Porządki

Porządek w domu to często nie lada wyzwanie. To właśnie on sprawia, że możemy cieszyć się naszą oazą pełni jak najlepszego samopoczucia.  Przygotowaliśmy dla Ciebie nieco pomocnych wskazówek, dzięki którym porządki staną się przyjemniejsze! Wybraliśmy również kilka ciekawych porad dotyczących czyszczenia poszczególnych pomieszczeń oraz ogólne, niekiedy nieznane informacje na temat środków czyszczących.

Porządki: od czego zacząć?

Zanim zabierzesz się za sprzątanie, zastanów się, jaki jest Twój plan działania. Najlepszym sposobem na organizację porządków w domu jest zrobienie szczegółowego planu, w którym będziesz odkreślać poszczególne punkty porządków w domu. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że nic nie umknęło Twojej uwadze.

Pamiętaj, że porządki zawsze należy zaczynać od najbardziej zabrudzonych pomieszczeń, tak aby nie przenosić zanieczyszczeń do kolejnych pokoi.

Checklista porządków w domu

Jak już wiesz, porządki powinienieś zacząć od nabardziej zabrudzonego pokoju w domu. My polecamy zacząć je od salonu, a skończyć je w łazience. Ale najpierwsz, dowiesz się, czego będziesz potrzebować, aby zaprowadzić porządki w domu:

  • Komplet ściereczek oraz kilka gąbek
  • Zmiotka do kurzu
  • Środki czystości: łazienki oraz kuchni i mebli
  • Domowe środki czystości: woda z octem rozrobiona w proporcji 50/50 i soda oczyszczona. O środkach czystości przeczytasz w dalszej części artykułu.
  • Odkurzacz
  • Wiadro z mopem

Sprzątanie w salonie

Sprzątaj salon od góry do dołu, czyli rozpocznij od odkurzenia karniszy i wyprania zasłon, przetarcia z kurzu framugi drzwi o odkurzenia rolet. Następnie, możesz przejść do uprzątnięcia półek, szaf oraz pawlaczy. Na samym końcu odkurz dywan, ponieważ tam spadną wszystkie zabrudzenia z wyższych partii pokoju.

Porządki w sypialni

W przypadku sprzątania sypialni możemy działać w podobny sposób jak w salonie. Jednak pamiętaj, że w sypialni dodatkowo powinienieś między innymi:

  • wyprać pościel,
  • posprzątać i zorganizować szafę,
  • odkurzyć sprzęty elektroniczne za pomocą ściereczki z mikrofibry,
  • odkurzyć, przewietrzyć i przewrócić materac czy
  • uporządkować szafki nocne.

Pokój dziecięcy: jak go uporządkować?

Pokój dziecka można sprzątać dokładnie tak samo jak pokój rodziców. Warto także zaangażować jego mieszkańca w sprzątanie, dzięki czemu nauczysz go dbania o porządek od najmłodszych lat. O tym musisz pamiętać:

  • przetrzyj wszystkie meble z kurzu,
  • wypierz pościel,
  • umyj i odkurz podłogę.

Pamiętaj o systematycznej kontroli zabawek i ubrań, dzięki temu będziesz mieć lepszy podgląd na to, z czego Twoje dziecko wyrosło lub czym się już nie bawi. Nie wyrzucaj rzeczy w dobrym stanie, a przekaż je na cele dobroczynne.

Porządek w przedpokoju

Sprzątanie przedpokoju trwa najkrócej ze wszystkich! Wystarczy, że:

  • przestrzesz lustro,
  • uporządkujesz swoje buty,
  • odkurzysz i umyjesz podłogę.

Sprzątanie w kuchni

  1. Sprzątanie i organizacje kuchni również rozpocznij od najwyższych partii pomieszczenia. Odkurz: wiszące obrazki, zegary ścienne, ale również lampę.
  2. Następnie, przejdź do odkurzenia wiszących szafek. Warto też, wyjąć wszystko to, co w nich przechowujesz i przetrzeć wnętrze szafek od środka. W dalszej kolejności, przejdź do umycia blatów.
  3. Czas na czyszczenie sprzętów kuchennych. Wykorzystaj do tego naturalne środki czystości takie jak: roztwór wody z octem i pastę z sody oczyszczonej.
  4. Następnie przejdź do porządków w lodówce: sprawdź daty ważności żywności, umyj półki i wnętrze lodówki. Na samym końcu, przetrzyj drzwiczki zewnętrzne.
  5. Podobnie postąp w spiżarni w kuchni.
  6. Na samym końcu umyj: okna, kaloryfer oraz podłogi.

Organizacja i sprzątanie kuchni

Kuchnia — to właśnie w niej, często kilka razy dziennie, przyrządzamy wszystkie swoje posiłki! Dlatego też musimy upewnić się, że w całej swej okazałości — od podłogi, przez naczynia aż po fronty szafek, jest nieskazitelnie czysta.

