Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Detergenty do usunięcia plamy z krwi

Nasza odzież narażona jest na całą gamę zabrudzeń. W ciągu dnia tyle się dzieje, że czasem nie sposób uchronić się od drobnych urazów. Zacięcie przy goleniu? A może mały wypadek podczas szaleństwa w kuchni? Plamy z krwi mogą zdarzyć się w każdych okolicznościach. Te trudne plamy potrafią zniszczyć ulubiony ciuch, piękny, odświętny obrus, delikatną i miękką pościel, którą lubimy. Jak z nimi walczyć? Sprawdź nasze domowe sposoby i nadaj ubraniom nowego życia! 

Czy plamy z krwi trudno usunąć? 

Plamy z krwi podobnie jak plamy z trawy czy plamy z kawy są chyba jednymi z najczęściej występujących plam na naszych ubraniach czy domowych urządzeniach. Możemy się przeciąć w kuchni przy krojeniu na przykład warzyw, zahaczyć o wystający przedmiot, uderzyć o kant stołu czy szafki, przewrócić na rowerze. Krew to wyjątkowo trudny przeciwnik, zwłaszcza jeśli ląduje na jasnych tkaninach. Struktura i związek jaki stanowi, łączy się z włóknami na tyle mocno, że nawet oczyszczając najmocniejszy brud, mogą pozostać przebarwienia (zwłaszcza na białych tkaninach). 

Warto zacząć od tego, że metoda usuwania tego typu zabrudzenia będzie różnić się w zależności od materiału, jaki został pokryty krwią, bez względu na to, czy jest to krew ludzka czy zwierzęca. Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy zabrudzenie jest świeże, czy może ma kilka dni i krew zdążyła już zaschnąć.  

Jak usunąć świeże plamy z krwi? 

W walce z plamami z krwi trzeba działać bardzo szybko. Czas gra tu niebagatelną rolę tak jak w przypadku plamy z czerwonego wina. Istnieje jedna najważniejsza zasada w walce z krwią – zawsze używaj zimnej wody. Nigdy nie polewaj krwistej plamy ciepłą ani gorącą wodą.  

Jeśli materiał na to pozwala (w razie wątpliwości sprawdź zalecaną przez producenta metodę czyszczenia na metce odzieżowej), napełnij zlew zimną wodą i włóż do niego poplamiony przedmiot lub ubranie. W stanie mokrym wyszoruj zabrudzone miejsce palcami lub kostkami palców ewentualnie szczoteczką, aby rozluźnić jak najwięcej krwi. Jest duża szansa, że po szybkiej reakcji już na tym etapie plama zniknie.  

Jeśli nie możesz zastosować roztwór z płynu do naczyń. Wlej 1 łyżkę stołową płynu lub mydło do prania bezpośrednio na plamie. Pozostaw detergent na plamie przez 15-30 minut. Plama powinna zniknąć lub być bardzo blisko zniknięcia. 

W przypadku świeżej plamy z krwi również sól kuchenna będzie strzałem w dziesiątkę. Sól to świetne rozwiązanie przy usuwaniu różnych zabrudzeń, np. plam z czerwonego wina. Plamę należy posypać solą i zostawić na około godzinę czasu. Po tym czasie wypłucz ubranie czy tkaninę w zimnej wodzie. 

Jak usunąć plamy z krwi na ubraniach? 

Krew na ubraniach to częsty problem. Jednak aby z nią skutecznie walczyć musimy wykonywać przemyślane ruchy. Wiele zależy od materiału z jakiego zostało wykonane ubranie. Ubrania wykonane z delikatnych tkanin, np. zwiewne, lekkie sukienki albo letnie spódnice czy cienkie szorty możesz potraktować sodą oczyszczoną. To wspaniały pomocnik do wszelkiego rodzaju zabrudzeń.   

