Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kuchnia w stylu glamour ze złotymi lampami

Styl glamour niektórym kojarzy się z eksponowanym luksusem, blaskiem złota, mnogością ozdób. O ile jeszcze widzimy go w salonie, o tyle kuchnia glamour raczej rzadko mieści się w naszej wyobraźni. Niesłusznie, bo współczesna stylistyka glamour odeszła od ostentacyjnego bogactwa mebli, materiałów i dekoracji. Stawia natomiast na elegancję i wysoką jakość zabudowy kuchennej, urządzeń i wykończenia. Tym co jest niezbędne pozostają natomiast blask i błysk elementów wyposażenia. To właśnie one tworzą wrażenie luksusu i przepychu w dobrym guście. Pamiętajmy przy tym, że kuchnia w stylu glamour wymaga aranżacyjnego umiaru, który nie pozwoli zejść na ścieżkę prowadzącą do wrażenia kiczu i przesady. Podpowiemy Ci, jak pójść właściwą drogą.

Styl glamour w kuchni

Eleganckie i stylowe kuchnie glamour urządzają osoby, które dobrze się czują w otoczeniu luksusowych lecz niewyzywających mebli i przedmiotów. Dlatego często bazą w aranżacji jest modny minimalizm, który z łatwością tworzy zgrany zespół z elementami typowymi dla stylistyki glamour.

Kuchenna zabudowa zazwyczaj jest prosta pod względem formy i wysoce funkcjonalna, natomiast fronty mebli przyciągają uwagę wykończeniem na wysoki połysk, a często również ozdobnymi uchwytami. W kuchni glamour można sobie pozwolić na pojedynczy dekoracyjny mebel vintage, na przykład komodę lub stół i krzesła, odradzamy jednak wybór ciągu bogato zdobionych stylizowanych szafek.

Kolorystyka kuchni glamour

Jeśli chodzi o kolorystykę, wybieraj kolory tworzące przytulny klimat i nastrój. Zazwyczaj stawia się na jasne i ciepłe barwy, np. kremową biel, delikatne beże, jasne szarości, a w dekoracjach na akcenty złota i srebra. Ostatnio do palety barw dołączyła czerń – czarna ściana w kuchni glamour sama w sobie jest dekoracją, bywa też tłem dla innych ozdobnych elementów, na przykład wiszącego zegaru, zdjęć czy plakatów w ozdobnych ramach. Często stosowanym rozwiązaniem jest również sprawdzony duet kolorystyczny czerni i bieli.

Na ogół jasna podłoga jest wykonana z olejowanych desek, matowych płytek ceramicznych lub z kamienia i stanowi przeciwwagę dla błyszczących powierzchni. Ściany nad blatem roboczym wykańczane są połyskliwymi kafelkami, panelami szklanymi, a czasem również taflami luster. Takie powierzchnie „żyją” w blasku światła sztucznego i naturalnego.

Jak zaaranżować komfortową kuchnię w stylu glamour?

Urządzając kuchnię w stylu glamour, zwróć szczególną uwagę na te elementy wyposażenia, które wpłyną na to, że warunki do wykonywania prac w kuchni będą równie luksusowe jak jej wystrój.

  • Sprzęty

Możesz zapytać: co mają sprzęty AGD do stylu glamour? Mają i to dużo, choć związek ten nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. Ze względu na komfort, jaki ma zapewniać kuchnia, sprzęty AGD powinny spełniać nasze oczekiwania związane z obróbką, gotowaniem i przechowywaniem produktów i potraw. Tak więc na oko piękne i proste wzorniczo urządzenia, bo takie będą zawsze pasować do obowiązkowo błyszczących mebli, powinny zachwycać swą… inteligencją oraz wielofunkcyjnością.

  • Zlewozmywak

Przez chwilę warto się także zastanowić nad wyborem zlewozmywaka. Kuchnia w stylu glamour wymaga urządzenia trwałego, pięknego, pasującego do reszty wyposażenia. Takie cechy mają, niemal niezniszczalne zlewozmywaki z granitu – materiału szlachetnego i odpornego na wszelkie uszkodzenia. Są one oferowane w wielu odcieniach, a więc łatwo dopasować taki zlew do zabudowy kuchennej. Możesz też zainteresować się modelami z kompozytu i ceramiki.