  • Warto jednak przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na porządki w kuchni — to w końcu nasza świątynia!
  • Nie zapominajmy jednak o blatach i wszystkich tych miejscach, mających bezpośredni kontakt z żywnością — je należy przecierać po każdym gotowaniu tak, by nie dawać najmniejszych szans na rozprzestrzenianie się bałaganu.
  • Dobra organizacja do podstawa porządku. W kuchni możesz ywkorzystać: organizer kuchenny na ścianie, przegrody do szafek i wiele innych.

Sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki jest najmniej ulubioną czynnością w sprzątaniu domu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę podstawowych czynności, które należy wykonać

  1. Czyszczenie toalety.
  2. Umycie wanny, brodzika oraz umywalki.
  3. Wyczyszczenie baterii.
  4. Organizacja kosmetyków w łazience: zarówno w szafkach, jak i na półkach.
  5. Umycie lusta.
  6. Odkurzenie i umycie podłóg.

Oto nasze wskazówki dotyczące organizacji łazienki:

  • Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montowanie dozownika mydła i uchwytu na szczoteczki do zębów na ścianie. Pomoże to nam uprościć sprzątanie łazienki i zapobiec osadzaniu się zaschniętego mydła i pasty do zębów w zlewie.
  • Na ścianach w łazience warto również zamontować haczyki, dzięki którym nasze ręczniki będą lepiej uporządkowe, a do tego będą szybciej wysychać.
  • Dobrym rozwiązaniem są również zamykane szafki, wyglądające bardzo schludnie i pomagające nam uporać się z nagromadzającym się niepotrzebnie kurzem.
  • Postaw na małe koszyki oraz tace, na któych ułożych ręczniki, świeczki zapachowe, ale także swoje kosmetyki.

Sprawdzone wskazówki ułatwiające porządki i organizację

  • Wiele zabrudzeń można usunąć za pomocą domowych, sprawdzonych, a przede wszystkim tańszych metod! Wszyscy znamy technikę usuwania kamienia z czajnika za pomocą kwasku cytrynowego, ale czy wiesz, że osad z wapna osiadający na kranie z łatwością usuniesz octem spożywczym? Nasącz nim kawałek waty, owiń wokół kranu i pozostaw na około dwie godziny. Dokładnie spłucz, wypoleruj i voilà! Kran aż lśni!
  • Porządek w domu to również okna — ich zabrudzenia często spędzają nam sen z powiek! Do perfekcyjnej czystości doprowadzisz je ściereczką z mikrofibry i płynem do mycia naczyń. Martwisz się smugami? Z łatwością usuniesz je dzięki odrobinie octu.
  • Czysta łazienka to podstawa. Po jakimś czasie, na naszej wysłużonej wannie pojawić się mogą jednak zżółknięte zacieki. Łatwo poradzisz sobie z nimi roztworem z soli i tempertyny — po tym zabiegu znów będzie lśniąco biała!

Informacje o środkach czytości

Wybór środków czystości jest ogromny i niekiedy nie lada wyzwaniem jest znalezienie tego właściwego — szczególnie że każdą powierzchnię powinniśmy traktować inaczej. Warto wiedzieć, czym poszczególne detergenty różnią się od siebie:

  • Alkaliczne środki czystości — czyli inaczej zasadowe, to takie, które mają wysokie pH — czyli przekraczające 7. Idealnie sprawdzają się do usuwania zabrudzeń z tłuszczów, farby czy innych nieczystości organicznych.
  • Kwaśne środki czystości — te z kolei mają bardzo niskie pH i dzięki nim doczyścimy wszelkie zabrudzenia nieorganiczne. Przydadzą się, szczególnie gdy sprzątanie domu zaprowadzi nas do łazienki — wyjątkowo skutecznie zwalczą osiadające tam zacieki wapienne.

Domowe środki czystości

Wsród szerokiej gamy środków czystości masz do wyboru naturalne środki czystości, które bezproblemu wykonasz ze składników, które na pewno masz w domu. Zobacz, co będzie Twoim sprzymierzeńcem w domowym sprzątaniu!

  • Ocet: działa antybakteryjnie i rozpuszcza tłuszcz. Rozrabiając go w proporcji 50/50 z wodą, otrzymasz dwa środki w jednym: zarówno do łazienki oraz kuchni! A do tego, możesz dodać olejek eterycznym o ulubionym zapachu.
  • Soda oczyszczona: wykorzystją ją nie tylko podczas pieczenia ciasta, ale również w sprzątaniu! Dzięki niej, wyczyścisz mikrofalówkę lub żelazko.
  • Szare mydło: wykorzystaj je jako środek do prania lub jako detergent do mycia naczyń.
  • Kwasek cytrynowy: ma on silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu wyczyścisz tłuszcz oraz spaleniznę z garnka, odkamienisz czajnik czy umyjesz kuchenną armaturę.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom przyniesiemy nieco radości do Waszych codziennych zmagań o porządek w mieszkaniu i sprawimy, że staną się one prawdziwą przyjemnością. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a codziennie otrzymasz wskazówki które ułatwią i uprzyjemnią Ci inspirację na urządzenie i dekorowanie domu!