Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ujęcie mieszkania na poddaszu ukazana z góry, gdzie widać fragment jadalni połączonej z kuchnią

Nieużytkowane, zagracone sprzętem poddasze nie wygląda zachęcająco. Któż chciałby spędzać tam czas? Wystarczy jednak nieco pracy, remontu i przede wszystkim dobrego pomysłu, by stało się prawdziwym domowym azylem. Pokażemy Ci, że adaptacja poddasza stwarza wiele nowych możliwości aranżacji i dodaje niepowtarzalną przestrzeń, której aż nie chce się opuszczać. Dzięki nam, dowiesz się jaka jest różnica pomiędzy poddaszem użytkowym a nieużytkowym oraz co musisz wiedzieć zanim zaczniesz remont swojego poddasza. Dodatkowo, przeprowadzimy Cie krok po kroku przez proces adaptacji mieszkania na poddaszu. Zaczynajmy!

Poddasze użytkowe a poddasze nieużytkowe

Podstawowa różnica polega oczywiście na ich przeznaczeniu. Z definicji, poddasze użytkowe to takie, na którym mieszkają ludzie. Jak nietrudno się domyślić, poddasze nieużytkowe ma zgoła inne zastosowanie – może służyć jako przestrzeń do przechowywania czy konstrukcji dachu, dlatego też nie wymaga specjalnego wykończenia czy nawet ocieplenia. Co ważne, tylko poddasze użytkowe jest obciążone podatkami – wlicza się w powierzchnię domu i zwiększa kwotę tychże. Warto wziąć to pod uwagę.

Pamiętaj, że poddasze użytkowe to nie tylko pokoje gościnne, sypialnie czy garderoby – to także pomieszczenia gospodarcze, techniczne czy kuchenne. Nie można o tym zapomnieć podczas projektowania domu!

Zanim zaczniesz remont: wymogi dotyczące adaptacji poddasza

Przed zabraniem się do pracy należy sprawdzić czy Twoje poddasze w ogóle nadaje się do adaptacji – w niektórych domach może ono nie spełniać wymogów do tego, by przemienić je w przestrzeń użytkową. Oczywiście gdy taka możliwość została przewidziana już w projekcie budynku, warto z niej skorzystać. Nie zawsze jednak mamy takie szczęście, więc jakie wymogi musi spełniać poddasze, by bez obaw móc zabrać się za jego adaptację?

  • Wysokość – pokoje przeznaczone na stały pobyt ludzi nie mogą mierzyć średnio mniej niż 2,2 metra (chyba, że użytkowane są mniej niż 4 godziny dziennie, wtedy wartość ta spada do 1,9 metra). Pamiętaj, by w pomiarach uwzględnić poziom podłogi!
  • Światło – by rozgonić mrok, każde pomieszczenie mieszkalne musi zostać uzupełnione oknami stanowiącymi 1/8 powierzchni podłogi.
  • Ocieplenie – przestrzeń należy odpowiednio ocieplić, ale także zapewnić wentylację, ogrzewanie i umożliwić podłączenie prądu.
  • Kształt dachu – stopień nachylenia dachu determinuje całą przestrzeń poddasza. Im więcej skosów, tym mniejszą przestrzeń użytkową uda nam się osiągnąć. Kąt nachylenia dachu mniejszy niż 35 stopni znacząco zmniejszy nam powierzchnię, pozwalając tylko w niewielkiej części poddasza na swobodną komunikację czy użytkowanie.

Adaptacja poddasza: mieszkanie

Decyzja zapadła, a adaptacja poddasza staje się faktem? Z pewnością jesteś pełen emocji i nie możesz wprost doczekać się swojej nowej przytulnej przestrzeni! Zanim jednak będziesz mógł się nią nacieszyć, czeka Cię – chcąc nie chcąc – nieco pracy. Jak się do tego zabrać?

  1. Krok

    Pierwszym elementem, o który należy się zatroszczyć, jest sprawdzenie stanu konstrukcji dachu. Gdy decydujemy się na kompletną przebudowę nie jest to problemem, ale w razie pozostawienia starej, należy upewnić się, że jest wystarczająco mocna. Czy wytrzyma nowe pokrycie dachu, jeśli takie będzie konieczne? Czy nie jest zawilgotniała, osłabiona? Czy będzie się dała łatwo ocieplić? Jeśli odpowiedź będzie negatywna, może być konieczna zmiana całej konstrukcji dachu. Również w razie niewystarczającej wysokości wymiana stanie się nieunikniona.
  2. Krok

    Częstym rozwiązaniem problemu małej powierzchni poddasza jest podniesienie ścianki kolankowej. To zewnętrzna ścianka stanowiąca podparcie dla więźby dachowej znajdująca się nad stropem. Zasada jest prosta – im wyższa ścianka kolankowa, tym większą powierzchnię do zagospodarowania można uzyskać. Pamiętaj, że jej podniesienie zawsze wymaga zmiany konstrukcji dachu i nie obędzie się bez jego przemodelowania.
  3. Krok

