Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Architekci

Czymże byłby fascynujący świat architektury bez jego twórców, jego ojców i opiekunów! Architekci, bo to o nich dzisiaj mowa, dzierżą w swoich rękach wielką moc – moc zmieniania otaczającego nas świata.

To ogromna odpowiedzialność! Często to właśnie pomysły tych wielkich umysłów wpływają na współczesny styl budowania, aranżacji wnętrz czy wystrojów, które uważamy za najpiękniejsze. Niekiedy niewinna idea, interesujące rozwiązanie czy błyskotliwe przemyślenie potrafi obrócić nasze spojrzenie o 180 stopni, zmieniając postrzeganie całej branży. Kim są Ci najwięksi? Czym dokładnie się zajmują? Jak wygląda ich praca? Zagłębmy się w architektoniczną toń!

Czym zajmuje się architekt?

Architekci kreują niepowtarzalną przestrzeń, której zadaniem jest służyć człowiekowi i środowisku.  Co to jednak znaczy? Jakie ma przełożenie na rzeczywistość? Architekt jest odpowiedzialny za wizję projektu – to on dostrzega ją w najszerszym kontekście, a jej początek często powstaje w jego głowie. Zadaje pytania na temat rzeczywistości i przelewa na przysłowiowy „papier” zarówno to, co uchwytne i przyziemne, jak i to, co ulotne. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafi katalizować wszystkie zmienne i przeprowadzić projekt od iskry początkowego pomysłu, aż do symbolicznego przecięcia szarfy w nowo wykreowanej przestrzeni.

Praca architekta współcześnie

Chociaż współcześni architekci pracują zgoła inaczej niż, chociażby, ich średniowieczni protoplaści, to forma samego zadania się nie zmieniła. Mimo dostępu do komputerów i innych narzędzi znacznie przyspieszających pracę, to wciąż najważniejszy jest sam pomysł – koncepcja, która pozwoli zrealizować marzenia klienta i społeczności. A dodatkowo, wpasowując się idealnie w otaczającą przestrzeń i inspirującą kolejnych twórców do wspólnego kreowania czegoś wielkiego.

Architektura jest dziedziną, jak większość przecież ze sztuk, w której następują ciągłe roszady trendów. Poszczególne idee krzyżują się ze sobą tworząc piekielnie interesujące połączenia. Zdarza im się również ze sobą walczyć! To w kwestii architekci jest umiejętna żonglerka panującymi trendami, pomysłami i stylami tak, by jego ostateczny projekt był jednocześnie indywidualny, ale spełniał założenia spójności całego otoczenia. Współcześni architekci to prawdziwi mistrzowie swojego fachu, którzy dodając odpowiednie połączenia, potrafią wykreować niepowtarzalne, zjawiskowe obiekty.

11 współczesnych architektów, których warto znać

Kim są jednak Ci najwięksi? Kim są architekci – mistrzowie, których pomysły, choć czasem jesteśmy tego nieświadomi – szturmem wdarły się do naszej rzeczywistości, zmieniając ją na zawsze? Oto architekci pełną gębą – sylwetki 11 współczesnych mistrzów, których wypada – i warto – znać.

