THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŻ DO -50% NA PONAD 1000 PRODUKTÓW!

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Miejski taras na dachu z białymi meblami

Każdy kto mieszka w mieście, marzy o własnym, zielonym kąciku, gdzie będzie mógł poleżeć na leżaku, czytając książkę i pijąc kawę. Jednak w bloku najczęściej mamy do dyspozycji balkony oraz tarasy. A niektórzy mają nawet szczęście i mogą zaaranżowania taras na dachu!  A jeśli i Ty o tym marzysz zastanów się, czy masz warunki, żeby spełnić to marzenie. Taras na dachu można urządzić nie tylko w wolnostojącym domu jednorodzinnym, ponieważ takie rozwiązania coraz częściej spotyka się również i w blokach. Podpowiadamy Ci, od czego zacząć starania o taras na dachu, o czym pamiętać podczas budowy i jak zaaranżować to wymarzone miejsce.

Taras na dachu bloku lub wieżowca

Drewniana sofa oraz krzesło z poduszkami na darasie na dachu budynku

Mieszkańcy miast nie mają wielu możliwości korzystania z uroków natury. Nowe osiedla czasem są budowane na obrzeżach miast lub pustych placach. Dobra wiadomość jest taka, że architekci miejscy są przychylni pomysłom budowy tarasów na dachach bloków, a nawet wieżowców. W budynkach, gdzie mają powstać dachowe tarasy dokonuje się koniecznej przebudowy związanej z przystosowaniem dotychczasowej konstrukcji dachu w taki sposób, by mógł znaleźć się na nim taras. Wiele nowych inwestycji budowlanych od początku uwzględnia taras na dachu. Stąd też nawet na osiedlach, które nie obfitują w zieleń, powstają apartamentowce z tarasami niczym ogrody na dachu.

Aranżacja tarasu na dachu o płaskiej powierzchni

Taras na dachu z krzesłami, poduszkami i nastrojowym oświetleniem

Zanim zaczniesz spełniać swoje marzenie i aranżować taras na dachu musisz przemyśleć kilka ważnych kwestii, a następnie dopełnić niezbędnych formalności (chyba że właśnie budujesz dom i taras na dachu był uwzględniony w planach). Na początek musisz rozważyć:

  • W jaki sposób będzie się wchodziło na Twój nowy taras? Jest tu kilka możliwości przebudowy: nowe schody wewnętrzne i zamiana dotychczasowego wyłazu dachowego na komfortowe wyjście, wykonanie nowych drzwi w ścianie lub zamiana jakiegoś okna na drzwi. Trzeba też zastanowić się, jakie będą barierki ochronne i czy będzie to taras zadaszony przynajmniej częściowo. Pamiętaj, że taką przebudowę należy zgłosić w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa, urzędu powiatowego czy gminnego.
  • Do zgłoszenia musisz dołączyć swój plan przebudowy, dlatego o jego przygotowanie poprosić architekta. Specjalista będzie wiedział, jakie elementy muszą być zawarte w projekcie, na przykład: zakres koniecznych robót budowlanych, szczegóły konstrukcyjne nowego tarasu, informacje o sposobach izolacji i użytych do tego materiałach, itp. Konieczna też będzie ekspertyza techniczna potwierdzająca, że możliwe jest przekształcenie dachu na taras. Warto jak najwcześniej poprosić architekta o kosztorys prac związanych z powstaniem tarasu na dachu.
  • Dopiero po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i wykonaniu prac budowlanych przystąpisz do najprzyjemniejszego zajęcia jakim jest aranżacja, która sprawi, że taras na dachu spełni Twoje marzenia.

Taras na dachu w domku jednorodzinnym

Zbliżenie na udekorowany stół na tarasie na dachu

Oprócz formalności koniecznych do załatwienia warto wiedzieć, że powstanie tarasu na dachu domu jednorodzinnego wiąże się z przebudową dachu. Tradycyjny dach składa się z pokrycia, membrany dachowej lub deskowania, izolacji cieplnej oraz paroizolacji, czyli bardzo szczelnej warstwy wykonanej ze specjalnej folii, która uniemożliwia przedostanie się wilgoci z wnętrza domu.

Jednak taras na dachu nie może powstać na dotychczasowym układzie warstw dachowych, ponieważ wilgoć zaczęłaby dostawać się do wnętrza budynku, uszkadzając strop. Dlatego stosuje się tak zwany dach odwrócony, czyli o odwrotnej kolejności warstw. Na górze znajduje się podłoga tarasu, potem legary, warstwa żwiru, membrana dachowa i warstwy izolacyjne tarasu. Każdy taras musi mieć spadek (1,5 – 2%) w kierunku zewnętrznym, by swobodnie mogła odpływać z jego powierzchni woda opadowa.

