Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Zbliżenie na dłonie dekorujące niebieski klosz za pomocą pistoletu do kleju

Koniec remontu a na meblach pozostała tona niechcianego kleju? A może właśnie zakończyłaś zabawę z dzieckiem i całe poklejone ubranie zasługuje na porządne pranie? Czym usunąć klej z ubrań i innych powierzchni bez ich uszkodzenia? To naprawdę proste i możliwe do osiągnięcia domowymi metodami! Sprawdź nasze propozycje i pozbądź się problemu.

Dlaczego klej tak trudno usunąć?

Każdy jest zdenerwowany z powodu zepsutej rzeczy. Superglue może przyjść na ratunek. Jest to substancja szybko zamrażająca, mocna. Rozwiązuje problem nieudanego elementu ale niefortunnie rozlana na ubranie, meble, czy nawet skórę może zmywać sen z powiek. Klej z opozycji do plamy z krwi, plamy z trawy czy plamy z czekolady na kanapie zastyga rekordowo szybko.

Istnieje wiele opcji dla kompozycji klejowych. Różnią się składem i celem. Niektóre typy nadają się do klejenia drewna, papieru. Istnieją również kompozycje na produkty z tworzyw sztucznych, skóry, gumy, porcelany i ceramiki. Ich skład determinuje szybkość zastygania. Dlatego bardzo często tak trudno jest z nimi walczyć.

Jak odkleić naklejkę ze szkła i innych powierzchni – bezpiecznie i szybko

Naklejki to świetna zabawa, zwłaszcza dla dzieci. To też często obowiązek zwłaszcza do naklejenia na szybę auta w celu przekraczania niektórych granic. Co jeśli jednak nie mamy już na nie miejsca lub zwyczajnie zależy nam na porządku i chcemy usunąć tę dekorację z mebli, lodówek lub szyby? A może chcesz usunąć etykietki z nowych talerzy lub nadać drugie życie słoikom?

  • Woda i płyn do naczyń: Jest to metoda od której najczęściej zaczynamy walkę.
  • Ciepło: W przypadku wszystkich rodzajów naklejek (papierowych, winylowych czy foliowych) najlepiej sprawdza się nagrzanie powierzchni z naklejką. Jest to metoda stosunkowo bezpieczna, gdyż nie stwarza ryzyka porysowania szyby (jak np. w przypadku zbyt agresywnego zdrapywania) ani zniszczenia fug czy ram okna (jak niektóre środki chemiczne, które mogą uszkodzić ochronną warstwę lakieru). Możesz wykonać to tradycyjną suszarką.
  • Oliwka dla dzieci: Wszystkie papierowe naklejki z różnych powierzchni, zejdą dzięki odpowiedniemu natłuszczeniu. Wystarczy nawilżoną oliwką ściereczką dokładnie docisnąć i lekko pocierać naklejkę. Możesz wykorzystać tę metodę jeśli zastanawiasz się również czym usunąć silikon.

Czym usunąć klej z różnych powierzchni? Domowe sposoby.

  1. Podgrzewanie

    Zanim zaczniesz usuwać resztki kleju, w pierwszej kolejności warto delikatnie ogrzać powierzchnię, na której się znajduje. Można to zrobić np. za pomocą suszarki do włosów lub jeśli to szyba lub lustro sprawdzi się dobrze również parownica. Już na tym etapie często dochodzi do łatwego zeskrobania kleju.

  2. Natłuszczenie

    Możesz użyć do tego oliwki dziecięcej, dwufazowego płynu do demakijażu oraz oleju spożywczego. Tłuszcze są bezpieczne dla różnego rodzaju powierzchni, w tym plastikowych i lakierowanych. Wyjątkiem są tkaniny, w tym tapicerka mebli. Natrzyj tłuszczem klej, pozostaw do zmiękczenia i delikatnie zdrap z nawierzchni.

  3. Alkohol

    W przypadku uporczywego kleju na ratunek przychodzą denaturaty i alkohole. Wiele klejów pod wpływem alkoholu schodzi bez śladu. Do walki z resztkami kleju mamy do dyspozycji jeszcze rozpuszczalniki w postaci np. zmywacza do paznokci.