  • Blat roboczny w kuchni glamour

Jeśli chodzi o blat roboczy, warto postawić na marmur. Blat marmurowy zachwyca kolorystyką i tzw. użyleniem. Marmur jest trwały, szlachetny i jak mało który materiał idealnie pasuje do kuchni w stylu glamour. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga troskliwej pielęgnacji i regularnej impregnacji specjalnym preparatem, co zwiększa jego odporność i pozwala zachować urodę.

  • Oświetlenie w kuchni

Tym co na pierwszy rzut oka definiuje styl kuchni glamour jest oświetlenie, a szczególnie żyrandol. Wybierz model mieniący się wieloma kryształkami lub kolorowymi szkiełkami, które w wyjątkowy sposób wpłyną na nastrój wnętrza. Żyrandol będzie w Twojej kuchni pełnił funkcję oświetlenia dekoracyjnego. Możesz dla towarzystwa zawiesić też podobne kinkiety. Zamiast klasycznego żyrandola możesz wybrać jego współczesną wersję – wieloramienne lampy wiszące z kilkoma szklanymi, nieraz kolorowymi kloszami. Jednak nie zapomnij o oświetleniu praktycznym, umożliwiającym bezpieczne wykonywanie prac w kuchni. Chodzi głównie o ledowe żarówki oświetlające blat roboczy.



Mała kuchnia w bloku w stylu glamour

Kuchnie w blokach zazwyczaj są dość małe, natomiast styl glamour w pełnym wydaniu najlepiej prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach. Nie znaczy to jednak, że stylistyka glam nie powinna pojawiać się w niedużych, blokowych kuchniach. Najlepszym wyjściem do stworzenia takiej aranżacji kuchni są określone elementy wyposażenia, dodatki i dekoracje glamour. Urządź zatem kuchnię klasycznie, postaw na jasne kolory (najlepiej odcienie bieli), proste białe meble i niezbędne sprzęty AGD. Ponieważ „diabeł tkwi w szczegółach”, aranżując wnętrze zdecyduj się na meble o błyszczących frontach.

Mała kuchnia w stylu glamour

Białe, gładkie i lśniące powierzchnie są typowe dla stylu glam, a przy tym ładnie odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze. Szafki mogą mieć dekoracyjne uchwyty – postaw na gałki z rżniętego szkła imitującego kryształ. Zobaczysz jak fantastycznie „zagra” na nich światło słoneczne i sztuczne, tworząc tęczowe wzory na ścianach i podłodze. Przy okazji ścian – nad blatem kuchennym, z drewna lub imitacji kamienia, połóż płytki ceramiczne o błyszczącej powierzchni. Mogą być białe, lecz świetnie odnajdą się też czarne, miedziane czy ze złotym połyskiem. Możesz też wybrać czarne panele szklane – czarne szkło nada kuchni magiczny klimat typowy dla estetyki glamour lub lustrzane. O wystroju glamour Twojej kuchni przesądzi… żyrandol. Wybierz szklany lub z drobnych kryształków. Takiego oświetlenia nie znajdziesz w innych stylach.



Na koniec wyszukaj odpowiednie dodatki i dekoracje. W kuchni glamour odnajdą się szklane i kryształowe naczynia, garnki i patelnie ze stali, a jeszcze lepiej miedziane. Dobrym pomysłem będą drobne sprzęty: ekspres do kawy, robot kuchenny, waga wykonane z błyszczących tworzyw lub z metalu, stylizowane na stare.

Jeśli w kuchni jest okno, „ubierz” je w stylowe, aksamitne, białe lub srebrno-szare zasłonki zdobione kryształkami. W stylistyce kuchni odnajdą się też rolety z tkaniny.

Kuchnia w stylu glamour: nasze pomysły

Kuchnia glamour zawsze jest elegancka, wręcz wytworna. Możemy tu zaprosić niespodziewanych gości na herbatę lub kawę, spotykać się przy stole z rodziną. Ogromną rolę w budowaniu jej atmosfery mają właściwie dobrane detale i dodatki, które nie tylko urozmaicają wystrój, ale i sprawiają przyjemność osobom, które z nich korzystają. Poznaj nasze pomysły aranżacyjne.

