Klimatyczna kuchnia z jadalnią

W każdej, nawet niewielkiej kuchni warto wygospodarować miejsce na kącik jadalny. Jeszcze lepiej, oczywiście jeśli mamy taką możliwość, otworzyć przestrzeń kuchni na część dzienną z jadalnią. To bardzo praktyczny i od lat modny patent w urządzaniu wnętrz. Nic dziwnego, bo kuchnia z jadalnią w jednym usprawniają nakrywanie do stołu, podawanie posiłków i sprzątanie po jedzeniu. Najważniejsze jednak w tym rozwiązaniu jest to, że osoba, która zajmuje się gotowaniem może być cały czas w kontakcie z bliskimi i gośćmi, uczestniczyć w rozmowie, co wpływa na pogłębianie więzi rodzinnych i przyjacielskich. Wiadomo przecież, że przy zastawionym stole najlepiej się dyskutuje na każdy temat.

Aranżacja kuchni z jadalnią: od czego zacząć?

Pomysłów na aranżację kuchni z jadalnią może być wiele – wszystko zależy od wielkości wnętrza oraz od tego, czy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy otwartym na część dzienną. W wielu mieszkaniach można zobaczyć np. połączenie jadalni z salonem. W grę wchodzi też wielkość rodziny i jej styl życia: czy wszystkie posiłki są jadane wspólnie, czy może tylko poranna kawa lub wieczorna kolacja?

  1. W odrębnej i sporej kuchni stół może być postawiony tradycyjnie na środku pomieszczenia lub pod niezabudowaną ścianą i tym samym wyznaczać aneks jadalny. Zadbajmy wówczas o odpowiednią aranżację jadalni, tak aby wyróżniała się od reszty wnętrza. Pomogą w tym m.in. efektowna lampa wisząca nad blatem stołu, ewentualnie kinkiety, gdy mebel stoi jednym bokiem przy ścianie (warto wówczas tę ścianę wyróżnić kolorem, tapetą lub innymi dekoracjami). Na stole połóżmy ładny obrus dobrany kolorystycznie do lampy, podkładki, pojemniki na przyprawy. Zadbajmy także o efektowne i wygodne krzesła do jadalni. Na etapie projektowania wnętrza można wyznaczyć miejsce na stół za pomocą innej podłogi, np. innych niż w całej kuchni płytek ceramicznych.
  2. Jeśli kuchnia jest mała można się zdecydować na mobilny kącik jadalny – stół może być składany (blat zawieszony na ścianie podnosi się, gdy jest potrzebny) lub na kółkach i pojawiać się w odpowiednim momencie i miejscu. Miejscem do jedzenia, a raczej spotkania przy porannej kawie, może też być przedłużony parapet lub blat roboczy.
  3. W małej przestrzeni kawalerki stół zazwyczaj jest ustawiany na granicy kuchni i części dziennej. Zwróćmy uwagę, by zachować swobodne przejście między tymi częściami wnętrza oraz by osoby siedzące przy stole miały dość miejsca na odsunięcie krzesła. Jeszcze więcej możliwości daje kuchnia otwarta na jadalnię lub na salon z aneksem jadalnym.

Kuchnia z jadalnią w małych przestrzeniach

Kuchnia z jadalnią jako wspólna przestrzeń coraz częściej aranżowana jest w niewielkich przestrzeniach mieszkań w bloku. Zazwyczaj też w takim pomieszczeniu znajduje się salon, a raczej aneks wypoczynkowy. Urządzenie tej przestrzeni wymaga przemyślenia kilku spraw. Kąciki o różnym przeznaczeniu dobrze podkreśli:

  • Kolor ścian. Część jadalna i wypoczynkowa mogą być pomalowane na ten sam kolor, lecz w różnych jego odcieniach. Wykorzystaj np. różne tonacje modnej szarości, beżu, odcieni pastelowych. W kolorystycznej aranżacji stref sprawdzają się też kolory ziemi. Innym rozwiązaniem może być na przykład wyznaczenie aneksu jadalnego za pomocą tapety na ścianie, przy której stoi stół. Ta ściana może być też pomalowana na mocny, głęboki odcień koloru użytego w pozostałej części pomieszczenia.
  • Oświetlenie. Lampa wisząca do jadalni zawsze się sprawdzi. Umieść ją nad stołem, tak aby nie świeciła w oczy biesiadników. Możesz też zastosować listwę z ruchomymi reflektorkami. Całe pomieszczenie może oświetlać lampa lub żyrandol na środku sufitu, w części wypoczynkowej sprawdzi się światło nastrojowe emitowane przez lampę podłogową lub stojącą na komodzie czy szafce oraz kinkiety.
  • Ustawienie mebli. Najważniejszy jest stół – to on wyznacza miejsce naszej jadalni z kuchnią. Najlepiej umieścić go na granicy kuchni i jadalni. Jeśli masz w kuchni wyspę lub półwysep, miejsce do jedzenia urządź właśnie tam. Można przedłużyć blat wyspy lub go poszerzyć, tworząc miejsce do jedzenia. Zazwyczaj do siedzenia potrzebne będą stołki barowe. Wybierz modele obite tkaniną lub skórą i z oparciem – wyglądają bardziej domowo. Z kolei aneks wypoczynkowy wyznaczy odpowiednio ustawiona kanapa, szczególnie narożna.
  • Rodzaj podłogi. Aneks jadalny może wyznaczyć podłoga – połóż w tej części dywan, a na nim stół z krzesłami. Można też zdecydować się na „dywan” z płytek ceramicznych, paneli, desek, itp.
  • Dekoracje. Dekorację stołu i ściany, w pobliżu której stoi, warto wyróżnić kolorem. Dobrze robi też domowa galeria obrazów, grafik czy fotografii. Ozdobiona ściana wyróżni się na tle bardziej surowej kuchni.

Kuchnia z jadalnią w różnych stylach

Najbezpieczniejszym sposobem aranżacji otwartej przestrzeni z aneksami o różnym przeznaczeniu jest wybór jednego stylu dla całego wnętrza. Wystrój będzie wówczas spójny i jednorodny, nawet jeśli w poszczególnych kącikach zastosujesz odmienną kolorystykę. Zobacz jak może wyglądać jadalnia z kuchnią w modnych 9 stylach.

W stylu nowoczesnym

Kuchnię i jadalnię na poddaszu urządź w bieli i drewnie. Tym co połączy obie części będą też identyczne skosy, pod którymi zaaranżujesz oba aneksy. W małej jadalni z kuchnią dobrze zaprezentują się szafki kuchenne z białymi frontami – optycznie powiększą pomieszczenie. Nad dolną zabudową zawieś białe półki na drobiazgi i dekoracje. Naprzeciwko części kuchennej urządź jadalnię ze stołem i krzesłami z drewna. W nowoczesnej jadalni i kuchni sprawdzi się drewniana podłoga. Natomiast w kuchni zastosuj drewno jako materiał na cokół pod szafkami. Tak użyte drewno połączy optycznie oba aneksy.

W stylu monochromatycznym

Przestronną kuchnię możesz zaaranżować w bieli. Kącik jadalny urządź na granicy z częścią wypoczynkową – to jedno z częściej stosowanych i lubianych rozwiązań. W jadalni postaw okrągły, biały stół, przy nim zaś… granatowe krzesła. Jedynie one przełamią wszechstronną biel. Taki barwny akcent ożywi oba wnętrza i jednocześnie podkreśli monochromatyczność wystroju.