Pomocny przy usuwaniu krwi może okazać się także krochmal. Co trzeba zrobić? Wystarczy rozpuścić go trochę wodą i nałożyć na plamę z krwi. Później czekamy, aż mieszanka wyschnie. Na koniec spłukujemy zimną wodą. Jeżeli plama jest wyjątkowo uparta – czynność tą będziemy musieli powtórzyć kilka razy. 

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi z jasnych delikatnych tkanin 

Białe i jasne ubrania zakładasz najczęściej na wyjątkowe okazje, np. rodzinny obiad, romantyczną kolację, rozmowę o pracę. Oczywistym jest, że tym samym są one narażone na największe zabrudzenia. Jak poradzić sobie jeśli Twoja ulubiona koszula zostanie zaplamiona poprzez niefortunnie rozcięty palec? Ten drobny wypadek nie przesądza żywotności Twojego ulubionego ubrania. Do delikatnych tkanin można użyć soli, również sody oczyszczonej ale i roztworu 10-procentowego boraksu. Sprawdzi się przy delikatnym jedwabiu. 10–procentowy boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. Ubranie przepłukujemy w roztworze, a następnie zapieramy w zimnej wodzie z mydłem. 

Co zrobić z plamami na materacu lub tapicerce mebli? 

Najprostszym sposobem jest oczywiście zapranie plamy w zimnej wodzie. Jednakże wylanie wody na materac może skutkować utrudnionymi warunkami do późniejszego spania. W zabrudzonym miejscu trzeba nawilżyć, posypać solą kuchenną i pocierać je. Taka papka powinna być zostawiona na ok. 1,5 godziny. Do usunięcia resztek soli można użyć odkurzacza. 

Jak usunąć plamy z krwi z dywanu? 

W zależności od długości włosia, rodzaju dywanu oraz co najważniejsze, ilości rozlanej cieczy czy krwi pamiętaj by nie wcierać plamy – połóż czystą, bezbarwną ścierkę bawełnianą na cieczy i pozwól jej wsiąknąć. Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy i kontynuuj w kierunku jej środka. Jeśli krew jest zaschnięta – rozcieńcz pozostałą plamę letnią wodą i ponownie zbierz ją ręcznikiem lub ścierką. Dodaj odrobinę letniej wody z płynem do mycia naczyń na ścierkę i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Wytrzyj suchą ścierką do sucha. Jeśli plama jest świeża, używaj tylko zimnej wody!  

Sposób na zaschnięte plamy z krwi 

Pamiętaj, że domowe sposoby na usuwanie plam działają najlepiej, jeśli przystąpisz do działania od razu po zauważeniu zabrudzenia. Pozostawiony na długi czas brud może zaschnąć i wniknąć w głąb tkaniny. Wyjątek stanowi kwestia jak usunąć plamy z czekolady. Tutaj najlepiej poczekać aż czekolada zaschnie. Co zatem z krwią?  

Do usuwania zaschniętej plamy z krwi dobrze użyć wody utlenionej. Plamę z krwi skrapiamy wodą utlenioną, odczekujemy chwilę, pocieramy, a potem zmywamy zimną wodą. Można także przepłukać w roztworze wody utlenionej – na 1 litr wody wlewamy ok. 200 ml wody utlenionej. 

Alternatywnie należy namoczyć zabrudzone ubrania czy tkaniny w wodzie z solą kuchenną w proporcji 3 łyżek soli na jeden litr zimnej wody. Jeśli tkaniny są bardzo delikatne trzeba zmniejszyć ilość soli o połowę. Na końcu należy dokładnie wypłukać. 

Poprzez swoje właściwości wybielające sok z cytryny poradzi sobie z takim problemem, jak usuwanie plam z krwi. Aby wybawić stare plamy z krwi sokiem z cytryny, wystarczy starannie potrzeć plamę roztworem powstałym z wody i soku z cytryny. Taka mieszanka powinna poradzić sobie z problemem. 

Plamy z krwi to wyjątkowo trudny przeciwnik. Jednakże i z nim poradzą sobie tradycyjne, domowe sposoby. Jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie wyjątkowe promocje i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!