  4. Smar WD-40

    Nie zapomnijmy także o absolutnie wszechstronnym środku, który pomoże usunąć również resztki. Zawiera między innymi i tłuszcze, i alkohol. Pozostałości należy spryskać i po chwili – zmyć lub zetrzeć.

Czym usunąć klej z ubrań?

Plama z kleju na ubraniu może zdarzyć się każdemu miłośnikowi DIY oraz prac ręcznych, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przede wszystkim możesz spróbować zdrapać klej po jego zaschnięciu. Bądź jednak ostrożny bo możesz szybko uszkodzić ubranie. Póki klej jest świeży i miękki, możesz przesuwać po nim palcami, aby go zrolować. Następnie wystarczy uprać tę część garderoby w pralce i po naklejce nie ma śladu. Jeśli naklejka mocno trzyma się tkaniny i klej zdążył już wyschnąć, jego usunięcie z ubrania będzie nieco trudniejsze. Wówczas możesz użyć pary wodnej.

Celulozowe kleje do papieru to te, których zwykle dzieci używają do prac plastycznych. Często lądują na ubraniach. By się ich pozbyć upierz ubranie w pralce. Jeśli po wysuszeniu okaże się, że klej pozostał, namocz wacik spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną i delikatnie pocieraj.

Kiedy już klej kropelka zaschnie na Twoim ubraniu, a jest ono wykonane ze zwykłej bawełny, możesz zastosować aceton. Namocz wacik w acetonie, przykładaj na miejsce z plamą po kleju, a następnie delikatnie ścieraj pozostałości pilnikiem.

Czym usunąć klej z papieru?

Próba usunięcia kleju w niewłaściwy sposób może łatwo uszkodzić papier, który próbujesz zapisać. Wlej trochę alkoholu do małej miski. Zanurz jeden koniec wacika w alkoholu i wetrzyj go w klej, aż będzie mokry, ale nie całkowicie nasączony. Zanim alkohol wyschnie, należy użyć suchego końca wacika, aby delikatnie zetrzeć pozostałości.

Jak usunąć super glue i zmyć go z rąk?

Klej typu „Super Glue” jest znany ze swojego fantastycznego i szybkiego działania, ale również z trudności, jaką sprawia jego usunięcie. To, czego potrzebujesz, to zmywacz do paznokci z acetonem oraz patyczek kosmetyczny. Zamocz patyczek w zmywaczu, a następnie delikatnie przykładaj go do plamy. To samo w przypadku gdy klej wylądował na Twojej skórze Uważaj jednak by nie doszło do poparzenia acetonem. Nie pocieraj miejsca zbyt mocno.

Jak nie usuwać kleju – najczęstsze błędy

  1. Odklejanie naklejek na sucho. To najczęściej popełniany błąd, który skutkuje dodatkową, niepotrzebną pracą.
  2. Czekanie do zaschnięcia kleju. Nie zwlekaj z usunięciem kleju czy naklejki, bo z czasem coraz trudniej będzie usunąć niechcianą „ozdobę”.
  3. Zdrapywanie kleju ostrym przedmiotem. To sprawia, że powierzchnia pod klejem często jest mocno zarysowana i odbarwiona.
  4. Złe narzędzia do podgrzewania naklejki. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem do podgrzania i zdjęcia np. naklejki jest użycie suszarki. Zdecydowanie odradzamy wszelkiego rodzaju opalarki oraz zapalniczki.

Pozbywanie się kleju z różnych powierzchni potrafi być uciążliwe. Jeszcze gorzej jeśli nie wiem czym usunąć klej. Mamy nadzieję, że wybierając jedną z powyższych metod osiągniesz sukces i cieszyć się będziesz czystą powierzchnią lub ubraniem. Koniecznie dbaj o swoją przestrzeń. Pomysły na aranżacje znajdziesz rejestrując się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie oraz szereg dalszych porad i inspiracji.