Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Telewizor stojący na szafce RTV

Dla wielu z Was instalacja urządzeń elektrycznych może stanowić nie lada wyzwanie. Nic dziwnego! Kolorowe kable, które zwisają z sufitu czekając na podłączenie nowego żyrandola, mogą namieszać w głowie. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy krotki przewodnik, w którym dowiesz się co oznaczają różne kolory kabli elektrycznych i jak sobie z nimi radzić. A na samym końcu, przedstawimy Ci 6 sposobów na ich uporządkowanie.

Różne typy kabli zasilających

Jak to mówią- kabel kablowi nierówny. Czy wiesz, że kable zasilające mają różną liczbę przewodów w zależności od zamierzonego zastosowania? Nie? Poniżej kilka przydatnych podziałów na różne rodzaje kabli. 

Kable do stałej instalacji

Używane tylko do stałej instalacji – w rzeczywistości oznacza to tylko tyle, że urządzeń na nich zapiętych lub samych kabli nie wolno przenosić. Jeśli kabel porusza się w sposób ciągły, sztywne druty, które się w nim znajdują, prędzej czy później pękną!

Kable elastyczne

Dokładnie odwrotnie jest w przypadku kabli używanych do przenośnych instalacji elektrycznych. Masz z nimi do czynienia częściej niż myślisz. Klasyczne kable do elastycznego układania, to na przykład przedłużacze do lamp stołowych lub kable do ładowania smartfonów.

Kolorowe kable zasilające

Czarny, niebieski, biały a może brązowy kabel? Przywieszając lampę do sufitu musisz dokonań właściwego wyboru. Aby rozdzielić funkcje poszczególnych przewodów, odpowiednie kable zasilające pokryte są kolorową warstwą izolacyjną. Ale co dokładnie ona oznacza?

Uwaga: Jeśli mieszkasz w starym budynku, może się zdarzyć, że kolory przewodów będą różnić się od kolorów współczesnych kabli elektrycznych. Na przykład do 1965 r. przewód neutralny był szary, a przewód ochronny czerwony.

Brązowy lub czarny: przewód zewnętrzny (L)

Brązowy lub czarny kabel jest często nazywany fazą lub przewodnikiem fazowym i odpowiedzialny jest za przesył prądu z sieci do urządzenia.

Niebieski lub szary: przewód neutralny (N)

Kabel w kolorze niebieskim lub szarym jest nazywany przez elektryków kablem naturalnym. Prowadzi prąd z urządzenia z powrotem do sieci.

Zielono-żółty: przewód ochronny (PE)

Jednym z najważniejszych zabezpieczeń przed porażeniem prądem jest żółto-zielony przewód ochronny. Wyładowuje niebezpieczne prądy elektryczne bezpośrednio do ziemi, co potocznie zyskało miano „uziemienia”. Jaskrawy kolor tego przewodu ma przypominać, by nie podłączyć go przypadkiem do urządzenia.

Jak uporządkować kable?

Wszyscy chętnie korzystamy z nowinek technologicznych, ale uporządkowanie rosnącego stosu gadżetów z reguły zostawiamy na później. Sprawdź 6 pomysłów na uporządkowanie kabli w naszym wideo przewodniku.

  1. Oznacz kable. Przyczep mały kawałek taśmy washi do każdego z kabli i wykorzystaj jako etykietę. Zaoszczędzisz sobie nerwowych poszukiwań właściwej ładowarki.
  2. Schowaj je w pudełku. Żeby przedłużacz się nie kurzył i nie zabierał miejsca na podłodze, schowaj go w pudełku. Wystarczy tylko wyciąć otwory na kable. W większym pudełku zmieścisz też telefon i tablet. Voilà: wszystkie drobiazgi w jednym miejscu i w zasięgu ręki!
  3. Zaczep kable o klipsy. Bez wiercenia i nieestetycznych śladów po taśmie klejącej! To rozwiązanie możesz zastosować już dzisiaj. W szufladzie na pewno znajdzie się kilka zapomnianych klipsów do papieru. Małe etykiety ułatwią rozpoznanie, który kabel jest do czego.
  4. Wykorzystaj klocki Lego. Ten pomysł jest wyjątkowo uroczy! Sprawdzi się zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Przyklej taśmą małą podstawkę Lego i przyczep do niej ludziki. Każdy będzie trzymał w ręce inny kabel.
  5. Zawiń swoje kable. Słuchawki i cienkie kable od ładowarek możesz po prostu owinąć wokół przyczepionych do blatu klipsów do papieru. Niech w końcu przestaną się plątać!
  6. Kup uchwyty do kabli. Prosty, ale genialny wynalazek! Możesz przykleić je do ściany, do blatu biurka lub gdzie tylko zechcesz. Zamocowane w nich ładowarki przestaną w końcu zsuwać się z biurka.

Pomimo organizacji kabli, na Twoim biurku nadal panuje bałagan? Sprawdź nasze wskazówki na organizację biurka!

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek instalacji urządzenia, upewnij się, że bezpiecznik w skrzynce jest wyłączony! Następnie możesz użyć testera faz, aby ponownie sprawdzić, czy prąd nie przepływa przez przewód. Jeśli prąd nadal płynie, tester (przyrząd przypominający śrubokręt) zaświeci się na czerwono.

Jeśli planujesz wymieniać przełączniki lub stare gniazdko, zalecamy wezwać pomocną dłoń ze specjalistyczną wiedzą, która na pewno rozróżni kolory kabli elektrycznych i prawidłowo je podłączy.

A Ty zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy!