Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ujęcie mieszkania na poddaszu ukazana z góry, gdzie widać fragment jadalni połączonej z kuchnią

Na poddaszu można zaaranżować modną, oryginalną i komfortową kuchnię, a mimo to kuchnia na poddaszu jest dosyć rzadko spotykana. Tymczasem dobry projekt gwarantuje niepowtarzalność i funkcjonalność wnętrza. Jednak zanim ono powstanie, trzeba przemyśleć wiele możliwości zagospodarowania nietypowej przestrzeni, uwzględnić trudności związane z wysokością i kształtem pomieszczenia. Aranżacja kuchni jest w znacznej mierze ograniczona wysokością skosów i właśnie ten fakt może przesądzić o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Musisz ponadto zadbać o właściwą wentylację, wybrać odpowiednią, zazwyczaj niestandardową zabudowę kuchenną oraz kolorystykę. Warto jednak podjęć ten trud, a nagrodą będzie spersonalizowane wnętrze spełniające Twoje oczekiwania.

Kuchnia na poddaszu: co trzeba wiedzieć, planując wnętrze

Kuchnia z kolorową ścianą

Zanim zaczniesz konkretne prace związane z urządzaniem kuchni na poddaszu, przyjrzyj się pomieszczeniu, by sprawdzić czy spełnia ono wymagania gwarantujące bezpieczeństwo i komfort podczas przyrządzania posiłków. Szczególnie zwróć uwagę na:

Wysokość kuchni

Jest to bardzo ważny parametr – Twoja kuchnia powinna być na tyle wysoka, by można było poruszać się po niej, także przy ciągu roboczym, zachowując prostą postawę, bez konieczności schylania się, by nie uderzyć głową o ścianę. Na poddaszu jesteśmy „skazani” na wykorzystanie przestrzeni pod skosami, przeznaczając ją zwykle na szafki. Czasem, ze względu na duże skosy, nie jest możliwe wstawienie do kuchni klasycznych mebli. Możesz jednak zabudować powierzchnię pod skosami, tworząc praktyczne schowki, których w kuchni nigdy nie ma zbyt wiele.

Ścianki kolankowe

Funkcjonalna adaptacja poddasza na kuchnię w dużej mierze związana jest z wysokością ścianek kolankowych. Od nich zależy, czy da się pod skośnymi ścianami zamontować meble o standardowych wymiarach. Ścianki kolankowe to te, które zostały dobudowane do ostatniej kondygnacji domu, by go podnieść i zwiększyć tym samym powierzchnię użytkową poddasza. Na nich wspiera się dach. Jeśli ścianki te mają 75-80 cm nie ma niestety mowy o ciągu klasycznych mebli kuchennych. Wówczas warto zabudować skosy na podręczne schowki.

Szafki i niezbędne urządzenia w takiej sytuacji możesz umieścić na wyspie kuchennej na środku pomieszczenia, czyli tam, gdzie jest najwyżej, lub przy ścianie pełnowymiarowej (jeśli taka jest na Twoim poddaszu). W pomieszczeniu ze ściankami kolankowymi o wysokości 90 cm, możesz już bez przeszkód zaprojektować ciąg kuchenny. Zdarzają się ścianki kolankowe o wysokości nawet ponad 110 cm, a to już pozwala na aranżację kuchni z zabudową dolną i z szafkami wiszącymi.

Miejsce na kuchnię

Gotowanie, pieczenie, podgrzewanie – wszystko to sprawia, że w kuchni zawsze jest cieplej niż w innych pomieszczeniach. W kuchni na poddaszu będzie jeszcze cieplej, bowiem wnętrza na wyższych piętrach szybciej się nagrzewają niż te na parterze. To dlatego że ciepło zawsze „ucieka” do góry, ponadto poddasze przejmuje temperaturę od nagrzanego dachu. Dlatego kuchnię zaplanuj od północnej lub wschodniej strony, gdzie słońce świeci tylko przez część dnia i dzięki temu wnętrze nie jest narażone na nadmierne nagrzewanie. We wszystkich oknach zamontuj żaluzje lub rolety odbijające światło. Korzystnym rozwiązaniem są też markizy.

