Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Filiżanka kawy rozlana na dywanie

Plamy z kawy – każdy kawosz choć raz w życiu miał z tym problem. Miłośnicy kawy nie wyobrażają sobie bez niej żadnego poranka, a tu wystarczy chwila nieuwagi i zmartwienie gotowe. Esencja kawy błyskawicznie wchłania się w materiał i zostawia trwałe, mało estetyczne przebarwienia. Eksperci Westwing podpowiedzą Ci, jak usunąć plamy z kawy. Poznaj domowe sposoby na odplamianie mebli, dywanów, ubrań, tapicerki i innych materiałów, a także usuwanie plam z kawy ze ściany. Wykorzystaj naturalne odplamiacze, które już teraz masz w Twoim domu!

Czy plamy z kawy trudno usunąć?

Plamy z kawy to wyzwanie, czy łatwizna? Z pewnością sprawiają mniejszy kłopot niż plamy z czerwonego wina na fotelu, plamy z krwi na ubraniach, czy plamy z czekolady na kanapie. Zabrudzenia, wywołane wylaniem kawy, spiera się wyjątkowo łatwo, ale tylko pod jednym warunkiem. Jeśli są świeże. Jeżeli jednak przegapisz ten moment, kiedy doszło do zaplamienia i plama po kawie wyschnie, będzie bardzo trudno jej się pozbyć.

Na Twoim obrusie, ubraniach lub meblach pojawiły się plamy z kawy? Nie zwlekaj i błyskawicznie polej plamę gorącą wodą. Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo silne i duże, nawilżoną plamę z kawy przetrzyj szmatką, nasączoną w amoniaku. Przepłucz ją jeszcze raz wodą i pierz w letniej wodzie z mydłem. W większości przypadków, jeśli plama jest świeża, zniknie.

Jak usunąć plamy z kawy na ubraniach?

Zasada numer jeden: nie daj kawie wyschnąć. Jeśli sama gorąca woda tuż po poplamieniu kawą nie pomoże, czas na plan B. Zaschnięte plamy z kawy wymagają od Ciebie sporo uważności i staranności. A także użycia nieoczywistych środków czystości. Jakich?Zasada numer jeden: nie daj kawie wyschnąć. Jeśli sama gorąca woda tuż po poplamieniu kawą nie pomoże, czas na plan B. Zaschnięte plamy z kawy wymagają od Ciebie sporo uważności i staranności. A także użycia nieoczywistych środków czystości. Jakich?

Domowe sposoby na usuwanie plam z kawy

 1. Sól

  Posyp plamę solą i poczekaj, aż sól wszystko wchłonie. Po kilku minutach spłucz plamę zimną wodą i zapierz. Gotowe!

 2. Ocet

  A dokładnie roztwór białego octu i zimnej wody. Ten sposób znały już nasze mamy i babcie. Zmieszaj wskazane składniki w proporcji 1 łyżeczka octu na 1 litr wody. Pocieraj lekko plamę po kawie nasączoną w roztworze gąbką, aż zniknie. Ten patent zadziała także wtedy, gdy walczysz z plamą po czekoladzie.

 3. Soda oczyszczona

  Nie masz w domu octu? Sprawdź zatem, czy w Twojej kuchni masz może odrobinę sody oczyszczonej. Szczypta sody + kuchenna ściereczka = uporczywe plamy z kawy zostaną pokonane! Uwaga: soda oczyszczona pomaga także w walce z plamami po herbacie.

 4. Żółtko jaja kurzego

  Dzisiaj nie zawsze w naszych mieszkaniach i spiżarniach znajdziemy ocet lub sodę. Nie powinno być natomiast problemu z żółtkiem. Roztrzepujemy żółtko jaja kurzego, łączymy je z kilkoma kroplami alkoholu i ciepłą wodą. W takim roztworze moczymy gąbkę lub ściereczkę i pocieramy. Plama znika! P.S. Na koniec pamiętaj o przepłukaniu ubrania w zimnej wodzie.