Jadalnia w otwartym, industrialnym wnętrzu

Industrialna kuchnia z jadalnią

Zdecyduj się na pojedynczy ciąg kuchenny pod ścianą. Wybierz proste białe szafki i metalowy blat roboczy. Na ścianie zawieś metalowe półki. Fragment ściany nad kuchenką zabezpiecz stalowym panelem. W jadalni urządzonej przy kuchni zastosuj drewno – będzie kontrastować z surowością wystroju kuchni. Na granicy obu aneksów postaw długi, drewniany stół-wyspę, a za nim stół jadalny. Wybierz nowoczesny, z lakierowanego drewna lub metalu, na szklanej podstawie. Przy nim postaw różne krzesła – ożywią aranżację. Nad oboma stołami zawieś proste lampy-żarówki.

Jadalnia i kuchnia w czerni

Jeśli marzysz o bardzo eleganckiej, nowoczesnej jadalni i kuchni z luksusowym wykończeniem postaw w aranżacji na czerń i odcienie szarości. Zabudowa kuchenna może być z drewna o wyrazistym usłojeniu, pomalowanego na szaro, możesz też zdecydować się na podobnie prezentujący się kamień lub szkło. Czarny blat roboczy powinien błyszczeć – będzie kontrastować z matowymi panelami ściennymi, które wyznaczają optycznie miejsce dla kuchni z jadalnią. Pod oknem, z boku aneksu kuchennego postaw długi stół z drewnianym blatem pomalowanym na szaro. Białe krzesła z surowego tworzywa uzupełnią wyposażenie tego kącika. Na podłogę wybierz klasyczny, jodełkowy parkiet, jednak w szarym odcieniu dobranym do kolorystyki obu aneksów.

Kuchnia i jadalnia glamour

Biel to idealny kolor do kuchni z elementami glamour. Pomaluj więc na biało ściany, a na ich fragmenty nad blatem roboczym połóż białe, błyszczące kafelki. Zdecyduj się na lakierowane na biało klasyczne meble, niektóre mogą mieć szklane fronty, inne – jak np. szafka narożna – mogą być otwarte. Zamiast uchwytów zamontuj w szafkach ozdobne, pozłacane gałki. Na blat wybierz błyszczący laminat imitujący marmur. Wyspa lub półwysep pozwolą na zaaranżowanie miejsca do jedzenia z eleganckimi hokerami. W ten sposób powstanie twoja minijadalnia idealna na poranną kawę i niewielkie posiłki w ciągu dnia. Posadzka z płytek w szary, koronkowy wzór będzie działała ożywczo na biel całego wnętrza. Na suficie sprawdzi się nowoczesna, kilkuramienna lampa sufitowa nawiązująca do klasycznego żyrandola.

Kuchnia z jadalnią w stylu scandi

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim

W niewielkim mieszkaniu w bloku często stosowanym stylem jest scandi. Nic dziwnego, gdyż w wystroju przeważają wówczas jasne barwy: odcienie bieli, szarości, beżu, które optycznie porządkują aranżację i powiększają przestrzeń. Do otwartej kuchni wybierz więc białą zabudowę, jeśli się uda, to w kształcie litery L lub U. Kącik jadalniany urządź pod przeciwległą ścianą, np. w kącie. Stół do jadalni w wersji “mini” może być okrągły. Drewniana podłoga, szare ściany i biel mebli spójnie połączą obie strefy.

Kuchnia z jadalnią w kawalerce

Kawalerka na poddaszu może zainspirować do projektu niestandardowej jadalni z kuchnią. Obie strefy zaaranżuj pod skosem z oknem, które zapewni światło w tym niewielkim pomieszczeniu. Postaw na białą zabudowę kuchenną oraz białe blaty. Jeden z nich powinien być podwyższony i z szerszym blatem, tak by można było usiąść przy nim na hokerach – będzie pełnił funkcję stołu. W razie potrzeby ten „stół” odegra też rolę dodatkowego blatu roboczego.