  1. Alvar Aalto – zaczynamy od powiewu zimnej Skandynawii. Nasz pierwszy bohater pochodzi z mroźnej Finlandii i zdaniem wielu jest jednym z założycieli modernistycznego, skandynawskiego ruchu w architekturze, który zachwycił cały świat.
  2. Daniel Liebskind – to amerykański architekt polsko-żydowskiego pochodzenia. Urodzony w mieście Łodzi, jest jednym najwybitniejszych przedstawicieli postmodernizmu. Warto znać!
  3. Frank Loyd Wright – to prawdziwy artysta, autorytet i myśliciel swojego czasu. Znany jako prekursor architektury organicznej, która powstawać miała w jak największym zespojeniu z naturą. Zaprojektował ponad tysiąc budynków, a jego dzieła miały wpływ na rozwój stylu międzynarodowego.
  4. Le Crobusier – francuski architekt, którego prace wpłynęły nie tylko na rozwój swojej dziedziny, ale także na plastykę czy urbanistykę. Czołowy przedstawiciel modernizmu międzynarodowego. Całą swoją wiedzę czerpał z książek od filozofii i architekturze oraz muzeów. Nazywano go „papieżem modernizmu”, a swój pierwszy dom zaprojektował w wieku 18 lat!
  5. Mies van der Rohe – postrzegał przestrzeń zbiór możliwości, którą można zagospodarować na mnóstwo różnych sposobów. Jego projekty były minimalistyczne i pozbawione zdobień. A przestrzenie miały idealnie wpasować się w użytkowników i przekształcać według ich potrzeb. Mistrz minimalizmu i szklanych domów, projektant nowoczesnych wieżowców.
  6. Norman Foster – to jedna z czołowych postaci współczesnej architektury, która dla niego odbiega znacząco od zwyczajnej nauki, zyskując cechy sztuki humanistycznej. Znany ze swojej niezwykłej kreatywności, wyznaczaniem nowych trendów i umiejętnym korzystaniem z nowych technologii. Jednym z jego najbardziej znanych projektów jest z pewnością tak charakterystyczny wieżowiec przy 30 St Mary Axe w Londynie, pieszczotliwie zwany przez Brytyjczyków „korniszonem”.
  7. Renzo Piano – włoski architekt, którego odkrywcze prace odnaleźć możemy we wszelkich zakątkach świata. Laureat nagrody Pritzkera, czyli corocznej nagrody przyznawanej architektom, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój środowiska człowieka. Jednym z najbardziej znanych jego projektów jest z pewnością lotnisko w Osace, które ten zaprojektował na specjalnie stworzonej na tę potrzebę sztucznej wyspie.
  8. Santiago Calatrava – przenosimy się do słonecznej Hiszpanii, gdzie czeka na nas ten jeden z najbardziej znanych iberyjskich architektów. Budynki Santiago Calatravy są pełne polotu i finezji i bez mrugnięcia okiem zaliczyć je można do współczesnych dzieł sztuki. Szczególnie w pamięci pozostaje nam wszystkim tak ciekawe Ciudad de las Artes y las Ciencias, nazywane dzielnicą przyszłości.
  9. Tadao Ando – to najbardziej znany japoński architekt, którego prace zachwycają chłodnym, ożywczym minimalizmem. Ten konsekwentny puryzm, w którym surowy beton przeplata się prostą formą i przemyślanie padający światłem zapiera dech w piersiach.
  10. Walter Gropius – bywa nazywany ojcem współczesnej architektury. Spopularyzował użycie szkła w swoich projektach, a jego budynki były przykładem prostoty i funkcjonalności. Miały być rzeźbą wkomponowaną w całą ulicę, a nie tylko piękną fasadą odstającą od rzeczywistości. To rewolucyjne spojrzenie początków XX wieku.
  11. Zaha Hadid – naszą listę zamyka brytyjska architekt pochodząca z Iraku. Jest przedstawicielką piekielnie interesującego destruktywizmu, a jej najnowsze dzieła są mocno wpisane w krajobraz i niezwykle plastyczne. Jest ponadto pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Pritzkera.

Współczesne budynki XX i XXI wieku

Architektura to nie tylko wielkie postaci, ale również zachwycające budynki. Prezentujemy nasze ulubione perły, które zawsze przyspieszają bicie serca. A architekci z naszej listy zaprojektowali niektóre z nich. Warto je znać, a każdy z nich jest swojego rodzaju przełomem.

Sanatorium w Paimio

To dzieło fińskiego mistrza Alvara Alto. Przyjazne środowisku naturalnemu, zaskakujące nowatorskimi rozwiązaniami i nominowane do światowej listy UNESCO. Zaprojektowany w latach 30. XX wieku miał być miejscem odpoczynku dla pacjentów zmagających się z gruźlicą, a stał się perłą zrównoważonej architektury. Choć nikt w tym czasie o niej jeszcze nie myślał. Ekologiczny, wąski i wysoki budynek zlokalizowany w osi północ-południe pozwala wpuścić do szpitalnych przestrzeni mnóstwo światła. A dodatkowa bliskość lasu pozwala odetchnąć wreszcie pełną piersią i wybrać się na długi, ożywczy spacer. Wyprzedza swoje czasy!

Opera w Sydney

To zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych australijskich budowli. Prawdziwy symbol całej wyspy! To gmach w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Można nazwać ją architektoniczną fantastyką, a forma ma nawiązywać do współczesnych podróży kosmicznych. Sama budowla została wpisana na światową listę UNESCO. A co ciekawejes t chłodzona morską wodą pobieraną bezpośrednio z portu. Używana jest ona zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynku.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Teraz coś z naszego podwórka – niepowtarzalna budowla zlokalizowana w sercu Wrocławia! Hala Ludowa, bo tak też bywa nazywana, to centrum widowiskowo-sportowe, którego mury były świadkiem wielu przełomowych wydarzeń. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta Maxa Berga powstała już w 1913 roku. Swojego czasu była obiektem wyjątkowym, chlubiąc się największym pokryciem żelbetonowym świata. Ma aż 42 metry wysokości! Obiekt jest wpisany na światową listę UNESCO i nie ma się co dziwić – to prawdziwy skarb architektury!