 5. Piwo

  Plama z kawy na dywanie? Zainwestuj w najtańszą butelkę piwa w najbliższym sklepie! Polej nim zabrudzenie i poczekaj chwilę. Wetrzyj alkohol w dywan, narzutę lub element odzieży i zobacz na własne oczy, jak plama znika.

Czy na kawę działają detergenty?

Uważaj na silne chemiczne środki czystości. Zawsze istnieje ryzyko, że plama zniknie razem z kolorem materiału, albo i całą tkaniną. Jeśli powyższe naturalne sposoby nie wystarczą, a plama z kawy pojawiła się na jednym z Twoich ulubionych elementów garderoby, najlepiej skorzystaj z usług pralni chemicznej. Podobnie jest wtedy, gdy chcesz usunąć plamy z trawy, wosk lub żywicę z ubrania albo zastanawiasz się czym usunąć klej. Czasem warto oddać sprawy w ręce profesjonalistów w pralni lub specjalnych ekip czyszczących dywany, kanapy czy meble.

Jeśli jednak chcesz zaryzykować i użyć środków chemicznych, przeczytaj dokładnie informacje na metce od danego ubrania i upewnij się, że możesz stosować na nich wybrany detergent. Stosuj go maksymalnie przez 5-8 minut.

Wskazówka: przed użyciem przetestuj odplamiacz na niewidocznym skrawku materiału i sprawdź, jak dany środek reaguje z konkretną tkaniną.

Jak usunąć plamy z kawy na obrusie?

Czym sprać kawę, by cieszyć się znów nieskazitelnie czystym obrusem? Podpowiadamy! Kawową plamę z białego obrusu usuniesz dzięki polaniu jej sokiem z cytryny. Spłucz letnią wodą. Uwaga: stosuj tę metodę tylko w przypadku świeżych plam.

Co zrobić z plamami na tapicerce mebli?

Jak uratować kanapy, fotele i inne meble tapicerowane przed trwałymi plamami z kawy? Wszystkie pięć powyżej opisanych sposobów będzie idealne. Zacznij od octu lub sody oczyszczonej. To powinno wystarczyć.

Jak usunąć plamy z dywanu?

Jak pozbyć się skutecznie, szybko i bezpiecznie plam po kawie z takich miejsc? W tym przypadku świetnie sprawdzi się patent z piwem. Lub sól kuchenna z właściwościami higroskopijnymi. W pierwszej kolejności polej plamę wrzątkiem, który rozpuści zabrudzenie. Posyp ją solą kuchenną i zostaw na jakiś czas, aby plama wchłonęła się w sól. Na koniec polej to miejsce zimną wodą.

Plamy z kawy na ścianie

Wystarczy wrzątek lub ciepła woda z płynem do mycia naczyń i delikatna gąbka. Pocieraj lekko ścianę w poplamionym miejscu, aby nie uszkodzić farby lub tapety. Jeśli plama z kawy na ścianie jest już od jakiegoś czasu, do zlikwidowania plany wykorzystaj płyn do mycia szyb lub piankę do golenia (zostaw ją na ścianie na minimum godzinę, a potem zbierz ją gąbką).

Jak usunąć plamy z herbaty?

Podobnie jak w przypadku plamy z kawy, polej zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a potem spłucz letnią wodą. Tę metodę można stosować również do uratowania jasnych ubrań. Wełna? Pomoże Ci wytrawne białe wino. Jasna tkanina? Zmieszaj wodę utlenioną ze zwykłą wodą w proporcjach 1:1.

Jak widzisz, plamy z kawy da się łatwo pokonać. Wystarczy tylko znać kilka naturalnych, ekologicznych, domowych sposobów, które stosowały nasze mamy i babcie. Więcej kawowych inspiracji znajdziesz na Westwing. Zarejestruj się, zrób sobie dobrą kawę i wybierz coś dla siebie.