Przytulny kącik w salonie z zapalonymi świecami na stoliku

Dom to bardzo ważne miejsce w naszym życiu. Stanowi azyl od codziennych trudności, zapewniając poczucie bezpieczeństwa dla całej rodziny. Dowiedz się, jak stworzyć przytulny dom, by Twoi bliscy zawsze chcieli do niego wracać. Oczywiście atmosferę pełną ciepła musimy zbudować my sami poprzez nasze wzajemne relacje, niemniej jednak dobrze przemyślane wybory architektoniczne oraz odpowiedni wystrój wnętrz mogą wprowadzać nas w odpowiedni nastrój. Jak to zrobić? 

Przytulny dom – wskazówki aranżacyjne 

Najtrudniejszym etapem aranżacji wnętrz jest znalezienie na nie właściwego pomysłu. Wielu trudności nastręcza wybór odpowiednich kolorów, mebli, a następnie dodatków, które staną się dopełnieniem całego konceptu. Odpowiedni klimat w mieszkaniu jest niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli deklarujesz nastawienie w stylu cocooning – czyli domatorstwo. Na co zwrócić uwagę podczas dekorowania swojego M4? 

  1. Wybierz jeden styl, kolor lub motyw przewodni

    To bezpieczna opcja, która sprawdzi się zarówno w przypadku dużego, przestronnego domu, jak i małego mieszkania. Nie wprowadzisz tym samym zamieszania i uczucia przytłoczenia. Staraj się zachować harmonię we własnym mieszkaniu, w myśl zasady feng shui. 
  2. Zaproś rośliny do swojego domu

    W ten sposób nie tylko wprowadzisz nieco koloru i ożywisz wnętrze, ale też podniesiesz walory zdrowotne. W końcu rośliny przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. 
  3. Szukaj inspiracji

    Zarówno filozofia hygge jak i slow life, powinna towarzyszyć Ci podczas doboru odpowiednich dekoracji i wyposażenia swojego domu.
  4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

    Najbardziej komfortowe jest dla nas światło zbliżone do naturalnego. Istotne jest też dobranie odpowiedniego natężenia i koloru do funkcji poszczególnych pomieszczeń. Przytulną atmosferę budują świece i małe lampki dekorujące pomieszczenie.
  5. Wybierz odpowiednie tekstylia

    Nic nie sprawia, że czujemy się bezpiecznie, jest nam miło i ciepło, jak duży, ciepły koc oraz poduszki ułożone na wygodnej kanapie. W tym wszystkim my z kubkiem gorącego kakao. Koniecznie z piankami.

Przytulny salon pomysły 

Przytulny salon to przede wszystkim ciepłe i komfortowe strefy. Mamy tu na myśli strefę relaksu czyli wygodną sofę z licznymi poduchami, stolikiem kawowym i Tv, strefę jadalną ze stołem, który nie świeci pustkami, a w przerwach od posiłków, zdobią go wazony z kwiatami lub świece. W przytulnym salonie, nie może zabraknąć kącika do czytania! Wygodny fotel, ciepły koc i półka z książkami. Wszystko to w ciepłych i pastelowych barwach z dużą ilością zapachowych świec oraz świątecznych lampek. Jeśli posiadasz salon z kominkiem, część budowania przytulnej atmosfery masz już głowy. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na montaż tradycyjnego kominka. Na ratunek przychodzą atrapy w postaci kominka bio oraz portale kominkowe! 

Czy salon może być jednocześnie nowoczesny, jak i przytulny? Jak najbardziej! Aby osiągnąć taki efekt, postaw na ciepłe, rozgrzewające barwy, kolory ziemi, ale dość stonowane, wyważone, bezpieczne. Ogromną rolę odgrywają tu detale i dodatki: nowoczesna, wręcz futurystyczna rzeźba, proste, minimalistyczne krzesła, stół o oszczędnej linii, pastelowa kanapa z dużą ilością poduszek. 

Przytulna sypialnia 

Przytulna sypialnia to miejsce, do którego chce się wracać po ciężkim dniu, oraz w którym nawet chłodne i ciemne zimowe poranki wydają się przyjemniejsze. Co charakteryzuje przytulną sypialnię? Oczywiście tradycyjnie tekstylia, dużo tekstyliów. Niezliczona ilość poduszek na łóżku, miękka narzuta, pleciony pled. Cudownie sprawdza się także miękki baldachim z plecionymi w niego lampionami lub cotton balls. Warto również zastanowić się nad stylem, który będzie dominował w sypialni. Wnętrze ma być przytulne, więc jego kolorystyka nie może przytłaczać, a wręcz powinna tworzyć harmonijny i przyjemny nastrój. 

