Pantone Colour of the Year 2025: produkty w kolorze Mocha Mousse

Zarejestruj się teraz i czekaj na Black Week Deals
krzesło ogrodowe z żółtym kocem na tle ściany w kolorze fuksji

Słodki? Delikatny? Dziewczęcy? Odcienie różu często kojarzone są właśnie z takimi określeniami. Ale nie wszystkie. Energetyczny, nasycony kolor fuksja, nazywana też magenta, nie jest ani słodki, ani delikatny. To mocny, energetyzujący odcień dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Odważysz się wprowadzić go do swojego wnętrza?

Kolor fuksja – intrygująca historia

Fuksja to kolor, który jest jaśniejszą wersją purpury – barwy uważanej za królewską, przypisywanej dostojnikom. To połączenie niebieskiego i czerwonego w równych proporcjach. W kodzie szesnastkowym fuksję znajdziemy jako #ff00ff. Bardzo często na określenie tego odcienia używa się też synonimu magenta. Nazwa ta pochodzi od bitwy pod Magentą w 1859 roku, w której wojska francuskie i włoskie walczyły z austriackimi. Skąd taki pomysł na nazwanie koloru? W tym samym roku po raz pierwszy sztucznie otrzymano z aniliny odcień fuksji. Przypominał on barwę, jaką miały mundury nasiąknięte krwią poległych żołnierzy. Historyczna nazwa miała uhonorować wielką bitwę.

Kolor magenta i jej znacznie

Kolor fuksja jest pokrewny do szlachetnej purpury cieszyła się ogromnym powodzeniem na dworach – zarówno w strojach szlachty, jak i w dekoracji wnętrz. Na ten mocny i wyrazisty odcień malowano na przykład ściany. Współczesna kariera fuksji wiążę się z modą na odcienie różu, którą obserwujemy od wielu sezonów. Sama fuksja była kolorem roku Pantone w 2001 roku, w 2016 jednym z kolorów roku stał się delikatnym pudrowy róż. Nieprzypadkowo też symbolem XXI wieku został odcień millennial pink. Projektanci coraz chętniej eksplorują odcienie mniej oczywiste: brudny róż, czy ciepły kolor łososiowy lub energetyczny amarant, udowadniając, że róż nie musi być słodki i infantylny. Takim nieoczywistym odcieniem jest też magenta. Fuksja to kolor pełen mocy i energii, który nadaje wnętrzom wyrazistego charakteru.

Z czym łączyć kolor magenta we wnętrzach?

Kolor fuksja jest bardzo wyrazisty i nie należy do barw najłatwiejszych w stylizacji oraz wymaga sporego wyczucia. Jej niejednoznaczny charakter (jest w tym samym stopniu barwą ciepłą i chłodną) pozwala na stworzenie wielu intrygujących połączeń. Jaki kolor pasuje do różowego tak wyrazistego jak fuksja? Oto kilka pomysłów na zestawienia kolorystyczne z odcieniem magenta w roli głównej.

  • Fuksja i szary – jeśli boisz się awangardowych rozwiązań, a chcesz wprowadzić fuksję do wnętrza, to zestawienie będzie idealne. Spokojna, neutralna szarość stanowi świetną bazę dla energetycznej fuksji. Możesz użyć różnych odcieni szarości – od delikatnego popielatego, po ciemny grafit i antracyt.
  • Fuksja i biały – to kolejny pomysł na prostą, ale efektowną aranżację z odcieniem magenta w roli głównej. Fuksja może wystąpić jako drobny akcent ożywiający monochromatyczną białą aranżację, lub wejść na pierwszy plan, podczas gdy biel będzie łagodzić jej mocny charakter.
  • Magenta i mocne kolory – to zestawienie zaczerpnięte wprost ze świata natury i inspirowane barwami egzotycznej dżungli. Fuksja w duecie z pomarańczem, cytrynową żółcią czy kolorem lazurowym to przepis na prawdziwie egzotyczną mieszankę.
  • Fuksja i żółty – soczysta fuksja tworzy zaskakujące i świeże połączenie z musztardowym żółtym.
  • Fuksja i niebieski – w towarzystwie odcieni niebieskiego fuksja zyskuje szlachetny chłód. Najlepiej wygląda w ducie z turkusem czy kobaltem, a także z granatem.
  • Kolor fuksja i ciemna zieleń – to przepis na wnętrze, w którym mocny odcień różu będzie tonowany przez kojącą barwę szmaragdu czy malachitu. Bardzo ciekawym połączeniem jest też zestawienie Magenty z oliwkową zielenią.
  • Fuksja i inne odcienie różu – różowy total look to wariant dla odważnych, ale umiejętne żonglowanie kolorem różowym w postaci delikatnej, rozbielonej i jego mocnymi odcieniami to sposób na bardzo ciekawą aranżację. Fuksja świetnie wygląda zestawiona na przykład z brudnym różem lub pudrowym różem.