Biała kuchnia w stylu glam

Biała kuchnia z modernistycznym oświetleniem

Jeśli zastanawiasz się nad wiodącym kolorem w Twojej kuchni w stylu glamour – postaw na biel. Biała kuchnia zawsze wygląda wytwornie, czysto i przestronnie. W dużej kuchni rodzinnej pomaluj na biało ściany, a na ich fragmenty nad blatem roboczym połóż białe, błyszczące kafelki przypominające cegłę. W takim wnętrzu najlepiej zaprezentują się lakierowane na biało klasyczne meble. Część szafek wiszących może mieć szklane fronty, dzięki czemu można będzie wyeksponować w środku ładne naczynia i drobiazgi. Możesz też zdecydować się na narożną szafkę bez frontów, na jej półkach przechowuj rzeczy, po które często sięgasz.

W dolnych szafkach zdecyduj się na praktyczne szuflady. Zamiast uchwytów zamontuj ozdobne, pozłacane gałki, które świetnie wpisują się w stylistykę glamour. Na blat wybierz błyszczący laminat imitujący marmur. W przestronnym wnętrzu warto zdecydować się na wyspę, przeznaczoną na przechowywanie większych naczyń. Zwróć uwagę na podłogę i sufit. Posadzka z płytek w szary, koronkowy wzór wygląda elegancko i ożywia monochromatyczny wystrój. Sufit warto wykończyć sztukaterią. Takie rozwiązanie jest zwykle stosowane w wysokich, eleganckich, pałacowych wnętrzach. W tak zaaranżowanej kuchni sprawdzi się zarówno nowoczesna, kilkuramienna lampa sufitowa, jak i stylowy żyrandol. Wybór należy do Ciebie.

Glamour w kuchni w bloku

Kuchnia w bloku glam

Kochasz styl glamour, ale mieszkasz w bloku i obawiasz się, czy tak wytworny wystrój sprawdzi się w Twojej kuchni? Na pewno tak, choć mała kuchnia w bloku wymaga specjalnego podejścia. Chodzi o to, żeby styl był czytelny ale elegancki i nieprzerysowany. W takiej sytuacji musisz szczególnie zadbać o odpowiednie materiały i stylowe dodatki. Sprawdzonym rozwiązaniem są białe meble lakierowane na wysoki połysk. Światło będzie się ładnie załamywać i odbijać od lśniącej powierzchni, ponadto kuchnia optycznie zyska na przestrzeni. Ściany nad blatem będą zabezpieczone przed zabrudzeniami, o co w kuchni nietrudno, gdy wyłożysz je białymi płytkami ceramicznymi. Możesz zdecydować się na te w większym rozmiarze – im mniej łączeń na ścianie w małej kuchni, tym lepiej dla jej ogólnego wyglądu. Starannie wybierz drobne AGD – radzimy, zdecyduj się na urządzenia w czarnym kolorze. Czerń i biel to zgrany duet, który ożywi wystrój i podkreśli jego elegancję.

Minimalistyczna kuchnia glamour

Minimalistyczna kuchnia w czarnych i białych barwach

Minimalizm nie musi kłócić się z estetyką glam, choć oczywiście typowe wnętrze glamour całkowicie różni się od minimalistycznej kuchni w tym stylu. Wygląda ona elegancko, szykownie, ale dość surowo i oszczędnie pod względem dekoracji. Spełnia natomiast wymagania stylu, bo jest urządzona z zastosowaniem luksusowych materiałów i zapewnia komfort użytkowania. Jeśli o taką kuchnię ci chodzi, postaw w aranżacji na czerń i odcienie szarości. Pomyśl o wykończeniu zabudowy kuchennej. Dobrze byłoby, gdyby była oryginalna, na przykład z drewna o wyrazistym usłojeniu, pomalowanego na szaro, możesz też zdecydować się na podobnie prezentujący się kamień lub szkło. Czarny blat powinien błyszczeć, dzięki czemu będzie kontrastować z matowymi panelami ściennymi. Na podłodze dobrze będzie wyglądał klasyczny, jodełkowy parkiet, jednak w szarym odcieniu nawiązującym do kolorystyki zabudowy. W białym podwieszanym suficie zainstaluj punktowe oświetlenie ledowe.

