Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Aranżacja ogrodu

Ogród to nasza oaza, w której od początków wiosny do później jesieni spędzamy najwięcej czasu i staje się kolejnym pomieszczeniem w naszym domu. Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem kawałka zieleni, wiesz o czym mowa. Często ogród jest przedłużeniem salonu, w którym przyjmujemy gości czy wypoczywany. Dlatego warto również poświęcić czas na zaplanowanie jego aranżacji. A my Ci podpowiemy, jak to zrobić.

Planowanie to podstawa

Aranżacja ogrodu to często ostatni etap, któremu poświęcamy uwage podczas procesu budowy oraz wykańczania domu. Wtedy, w pierwszej kolejności, powinnyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić to samemu, czy może lepszym rozwiązaniem będzie zaangażowanie specjalisty w tej dziedznie.

Dlatego zapoznaj się w planem swojej nowej działki i odpowiedz sobie na pytanie, ile ma metrów kwadratowych oraz jak wygląda (lub będzie wyglądać) działka z już wybudowanym domem. Znając opowiedzi na te pytania, możesz rozpocząć działania. W zakres podstawowych prac przy aranżacji ogrodu wchodzą:

 • Wyprofilowanie terenu
 • Wykonanie rabat z granitowymi obrzeżami
 • Wykonanie chodników oraz podjazdów, jeśli projekt naszego domu uwzględnia garaż
 • Wykonanie tarasu oraz ogrodzenia
 • Posianie trawnika
 • Posadzenie roślin
 • Wyłożenie rabat materiałami ozdobnymi
 • Dobór mebli ogrodowych
 • I na sam koniec: dekoracja ogrodu.

Proces budowy i urządzania ogrodu składa się z wielu etapów, dlatego warto wcześniej go zaplanować i przygotować budżet.

Nie masz pomysłu, jak zaaranżować przestrzeń ogrodu? Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją wymarzoną przestrzeń. Co widzisz? Nowoczesną altankę na tyłach ogrodu, a w kąciku małą grządkę warzywną? Inspiracje na aranżacje ogrodu znajdują się dookoła Ciebie, dlatego miej oczy szekoro otwarte. Możesz je znaleźć w różnych czasopismach, na spacerze po Twojej najbliższej okolicy lub na wakacjach. Spisz inspiracje, zrób zdjęcia i wytnij fragmenty z gazet.

Aranżacja ogrodu: ogród przed domem

Niektórzy z nas, posiadają takie działki, w których nie ma przestrzeni na ogród za budynkiem mieszkalnym. Ale nie ma się czego obawiać, ponieważ ogród przed domem, czyli tzw. ogród frontowy też jest pełnoprawną przestrzenią zieleni oraz strefą relaksu. Wystarczy odpowiednio go zaaranżować

Tutaj również możesz zasiać rabaty kwiatowe, posadzić ulubione warzywa czy stworzyć strefę rekalsu. Aranżują ogródek fronowy, dobrym pomysłem jest wykorzystanie parawanu ogrodowego do wydzielenia strefy relaksu od na przykład ścieżki wejściowej do Twojego domu.

A kiedy zmienia się pora roku, ogród przed domem jest idealnym miesjcem na stworzenie sezonowych dekoracji! Latem powieś kolorowe lampiony lub girlandy, a jesienią możesz wykonać dekoracje z szyszek lub postawić dynię przed drzwiami wejściowymi.

Ciasny, ale własny, czyli aranżacja małego ogrodu

Mały ogród to też ogród! Nie dyskwalifikuj małej przestrzeni ogrodowej, ponieważ nawet najmniejsze skrawki zieleni mogą się stać oazą relaksu oraz miejscem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. A odpowiedni projekt na aranżację małego ogrodu pozwoli nam stworzyć również małą grządkę warzywną czy plan zabaw dla dzieci.

