THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kosz na pranie obok białego krzesła

Jeśli masz dodatkową przestrzeń, w której możesz zaaranżować pralnię w domu, masz szczęście i dobrze wykorzystaj tę szansę. To pomieszczenie może pełnić wiele funkcji. Oprócz prania posłuży też suszeniu, prasowaniu, odwieszaniu świeżo wprasowanych ubrań, a jeśli dobrze ją zaplanujesz, będzie też idealnym miejscem na przechowywanie sprzętu gospodarstwa domowego.

Pralnia w domu nie kojarzy się zazwyczaj z estetycznie dopracowanym pomieszczeniem. Najwyższa pora zmienić to w taki sposób, by dzień prania stał się dniem ulubionym! Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami i stwórz swoją idealną, wymarzoną pralnię, zachowując jej praktyczne zastosowanie, ale dodając jej dekoracyjnego uroku.

Jak wybrać pomieszczenie na domową pralnię

Zacznijmy jednak od początku. Pewnie zastanawiasz się, gdzie umiejscowić domową pralnię i jak przygotować pomieszczenie, żeby dobrze spełniało swoją funkcję? Przygotowaliśmy listę cech, które charakteryzują przestrzeń, która idealnie nadaje się na pralnię w domu.

  1. Odpowiednia wielkość
    Według ekspertów wygodna pralnia powinna mieć 5-6 metrów kwadratowych, minimalnie 3 metry kwadratowe. Wtedy oprócz sprzętów elektrycznych uda się wygospodarować miejsce do prasowania i przechowywania.
  2. Dostęp do instalacji elektrycznej i wodnej
    Ten wymóg to oczywiście podstawa, żeby móc zainstalować pralkę i suszarkę. Upewnij się, że pomieszczenie ma dogodny dostęp do wymaganych instalacji.
  3. Dobra wentylacja
    Ze względu na wysoką wilgotność, która panuje w pralni sprawna wentylacja jest kluczowa. Dzięki temu ubrania nie będą nieprzyjemnie pachnieć, a na ścianach nie pojawi się pleśń. Najlepiej byłoby, gdyby w pomieszczeniu było okno, to zapewni też dostęp światła dziennego. Konieczna będzie sprawny system wentylacji oraz kratka w drzwiach. Możesz też zaopatrzyć się w specjalne urządzenie odprowadzające wilgoć.
  4. Kafelkowa podłoga
    Kafle na podłodze będą najpraktyczniejszym rozwiązaniem do pralni. Są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na ciężar. Jeśli w Twojej pralni podłoga jest drewniana, koniecznie pomyśl o jej impregnacji.
  5. Optymalna temperatura
    Temperatura w pralni nie musi być bardzo wysoka. Jednak nie może być również za niska. Zanim postanowisz zaaranżować piwnicę na pralnię, upewnij się, że może być delikatnie ogrzewana. Zbyt niska temperatura nie tylko nie sprzyja schnięciu ubrań, ale też niekorzystnie wpływa na sprzęty.

Organizacja pralni

Dobra organizacja to podstawa. Ta zasada sprawdza się również w aranżacji domowej pralni. Od tego jak ją zaplanujesz i jakie meble wybierzesz, będzie zależało, czy po prostu na co dzień będzie się z niej wygodnie koszystać. Na początek możesz zrobić listę czynności, którym ma służyć. Ma być tylko miejscem prania i przechowywania brudnych ubrań? A może chcesz, żeby można było tam też prasować, robić pranie ręczne? Czy ma mieścić też inne sprzęty gospodarstwa domowego? Jeśli dokładnie określisz jej przeznaczenie, łatwiej będzie zaplanować potrzebne elementy.

Meble

Meble w pralni powinny być jak najbardziej funkcjonalne: dobrze wykorzystywać każdy centymetr przestrzeni i na tyle pojemne by pomieścić wszelkie detergenty, miski, wiadra i inne potrzebne sprzęty w gospodarstwie domowym. Ponadto warto zaplanować schowki na rozkładaną suszarkę oraz żelazko.

Miejsce do prania ręcznego

Nie wszystkie ubrania nadają się do prania w pralce. Delikatne materiały takie jak wełna lub jedwab wymagają prania ręcznego. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zamontuj w domowej pralni umywalkę lub roboczy zlew. Dzięki temu wygodnie i bez schylania zrobisz pranie ręczne.

Akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnej pralni

Oprócz takich oczywistości jak pralka, suszarka czy stojak na pranie, w żadnej szanującej się pralni nie może zabraknąć wydajnego systemu do przechowywania. Otwarte półki ścienne czy stojaki świetnie nadadzą się, by przechowywać na nich małe przedmioty – takie jak lubiące zaplątać się gdzieniegdzie spinacze do bielizny. Większe elementy, na przykład środki do prania czy płyn do płukania, przechowuj w designerskich pudełkach – oszczędzi to nagromadzania się na nich kurzu, a Tobie – sprzątania. Zestawione z kolorem pomieszczenia stworzą harmonijną atmosferę. Pralnia i suszarnia w domu stają się piękne!

  1. Pralka i suszarka

    W wielu pralniach sprawdza się rozwiązanie wieży pralniczej, czyli sprzętów ustawionych jedno na drugim. Taki montaż będzie możliwy dzięki specjalnej szynie i pomoże zaoszczędzić dużo miejsca.
  2. Kosze na pranie

    Zaopatrz się w kilka różnych koszy na pranie. Dzięki temu łatwiej posortujesz pranie jasne, ciemne i te szczególnie delikatne. Wybierz kosze tak, żeby pasowały do stylu wnętrza. Pralnia powinna być funkcjonalna, ale to nie oznacza przecież, że nie może być estetyczna.
    Wskazówka: Wyplatane, rattanowe kosze sprawdzą się do pralni w stylu boho.
  3. Suszarka na pranie

    Nawet jeśli posiadasz suszarkę elektryczną, warto wyposażyć pralnię w tradycyjną, rozkładaną suszarkę do ubrań. Przyda się, aby wysuszyć delikatne pranie, któremu suszarka może zaszkodzić. Możesz też na niej wywiesić jeszcze lekko wilgotne pranie.
  4. Żelazko

    Żelazko w domowej pralni jest niezbędne. Zwróć uwagę, aby nie było zbyt lekkie oraz miało długi kabel. Do prasowania delikatnych tkanin i ubrań o bardziej skomplikowanych konstrukcjach przyda się też żelazko parowe. Dzięki niemu szybko odświeżysz płaszcze i garnitury ze względu na bakteriobójcze właściwości pary.
  5. Deska do prasowania

    Deska powinna być stabilna, a jej wysokość odpowiednio dostosowana do wysokości osoby, która jej używa. Jeśli często prasujesz materiały o większej powierzchni takie jak pościel, zasłony lub obrusy, również deska powinna być szersza. Natomiast do prasowania rękawów w koszuli przyda się tak zwany rękawnik, czyli deska do prasowania rękawów.
  6. Wieszaki na ubrania

    Ubrania po prasowaniu są lekko wilgotnej, co sprzyja gnieceniu, jeśli włożysz je od razu do szafy. Zamontuj specjalny drążek lub haczyki, na których odwiesisz dopiero co wyprasowane ubrania, aby mogły chwilę “odpocząć”, a Twoja praca nie pójdzie na marne.

Pralnia w małym mieszkaniu

Nie każde mieszkanie daje możliwości na wygospodarowanie osobnej przestrzeni na pranię. Jednak funkcjonalną mini pralnię możesz zaaranżować nawet w małych pomieszczeniach.

Jeśli w Twoim mieszkaniu nie ma miejsca na pralnię, postaw sprzęty w kuchni lub łazience. W tym przypadku kluczowe będą zabudowane meble. Jeszcze prostszym i tańszym rozwiązaniem będzie przymocowanie drążka i zawieszenie małej zasłonki w dopasowanym do wnętrza kolorze. Dzięki temu sprzęty nie będą widoczne, a zasłonka będzie uroczą ozdobą.

Jak udekorować swoją pralnię?

Tak jak w każdym pomieszczeniu w swoim domu, i w pralni powinieneś czuć się komfortowo, ułatwiając sobie codzienne obowiązki i cieszyć pięknem wnętrza. Oto kilka przykazań dla pełnej wyjątkowej atmosfery pralni. Twojej pralni!