Przytulna kuchnia 

Dom to miejsce na ziemi, które pozwala nam czuć się swobodnie i bezpiecznie, a swoją aranżacją powinno zapewniać nam relaks. Nie tylko salon lub sypialnia mogą być przytulne. To dotyczy całego mieszkania, a w tym również kuchni. Przytulna kuchnia to taka, gdzie wchodząc do niej od razu chcesz zacząć gotować. Pracę nad aranżacją rozpocznij od materiałów. Drewno jest materiałem ponadczasowym, który wręcz ’emanuje’ ciepłem. Idealnie komponuje się z innymi materiałami, dlatego bez względu na formę – zawsze wygląda dobrze, a dodatkowo – ociepla pomieszczenie. Warto postawić na drewniany blat, szafki czy nawet małe dodatki – dzięki nim, kuchnia stanie się bardziej przytulna. Jako dodatki najlepiej zastosować akcesoria kuchenne usprawniające pracę. Będa to np. wiszące łyżki kuchenne, przyborniki na przyprawy czy miejsca na kolorowe ściereczki. 

Przytulny balkon i taras 

Balkon to tak naprawde przedłuzenie naszego miekszania. W okresie wiosennym i letnim, zyskujemy kolejne pomieszczenie do relaksu, zatem zadbaj by było ono równie dobrze zaaranżowane jak pozostałe częsci mieszkania. Co jest niezbędnym elementem, aby otrzymać przytulny balkon? Krzesła, kanapy, hamaki, koce, palety – jednym słowem coś do siedzenia! Pamiętaj, że musi być to coś dzięki czemu poczujesz się wygodnie i komfortowo. Do tego przydałoby się miejsce na odstawienie kieliszka wina lub kubka herbaty. Zatem zastanów się nad dodaniem wygodnej pufy lub stolika (wszystko w zależności od dostępnego metrażu). Postaw na liczne dodatki. Mamy tu do wyboru makramy, wiszące doniczki, kwietniki, lampiony, pufy czy poduchy do siedzenia. Często ciekawym rozwiązaniem są też delikatne firanki lub baldachim osłaniający całość. Dodatkami tworzącymi klimat mogą być też szklane słoje, karafki, misy na owoce czy paleniska, tu ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Przytulny dom – najpopularniejsze style 

Jakie są najpopularniejsze style aranżacji wnętrz, które wprowadzą do Twojego mieszkania przytulny klimat? 

Zacznijmy od najbardziej pozytywnej i nasiąkniętej dobrą energią – filozofii hygge. Hygge to coś, czego każdy z nas choć trochę doświadczył: relaksując się w fotelu z filiżanką kawy, otulając się puszystym kocem, pijąc herbatę w ulubionym kubku czy myśląc o niebieskich migdałach w blasku świec. Aranżacja wnętrza w stylu hygge to przede wszystkim nacisk na przytulność. Tu nie ma jednoznacznej recepty na odpowiednie dodatki – ma być miękko, ciepło i bezpiecznie. 

Z kolei styl skandynawski, wbrew pozorom również zmierza do aranżacji przytulnego klimatu. Nazywany jest czasami przytulnym minimalizmem. Główne cechy skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz to funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Do tego jasne i dobrze oświetlone pomieszczenia. 

Podobnie sprawa ma się w przypadku aranżacji w stylu boho, rustykalnym, country czy chalet. Wszystkie te style cechują się naturalnymi materiałami, gdzie króluje drewno, jasne kolory i liczne tekstylia. To klucz do przytulnego mieszkania. 

Najprzytulniejsze kolory 

Kolory sprzyjają dobremu nastrojowi, wyciszeniu i relaksacji. Niektóre z nich pomagają przywrócić koncentrację, a z kolei inne wprawiają w radosny i pozytywny nastrój. Przy projektowaniu wnętrza warto zwrócić uwagę na barwy, które lubimy, i przy których czujemy się komfortowo. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych, ciepłych kolorów. Będą to beże, pastele, łososiowy róż, stonowane odcienie terakoty i ciepłe odcienie szarości lub zieleni. Pamiętaj jednak, że zastosowanie ciepłej kolorystyki na ściany nie wystarczy, aby w mieszkaniu czuć się w pełni przytulnie. Ważny jest również wybór mebli w odpowiednim kolorze, aby całość aranżacji była spójna. 