Kluczem do sukcesu w aranżacji małej przestrzeni ogrodowej jest wydzielenie przestrzeni na dane strefy. Dlatego, rozważ zakup lub własnoręczne wykonanie parawanu ogrodowego, który to umożliwi. Zobacz złote zasady aranżacji małego ogródka:

 • Strefa wypoczynkowa w ogrodzie powinna znaleźć się na trawniku. To tutaj ustaw meble ogrodowe oraz grilla.
 • Skorzystaj z pnących roślin, które możesz posadzić na płocie, zaliczają się do nich między innymi bluszcz czy fasola wielokwiatowa.
 • Kącik dla najmłodszych najlepiej jest umieścić w narożniku działki.
 • A pozostałe części ogrodu, takie jak rabaty kwiatowe czy grządki warzywne rozmieść w pozostałych strefach, które chcesz pod nie wykorzystać.
 • Zamiast sadzenia masywnych i wysokich drzew, rozważ posadzenie krzewów. Co powiesz na krzewy owocowe, takie jak porzeczka czy malina? Zyskasz nie tylko zieleń, ale i świeże owoce.

A jeśli mieszkasz w bloku, również możesz stworzyć swój zielony zakątek! Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie meble ogrodowe oraz dekoracje balkonowe w postaci girland świetlnych czy lampek cotton balls. Sprawdź, nasze pomysły na:

Elementy zabudowy ogrodu

Dla wielu z nas przydomowy ogród kojarzy się z miejscem rekreacyjno – wypoczynkowy, dlatego też elementami, które powinienieś rozważyć przy jego aranżacji są małe projekty zabudowy, takie jak:

 • Domki ogrodowe, w którym możemy trzymać zimą meble ogrodowe oraz nasze narzędzia do pielęgnacji grządek.
 • Nowoczesna altanka, w której nie tylko poczytasz książkę na wygodnych poduszkach, ale też w której urządzisz niezapomniane garden party dla rodziny i przyjaciół.
 • Mała szklarnia ogrodowa, dzięki której zawsze pod ręką będziesz mieć warzywa oraz owoce.
 • Dla najmłodszych, plac zabaw z huśtawkami oraz piaskownicą.

Określ, kto będzie przebywał w ogordzie i jak chciałbyś spędzać czas w swoim ogrodzie. A w następnej kolejności, zostaje Ci tylko zrealizowane swojego projektu.

Urban gardening, czyli wszystko o grządkach i ogródkach warzywno – owocowych

Własny ogród to również możliwość do uprawy wszelkiego rodzaju warzyw, ziół oraz owoców, dzięki którym nigdy nie zbraknie Ci przypraw i świeżych składników do spiżarni. Ogródek warzywny to ćwiczenie cierpliwości, wytrwałości, które powiązane jest z odrobiną pracy fizycznej, ale uwierz nam, owoce Twojej pracy będą wspaniale smakować na talerzu.

Pamiętaj jednak o tym, że istotne jest przygotowanie gleby pod uprawę owoców oraz warzyw, dlatego w pierwszej kolejności powinno się ją użyźniać. Pod przydomowy ogródek, wybierz podłoże, które w poprzednich latach było wzbogacone nawozami, a na dwa tygodnie przed wysiewem, gleba powinna zostać przekopana.

Aranżacja ogrodu: nasze sprawdzone pomysły na dekoracje ogrodu

Kiedy już wyprofilujesz teren, postawisz altankę oraz przekopiesz teren na ogródek warzywny, dekoracja do kropka nad i w Twoim projekcie aranżacji ogrodu. A jaka jest idealna dekoracja do ogrodu? Niestety,a może i stety – jedna, idealna dekoracja ogrodu nie istnieje! Jednak jest pewna złota zasada, którą powinnyśmy się kierować przy wyborze dekoracji do ogrodu, która brzmi: less is more. Bo mniej znaczy więcej!

Oczko wodne, drewniana ławka z poduszkami, klimatyczne lampiony, a nawet stylowe grille mogą zostać wykorzystane jako dekoracje ogrodowe. Bo dzięki odpowiednim dodatkom, stworzysz dla siebie magiczną przestrzeń.

Ogród to przede wszystkim oaza zieleni, która daje nam spokój ducha i energię na cały rok. Jednak wydaje Ci się, że nie masz ręki do roślin? W takim wypadku, sukulenty lub rośliny śródziemnomorskie to optymalne rozwiązanie, które będzie proste w urzymaniu oraz ożywi Twój ogród. Jeśli Twój ogród jest niewielki, pamiętaj, żeby nie przeciążyć go zbyt dużą ilością dekoracji. Już same rośliny będą jego najlepszą ozdobą. Wybierz takie elementy dekoracyjne, które nadadzą Twojemu ogrodowi niezwykłego charaktru.

Zarejestruj się na Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżację ogrodu oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!