Telewizor stojący na szafce RTV

Dla wielu z Was instalacja urządzeń elektrycznych może stanowić nie lada wyzwanie. Nic dziwnego! Kolorowe kable, które zwisają z sufitu czekając na podłączenie nowego żyrandola, mogą namieszać w głowie. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy krotki przewodnik, w którym dowiesz się co oznaczają różne kolory kabli elektrycznych i jak sobie z nimi radzić.

Różne typy kabli zasilających

Jak to mówią- kabel kablowi nierówny. Czy wiesz, że kable zasilające mają różną liczbę przewodów w zależności od zamierzonego zastosowania? Nie? Poniżej kilka przydatnych podziałów na różne rodzaje kabli. 

Kable do stałej instalacji

Używane tylko do stałej instalacji – w rzeczywistości oznacza to tylko tyle, że urządzeń na nich zapiętych lub samych kabli nie wolno przenosić. Jeśli kabel porusza się w sposób ciągły, sztywne druty, które się w nim znajdują, prędzej czy później pękną!

Kable elastyczne

Dokładnie odwrotnie jest w przypadku kabli używanych do przenośnych instalacji elektrycznych. Masz z nimi do czynienia częściej niż myślisz. Klasyczne kable do elastycznego układania, to na przykład przedłużacze do lamp stołowych lub kable do ładowania smartfonów.

Kolorowe kable zasilające

Czarny, niebieski, biały a może brązowy kabel? Przywieszając lampę do sufitu musisz dokonań właściwego wyboru. Aby rozdzielić funkcje poszczególnych przewodów, odpowiednie kable zasilające pokryte są kolorową warstwą izolacyjną. Ale co dokładnie ona oznacza?

Uwaga: Jeśli mieszkasz w starym budynku, może się zdarzyć, że kolory przewodów będą różnić się od kolorów współczesnych kabli elektrycznych. Na przykład do 1965 r. przewód neutralny był szary, a przewód ochronny czerwony.

Brązowy lub czarny: przewód zewnętrzny (L)

Brązowy lub czarny kabel jest często nazywany fazą lub przewodnikiem fazowym i odpowiedzialny jest za przesył prądu z sieci do urządzenia.

Niebieski lub szary: przewód neutralny (N)

Kabel w kolorze niebieskim lub szarym jest nazywany przez elektryków kablem naturalnym. Prowadzi prąd z urządzenia z powrotem do sieci.

Zielono-żółty: przewód ochronny (PE)

Jednym z najważniejszych zabezpieczeń przed porażeniem prądem jest żółto-zielony przewód ochronny. Wyładowuje niebezpieczne prądy elektryczne bezpośrednio do ziemi, co potocznie zyskało miano „uziemienia”. Jaskrawy kolor tego przewodu ma przypominać, by nie podłączyć go przypadkiem do urządzenia.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek instalacji urządzenia, upewnij się, że bezpiecznik w skrzynce jest wyłączony! Następnie możesz użyć testera faz, aby ponownie sprawdzić, czy prąd nie przepływa przez przewód. Jeśli prąd nadal płynie, tester (przyrząd przypominający śrubokręt) zaświeci się na czerwono.

Jeśli planujesz wymieniać przełączniki lub stare gniazdko, zalecamy wezwać pomocną dłoń ze specjalistyczną wiedzą, która na pewno rozróżni kolory kabli elektrycznych i prawidłowo je podłączy.