Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Czarna półka ze złotymi elementami na tle białej ściany

Półki na ścianach to jednocześnie świetna dekoracja, jak i praktyczne rozwiązanie, gdy przestrzeń urządzanego pokoju jest ograniczona. Na nich wyeksponujesz swoje zbiory książkowe, zdjęcia najbliższych czy ustawisz pamiątki przywiezione z najdalszych podróży. Ale, w którym pomieszczeniu sprawdzą się one gdzie najlepiej? Jak poprawnie i bezpiecznie zamocować półki ścienne, aby nie spadły? Dowiedz się tego dzięki nam!

O czym należy pamiętać podczas montażu półek?

 1. Obciążenie

  Pomyśl, co postawisz na półce. Oszacuj obciążenie i wytrzymałość półki w kilogramach. Często takie informacje znajdziesz u sprzedawcy lub na jej opakowaniu. Zwróć uwagę, z czego zrobione są ściany. Jeśli to karton-gips, nie wytrzymają zbyt dużych obciążeń.
 2. Ściany

  Sprawdź, czy tam, gdzie planujesz wiercić dziury, nie ma kabli zasilających instalację elektryczną oraz rur wodociągowych. Dobierz odpowiednie wiertło i sprzęt do rodzaju ściany w Twoim domu. Cegły pokona zwykła wiertarka, ale z betonem poradzi sobie tylko wiertarka udarowa.
 3. Materiał, z którego zrobiona jest półka

  Jeśli półka ma pełnić tylko rolę dekoracyjną, te zrobione z płyty MDF lub OSB będą wystarczające. Jeżeli jednak planujesz ułożyć tam np. książki, wybierz lite drewno. Pamiętaj, aby płyty miały minimum 18 mm grubości. Zadbaj o wybór odpowiednich wsporników do półek. W razie wątpliwości zapytaj doradcę w sklepie – to naprawdę ważne.

Jak zamocować półki ścienne?

Będziesz potrzebować:

 • wykrywacz rur
 • piła
 • papier ścierny
 • farba i pędzel
 • półka lub drewniana deska co najmniej 38mm
 • linijka
 • poziomica
 • wiertło do kamienia i do drewna (rozmiar wskazany na opakowaniu deski)
 • młotek
 • ołówek
 • kołki rozporowe
 • śruby

 1. Krok 1. Zdecyduj, gdzie chcesz zamontować pólkę

  Najpierw sprawdź, czy przez ścianę, w której chcesz wiercić nie przebiegają instalacje wodne, elektryczne lub gazowe.

 2. Krok 2 (opcjonalnie). Zmierz i przytnij

  Już wiesz, gdzie zawiesić półkę. Użyj ołówka, aby zaznaczyć, do jakiego rozmiaru ewentualnie przyciąć półkę. Użyj do tego ręcznej piły.

 3. Krok 3 (opcjonalnie). Szlifowanie i malowanie

  Wygładź deskę papierem ściernym i pomalują ją podkładem. Po wyschnięciu jeszcze raz ją wygładź, a następnie nałóż dwie warstwy farby.

 4. Krok 4. Zaznacz na desce miejsca, gdzie będziesz wiercić

  Użyj taśmy mierniczej, linijki i ołówka, aby zaznaczyć na boku deski miejsca na otwory. Zaznacz je krzyżykami w odległości około 15 cm.

 5. Krok 5. Określ głębokość i szerokość otworów i rozpocznij wiercenie

  Korzystając ze wsporników określ, jak głębokie i szerokie otwory należy wywiercić.Użyj wiertła do drewna, upewnij się, że wiertło jest jest pod kątem prostym.

 6. Krok 6. Wybierz dokładne miejsce do przymocowania półki

  Użyj poziomicy, aby zaznaczyć linię na ścianie, wzdłuż której ją zamontujesz. Zaznacz krzyżykiem miejsce na ścianie, w których powinny znaleźć się otwory wiertnicze. Wskazówka! Przechyl półkę, aby zobaczyć dokładnie, gdzie na linii zaznaczyć krzyżyki.

 7. Krok 7. Weź wiertło do kamienia / cegły lub betonu i zacznij wiercenie

 8. Krok 8. Wkręć śruby do ściany

  Weź kołki rozporowe i wbij je młotkiem w wywiercone otwory. Następnie wkręć śruby.

 9. Krok 9. Wsuń półkę na wsporniki

  Najpierw usuń ślady ołówka ze ściany za pomocą gumki. Następnie możesz wsunąć półkę z otworami na wsporniki.

 10. Krok 10. Czas na stylizację!

  Umieść na niej urocze wazony, książki i ramki ze zdjęciami. W naszym artykule znajdziesz więcej inspiracji i przykładów, jak to zrobić.

Pobierz za darmo i wydrukuj naszą ilustrację krok po kroku jak zawiesić półkę:

Jak zamontować półki bez wiercenia?

Lekkie, małe półki do dwóch kilogramów możesz montować do ściany bez wiercenia. Unikniesz ryzyka natrafienia na rury i kable z prądem podczas robienia dziur w ścianie. Będzie to możliwe za sprawą pasków samoprzylepnych. Umożliwiają łatwy montaż bez śrub, kątowników i kołków. Większe modele można przymocować za pomocą kleju montażowego, odpowiedniego dla danego podłoża i typu ściany.

Odkryj półki ścienne w ofercie sklepu internetowego Westwing!

Jakie półki ścienne wybrać?

Biała, drewniana półka ścienna doskonale uzupełni wnętrze w stylu scandi. Takie drewno nadaje pomieszczeniu ciepły, przyjazny klimat. Półka w stylu industrialnym jest wykonana z mieszanki różnych materiałów z metalem. Będzie idealnie prezentować się w towarzystwie nowoczesnych, designerskich dekoracji i asymetrycznie rozstawionych sukulentów. Niektóre metalowe półki mogą być również używane w ogrodzie. Szklane półki dodadzą wnętrzu lekkości i delikatności i sprawdzą się w domu w stylu klasycznym i francuskim.

Pomysły na półki ścienne – gdzie je zamontować?

Półki ścienne w sypialni

Wspaniałe do dekoracji naszej sypialni, do zawieszenia nad łóżkiem lub nad komodą. Ułóż na nich cotton balls, sukulenty, świecące lub kwiatowe dekoracje. Dodadzą uroku i nadadzą pomieszczeniu duszy.

Półki ścienne w salonie

Salon w stylu boho z parawanem orgodowym, czarnym stolikiem kawowym, białym fotelem oraz wiszacą półką

Dodatkowa powierzchnia na nasze drobiazgi, pamiątki rodzinne i książki. Powieś je nad telewizorem lub we wszelkich załamaniach i zagłębieniach w układzie Twoich ścian. Możesz na nich umieścić także ozdobne ramki ze zdjęciami.

Półki ścienne w kuchni

Przede wszystkim praktyczność. Położysz na nich weki, przyprawy, kolorowe makarony w przezroczystych słoikach. Zamontuj je nad blatem kuchennym lub obok szafek – wszędzie tam, gdzie sięgasz po niezbędne Ci produkty.

Szukasz odpowiednich półek ściennych do Twojego wnętrza? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!