    Strop jest bardzo ważnym elementem. Bez niego żadna adaptacja poddasza się nie uda! Weź pod uwagę, że po zagospodarowaniu przestrzeni będzie musiał on znosić znacznie większe obciążenie niż dotychczas, konieczne może być jego wzmocnienie. Ponownie, jeśli jego stan okaże się bardzo zły, gruntowny remont będzie nieunikniony – wszystko w trosce o bezpieczeństwo! Lekkie wypełnienie stropu wymaga wstawienia drewnianych belek, w przypadku ciężkich pomocna okaże się płyta nośna z betonu. Nie zapominaj również o jego odpowiednim wygłuszeniu, by kroki z góry nie dawały się we znaki mieszkańcom dolnego poziomu. Świetnie sprawdza się tak zwana „podłoga pływająca”.
  4. Krok

    Poddasze użytkowe to również odpowiednie schody! Gdy było nieużywane z pewnością wystarczyła niewielka drabina, teraz jednak konieczne będą inne rozwiązania. Wymagają jednak nieco miejsca – dla wygodnych schodów jednobiegowych będzie to przestrzeń o długości około 5 metrów i szerokości przynajmniej 1 metra. To zbyt wiele? Nieco bardziej kompaktowym rozwiązaniem są spiralne schody ulokowane przy słupie. Można się poczuć jak prawdziwa księżniczka!
  5. Krok

    By komfortowo mieszkać przy każdej pogodzie, poddasze użytkowe musi zostać ocieplone. Dzięki temu zimą nie przemarzniesz, a latem będziesz mógł cieszyć się przyjemnym chłodem. To nie do przecenienia! Dodatkowo, zabezpieczysz się przez destrukcyjnym dla wnętrz grzybem! Do ocieplania tego rodzaju pomieszczeń świetnie sprawdzą się produkty wełniane.
  6. Krok

    By zaplanować przestrzeń poddasza na Twoją modłę, wykorzystaj ścianki działowe. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu płyty kartonowo-gipsowe i dzięki nim z łatwością wydzielisz poszczególne pomieszczenia. Ich montaż jest bardzo prosty – to ich wielka zaleta!
  7. Krok

    Nie zapomnij o doprowadzeniu odpowiednich instalacji do Twojego poddasza. O ile przewody elektryczne położysz z łatwością w dowolnym miejscu, tak instalacja wodno-kanalizacyjna może wymagać wiedzy eksperckiej i pomocy fachowców. Najprostsza zasada jest taka – by uniknąć dodatkowej pracy, zaplanuj łazienkę na poddaszu bezpośrednio nad tą znajdującą się na niższej kondygnacji.

Pomysły na adaptację poddasza

Jak w najlepszy sposób wykorzystać nową, wspaniałą przestrzeń? Aranżacja poddasza to nie tylko sypialnie! Świetnie nada się na przykład na nastrojowe biuro w domu – dodatkowy pokój do pracy z pewnością nam się przyda i łatwiej się w nim skupimy. To idealne miejsce, nie dociera do niego domowy zgiełk i codzienny hałas. Uczniowie i studenci również skorzystają z takiej przestrzeni, w której nauka stanie się łatwiejsza!

Poddasze to również świetne miejsce na pokój dla nastolatka! Dorastająca dusza potrzebuje nieco spokoju i izolacji od dorosłych – symboliczna zmiana pięter domu może w tym pomóc. Czy to by posłuchać muzyki, poczytać książkę czy w spokoju obejrzeć film – poddasze użytkowe pozwoli stworzyć prawdziwą oazę adolescencji. Kto wie, może i my zostaniemy tam wpuszczeni?

Nowa przestrzeń to nie tylko praca! Poddasze sprawdzi się świetnie również jako przestrzeń do różnych pokoi: pokój do ćwiczeń czy jogi – wpadające przez dachowe okna ciepłe słońce pomoże nam odnaleźć spokój w trakcie biegów na bieżni czy wykonywania którejś z asan. Ach!

Spełnieniem marzeń każdej kobiety będzie urządzenie garderoby na poddaszu. Możesz ją urządzić jako osobne pomieszczenie lub fragment sypialni na poddaszu. Jednak, garderoba na poddaszu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Warto o tym pamietać i już na etapie planowania ustalić, w których miejscach mają znaleźć się punkty świetlne. 

Adaptacja poddasza potrafi spędzić sen z powiek, ale to z pewnością gra warta świeczki – odpowiednio wykonana pozwoli stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, której wykorzystanie zależy już tylko od Twojej wyobraźni. Dumny ze swojej pracy nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych inspirujących poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. Do zobaczenia!