Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Aranżacje balkonu

Poranna kawa na tarasie, a może słodkie popołudniowe lenistwo w ogrodzie… Takie marzenia najczęściej nachodzą Cię wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Ale co zrobić kiedy zamiast ogrodu pełnego kwiatów dysponujesz balkonem w środku miasta? Ależ to nie problem! Na odpowiednio zagospodarowanym balkonie możesz stworzyć swój prywatny ogród i cieszyć się nim od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Aranżacje balkonu: zanim zaczniesz

Podstawa udanej aranżacji to dobry pomysł. Zanim więc przystąpisz do rozstawiania skrzynek z kwiatami zastanów się jak ma wyglądać Twój wymarzony balkon i na czym tak naprawdę Ci zależy. Pamiętaj, że aranżacje balkonu to zarówno dodanie fantastycznego warzywnika jak i stylizacja komfortowego miejsca do odpoczynku. Radzimy przygotować się do sezonu wiosennego zanim jeszcze się rozpocznie, po to by móc cieszyć się urokami lata przez długie miesiące. Oto na co powinieneś zwrócić uwagę.

  • Przyjrzyj się swojemu balkonowi. Weź pod uwagę wielkość, kształt, ale też usytuowanie oraz to czy jest zadaszony (typu loggia) czy nie. Od tego zależy jak będziesz mógł go użytkować. Jeśli balkon jest od północy będzie trudniej uprawiać Ci zioła i warzywa, ale świetnie się nada jako miejsce do odpoczynku. Zrób rozeznanie „w głowie”, a potem najlepiej rozrysuj wszystko na papierze. Taki wstępny projekt przyda Ci się potem przy zakupach.
  • Zastanów się w jaki sposób chcesz spędzać czas na balkonie. Czy bardziej zależy Ci na strefie relaksu na świeżym powietrzu, czy na miejscu, w którym będziesz mógł realizować swoje ogrodnicze pasje, w myśl trendu urban gardening. Pamiętaj, że jedno i drugie się nie wyklucza.
  • Nawet jeśli masz własną wizję, warto poszukać ciekawych inspiracji. Może trafisz na nowe rozwiązania, na które sam byś nie wpadł… Kopalnią ciekawych pomysłów jest pinterest. Wystarczy się zarejestrować, stworzyć własną tablicę i dodawać do niej interesujące Cię zdjęcia. W ten sposób będziesz mógł do nich wrócić kiedy chcesz. Wiele ciekawych patentów znajdziesz też na blogach wnętrzarskich oraz na filmowych kanałach, które krok po kroku pokażą Ci jak powstają aranżacje balkonu. Pamiętaj, że balkon powinien być urządzony w podobnym stylu co reszta mieszkania np. balkon w stylu boho będzie pięknym przedłużeniem salonu w podobnym stylu lub przynajmniej w tej samej kolorystyce.
  • Kiedy wiesz już dokładnie co chciałbyś zrobić stwórz wstępny kosztorys. Dzięki temu będziesz znał budżet jakim dysponujesz i który możesz przeznaczyć na swój mały azyl na świeżym powietrzu. Zaplanuj listę potrzebnych produktów – od płytek podłogowych po rośliny balkonowe.
  • Wszystko jasne? W takim razie do dzieła! Twoja aranżacja balkonu wkracza w fazę realizacji. Zobaczysz, ile przyniesie Ci to radochy!

Aranżacje balkonu a jego wielkość

Duży czy mały, jakie to ma znaczenie? Otóż zasadnicze. Balkon typu porte-fenêtre na przykład ma sporo uroku, ale zmieści się na nim co najwyżej rząd doniczek. To oczywiście ekstremalny przykład, jeśli jednak planujesz ustawić na swoim balkonie meble i zasadzić rośliny, wymierz dokładnie jego długość i szerokość. W przeciwnym razie możesz być zaskoczony, że stół, przy którym oczami wyobraźni jadłeś już z rodziną śniadanie w słoneczny poranek, po prostu się nie zmieści. Funkcjonalna aranżacja jest możliwa nawet na małym balkonie, ale często wiąże się z kompromisem.