Minimalistyczna kuchnia z jadalnią

Minimalizm „lubi” biel z elementami czerni, bo choć surowy, jest również elegancki. Pomaluj na biało ściany, na podłodze połóż płytki imitujące bielony parkiet. Zaplanuj sięgającą sufitu białą zabudowę kuchenną, natomiast czerń wprowadź w drobnych sprzętach, np. drabince, która ułatwi sięganie do najwyższych szafek, w oświetleniu oraz dekoracyjnych dodatkach. Aneks jadalny zaaranżuj z boku, przy ścianie. Postaw tam biały stół, np. z lakierowanego metalu, z tapicerowanymi krzesłami na czarnych metalowych nóżkach. Możesz przełamać kolorystykę całego wnętrza, stosując tapicerką krzeseł w odcieniu brązowo-bordowym. Nie dość, że ładnie się wpisze w wystrój, to dodatkowo podkreśli charakter jadalni. Dopilnuj, by nad stołem zawisła lampa z metalowym kloszem, takie same zastosuj w oświetleniu części kuchennej.

Kuchnia z jadalnią na poddaszu

Do swojej kuchni z jadalnią wybierz biel i zieleń, np. w odcieniu oliwkowym. Pomaluj tym kolorem jedną ze skośnych ścian w sąsiedztwie okna i kącika jadalnego. Pozostałe ściany pomaluj białą farbą, zdecyduj się również na białą, szeregową zabudowę kuchenną. Oryginalny stół z ciemną metalową podstawą i grubym drewnianym blatem postaw naprzeciwko zabudowy – taki mebel może też pełnić rolę barku lub wyspy z miejscem do pracy. Nad stołem zawieś lampę i dobierz stylowe krzesła barowe na metalowych nogach. Na podłodze połóż deski, nawiązujące do blatu stołu. Twoją jadalnię z kuchnią udekorują naturalne rośliny – ustaw kilka ozdobnych pojemników niedaleko okna pod zieloną ścianą.

Jak spójnie połączyć przestrzeń? Nasze wskazówki

Coraz większe zainteresowanie wzbudza łączenie stylów w otwartej przestrzeni. Amatorzy tego rozwiązania urządzają w jednym stylu jadalnię z kuchnią, a w innym część wypoczynkową.

W takim przypadku, aby uniknąć aranżacyjnego chaosu zdecyduj się na style, które w jakimś stopniu są do siebie zbliżone np. nowoczesna kuchnia z jadalnią lub w stylu skandynawskim albo minimalistyczny aneks wypoczynkowy. Spójnym elementem całej przestrzeni będzie drewno oraz akcesoria metalowe czy ze szkła.

Możesz również połączyć nowoczesną kuchnię i jadalnię z aneksem wypoczynkowym urządzonym we współczesnej odmianie glamour. Tym. co połączy style może być wtedy kolor oraz materiały – w kuchni i jadalni zastosuj np. dodatki w barwach dominujących w części salonowej. Pamiętaj, wystrój będzie spójny, jeśli kolory nawet w drobnych akcentach będą pojawiać się w każdym aneksie, np. kolor dodatków kuchennych może się powtarzać na poduszkach dekoracyjnych zdobiących kanapę. Srebro i lustra typowe w dekoracjach glamour mogą także znaleźć się w kuchni (modne są np. lustra nad blatem roboczym, a nawet lustrzane fronty szafek). Lakierowane, połyskliwe powierzchnie również są wspólne dla obu stylów i mogą łączyć wystrój obu części.

Ważnym elementem w wystroju części kuchenno-jadalnianej i wypoczynkowej jest podłoga. W aneksie wypoczynkowym może być drewniana lub przykryta dywanem albo wykładziną. W części kuchennej zastosuj płytki, kamień lub inne praktyczne materiały. Taki zabieg optycznie wyznacza miejsce obu stref. Tym, co je łączy pozostanie kolorystyka ścian i mebli oraz materiały wykończeniowe.

Zanim zaczniesz aranżować jadalnię z kuchnią zarejestruj się na Westwing – dzięki temu zyskasz dostęp do naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie wymarzonego wnętrza!