnomorskim. Jeśli ożywisz ją tkaninami w geometryczne niebieskie wzory poczujesz się jak na greckich wakacjach.

Zobacz jak pięknie odcienie niebieskiego mogą pomalować Twój dom. Wybierz jeden z nich, wejdź na Westwing i ciesz się nową porcją wnętrzarskich inspiracji. To zajmie Ci kilka minut.