Remont w mieszkaniu - wstawianie nowych okien

Kompleksowy remont domu to twardy orzech do zgryzienia. Ogrom zadań, pomysłów i inspiracji potrafi być nieco przytłaczający, przez co sam projekt odkładany jest w nieskończoność – niepotrzebnie! Dzięki dobremu zaplanowaniu, zwróceniu uwagi na pewne szczegóły i odrobinie samodyscypliny remont, chociaż wydaje się to niemalże niemożliwe, może przebiec zupełnie bez problemów! Pokazujemy, na co zwrócić uwagę odświeżając dom, jak zaplanować logistykę całego przedsięwzięcia i jak zmierzyć się z tym zadaniem „na chłodno”. Sprawdź nasze praktyczne porady!

Jak zaplanować remont?

Przede wszystkim, remont domu czy też mieszkania rozpocząć powinno się od zrobienia szczegółowego planu. Pomoże on zmierzyć się z nadchodzącymi wyzwaniami i spojrzeć na pracę z szerszej perspektywy. Dobre rozplanowanie zadań w czasie pozwoli również uniknąć niepotrzebnego chaosu i nerwów.

Zanim jednak dojdzie do planu, ważne będzie zrobienie dokładnej listy prac remontowych, które należy przeprowadzić. Rozpocznij ją od tych najbardziej potrzebnych, a skończ na tych, które chciałbyś zrealizować, ale nie są konieczne do wykonania akurat w tym momencie. 

Remont kapitalny czy stopniowy?

Dzięki takiemu uszeregowaniu spraw możesz zdecydować, czy konieczny jest kapitalny remont, czy jednak rozplanowane na dłuższy czas odświeżanie poszczególnych części mieszkania. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy – kapitalny remont zwykle pozwala zamknąć „sprawę” dużo szybciej, ale wymaga też większego zastrzyku środków w jednym momencie i opuszczenia lokalu przez mieszkańców. Powolne, strefowe odświeżanie jest mniej angażujące dla budżetu, ale może przerażać – nieumiejętnie zaplanowane często przeistoczyć się może w niekończący się serial-tasiemiec pełen chaosu, bałaganu i rozgrzebania. Z drugiej strony, nie wymaga czasowej wyprowadzki. 

Zaplanuj budżet

Istotnym elementem planu będzie oczywiście dobór budżetu. Najlepiej powiązać go z listą przeprowadzanych prac remontowych, która pozwoli oszacować wstępny koszt. Dzięki temu będziesz mógł łatwo zdecydować się, na które prace możesz sobie w tej chwili pozwolić, a na które nie.

Pamiętaj o wymaganych pozwoleniach

Ostatnim aspektem, o którym często zapomina się w trakcie remontu, są odpowiednie pozwolenia. O ile odmalowywanie ścian nie wymaga zgłoszenia do odpowiednich organów, to takie prace jak wymiana grzejników, ocieplanie ścian wewnętrznych czy wymiana pokrycia dachowego już tak. Co więcej, przy zmianie okien na te w innym rozmiarze niż oryginalny, montażu instalacji gazowej czy ociepleniu budynku wyższego niż 12 metrów konieczne jest pozwolenie na budowę!

Kolejność wykonywania prac remontowych w domu

Specjalista w kasku remontujący mieszkanie.

Dobrze wybrana kolejność wykonywania prac to podstawa udanego remontu! Najpoważniejsze z nich, związane na przykład z ingerencją w samą konstrukcję domu powinno się wykonywać na początku. W jakiej kolejności wykonywać poszczególne elementy remontu? Oto optymalna lista!

 1. Odgrzybianie, osuszanie murów, jeśli jest taka potrzeba. To absolutna podstawa! Bez rozwiązania tego problemu nie ma co zabierać się za kolejne etapy remontu.
 2. Wyburzanie ścian, stawianie ścian działowych, budowa kolejnych części budynku czy wymiana okien, drzwi zewnętrznych czy tarasów.
 3. Ocieplanie i malowanie elewacji budynku.
 4. Poprowadzenie instalacji wodnej i elektrycznej.
 5. Docieplanie wewnętrznych ścian.
 6. Układanie podkładów podłogowych. 
 7. Tynkowanie ścian lub pokrywanie płytami gipsowo-kartonowymi.
 8. Wymiana drzwi wewnętrznych, parkietów i posadzek.
 9. Malowanie ścian i kładzenie tapet.
 10. Układanie wykładzin, lakierowanie parkietów.
 11. Montaż grzejników, sanitariatów i drobiazgów – gniazdek, rolet, listew czy nawet klamek.

Remont kuchni

Remont całego domu to jedno, ale wśród najbardziej niewdzięcznych pomieszczeń do odświeżania zdecydowanie warto wyróżnić kuchnię. To bardzo intensywnie użytkowane miejsce, pełne najróżniejszych instalacji – gazowych, wodnych i elektrycznych, często gęsto zabudowanych. Oto wskazówki, które pomogą Ci przejść przez remont kuchni bez szwanku i zszarganych nerwów!