Villa Savoye w Poissy

Ta modernistyczna willa to jeden z najwybitniejszy projektów Le Corbusiera. Ten purystyczny, zachowany w stonowanych kolorach i formach budynek realizuje jego pięć założeń nowoczesnej architektury, przede wszystkim stosowania żelbetowych konstrukcji opartych na siatce słupów i stropów. To rewolucyjny pomysł lat 20. i 30. XX wieku, który pozwolił odejść od kilkusetletnich tradycji stawiania grubych murów z cegły.  To kolebka nowoczesnej architektury!

Remiza strażacka Zahy Hadid

Chociaż może się to wydawać niebywałe, nawet remiza strażacka stać się może architektoniczną perełką. Pierwszy pełnowymiarowy projekt brytyjskiej architekt Zahy Hadid odbił się szerokim echem w branżowy i sprawił, że cały architektoniczny świat nie spuszczał jej od tej pory z oka. Linearne ściany połączone z hermetyczną bryłą i zimnym betonem odbiegają od niegdysiejszego wyobrażenia przaśnej remizy. A poruszające się przy niej czerwone wozy tylko podkreślają jej niezwykły urok. Minimalistyczna konstrukcja sprawia wrażenie „zastygniętej w bezruchu”, trwającej w oczekiwaniu na akcję ratującą życie.

Muzeum Tate Modern w Londynie

Nie sposób wyobrazić sobie lepszego miejsca na modernistyczną galerię sztuki niż budynek nieczynnej elektrowni. Ulokowany na Tamizą gmach powiększony został o nowoczesną część w swoim materiale nawiązującą do budulce dotychczasowej budowli, tworząc przenikającą się przestrzeń pełną kontrastów. Z jednej strony gmach rozpoczyna się prostopadłościenną, harmonijną bryłą z początków XX wieku należącą do elektrowni, by zakończyć się piramidalną, skręconą nieco formą. Na szczycie znajdziemy taras, z którego rozpościera się widok na cały Londyn.

Grand Parc w Bordeaux

Grand Parc to nowoczesne podejście do tak znanego nad Wisłą budownictwa „z wielkiej płyty”. Kompleks mieszkań wielorodzinny został poddany zupełnej transformacji – celem było powiększenie przestrzeni, widoku i wpadającego do doń naturalnego światła. Pomysł pracowni Brandlhuber+ Emde, Burlon oraz Muck Petzet Architekten pozwolił na przeprowadzenie błyskawicznej inwestycji podnoszącej komfort i standard mieszkań z lat pięćdziesiątych XX wieku. Sami zobaczcie, jakie są efekty! To nowoczesne podejście do renowacji, która zapiera dech w piersiach!

Elbphilharmonie w Hamburgu

To niezwykła, niemiecka sala koncertowa! Zbudowana na miejscu spichlerza cesarskiego z XIX wieku w swojej dolnej części nawiązuje do zniszczonej, dawnej budowli. Magia projektu zlokalizowana jest jednak w „szklanym namiocie” będącym nadbudową szczytu dawnej przestrzeni magazynowej. To w nim właśnie mieści się sala koncertowa z miejscem dla ponad 2 tysięcy widzów. To jeden z najwyższych budynków w całym mieście, mierzący 110 metrów! Architekci wciąż się nim zachwycają!

Stadion Narodowy w Pekinie

Pieszczotliwie nazywany „Ptasim Gniazdem”, stadion narodowy w Pekinie bezsprzecznie stał się jednym z symboli odbywającej się w nim Olimpiady w 2008 roku. Wybudowany specjalnie na tą okazję jawi się jako jeden z najbardziej znanych przykładów chińskiej architektury nowoczesnej. Pierwotną inspiracją projektu była charakterystyczna faktura chińskiej, popękanej porcelany, a harmonijnie wygięty kształt dachu był inspirowany chińską filozofią równowagi i harmonii Yin i Yang.

High Line w Nowym Jorku

To z całą pewnością jeden z najbardziej niezwykłych parków na świecie! Mierzy aż 2,5 kilometra długości i ciągnie się aż przez 22. przecznice miasta, które nigdy nie śpi. Wydaje się, że musi być ogromny? Nic bardziej mylnego! W najszerszym miejscu ma… zaledwie kilka metrów! Utworzony został bowiem na trasie linii kolejowej ciągnącej się wzdłuż zachodniego brzegu Manhattanu. Dzięki swojemu nowatorskiemu projektowi szybko stał się jednym z najmodniejszych miejsc w Nowym Jorku, wokół którego jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać nowoczesne apartamentowce. Nie zatracił on jednak swojej pierwotnej dzikości i autentyczności, pozostając ulubionym miejscem wypoczynku lokalsów.

Udało nam się nieco Cię zainspirować i zaprosić do niezwykłego świata projektowania budynków? Architekci i ich sztuka z pewnością warta jest zgłębienia – szczególnie, jeśli interesuje Cię tematyka aranżacji wnętrz.

Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.