Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Porządki

Porządek w domu to często nie lada wyzwanie. To właśnie on sprawia, że możemy cieszyć się naszą oazą pełni jak najlepszego samopoczucia. Tyle pasji i serca włożyliśmy w projektowanie wymarzonego wystroju naszych domów, że również sprzątanie mieszkania bądź domu, dbanie o nie, z pewnością przyniesie nam wiele radości! Przygotowaliśmy dla Was nieco pomocnych wskazówek „odczarowujących” porządki, odpowiedniej pielęgnacji mebli, podłóg czy okien. Wybraliśmy również kilka ciekawych porad dotyczących czyszczenia poszczególnych pomieszczeń oraz ogólne, niekiedy nieznane informacje na temat środków czyszczących. Czytajcie dalej!

Sprawdzone wskazówki ułatwiające czyszczenie

  • Nie zawsze w czasie czyszczenia konieczne są drogie detergenty dostępne w sklepach — wiele zabrudzeń można usunąć za pomocą domowych, sprawdzonych, a przede wszystkim tańszych metod! Wszyscy znamy technikę usuwania kamienia z czajnika za pomocą kwasku cytrynowego, ale czy wiesz, że osad z wapna osiadający na kranie z łatwością usuniesz octem spożywczym? Nasącz nim kawałek waty, owiń wokół kranu i pozostaw na około dwie godziny. Dokładnie spłucz, wypoleruj i voilà! Kran aż lśni!
  • Porządek w domu to również okna — ich zabrudzenia często spędzają nam sen z powiek! Do perfekcyjnej czystości doprowadzisz je ściereczką z mikrofibry i płynem do mycia naczyń. Martwisz się smugami? Z łatwością usuniesz je dzięki odrobinie octu.
  • Czysta łazienka to podstawa. Po jakimś czasie, na naszej wysłużonej wannie pojawić się mogą jednak zżółknięte zacieki. Łatwo poradzisz sobie z nimi roztworem z soli i tempertyny — po tym zabiegu znów będzie lśniąco biała!

Informacje o środkach czytości

Wybór środków czystości jest ogromny i niekiedy nie lada wyzwaniem jest znalezienie tego właściwego — szczególnie że każdą powierzchnię powinniśmy traktować inaczej. Warto wiedzieć, czym poszczególne detergenty różnią się od siebie:

  • Alkaliczne środki czystości — czyli inaczej zasadowe, to takie, które mają wysokie pH — czyli przekraczające 7. Idealnie sprawdzają się do usuwania zabrudzeń z tłuszczów, farby czy innych nieczystości organicznych.
  • Kwaśne środki czystości — te z kolei mają bardzo niskie pH i dzięki nim doczyścimy wszelkie zabrudzenia nieorganiczne. Przydadzą się, szczególnie gdy sprzątanie domu zaprowadzi nas do łazienki — wyjątkowo skutecznie zwalczą osiadające tam zacieki wapienne.

Przydatne wskazówki do czyszczenia kuchni, łazienki i salonu

  • Kuchnia — to właśnie w niej, często kilka razy dziennie, przyrządzamy wszystkie swoje posiłki! Dlatego też musimy upewnić się, że w całej swej okazałości — od podłogi, przez naczynia aż po fronty szafek, jest nieskazitelnie czysta. Oczywiście, nikt nie wymaga od nas codziennego spędzania całego dnia na szorowaniu płytek czy przecieraniu wszystkich misek — nikt nie ma na to czasu! Warto jednak przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na porządki w kuchni — to w końcu nasza świątynia! Nie zapominajmy jednak o blatach i wszystkich tych miejscach, mających bezpośredni kontakt z żywnością — je należy przecierać po każdym gotowaniu tak, by nie dawać najmniejszych szans na rozprzestrzenianie się bałaganu. Zasadniczo zawsze sprzątanie zaczynajmy od blatów, a potem dopiero przechodźmy do podłogi, by strzepnięty z nich brud nie zanieczyścił nam uprzednio doszorowanych płytek. Nie ma nic gorszego!
  • Salon — w nim warto zwrócić uwagę na wszelkiej maści urządzenia elektroniczne, które — chcąc nie chcąc — mają nieszczęsną manierę do zbierania kurzu. Nie bądźmy jednak dla nich zbyt surowi — przecież to zupełnie nie ich wina! Do ich uprzątnięcia wystarczy delikatna ściereczka z mikrofibry. Nic prostszego!
  • Łazienka — coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montowanie dozownika mydła i uchwytu na szczoteczki do zębów na ścianie — pomoże to nam uprościć sprzątanie łazienki i zapobiec osadzaniu się zaschniętego mydła i pasty do zębów w zlewie. Dobrym rozwiązaniem są również zamykane szafki, wyglądające bardzo schludnie i pomagające nam uporać się z nagromadzającym się niepotrzebnie kurzem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom przyniesiemy nieco radości do Waszych codziennych zmagań o porządek w mieszkaniu i sprawimy, że staną się one prawdziwą przyjemnością. Koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe artykuły pełne domowych life-hacków i wprowadźcie nowy blask do swoich mieszkań. Kochacie je przecież — tak jak my!