Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Pień drzewa pełen żywicy

Uwielbiasz wycieczki do lasu, a może zabawy z psem w parku? A może kręcą Cię projekty DIY? Obie te formy spędzania wolnego czasu mogą skutkować zabrudzeniem żywicą. Ale bez paniki, to da się jeszcze uratować! Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na to jak usunąć żywicę z ubrania! Zainspiruj się z Westwing!  

Dlaczego żywicę tak trudno usunąć? 

Plamy z żywicy na pewno należą do jednych z najbardziej uciążliwych. Denerwujemy się, gdy nie możemy usunąć żywicy z rąk, a co dopiero, gdy zauważymy ją na naszych ulubionych ubraniach. Ale zacznijmy od tego czym właściwie jest żywica? Żywica to substancja, która wytwarzana jest w niektórych roślinach, najczęściej w drzewach, w szczególności drzewach iglastych. Żywica służy do zabezpieczania miejsc będących ranami drzewa. Jednakże to nie jedyny rodzaj żywicy, który może wylądować na naszych ubraniach. Żywice epoksydowe to rodzaj jedno lub dwuskładnikowych żywic syntetycznych, które zdolne są do tworzenia nietopliwych i nierozpuszczalnych tworzyw sztucznych na skutek różnych reakcji. Żywica na szczęście nie wnika w głąb i strukturę odzieży, tylko osadza się na jej powierzchni. Dlatego istnieje duża szansa na usunięcie plamy w 100%? Jak usunąć żywicę z ubrania? Czytaj dalej! 

Czym zmyć żywicę z ubrania? Domowe sposoby 

Patrzysz na swoje ubrania po zabawie w parku z psim przyjacielem i ogarnia Cię zimny dreszcz, a pot spływa po skroni bo okazuje się, że na ulubionych jeansach widnieje wielka plama z żywicy oraz liczne plamy z trawy lub co gorsza plamy z krwi? Boisz się, że nie sposób tego uratować? Spokojnie, w Twoim domu znajdują się przedmioty i produkty, które potrafią uratować sytuację.  

  • Lód. Ciekawym rozwiązaniem jest zamrożenie żywicy. To sprawdza się również jeśli chcesz usunąć wosk z ubrania. Użyj do tego kostek lodu. Gdy substancja zostanie zamrożona, z łatwością zdrapiesz górną, twardą warstwę z ubrania. Najlepiej robić to paznokciami lub cienkim nożykiem, ponieważ wtedy masz lepsze wyczucie i nie zniszczysz odzieży. 
  • Masło. Niewielką jego ilość nanieś na zabrudzenie i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Później przetrzyj plamę wacikiem kosmetycznym nasączonym roztworem z soli i amoniaku (w proporcji 1:4). Ostatnim krokiem będzie wypranie ubrania w pralce. 
  • Olejek. Olejek herbaciany ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz działa jak naturalny rozpuszczalnik!  

Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien naturalnych i syntetycznych? 

Jeśli zabrudzenie znajduje się na włóknie naturalnym, wystarczy przyłożyć do plamy chusteczkę, nasączoną spirytusem, denaturatem czy acetonem, wymieszanymi z wodą w proporcji 3 do 1. Następnie ubranie dokładnie wyprać.  

Jak usunąć plamy z włókien syntetycznych? Postępuj tak samo ale roztwór może mieć proporcje 1 do 1. I oczywiście ubranie pierzemy. Uważaj z denaturatami, mogą one odbarwiać tkaniny. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku spodni, zwłaszcza dżinsów. Małe plamy z łatwością usuniemy z użyciem zmywacza do paznokci. 

Jak usunąć żywicę z ubrania przy użyciu olejku? 

Zaskakującym ale wybitnie skutecznym rozwiązaniem jak usunąć żywicę z ubrania jest olejek herbaciany. Olejek z drzewa herbacianego nie odbarwia tkanin oraz posiada przyjemny zapach. Ponadto, olejek z drzewa herbacianego jest niedrogi i łatwo dostępny — ​z łatwością kupisz go w aptece, zielarni lub sklepie z kosmetykami naturalnymi. Jak rozpocząć czyszczenie? 

  1. Wacikiem nasączonym olejkiem dotykaj delikatnie do plamy.  
  2. Dla ułatwienia sobie pracy osłoń niepoplamione partie materiału ręcznikiem papierowym w przeciwnym wypadku dodatkowo pobrudzisz sobie ubranie. 
  3. Ściągnij patyczkiem rozpuszczoną żywicę i potrzyj zabrudzone miejsce wacikiem nasączonym spirytusem. 
  4. Następnie wypierz ubranie w pralce lub ręcznie. Do prania ręcznego możesz zastosować płyn do mycia naczyń, który ze względu na swoje silnie odtłuszczające właściwości skutecznie usuwa tłuste pozostałości po olejku. 

Jak usunąć żywicę z innych powierzchni? 

Plamy z żywicy, podobnie jak plamy z czerwonego wina czy plamy z kawy pojawić się mogą w różnych miejscach i na różnych powierzchniach. Ważne by dobierając sposoby czyszczenia pilnować, by nie uszkodzić materiału.  

Czym zmyć żywicę z rąk lub włosów? 

Najczęściej stosuje się rozpuszczalnik, jednakże on może być zbyt agresywny dla delikatnej skóry czy włosów. Zamiast niego możesz wypróbować benzynę lub płyn do zmywania paznokci z acetonem. Delikatne przejechanie nasączonym w nich wacikiem powinno rozwiązać problem. Możesz też spróbować je po prostu zdrapać. To samo polecamy stosować jeśli usiłujesz usunąć plamy z czekolady z kanapy.  

Jak usunąć żywicę z samochodu? 

Wielu kierowców w upalne dni decyduje się na parkowanie pod drzewami. Co niestety prędzej czy później skutkuje plamą z żywicy na karoserii. Co z tym zrobić? Z problemem powinna sobie poradzić większość środków polecanych do walki z silnymi zabrudzeniami. Ważne jednak, aby zareagować jak najszybciej, zanim zawarte w żywicy związki zaczną wnikać w lakier, wchodząc z nim w reakcje. W awaryjnych sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do odpowiedniego preparatu, możemy sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną. Jest niegroźna dla lakieru. 

Jak zmyć żywicę z drewna? 

Na samym początku należy szybko zebrać wyciekającą żywicę za pomocą ostrego noża, jednak zawsze zostanie po tym plama. Plamy z żywicy na drewnie także można spróbować usunąć terpentyną lub płynem do mycia naczyń – oba preparaty są bezpieczne dla drewna, chociaż mogą odbarwiać lakier. Po usunięciu śladów, należy umyć drewno letnią wodą i wytrzeć do sucha, a miejsce wycieku żywicy przeszlifować papierem ściernym i pomalować – najlepiej olejem. 

Zastanawiając się jak usunąć żywicę z ubrania warto sprawdzić kilka sposobów, wówczas efektem będzie dokładnie oczyszczona powierzchnia lub tkanina. A gdy zakończysz porządki zarejestruj się na Westwing i sprawdź nasze inspiracje do stworzenia pięknego domu!