Biała kuchnia w stylu glamour

Pmiętaj:

 • Dopasuj kuchnię do swoich potrzeb. Jesteś domowym kuchcikiem, który wprost z niej nie wychodzi? A może przeciwnie, spędzasz w niej niewiele czasu? W obydwu przypadkach będziesz potrzebować innego sprzętu, zagospodarowania przestrzeni czy nawet… powierzchni użytkowej blatu! Zastanów się, jak często i intensywnie korzystasz z tego pomieszczenia.
 • Zabudowa kuchni, szczególnie tej najmniejszej, musi być dobrze przemyślana. Znakomicie sprawdzą się meble pod wymiar, które idealnie wpasują się w całą przestrzeń. Pozwoli to uzyskać niezbędną strefę do przechowywania i przygotowywania potraw, nie zagracając przy tym całego pomieszczenia.
 • Borykasz się z malutkim metrażem? Przemyśl kompaktowe rozwiązania! Dobrym pomysłem okażą się składane, przytwierdzone do ściany krzesła i stolik. 
 • By uniknąć zbędnego chaosu, dobrze podzielić kuchnię na 3 strefy – strefę przechowywania zapasów, strefę gotowania i strefę czystości. Pozwoli to uniknąć bałaganu i szybko zorientować się w całym pomieszczeniu.
 • Wybierając materiał na kuchenne meble czy blat, postaw na łatwy w czyszczeniu i odporny laminat akrylowy, twarde, eleganckie drewno czy nawet… granit!
 • Podczas remontu boisz się konieczności zrywania i kucia starej glazury? To stanowczo najlepsza opcja, by cieszyć się trwałym i solidnym rozwiązaniem, ale możesz również położyć nową warstwę glazury… na starej! Rozwiązaniem problemu może być również pomalowanie starych płytek specjalną farbą lub zastosowanie wyprodukowanych w tym celu naklejek.

Remont łazienki

Kolejnym pomieszczeniem, którego remont potrafi spędzić sen z powiek, jest łazienka. Nie da się ukryć – to poważne przedsięwzięcie! Przynosimy kilka wskazówek, które być może uczynią nadchodzące wyzwanie nieco łatwiejszym i pomogą uniknąć wielotygodniowego „koszmarku”, stając się lekką, odświeżającą, łazienkową przygodą!

Jasna łazienka w drewnie z podwójnym zlewem

Pamiętaj:

 • Dopasuj wnętrze do swoich potrzeb. Nie daj się porwać kuszącym rozwiązaniom z katalogów! Dobrze przemyśl wielkość swojej łazienki, liczbę osób z niej korzystających i ich zwyczaje. Lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa, czy może masz miejsce na wannę? Wybrać umywalkę nablatową czy meblową? Potrzebujesz szafek, czy wystarczą otwarte półki?
 • Zaplanuj wysokość blatów. Standardowo umieszcza się je około 80 centymetrów na ziemią, ale pamiętaj, by wziąć pod uwagę również grubość umywalki. Ma być lepiej dostępna dla dzieci? Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić ją nieco niżej.
 • Dobrze dopasuj płytki. Nie chodzi tylko o kolory – chociaż zwróć uwagę, że jasne płytki pomogą optycznie powiększyć małą łazienkę, a ciemne delikatnie ją pomniejszą. Ważnym aspektem jest również ich rozmiar. Może u Ciebie sprawdzą się płytki nieco mniejsze lub większe niż standardowe? Pamiętaj, by doliczyć szerokość fug!
 • Zadbaj o oświetlenie. Dzięki światłu stworzysz odpowiedni klimat, ale także uczynisz łazienkę bardziej funkcjonalną. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku źródeł światła o zróżnicowanym natężeniu w różnych miejscach łazienki. Połączenie światła górnego i bocznych kinkietów z osobnym włącznikiem to przepis na funkcjonalną łazienkę!
 • Planując rozlokowanie sprzętów w łazience, zastanów się nad ulokowaniem toalety. W miarę możliwości postaraj się, by nie była to pierwsza rzecz, którą zobaczysz w tym pomieszczeniu, otwierając do niego drzwi. Nie jest to widok szczególnie estetyczny, a z racji częstego pozostawiania otwartych łazienkowych drzwi przez niesfornych domowników – często widoczny. Może warto zlokalizować w nieco bardziej ustronnym miejscu łazienki?

Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwiły remont domu. Nie oszukujmy się – nie jest to wyzwanie należące do najprzyjemniejszych, ale tym nie mniej warte do zrealizowania. To praca, którą warto wykonać, byśmy mogli cieszyć się pięknym wnętrzem. Szukasz dalszych inspiracji? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie i przynosić Ci codzienną dawkę wskazówek, nowych pomysłów i przepisów na piękny dom. A teraz – do dzieła!