  • Mniej znaczy więcej
    Nadmierna liczba elementów dekoracyjnych potrafi być uciążliwa podczas codziennych prac domowych, dlatego ustaw wybrane ozdoby na wysokich półkach lub przestrzeniach, które są mało nieużywane. To dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcia z wakacji, które przeniosą Cię w myślach z powrotem do tych słonecznych chwil!
  • Zapachy tworzą atmosferę
    Świece zapachowe i dyfuzory o świeżych aromatach świetnie neutralizują zapach prania, które wciąż czeka w kolejce do pralki. Umilają atmosferę!
  • Akcenty kolorystyczne
    By Twoja pralnia w domu wzbogacona została o dodatkową dawkę energii, warto pomyśleć o akcentach kolorystycznych. W ich roli świetnie sprawdzi się na przykład zestaw wazonów o intensywnych kolorach – dopasuj ich barwę do pokoju lub użyj ich, by stworzyć elektryzujące kontrasty. Nie bój się improwizować!

Sztuczki, dzięki którym pralnia będzie piękna

Wybierz swój styl

Projektując swoją wymarzoną pralnię, dostajesz szansę by błysnąć kreatywnością i przenieść swoją osobowość do tego wyjątkowego wnętrza. Wybierz styl, w którym chcesz urządzić swoje pomieszczenie. Oto nasze ulubione!

  • Pralnia w stylu boho: W tym stylu liczy się swoboda, wygoda i kreatywność. Wykorzystuj naturalne materiały i żywe kolory! Dobrym pomysłem będzie zestawienie kosza na pranie wykonanego z liścmi hiacyntu wodnego z bawełnianym dywanem o etnicznym wzorze. Połącz je z naturalnymi barwami donic z piaskowca, a ściany pomaluj farbą w kolorze ciepłego beżu.
  • Pralnia glamour: Uważasz, że nawet pralnia powinna roztaczać wokół siebie szlachetny blask? My też! Koniecznie zaopatrz się w pudełka do przechowywania z materiału imitującego marmur w kolorze jagód bądź ozdobnych kamieni. Na otwartych powierzchniach świetnie sprawdzą się złote lub srebrne ramki do zdjęć, a także dekoracyjne miseczki w tych samych tonacjach. Elegancki dywan wykonany w technice makramy dopełni dzieła!
  • Nowoczesna pralnia: Każda nowoczesna pralnia koncentruje się na swojej funkcjonalności. Wszystko ma jakieś zastosowanie – pojemniki w stonowanych kolorach zapewniają porządek, podobnie jak sześcienne kosze na pranie. Półki i inne meble zachwycają minimalistycznym designem. Szczególnie dobrze w takim wnętrzu sprawdzi się czysta, jasna biel połączona z ciemnym drewnem bądź metalem.

Dodaj koloru, dodaj wzoru

Włącz kolory i wzory do gry, tworząc przytulny nastrój w mgnieniu oka. Wzbogać swój pokój o tekstylia domowe i dekoracje ścienne! Każda pralnia w domu rozbłyśnie, dzięki dywanom z grafikami w stylu etnicznym lub retro. Nie bój się odrobiny ekstrawagancji – z pewnością doda ona niezbędnej energii! Pozostań w jednej palecie barw, która przewijać się będzie przez wszystkie dekoracje. Uważaj! Za moment pralnia stanie się Twoim ulubionym pomieszczeniem w całym domu!

Przytulność i dobre samopoczucie

Dywan z owczej skóry lub grubej wełny sprawi, że pralnia stanie się miejscem, w którym poczujesz się przytulnie i komfortowo. Aż chce się do niego przytulić! Dodaj wygodne siedzenie do swojego pomieszczenia gospodarczego – małe krzesło koktajlowe lub elegancki szezlong. Nie tylko ozdobią Twoją pralnię, ale także zaoferują dodatkowe miejsce do odpoczynku lub przechowywania ubrań.

Gdy podoba nam się to co widzimy, w mgnieniu oka czujemy się lepiej, a codzienna praca staje się łatwiejsza. Pralnia, w której czujesz się niekomfortowo, zniechęca do wykonywania obowiązków, które chcąc nie chcąc – wykonać musisz! Wykorzystaj nasze wskazówki i spraw, by Twoja pralnia w domu stała się najpiękniejszym miejscem w całym domu, w którym aż chce się spędzać czas!