Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Okrągły stolik i dwa ciemne krzesła

W małych mieszkaniach czasami bardzo ciężko wygospodarować przestronne pomieszczenie na jadalnię. Nic się nie martw. Na okazały stół oraz oddzielny pokój mogą sobie pozwolić właściciele willi. Posiadaczom np. mieszkania w bloku, musi wystarczyć mała jadalnia. Jednak nic straconego! Stosując kilka istotnych trików w aranżacji, z pewnością stworzysz przytulne i komfortowe miejsce do spożywania wspólnych posiłków. Sprawdź nasze pomysły! 

Mała jadalnia – od czego zacząć? 

Chcąc wprowadzać zmiany, pracę zawsze rozpoczynaj od stworzenia dobrego planu działania. Organizacja jest kluczem do sukcesu. Chcąc stworzyć miejsce na jadalnię w mieszkaniu, musisz wziąć ją pod uwagę już na etapie planowania i gospodarowania pomieszczeń. Znacznie ułatwi Ci to pracę. Jeśli planujesz jadalnię w swoim mieszkaniu, niezależnie od tego, jaki ma ono metraż, musisz wiedzieć, że istnieją dwa sposoby na zaaranżowanie jadalni w małym mieszkaniu, pomijając odrębne pomieszczenie – połączenie: jadalnia z salonem lub aranżacja jadalni z kuchnią. 

Kuchnia z jadalnią w powinna być przede wszystkim spójna. Zwłaszcza jeśli miejsce, w którym będzie spożywało się posiłki, ma zostać oddzielone od kuchni np. za pomocą innych płytek, paneli czy koloru ścian – należy pamiętać, że całościowo kolorystyka powinna być w miarę zbliżona do siebie, aby uzyskać estetyczny całokształt pomieszczenia. To samo tyczy się salonu z jadalnią. Powinien opierać się przede wszystkim na odpowiednim wydzieleniu stref, a z racji tego, że obydwa pomieszczenia będą znajdowały się w jednym miejscu, powinny być w miarę spójne kolorystycznie i stylistycznie. 

Najważniejsze jest, to aby projekt został dobrze przemyślany, w czym pomogą odpowiednie aranżacje – mała jadalnia dzięki temu na pewno zostanie dobrze wkomponowana w całość pomieszczenia. Czasami wystarczy mały stolik ustawiony w rogu w salonie, z wiszącą lampą i dywanem. Dzięki temu zabiegowi optycznie wyodrębnisz osobne pomieszczenie lub sektor w mieszkaniu. 

Mała jadalnia – jakie meble i dodatki wybrać? 

W przypadku niewielkiego mieszkania, nie szalej z dodatkami. Postaw na minimalizm. Pamiętaj, że niekiedy mniej znaczy zdecydowanie więcej. W przypadku małej jadalni, będzie to zapewne sam stolik i krzesła do jadalni, natomiast w większym mieszkaniu można umieścić tutaj również kredens na sztućce czy barek. Stół do jadalni jest najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu. Jego wybór powinien uwzględniać nasze potrzeby i wielkość pomieszczenia, a także preferowany styl. Jadalnia glamour w dużej mierze opiera się o eleganckie wyposażenie na miarę niejednego domostwa w Hollywood. Styl glamour to przepych w dobrym tonie, nowoczesne wzornictwo oraz bijący blask. Jeśli dysponujesz wystarczającym miejscem, może być to stół wykonany z kamienia, lub mniejszy stolik w bieli, na wysoki połysk. 

Ponadto, zwracaj koniecznie uwagę na formę mebli. Unikaj ciężko wyglądających mebli, ponieważ może to dodatkowo obciążyć stylizację wnętrza. W małych jadalniach sprawdzają się stoły kwadratowe bądź prostokątne. Należy natomiast unikać stołów okrągłych, ponieważ one zajmują nieco więcej miejsca. Ważną zaletą stołu jest też możliwość rozkładania blatu. Zwróć na to uwagę, jeśli planujesz biesiadowanie w większym gronie. 



Modne obecnie ażurowe krzesła albo te transparentne będą strzałem w dziesiątkę, jeśli w Twoim domu jest nowoczesna jadalnia. Dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń są również krzesła rozkładane. Wówczas zostawiasz ilość odpowiadającą członkom rodziny, a resztę chowasz w piwnicy lub na strychu i wyjmujesz podczas większych spotkań. Ważnym elementem w tym pomieszczeniu będzie również lampa wisząca do jadalni. Najlepiej, jeśli ustawisz ją bezpośrednio nad środkiem stołu. 

Aranżacja małej jadalni – dopasuj kolory 

Jadalnia jest miejscem, w którym muszą dobrze czuć się wszyscy domownicy, dlatego należy tutaj unikać intensywnych zestawień kolorystycznych i bardzo agresywnych, rzucających się w oczy barw. Neutralne odcienie farb ograniczą ryzyko popełnienia stylistycznej wpadki, ale przełamane kolorem dodadzą wnętrzu animuszu. Pamiętaj jednak, że małe wnętrza potrzebują jasnych, optycznie powiększających pomieszczenie barw. Takimi kolorami będą pastele oraz naturalne odcienie bieli lub beżu czy szarości. Możesz przełamać je intensywnym kolorem obicia krzesła lub dodatków na swoim stole. 



Unikaj ciemnych kolorów. Na małej powierzchni dają poczucie niekiedy wręcz klaustrofobiczne. Stanowią również problem podczas chęci zmiany aranżacji lub dodatków. Łagodne i miękkie w odbiorze pastele na ścianie w jadalni są rozwiązaniem bezpiecznym i ponadczasowym. Do tego łatwo się do nich przyzwyczaić, pasują także do wielu stylistyk i mebli. 

Mała jadalnia – dobierz oświetlenie 

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu, odpowiednio dobrane, potrafi zdziałać cuda. W jadalni ma to ogromne znaczenie, bowiem zbyt duża lampa będzie przytłaczać przestrzeń nad stołem, a za mała nie będzie dawać pożądanej ilości światła. Wybierając lampę do jadalni najlepiej zachować odpowiedni balans pomiędzy wielkością stołu, a całkowitymi wymiarami lampy i jej klosza. Nowoczesne jadalnie powinny posiadać także dodatkowe, niezależne źródło oświetlenia górnego. Możesz zastosować je w strefie salonowej lub kuchennej. Wydajne oświetlenie podnosi komfort użytkowy naszego otwartego pomieszczenia. Zwróć uwagę na kolor oświetlenia. W kuchniach i jadalniach najlepiej sprawdzają się żarówki o ciepłej tonacji. Ich niewątpliwą zaletą jest wprowadzenie przyjemnej, nieco kameralnej atmosfery. A przecież właśnie o to chodzi podczas wspólnego biesiadowania! 

Idealna jadalnia to przede wszystkim taka, w której czujemy się zrelaksowani. Panuje w niej domowa atmosfera, jest pomieszczeniem wygodnym, przystosowanym do przyjmowania gości. Jak widzisz, aranżacja jadalni, nie jest trudna. Szukając dalszych wskazówek i inspiracji, zarejestruj się na Westwing i skorzystaj z wyjątkowych kampanii oraz ofert!