Remont tarasu na dachu w domku jednorodzinnym: krok po kroku

Czasem urządzenie tarasu na dachu trzeba zacząć od bardzo podstawowych czynności. Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu na inspirację, rozpisanie kosztorysu i rozplanowanie całego projektu. Jeśli w ramach aranżacji zakładamy też remont tarasu, warto pamiętać o następujących krokach:

  • Uzyskanie pozwolenia na remont — w przypadku domków jednorodzinnych pozwolenie na remont tarasu uzyskuje się najczęściej w starostwie powiatowym. Warto przygotować się na pytania dotyczące metrażu budynku, zakresu prac remontowych oraz oszacować czas trwania przebudowy.
  • Hydroizolacja tarasu na dachu —  jest to absolutnie niezbędny etap prac remontowych. Obnażony taras trzeba zabezpieczyć przed działaniami pogody.
  • Instalacja warsty dociskowej — kolejny krok, którego nie można opuścić w przypadku remontu tarasu na dachu, co zapewni dodatkową hydroizolację podłoża.
  • Montaż wykończenia — taras na dachu można wykończyć tylko specjalnie do tego przewidzianą podłogą. Zapomnij o panelach drewnianych czy zwykłych płytkach. Będą one nasiąkać wodą i w dłuższym czasie doprowadzą do pleśni na suficie pomieszczenia poniżej lub. Źle dobrane płytki mogą nawet doprowadzić do zapadnięcia się dachu.

Aranżacja na dachu w bloku i wieżowcu

Zbliżenie na leżak z biało-niebieskie paski oraz sofę wykonaną z palet na tarasie na dachu

Jeśli macie w bloku lub apartamentowcu wspólny taras na dachu, jego urządzanie i aranżacja powinny odbywać się po konsultacjach z mieszkańcami budynku. Lokatorzy muszą być zgodni co do wyglądu i wyposażenia tarasu. Zwykle powstaje tam kilka stref: miejsce na relaks np. z kącikiem grillowym, strefa spotkań z sąsiadami czy znajomymi, niekiedy wyodrębniony kącik, gdzie kilka osób może usiąść z laptopem i trochę popracować na powietrzu albo oddać się swojemu hobby. Wszyscy potrzebują w takim miejscu zieleni, stąd niektóre tarasy są porośnięte trawą i roślinnością, inne zdobią rośliny w donicach.

Natomiast szczęśliwcy, którzy mają własny taras poczują się jeszcze lepiej, gdy zaczną go urządzać. Najlepiej by było, aby taras nawiązywał stylistycznie do wnętrza, z którego na niego wychodzisz. Jednak nie musisz być aż tak konsekwentny, postaraj się tylko, by te pomieszczenia nie były zaaranżowane w skrajnie odmiennych stylach. Podpowiemy Ci kilka efektownych rozwiązań:

  1. Na miarę możliwości

    Jeśli zastanawiasz się jak urządzić taras, a nie masz środków, by zainwestować w nową aranżację, podejdź do zadania kreatywnie. Wykorzystaj meble i dekoracyjne drobiazgi, których akurat nie potrzebujesz. Albo zrób kanapę i stół z palet – drewnianą konstrukcję wystarczy ze sobą zbić, pomalować i zaimpregnować. Gdy pomalujesz podstawę tej kanapy na przykład na biało, wyścielisz ją wygodnymi poduchami w podobnej tonacji (białe, szare, w geometryczne wzory) zobaczysz, że już niewiele więcej potrzeba. Postaw przy stole fotel, który na czas tarasowego sezonu możesz wypożyczyć z pokoju, wynieś z domu rośliny w donicach – może uda ci się kupić 2-3 nowe w efektownych pojemnikach? Ustaw w kilku miejscach lampiony i… gotowe!
  2. Wspomnienie z Afryki

    Nawiązania do gorącej Afryki na tarasie są bardzo trafne, tym bardziej że lato ostatnimi czasy jest u nas upalne. Czego potrzeba na takim tarasie? Meble z plecionki, bambusowe maty, leżaki z cienkich drewnianych szczebelków, a na podłodze jutowy dywanik. Zadbaj o kaktusy w glinianych donicach, na ścianie powieś afrykańską maskę. Twoi znajomi nie będą mieli wątpliwości, gdzie się znaleźli.
  3. Minimalistycznie

    Oszczędność koloru, formy i dekoracji to jest to, co najbardziej lubisz. W tak urządzonych wnętrzach mieszkasz i w takich chcesz odpoczywać. I bardzo dobrze, przecież to Twój taras. Może być czarno-biały, dość surowy, lecz tylko na pierwszy rzut oka. Bo miękkie, puszyste tkaniny wizualnie dodadzą mu ciepła. A w chłodny wieczór całkiem realnie cię ogrzeją, gdy będziesz odpoczywać na wyplatanym ciemną taśmą foteliku. Herbatę zaparz sobie w czarnym dzbanuszku. Spójrz na szafkę – na półce znajdziesz swoją ulubioną filiżankę…

Taras na dachu i balkon: dekoracyjne must-have

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mogą cieszyć się tarasem na dachu. Jednak niemal wszyscy mamy balkony. Aranżacje balkonu czy tarasu pod kątem relaksu na powietrzu są w zasadzie identyczne. Chodzi przede wszystkim o wygodne meble na balkon lub taras do wypoczynku, dywany, poduchy, koce czy pledy. Ale również, wyjątkowej atmosfery na tarasie na dachu nadadzą lampki oraz latarenki oraz rośliny.

