Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Czarna półka ze złotymi elementami na tle białej ściany

Półki na ścianach to jednocześnie świetna dekoracja, jak i praktyczne rozwiązanie, gdy przestrzeń urządzanego pokoju jest ograniczona. Na nich wyeksponujesz swoje zbiory książkowe, zdjęcia najbliższych czy ustawisz pamiątki przywiezione z najdalszych podróży. Ale, w którym pomieszczeniu sprawdzą się one gdzie najlepiej? Jak poprawnie i bezpiecznie zamocować półki ścienne, aby nie spadły? Dowiedz się tego dzięki nam!

O czym należy pamiętać podczas montażu półek?

 1. Obciążenie

  Pomyśl, co postawisz na półce. Oszacuj obciążenie i wytrzymałość półki w kilogramach. Często takie informacje znajdziesz u sprzedawcy lub na jej opakowaniu. Zwróć uwagę, z czego zrobione są ściany. Jeśli to karton-gips, nie wytrzymają zbyt dużych obciążeń.
 2. Ściany

  Sprawdź, czy tam, gdzie planujesz wiercić dziury, nie ma kabli zasilających instalację elektryczną oraz rur wodociągowych. Dobierz odpowiednie wiertło i sprzęt do rodzaju ściany w Twoim domu. Cegły pokona zwykła wiertarka, ale z betonem poradzi sobie tylko wiertarka udarowa.
 3. Materiał, z którego zrobiona jest półka

  Jeśli półka ma pełnić tylko rolę dekoracyjną, te zrobione z płyty MDF lub OSB będą wystarczające. Jeżeli jednak planujesz ułożyć tam np. książki, wybierz lite drewno. Pamiętaj, aby płyty miały minimum 18 mm grubości. Zadbaj o wybór odpowiednich wsporników do półek. W razie wątpliwości zapytaj doradcę w sklepie – to naprawdę ważne.

Jak zamocować półki ścienne?

Będą potrzebne:

 • poziomica
 • próbnik napięcia
 • wiertarka
 • wiertła
 • miarka
 • linijka
 • ołówek
 1. Sprawdź próbnikiem czy w ścianie nie ma ukrytych kabli energetycznych.
 2. Dokładnie wymierz półkę i miejsce, w którym ma zawisnąć. Odrysuj ołówkiem linie i sprawdź poziomicą, czy są równoległe względem podłoża.
 3. Najpierw przykręć wsporniki do półki, a następnie na ścianie, zgodnie z instrukcją od producenta mebli. Wcześniej wywierć odpowiednie otwory w ścianie i przykręć półkę. Kołki, śruby i kątowniki powinny być dołączone w zestawie do półki. Kilkanaście minut i gotowe – mamy nową półkę na książki lub dekoracje!

Jak zamontować półki bez wiercenia?

Lekkie, małe półki do dwóch kilogramów możesz montować do ściany bez wiercenia. Unikniesz ryzyka natrafienia na rury i kable z prądem podczas robienia dziur w ścianie. Będzie to możliwe za sprawą pasków samoprzylepnych. Umożliwiają łatwy montaż bez śrub, kątowników i kołków. Większe modele można przymocować za pomocą kleju montażowego, odpowiedniego dla danego podłoża i typu ściany.

Jakie półki ścienne wybrać?

Biała, drewniana półka ścienna doskonale uzupełni wnętrze w stylu scandi. Takie drewno nadaje pomieszczeniu ciepły, przyjazny klimat. Półka w stylu industrialnym jest wykonana z mieszanki różnych materiałów z metalem. Będzie idealnie prezentować się w towarzystwie nowoczesnych, designerskich dekoracji i asymetrycznie rozstawionych sukulentów. Niektóre metalowe półki mogą być również używane w ogrodzie. Szklane półki dodadzą wnętrzu lekkości i delikatności i sprawdzą się w domu w stylu klasycznym i francuskim.

Gdzie zamontować półki?

Półki ścienne w sypialni

Fragment sypialni z drewnianym biurkiem, lampką oraz drewnianymi półkami

Wspaniałe do dekoracji naszej sypialni, do zawieszenia nad łóżkiem lub nad komodą. Ułóż na nich cotton balls, sukulenty, świecące lub kwiatowe dekoracje. Dodadzą uroku i nadadzą pomieszczeniu duszy.

Półki ścienne w salonie

Salon w stylu boho z parawanem orgodowym, czarnym stolikiem kawowym, białym fotelem oraz wiszacą półką

Dodatkowa powierzchnia na nasze drobiazgi, pamiątki rodzinne i książki. Powieś je nad telewizorem lub we wszelkich załamaniach i zagłębieniach w układzie Twoich ścian. Możesz na nich umieścić także ozdobne ramki ze zdjęciami.

Półki ścienne w kuchni

Białą kuchnia z drewnianym blatem, na któym znajdują się akcesoria kuchenne oraz półka ścienna z przyprawami

Przede wszystkim praktyczność. Położysz na nich weki, przyprawy, kolorowe makarony w przezroczystych słoikach. Zamontuj je nad blatem kuchennym lub obok szafek – wszędzie tam, gdzie sięgasz po niezbędne Ci produkty.

Szukasz odpowiednich półek ściennych do Twojego wnętrza? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!