Taras a balkon

Pod względem konstrukcyjnym są do siebie bardzo podobne. Zwykle są nienakryte, umieszczone na zewnętrznej stronie budynku, a nie jak loggia, w jego strukturze, i otoczone balustradą. Różnią się najczęściej wielkością. Przyjmuje się, że taras jest większy, ma około kilkunastu metrów i jest zbliżony do kwadratu. Przez to może bardziej ustawny, łatwiej więc zaaranżować na nim komfortowe miejsce do relaksu dla całej rodziny. Balkon, nawet jeśli jest spory i ciągnie się wzdłuż budynku na kilka metrów, ma ograniczoną szerokość. Dlatego urządzając go meblami wypoczynkowymi zazwyczaj trzeba pójść na drobne wyrzeczenia.

Odkryj nasze artykuły o tym, jak urządzić taras: taras na dachu i taras zadaszony.

Aranżacje balkonu w bloku

Balkon przestał już być miejscem do przechowywania niepotrzebnych sprzętów. Teraz jest przedłużeniem salonu i atrakcyjną przestrzenią do odpoczynku, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Przekonaj się, że aranżacja balkonu w bloku także może być pomysłowa i stylowa. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że aranżacja małego balkonu w bloku przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Wystarczy kilka godzin, żebyś mógł cieszyć się swoją prywatną zieloną enklawą.

  • Drobny lifting
    Jeśli balkon wymaga odświeżenia zacznij od tego. O ile ze ścianami nie możesz zrobić za wiele (powinny pozostać w kolorze elewacji) to posadzka jak najbardziej może przejść małą metamorfozę. Co na niej położysz zależy od Ciebie i stylu aranżacji. Sprawdzą się zarówno cementowe płytki np. w orientalne wzory (sprawdź czy są mrozoodporne) jak i drewniane podesty czy… sztuczna trawa na balkon. Jeśli zależy Ci na prywatności przesłon balustradę np. parawanem z wikliny lub bambusową matą, albo obsadź pnącą roślinnością. Winobluszcz rośnie szybko i pięknie wygląda, wymaga jednak przycinania, inaczej szybko oplecie cały budynek.
  • Oświetlenie
    Na balkonie jest tak samo ważne jak to w salonie. Warto zadbać o przyjemny nastrój, którym będziesz cieszył się po zmroku. Świetnie się sprawdzą w tej roli dekoracyjne cotton balls czyli girlanda ze świetlnych kulek nanizanych na sznur. Możesz je rozwiesić wzdłuż balustrady, wokół drzwi czy większych roślin. Klimat stworzą również palące się świece w lampionach i małe latarenki ustawione na parapecie okna.
  • Meble
    Balkon w bloku zazwyczaj nie należy do dużych. Warto dobrze zagospodarować wszystkie kąty. Przyda się niewielki stolik z krzesłami, przy którym można wypić kawę, np.narożny, trójkątny. Dobrym rozwiązaniem będą składane lub sztaplowane krzesła, które można złożyć kiedy na balkonie jest więcej osób – łatwiej je też przechować w okresie zimowym. Ciekawym pomysłem są wielofunkcyjne meble na balkon, np. skrzynia, która może być latem stolikiem a zimą posłużyć do przechowywania doniczek. Bardziej centralnie zaplanuj strefę do relaksu – w zupełności wystarczy wygodny fotel typu leżak i mały puf pełniący rolę dodatkowego siedziska i stolika. Na długim, ale wąskim balkonie idealnie sprawdzi się wiszący hamak.

Dekoracja balkonu

Dekoracje na balkon decydują o finalnym wyglądzie i tworzą przytulny klimat. Poduszki możesz wykorzystać jako awaryjne siedziska, a mięciutkim pledem okryć się od chłodu. Na posadzce połóż chodnik – niech będzie tak jak w domu. Jeśli balkon jest nasłoneczniony pomyśl o parasolu. Zadbaj o piękne świeczniki na tealighty oraz efektowne lampiony. No i oczywiście modne kwiaty na balkon. Doniczki też nie muszą wszystkie być jednakowe. Dobieraj je spontanicznie, ale z wyczuciem – z terakoty, kamionki, betonu, osłonki z rattanu i cyny… Ustawiaj bezpośrednio na podłodze, na stojakach, wieszaj na balustradzie.

