Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
dekoracje w kolorze khaki

Głęboki, nasycony, przytulny i przede wszystkim z charakterem. Nijakie odcienie bez wyrazu odchodzą w zapomnienie. Pewnie kiedyś przypomni sobie o nich wnętrzarskie świat, ale teraz cieszą oko odważniejsze stylizacje. Zobacz jak pięknie prezentuje się w nadchodzącym sezonie kolor khaki! Zieleń zawsze na czasie! 

Kolor khaki znów powraca! 

Chyba żaden inny kolor nie ma tylu odcieni co zieleń. Oliwkowy, seledynowy, kolor pistacjowy… Gama jest naprawdę różnorodna. W każdym sezonie przynajmniej jeden pojawia się w palecie firm farbiarskich. Cztery lata temu królował soczysty greenery (kolor roku 2017 Pantone), jeszcze wcześniej szmaragdowy emerald. W świecie wnętrz będzie dominować zieleń z domieszką szarości (szałwiowa zieleń), lub z domieszką żółtego i brązu (zgniła zieleń). Do łask powraca khaki. Czy wiesz co to za kolor? 

Moda go uwielbia! Ubrania w kolorze khaki powracają jak bumerang na wybiegi. W latach 80. zdobył popularność dzięki głośnej ekranizacji „Pożegnania z Afryką” i modzie na styl safari. Od tego czasu raz po raz pojawia się w różnych odsłonach. Dziś chyba każda kobieta ma choć jeden ciuch w tym uniwersalnym kolorze. Również we wnętrzach sprawdzi się doskonale, zwłaszcza jeśli szukasz odpoczynku i relaksu. 

Czy wiesz, że jego egzotycznie brzmiąca nazwa wywodzi się z języka hindi i oznacza… „zapylony”? Nic dziwnego. Zieleń khaki rzeczywiście jest mocno zgaszona, jakby nieco „przykurzona” dzięki domieszce żółtego. I chociaż kojarzony jest z zielenią to jednak bliżej mu do jasnego brązu z tonami zieleni i piaskowego żółcienia. Podobno swoje korzenie ma w latach 40.XIX wieku kiedy to w Indiach stacjonowali brytyjscy żołnierze. By być mniej widoczni barwili swoje mundury mieszanką herbaty, curry i błota. Tak powstała ciekawa barwa, która świetnie sprawdzała się w roli kamuflażu. Od tego czasu z ochotą korzysta z niej wojsko, dlatego inaczej nazywany jest kolorem militarnym. W USA i Wielkiej Brytanii khaki oznacza także rodzaj spodni oraz tkaniny do produkcji odzieży.



Do jakich kolorów pasuje? 

Kolor khaki kojarzy się z naturą i otaczającą nas zielenią, dlatego wyraża spokój i daje uczucie ukojenia. A tego szukamy w domu prawda? W salonie zapewni relaks po długim dniu pełnym wrażeń, w sypialni zadziała terapeutycznie i pomoże zasnąć. Kuchni doda jeszcze więcej przytulności i pobudzi apetyt. Ta spokojna barwa jest dość uniwersalna i pięknie się łączy z wieloma kolorami. Ale jaki kolor pasuje do zielonego khaki szczególnie? To przede wszystkim kolory przypraw – ciepłe, przygaszone brązy, piaskowe beże, rudości, musztardowy żółcień i ognista terakota. Ale z khaki ciekawie komponują się też mniej oczywiste, chłodniejsze odcienie.

Może Cię to zaskoczy, ale w towarzystwie przybrudzonego różu kolor khaki wygląda nowocześniej i pokazuje pazurka. Turkus z kolei działa na niego odświeżająco, wnosi sporo charakteru i pozytywnej energii. Bardzo interesująco prezentuje się we wnętrzach ściana zakomponowana z khaki i innych odcieni zieleni. Warto je stopniować – zgniła zieleń, przechodzącą w kolor khaki bardziej wyrazisty szmaragd, wygląda naprawdę zjawiskowo. Jeśli chcesz bardziej wydobyć tonacje połącz go z ponadczasowa bielą lub czernią – takie kontrasty zawsze się sprawdzają. No i wreszcie materiały. Khaki jako kolor kojarzący się z przyrodą najbardziej pasuje oczywiście do naturalnych surowców (bambus, juta, ratan, ciemne drewno), ale z kolei metale takie jak złoto czy miedź dodają mu szykowności i elegancji.  

Jak zaaranżować dom w kolorze khaki? 

Kolor khaki dzięki uniwersalności pasuje do różnych aranżacji, ale z pewnością najbliżej mu do wnętrz eko, urządzonych w naturalnych stylach. Boho wprost go uwielbia – jego żółto-zielony odcień jest wymarzony do zestawienia z plecionkami z bambusa, lnianymi tkaninami i dywanami z juty. Dobrze dogaduje się z rustykalną sielskością – wiklinowe kosze, drewniane dodatki, zgrzebne chodniki na jego tle nabierają jeszcze więcej klimatu. W industrialnych przestrzeniach tworzy zgrane duety z cegłą, postarzaną skórą, dechami na podłodze – ociepla chłodną stal i wprowadza sporo przytulności. A czy zaprzyjaźni się z innymi stylami? 



Jak zaaranżować dom w kolorze zielonego khaki? 

Pomimo tego, że khaki to odcień bardziej wpadający w żółć niż w zieleń, często kojarzony jest z kolorem military green. A więc jak zaaranżować dom w tej barwie? Masz białe lub beżowe ściany? Chwilowo musisz o nich zapomnieć! Teraz swoje pięć minut ma właśnie ten zielony odcień khaki! Daj mu szansę. Jeśli użyjesz go w odpowiednich proporcjach z pewnością nie będzie dominował. Zobaczysz jak ciepło i przytulnie zrobi się wokół Ciebie. 

  1. Loftowy minimalizm 

    duża loftowa przestrzeń kojarzy się z industrialnym chłodem. I jak tu zasnąć w takim wnętrzu? To proste! Musisz trochę je ocieplić. Tapicerowane łóżko to już połowa sukcesu, a drugie pół zrobi odpowiednia kolorystyka. Wypróbuj kolor khaki. Na początek radzimy pomalować nim ścianę za łóżkiem i na przykład szafę.

  2. Nastrojowa łazienka glamour

    któż nie marzy o łazience-perełce, eleganckiej i szykownej jak szkatułka na błyskotki. Złote dodatki jak rama lustra, kinkiet, uchwyty szuflad czy baterie przy umywalce – zadziałają jak gustowna biżuteria. Ale jaki kolor do nich dobrać? Khaki pięknie podkreśli ich blask, wydobędzie rysunek z marmurowego blatu, uwydatni słoje na jasnym drewnie. 

  3. Loftowa kuchnia

    jeśli pomalujesz ją na kolor khaki już na zawsze polubisz makaron z oliwkowym pesto. Ten apetyczny odcień genialnie wygląda z miodowym drewnem, białymi meblami i czarną wyspą. Nawet kuchnia na poddaszu będzie bardziej przytulna jeśli pomalujesz na khaki połaciową ścianę.



Pewnie rozmarzyłeś się na samą myśl o mieszkaniu w odcieniu khaki? Już wiesz z czym go łączyć i gdzie wygląda najlepiej. Teraz do dzieła. Zobaczysz jak kolor khaki odmieni Twoje wnętrze. A jeśli chcesz poznać inne modne odcienie w nadchodzącym sezonie, np. kolor roku 2024, wejdź na Westwing, aby zawsze być na czasie.