Do jakiego stylu pasuje kolor fuksja?

  1. Styl skandynawski jako stonowany i nieco surowy może wydawać się nudny. Wystarczy jednak przełamać aranżację utrzymaną w bieli i szarościach akcentami w kolorze magenta, żeby ożywić wnętrze.
  2. Styl boho bazuje na wyrazistych zestawieniach kolorystycznych, często inspirowanych egzotyką. Fuksja idealnie sprawdzi się na przykład w barwnych tekstyliach – w stylu boho można pozwolić sobie na odważne zestawienia Magenty z kobaltem, szmaragdem, czy pomarańczem.
  3. Styl nowoczesny to czyste, mocne barwy, połysk i proste linie. Fuksja jako akcent kolorystyczny podkreśli nowoczesny charakter aranżacji utrzymanej w bieli i czerni.
  4. Styl glamour, czyli połysk, bogactwo i szlachetne materiały to idealne towarzystwo dla odważnej Magenty. Pikowana kanapa w kolorze fuksji, czy błyszczący żyrandol tej barwy sprawdzą się znakomicie.
  5. Styl pop art. To przede wszystkim wyraziste, soczyste kolory i odważne sięganie po kicz i sztuczne materiały – wyrazista fuksja, podobnie jak neonowy róż, świetnie wpisuje się w ten trend. W kolorze magenta mogą być na zarówno meble, jak i akcesoria, a nawet jedna ściana, na przykład, ta która służy do wyeksponowania plakatów i grafik.
  6. Styl pałacowy jest szlachetny, klasyczny, choć z przepychem. Zwykle bywa stonowany, jednak spokrewniona z purpurą fuksja sprawdzi się jako efektowny dodatek kolorystyczny.

Kolor fuksja we wnętrzu – od czego zacząć?

Fuksja jako total look? To raczej nie jest dobry pomysł. Magenta jest odcieniem zbyt wyrazistym, żeby pokryć nim całe ściany. Zdecydowanie lepiej dozować tę barwę ostrożniej, zaczynając od drobnych akcesoriów, przez tekstylia i meble, a kończąc na maksymalnie jednej ścianie pomieszczenia w tym odcieniu różu.

Dekoracje w kolorze magenta

Kolor różowy jest na topie, dlatego bez trudu znajdziemy dodatki w różnych odcieniach różu, w tym o barwie magenta. Kolor fuksja świetnie sprawdza się w przypadku doniczek – pięknie kontrastuje z soczystą zielenią roślin. Świetnym sposobem na wprowadzenie fuksji do wnętrza są tekstylia; poduszki w odcieniu magenta ożywią szarą kanapę, a pledy czy zasłony o tej barwie będą przyciągały wzrok. Ciekawym pomysłem są też drobne akcenty, takie jak świeczniki czy ramki do zdjęć o tym odcieniu. Jeśli zależy Ci na stworzeniu barwnego wnętrza, postaw na dywan w odcieniu fuksji.

Meksykański salon w kolorze fuksja

Salon w stylu meksykańskim tętni kolorami. Poduszki w kolorze fuksji zestawione są z tekstyliami w etniczne wzory. Harmonii nadaje spokojne połączenie naturalnego beżu i ciepłej żółci. W salonie w stylu meksykańskim elementem obowiązkowym są naturalne materiały, takie jak drewno czy ceramika. Krzesło w odcieniu magenta idealnie pasuje do tego klimatu.

Pałacowe wnętrza w kolorze fuksji

Pałacowe wnętrza to nie tylko biel i złoto. Mogą być pełne odważnie zestawionych barw. Mocne kolory idealnie pasują do charakterystycznych dla tego stylu tapicerowanych mebli. Kanapa w odcieniu fuksji czy dopasowane kolorystycznie fotele wyróżniają się na tle klasycznego dywanu utrzymanego w stonowanej kolorystyce. Fuksja dobrze zgrywa się z odcieniami turkusu, zieleni i złota. Pasuje również do spokojniejszych odcieni różu – brudny róż zasłon ciekawie kontrastuje z abażurem w odcieniu magenta. Choć tak urządzony salon jest bardzo kolorowy, dzięki naturalnej i klasycznej bazie wnętrze jest eleganckie i spokojne.

Taras boho z tekstyliami w kolorze magenta

Dodatki w kolorze fuksji świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz urządzić taras w stylu boho. Stylowe tekstylia (poduszki, pledy) wprowadzą nieco egzotycznego klimatu, szczególnie jeśli zostaną zestawione z kolorowymi motywami folkowymi. Barwne dekoracje urozmaicą też proste i klasyczne meble.

Odcienie różu we wnętrzach są trendy, a poza tym dodają życiu kolorów i poprawiają humor. Soczysty kolor fuksja, a może delikatny pudrowy róż? Jeśli szukasz więcej pomysłów na róż, zarejestruj się na Westwing i znajdź jeszcze więcej inspirujących treści i pięknych przedmiotów.