Efektownie będą wyglądały małe szklarenki na mniejsze rośliny. Nie zapominaj także o konewkach. Miedziane, żeliwne, z mosiądzu i metalu… Są teraz tak piękne, że można z nich tworzyć balkonowe kolekcje. Dekorowanie balkonu jest teraz bardzo proste bo większość dodatków znajdziesz w jednym miejscu i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy zarejestrować się na Westwing by cieszyć się szerokim asortymentem w przystępnych cenach. Zapomniałeś o czymś? Nawet najpiękniej udekorowany balkon nie będzie cieszył jeśli nie znajdą się na nim rośliny!

Odkryj też najnowsze trendy w dekoracjach na balkon i taras w 2022!

Rośliny na balkonie

Ukwiecony balkon, pachnący ziołami, z własnym warzywnikiem.. Czy wiesz, że ogrodowe prace bardzo uspokajają i przynoszą mnóstwo satysfakcji? Zanim jednak aranżacja balkonu zakwitnie zielonym gąszczem zastanów się, które rośliny będą odpowiednie na Twój balkon. Zależy to przede wszystkim od jego usytuowania.

Rośliny światłolubne

Kochają słońce i najlepiej czują się na balkonie południowym. Wybór roślin światłolubnych jest bardzo dużo. Najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon to:

  • Pelargonia
  • Surfinia
  • Petunia
  • Czubatka ubiorkolistna
  • Begonia
  • Szałwia
  • Bratek
  • Macierzanka
  • Aksamitka

Rośliny cieniolubne

Wolą chłodniejsze zacisze północnego balkonu, gdzie przez większą część dnia jest cień. Poprzeplataj je zimozielonymi iglakami i roślinami o ozdobnych liściach a pięknie zakwitną tworząc radosny i przyjemnie chłodny zakątek. Popularne rośliny cieniolubne to:

  • Bluszcz
  • Fuksja
  • Niezapominajka
  • Stokrotka
  • Żurawka
  • Niecierpek

Na balkonie usytuowanym od wschodu dobrze rośnie większość kwiatów: róże, pachnące groszki, oleandry, datury, a także iglaki – sosna czy jałowiec. Balkon zachodni w gorące lato osiąga tropikalne temperatury. Polubi go gazania, komarzyca, maciejka i nagietek. Jeśli chcesz zasłonić niezbyt atrakcyjny widok powieś na balustradach skrzynki i zasadź w ich zwisające odmiany: fuksje, lobelie, wiszące pelargonie, begonie i werbeny.

Wykorzystaj balkon do stworzenia własnego ogródka warzywno-ziołowego. To prawda, że większość ziół lubi słońce, ale niektóre z nich jak szałwia, mięta, kolendrą, koperek świetnie radzą sobie także w chłodniejszych miejscach, podobnie jak większość warzyw liściastych: sałata, botwinka, rukola, szpinak czy jarmuż. Wysiej je odpowiednio wcześniej do skrzynek, albo kup sadzonki i pielęgnuj. Przydadzą Ci się do tego ogrodnicze narzędzia.

Ciesz się urokami lata i twórz na swoim balkonie kwiatowe zakątki. Kiedy już wiesz jakie rośliny polubią Twój balkon możesz wymyślić własny klucz i nim się kierować przy doborze roślin. Zdecyduj się na jeden odcień, np. fioletu lub żółcienia, albo idź na całość i obsadź balkon wszystkimi kolorami tęczy. Niech Twoje aranżacje balkonu będą pełne fantazji. W końcu lato to najbardziej radosna pora roku!

Mamy nadzieję, że artykuły przygotowane przez ekspertów Westwing pomogą Ci zaaranżować Twój wymarzony balkon!