Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kuchnia z jadalnią z drewnianym stołem i ławą w stylu skandynawskim

Poranna kawa w biegu, szybkie śniadanie, lunch na mieście… no może chociaż kolacja w domu…? Żyjemy w biegu, nie mamy na nic czasu, a wspólne posiłki odchodzą do lamusa. Tak było do niedawna. Teraz, w trudnych czasach kiedy większość czasu spędzamy w domu, a życie nabrało innego tempa, znajdzie się także czas na rodzinne celebrowane posiłków. Do łask powraca jadalnia, niekoniecznie jako osobny pokój stołowy. Wystarczy ciekawie zaaranżowany stół z pięknie dobranymi krzesłami, który wyznaczy tę strefę. Jak urządzić kąt, który integruje domowników przy smacznym jedzeniu? Wciąż na topie jest jadalnia w stylu skandynawskim.

W końcu fenomen tego ukochanego przez świat wnętrz stylu wciąż nie przemija. Zrodził się w odpowiedzi na pogodę, która nie sprzyjała dobremu samopoczuciu mieszkańców Północy. Długie i mroźne zimy oraz krótkie dni z małą ilością dziennego światła nie pozostawiały wyboru. Skandynawowie coraz więcej czasu spędzali w domach. Zaczęli więc tak urządzać swoje cztery kąty, żeby mogli przyjemnie spędzać w nich czas – prosto, funkcjonalnie i pięknie.

Jadalnia w stylu skandynawskim – komu się spodoba?

Jeśli jesteś typem domatora, który traktuje swój dom jak bezpieczną, wygodną przystań, ten styl jest dla Ciebie. Jasne wnętrza wypełnione światłem, stonowanymi kolorami i naturalnymi materiałami emanują ciepłem i przytulnym klimatem. Kochają go Ci, którzy lubią proste, funkcjonalne, ale pięknie urządzone wnętrza. Styl skandynawski łatwo połączyć z innymi stylami – na przykład popularnym ostatnio boho. Ten zgrany stylistycznie duet sprawia, że aranżacja jadalni jest wyjątkowo przytulna, ale też oryginalna, z artystycznym sznytem. Zależy Ci, żeby Twoja jadalnia w stylu skandynawskim była jedyna w swoim rodzaju? Nie musisz wykonywać skomplikowanych zabiegów. Drewniany stół i kilka krzeseł, niekoniecznie z jednego kompletu, to neutralna baza wokół której zbudujesz stylizację. Styl skandynawski docenią wszyscy, którzy cenią sobie przytulność, wygodę i bezpretensjonalny luz. 

Jadalnia w stylu skandynawskim – od czego zacząć?

Jak zaaranżować jadalnię z salonem w stylu scandi? Radzimy zacząć od wydzielenia lub zaakcentowania tej strefy. Pamiętaj, że powinna ona znajdować się blisko kuchni, tak żeby serwowane potrawy nie musiały pokonywać długiej drogi zanim dotrą na stół. Aranżacja jadalni z kuchnią wcale nie jest trudna. Możesz oddzielić jadalnię od kuchennego rozgardiaszu ażurowym regałem, a półki wykorzystać do wyeksponowania pięknej zastawy czy książek kucharskich. Jadalnię możesz zaakcentować pięknym dywanem, na którym stanie stół. Wybierz taki, który będzie ładnie się komponował z charakterystyczną dla stylu skandynawskiego jasną podłogą – pleciony z juty będzie wyglądał bardzo naturalnie, a z długim włosem w prosty geometryczny wzór ożywi stylizację. Jeśli dysponujesz niewielkim pomieszczeniem, pomyśl jak sprytnie go powiększyć. Mała jadalnia polubi  jasne kolory ścian i odpowiednie oświetlenie, które optycznie rozjaśni przestrzeń, a niewielki stół jadalny (w tym przypadku sprawdzi się model rozkładany) najlepiej postaw w pobliżu okna. 

Jadalnia w stylu skandynawskim – meble

Styl skandynawski wykreowali projektanci z Danii i Finlandii w latach 30. XX wieku. Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu była związana z jego funkcją, poszukiwali nowych technik i eksperymentowali z materiałami nieużywanymi przedtem w meblarstwie, np. giętą sklejką. Jadalnia w stylu skandynawskim to właściwe miejsce na masywny stół z litego drewna oraz drewniane krzesła, które niejednokrotnie stanowią atrakcyjną dekorację pomieszczenia.