Jadalnia z kuchnią w stylu glamour

Jadalnia z dużym drewnianym stołem

Nie musisz urządzać jadalni w pełnej krasie glamour, jeśli mieści się ona tuż przy kuchni w tym stylu. Często stosowanym i sprawdzonym rozwiązaniem dla sąsiadujących aneksów w otwartej przestrzeni jest minimalistyczna aranżacja jednego z nich wzbogacona stylowymi dodatkami. Zdecyduj się więc w jadalni na prosty, minimalistyczny stół z drewnianym blatem, na czarnej metalowej podstawie, nawiązującej do designu stojących obok mebli. Dobierz do niego nowoczesne białe krzesła z tworzywa wsparte na drewnianych nogach. Nad stołem koniecznie zawieś lampę w stylu glam – wieloramienną, z kilkoma szklanymi, kulistymi kloszami. Złote figurki, naczynia ze złotymi dekorami będą kolejnym nawiązaniem do stylu glamour w kuchni. Pomyśl o detalach w tej estetyce, nakrywając stół do posiłków.



Wyspa w kuchni glamour

Wyspa w zielonej kuchni

W przestronnej, rodzinnej kuchni glamour dobrym rozwiązaniem jest wyspa na środku pomieszczenia. Możesz ją wykorzystać jako miejsce do jedzenia albo jako dodatkowy blat roboczy. Najprostsza wyspa w kuchni ma raczej prostą, geometryczną formę. Mebel zyska na urodzie, gdy będzie wykonany z efektownie prezentującego się materiału. Zdecyduj się na przykład na okładzinę imitującą dekoracyjnie użylony marmur. Nad wyspą zawieś żyrandol – wybierz bardzo ozdobny, błyszczący model, którego światło nada szlachetny wygląd całej kuchni.

Kuchnia glamour z drewna: inspiracje

Drewno pięknie pasuje do złota a co za tym idzie, również do stylu glamour. Nie bój się wprawadzić typowych elementów aranżacyjnych stylu glamour do Twojej drewnanej kuchni: tapicerowane hohery barowe z aksamitu pięknie zaprezentują się przy drewnianej wyspie. Akcesoria kuchenne w złocie i srebrze pasują do każdego koloru. My szczególnie polecamy połączenie czerni i złota. Nie zapominaj również o złotym lub srebrnym oświetleniu i dekoracyjnych lustrach.

Dekoracje kuchni glamour

Kuchnia glamour jest z definicji dekoracyjna. Glamour budzi bowiem skojarzenia z blaskiem, splendorem, blichtrem. Tak więc wyjątkowymi dekoracjami kuchni będą luksusowe i połyskliwe materiały, które zastosujesz: lakierowane drewno, kamień, zwłaszcza marmur, lśniące płytki ceramiczne, panele ścienne o szklanej i lustrzanej powierzchni. Rolę ozdoby odegrają również eleganckie naczynia. W pomieszczeniu nie powinno zabraknąć:

  • Miedzianych garnków i patelni
  • Szklanych mis
  • Ceramicznych pojemników na żywność
  • Wazonów z kwiatami
  • Srebrnych lub platerowanych sztućców, koszyków na owoce
  • Pojemników na przyprawy
  • Cukiernic czy
  • Filiżanek z cieniutkiej porcelany

Na ścianie mogą się znaleźć: lustro w ozdobnej, złoconej lub srebrzonej ramie, obrazy, zegary. Ozdobą okna staną się połyskliwe zasłony lub rolety, często zdobione błyszczącą pasmanterią z kryształkami, frędzlami itp. Oryginalnie prezentują się rolety rzymskie lub bardziej strojne i marszczone – austriackie.

Funkcję dekoracyjną spełnią też urządzenia wysokiej jakości, z eleganckim, designerskim wykończeniem w złocie, srebrze lub stali. Również armatura, a także klamki i uchwyty/gałki meblowe powinny przyciągać uwagę nietuzinkowym kształtem i materiałem.

Bardzo ważna jest dekoracyjna rola oświetlenia. Lampy wiszące, kinkiety i żyrandole powinny być wykonane ze szkła lub kryształu, dzięki czemu będą pięknie rozszczepiać światło, które z kolei odbije się w błyszczących meblach i dodatkach.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych i wyselekcjonowanych produktów w świetnych cenach! Dzięki temu bez trudu efektownie urządzisz każde wnętrze!