Meble

Rattanowe krzesło oraz stolik z dekoracjami na tarasie na dachu

Zarówno balkon, jak i taras na dachu wymagają mebli, które zniosą różne warunki pogodowe. Najpiękniej wyglądają sprzęty drewniane, na pewno sprawdzą się modele wykonane z dębu, jesionu lub grabu – drewno jest twarde, solidne i łatwe w impregnacji. Polecamy także gatunki egzotyczne, np. teak, bambus, merbau. Na balkonie mieści się zazwyczaj niewielki stolik, krzesła, ewentualnie leżak lub mała huśtawka mocowana do sufitu.

A na tarasie na dachu warto mieć więcej mebli wypoczynkowych. Przyda się kanapa i fotele z miękkimi poduchami pokrytymi lnem lub bawełną. Pomyśl też o większym stole, na którym zjesz kolację ze znajomymi lub rodzinny obiad. Skorzystaj z mebli wykonanych z rattanu, które idealnie podkreślą letnią atmosferę Twojego tarasu! Obecnym trendem są również meble wykonywane z palet. Można je samemu zmontować, a poźniej położyć na nich poduszki oraz koce, dzięki którym Ty i Twoi goście wygodnie się na nich rozsiądą.

Oświetlenie na tarasie na dachu

Taras na dachu w odcieniach czarno-białych z dekoracją w kształcie drabiny oraz girlandami przewieszonymi przez taras

Najbardziej praktycznym wyborem do oświetlenia tarasu na dachu jest kinkiet zewnętrzny, którego obudowa jest przystosowana do zmiennej temperatury i wilgoci. Jednak, pomyśl również o świetle budującym przytulny nastrój, a tutaj masz kilka możliwości. Jeśli jesteś romantykiem, rozwieś na girlandy świetlne. Ciepłe światło lampek rozświetli taras oraz udekoruje go różnymi kolorami.

Tkaniny

Taras na dachu z meblami w odcianiachszarności, żółtymi poduszkami oraz parasolem

Na tarasie nie powinno zabraknąć koców i pledów, które przydają się w nieco chłodniejsze dni oraz wieczory. A na meblach, połóż miękkie poduszki dekoracyjne. Wykorzystaj również te większe, które ułożysz na podłodze – wtedy same będą pełniły funkcję miejsca do siedzenia. Alternatywą są również pufy, które również będą dodatkowym stolikiem. Posadzkę może także zdobić dywan zewnętrzny, czyli taki, który nie niszczy się pod wpływem zmiennych warunków pogodowych. Dywan na taras na dachu ożywi aranżację, dodają jej koloru oraz nada mu konkternego stylu.

Rośliny

Taras na dachu w dużym mieście, kilka roślin, lampki

Dzięki roślinom, Twój taras zyska nieco tropilaknego klimatu, ale również ukryją jego chłodne, betonowe elementy. Na tarasie na dachu warto postawić doniczki z azaliami, berberysami, jałowcamy czy cyprysami. My polecamy również udekorowanie swojej przestrzeni białą trawą pampasową! Dzięki delikatnym i jasnym kwiatostanom doskonale rozjaśni ona Twój taras oraz będzie ciekawym elementem w nasadzeniach. Wybierz białą trawę pampasową na taras, ale również i na balkon, a stworzysz wyjątkowe dekoracje na balkon lub taras również do wazonu postawionego na stole! Jeśli nie pasjonujesz się ogrodnictwem w ramach modnego trendu urban gardening, możesz zamontować też sztuczną trawę.

Warto wziąć pod uwagę na którą stronę świata wystawiony jest taras. Jeśli jest on zupełnie niezadaszony przyjmą się tu światłolubne kwiaty na słoneczny balkon, takie jak: werbena, pelargonia, surfinia, bugenwilla i lawenda.

Natomiast w przypadku, gdy na Twoim tarasie jest jednak odrobinę cienia, zwłaszcza w godzinach porannych, ale ma on z kolei dużo słońca w porze popołudniowej, postaw na takie modne kwiaty na balkon jak: aksamitki, goździki czy jaskry.

Taras na dachu: inspiracje

Jeśli zamierzasz urządzić swój zewnętrzny azyl na balkonie lub tarasie na dachu, zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią Ci stworzenie pięknego domu!