Jak wiesz styl skandynawski ma wiele twarzy i chętnie łączy się z innymi – w połączeniu z boho sprawdzą się rattanowe foteliki, nowoczesna jadalnia polubi metalowe krzesła typu Tollix, a jadalnia glamour zachwyci spójną kolekcją tapicerowanych welwetem fotelików. Ważne, żeby były wygodne i ergonomiczne, najlepiej z podłokietnikami, dostosowanymi do wysokości stołu i wzrostu domowników. Popularnym siedziskiem na Północy jest ława. Prosta, wykonana z jednego pnia drzewa, często z wygodnym oparciem i praktycznym schowkiem pod siedzeniem. Jeśli taka nieco rustykalna odmiana stylu skandynawskiego jest Ci bliska, z pewnością to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej jadalni. Na drewnianej ławie doskonale prezentować się będą owcze skóry lub lniane poduszki. W jadalni powinny też znaleźć się meble do przechowywania stołowych akcesoriów – w tej roli może wystąpić niska, drewniana komoda typu bufet – prosta lub w wersji bardziej dekoracyjnej z ozdobną fakturą na frontach. 



Skandynawskie kolory

Mieszkańcy Północy nie przepadają za krzykliwymi kolorami. Mocniejsze barwy jak granat, musztardowa żółcień czy szmaragdowa zieleń, pojawiają się w postaci dodatków – kolorowego szkła stołowego, wazonów, donic z roślinami. Dominuje jasna kolorystyka – przede wszystkim ponadczasowa biel, która rozjaśnia i optycznie powiększa, ale też neutralne odcienie beżów i szarości. Towarzyszą im błękity oraz pudrowe róże, które pojawiają się głównie w postaci tkanin – jako obicia tapicerowanych krzeseł czy kolory zasłon. Styl skandynawski wciąż urzeka jasnymi kolorami, ciepłym drewnem i naturalnymi materiałami, dzięki którym dom zyskuje przyjazny i przytulny klimat. 

Skandynawskie dekoracje

Dekoratorzy wnętrz polubili styl skandynawski za jego prostotę i naturalność. Takie cechy dominują też w jadalni urządzonej w stylu skandynawskim. Królują tkaniny z naturalnych włókien i ręcznie robiona ceramika. Stół nakryj lnianym obrusem z delikatną mereżką, serwetkami z naturalnej bawełny i udekoruj świeżymi kwiatami. Posiłki serwuj w ceramicznych naczyniach – są teraz bardzo modne, pięknie wyglądają na stole, nadają całej jadalni swojski, domowy klimat, a dzięki temu, że różnią się od siebie, również unikatowy charakter.

Piękną stołową zastawę możesz wyeksponować za szkłem serwantki, a obrusy, sztućce i inne stołowe akcesoria schować do prostej komody w skandynawskim stylu. Do pochwalenia się pięknymi dodatkami możesz również wykorzystać mobilne barki. Oprócz kompozycji z żywych i suszonych kwiatów możesz na nich ustawić tace z dekoracyjnymi figurkami, szklane puzderka, fotografie w prostych ramkach, koszyczki na sztućce i serwetki. Pamiętaj, że tak jak w każdej jadalni, również i w skandynawskiej ważne jest oświetlenie. To ono buduje nastrój. Nad stołem powinna znaleźć się lampa wisząca do jadalni, najlepiej z dużym kloszem. Nie wieszaj go zbyt nisko, bo otrzymasz niekorzystne, punktowe światło. Obszerny prostokątny stół będzie dobrze wyglądał pod rzędem trzech identycznych lamp. Zwróć uwagę na odcień klosza, ponieważ może on nieapetycznie zmienić kolor serwowanych dań. Jadalnia w stylu  skandynawskim polubi abażury z delikatnej rafii, eleganckiej wiedeńskiej plecionki czy proste klosze z transparentnego szkła. 

Jak widzisz jadalnia w stylu skandynawskim może być przytulnym, ciepłym sercem domu. W końcu podobno stół, jak żaden inny mebel, najlepiej jednoczy domowników. Zadbaj o jego piękny wygląd – na co dzień i od święta. Zarejestruj się na Westwing i odkrywaj razem z nami najpiękniejsze nakrycia i dodatki.