Dzięki kolorom, meblom oraz dodatkom można stworzyć prawdziwą oazę spokoju w zaciszu domowym. Czy taki efekt uzyskamy ciemnymi i agresywnymi kolorami ścian? Zdecydowanie nie. 

Przytulny dom – nastrojowe oświetlenie 

Ciepłe i magicznie oświetlenie mieszkania to bardzo ważny element całej aranżacji. Odpowiednio dobrane i zaaranżowane oświetlenie nie tylko rozjaśni nam mrok, ale też wydobędzie piękno wnętrz. 

Dobierając oświetlenie do swojego mieszkania zacznij od… świec! Pod względem ciepłego nastroju, nie dorówna im żadna lampa elektryczna. Dlatego chcąc stworzyć we wnętrzu ciepły klimat, odważnie ustawiaj świece wszędzie tam, gdzie się da. Umieszczaj je w lampionach, dekoracyjnych szklanych pojemnikach, twórz z nich wieloelementowe kompozycje. 

W każdym pomieszczeniu, zazwyczaj na jego środku, powinno znaleźć się światło ogólne, czyli takie, które mniej więcej oświetla całą powierzchnię, jasnym i rozproszonym światłem. Tym rodzajem oświetlenia nie wpłyniesz szczególnie na klimat wnętrza, a raczej na jego funkcjonalność. Zatem aby zbudować przytulną atmosferę, musisz zaopatrzyć się się w oświetlenie boczne, punktowe. Miejsca warte podświetlenia to np. stół jadalniany, stoliki kawowe w strefie wypoczynkowej, fotel przy regale z książkami czy miejsce zabaw dzieci. Dodatkowo polecamy wszelkiego rodzaju listwy ledowe oraz lamki i cotton balls zawieszone wokół półek z książkami czy rolet. 

Przytulne dekoracje 

Przytulny dom to odpowiednia kolorystyka, oświetlenie ale także i dodatki. Zacznij od roślin. Powinny być one częścią naszego życia, ponieważ utrzymywanie bliskiego kontaktu z naturą służy naszemu zdrowiu, również psychicznemu. Poza tym rośliny w domu w pewnym stopniu zastępują naturalny ogród, pięknie wypełniają wnętrza żywymi kolorami, tworząc zielone tło dające oczom odpoczynek. Kolejnym elementem to oczywiście wszelkiego rodzaju tekstylia, czyli pledy, poduszki, narzuty i koce. W przytulnym mieszkaniu nie może zabraknąć rodzinnych fotografii. W końcu dom to historia ludzi, którzy w nim mieszkają. Przytulny klimat budują również zapachy, oczywiście najlepiej jeśli będzie to zapach pieczonej szarlotki w niedzielne popołudnie, jednakże jako alternatywa mogą posłużyć Ci zapachowe, dekoracyjne świece, ustawione na drewnianych tacach. 

Przytulne materiały 

Moda na surowe i puste wnętrza odchodzi w niepamięć. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy i tapicerowane meble. Coraz więcej osób chce mieć przytulne mieszkanie. Sięgających po naturalne materiały przy aranżacji wnętrz z pewnością kusi przede wszystkim wyjątkowy klimat, jaki niosą ze sobą drewno, kamień i szkło. Połączone z odpowiednim oświetleniem i dekoracjami, potrafią zbudować niesamowicie ciepły i rodzinny klimat. Nie można również zapomnieć o ich pozytywnym wpływie na otoczenie. Im więcej w naszym wnętrzu naturalnych elementów, tym lepiej się w nim czujemy. Na drewnianą podłogę koniecznie dywany – shaggy, kudłate, futerka- w każdej ilości! 

Przytulnymi materiałami służącymi do dekoracji będą także juta, wełna oraz welur. Możesz obtoczyć nimi podstawki na doniczki, wykorzystać jako bieżnik na stole lub obicie mebli. 

Niewątpliwie przytulny dom dla każdego oznacza, co innego. Dla nas są to naturalne materiały, jasne, ciepłe barwy oraz… ludzie. Bo to my jako mieszkańcy budujemy atmosferę danego miejsca. Chcąc rozjaśnić i ocieplić swoje mieszkanie, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii wskazujących jak urządzić przytulny dom.