Aranżacja kuchni na poddaszu

Kuchnia w naturalnych barwach

Przystępując do aranżacji kuchni na poddaszu, trzeba wziąć pod uwagę jej kolorystykę, oświetlenie i oczywiście umeblowanie oraz AGD.

Kuchnia na poddaszu: światło

Zacznij od światła – trzeba zaplanować punkty świetlne już na etapie projektowania wnętrza. Zdecyduj się na oświetlenie blatów roboczych i okolicy schowków pod skosem. Wybierz oszczędne oświetlenie ledowe (taśmy led, reflektorki, tzw. spoty), które można wbudować w skosy. Dzięki temu powiększysz też optycznie przestrzeń i ograniczysz cienie, które rzucają skośne ściany. Ciąg lamp ledowych zamontuj także nad wyspą (jeśli ją planujesz). Oświetlenie sufitowe rzadko jest przydatne na poddaszu. Wisząca lampa lub plafon sprawdzą się najwyżej na wysokim stropie, na stropie poziomym, a także w miejscu połączenia dwóch skosów. Warto także rozważyć oświetlenie podłogowe (punkty ledowe), zwłaszcza wzdłuż ciągu komunikacyjnego w kuchni, oraz lampy emitujące światło ku górze – wtedy ładnie oświetlisz całe wysokie pomieszczenie.

Kuchnia na poddaszu: kolorystyka

Jeśli chodzi o kolorystykę kuchni to najpopularniejsze są obecnie biele i szarości. To dobra wiadomość bowiem te kolory efektownie łączą się z drewnem, a na poddaszu zwykle widoczne są drewniane elementy więźby dachowej, jak słupy, belkowania. Zestawienie drewna z bielą w różnych ciepłych i chłodnych tonacjach daje podstawę aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim, klasycznym, prowansalskim czy angielskim, a także nowoczesnym. Również kuchnia minimalistyczna bazuje na odcieniach białego koloru.

Meble kuchenne mogą być białe (obowiązkowo w kuchni prowansalskiej, angielskiej i shabby chic) lub w kolorze drewna. Drewniane niech będą także blaty robocze i podłoga. Jeśli marzysz o akcentach mocniejszej barwy, zastosuj ją w dodatkach, na przykład w zastawie kuchennej, obrusach, serwetach i akcesoriach oraz w oświetleniu. Ciekawym pomysłem jest jedna ściana pomalowana na kolorowo lub ozdobiona tapetą w wyraziste kolory i wzory.

Kuchnia na poddaszu: kształt

Jaki kształt zabudowy meblowej zaplanować do kuchni na poddaszu? Najlepiej byłoby ustawić meble w kształt liter L lub U – wtedy uda nam się uzyskać tzw. złoty trójkąt. Chodzi tu o takie ustawienie mebli i sprzętów kuchennych, by lodówka, kuchenka (piekarnik), zlewozmywak (zmywarka) znalazły się na wierzchołkach tej figury – wtedy niezbędne produkty i sprzęty są niedaleko siebie, co poprawia komfort pracy, a szykując posiłki nie musimy się nachodzić po całej kuchni.

Na poddaszu zwykle nie ma miejsca na zbyt wiele urządzeń AGD (ze względu na ograniczoną powierzchnię), dlatego warto rozważyć sprzęty typu 2 w 1, pozwalające zaoszczędzić przestrzeń. Praktyczna jest również tzw. zabudowa słupkowa, czyli umieszczenie np. piekarnika i kuchenki mikrofalowej tuż nad sobą.

4 pomysły na kuchnię na poddaszu

Minimalistyczna kuchnia

Minimalistyczna kuchnia na poddaszu

Zaaranżuj swoją kuchnię na poddaszu w stylu minimalistycznym. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przestronnym, jak i małym wnętrzu. Zacznij od ścian i widocznych, drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu – pomaluj wszystko na biało, a zobaczysz jak jasno i elegancko zrobi się w pomieszczeniu. Zaplanuj także białe fronty mebli kuchennych. W ramach barwnych akcentów wybierz czerń. Postaw na czarną lodówkę, ewentualnie jeśli miejsce pozwoli, zdecyduj się na urządzenie dwudrzwiowe. Kup lampy z czarnymi kloszami i drobne AGD z elementami tego koloru. Drewniana podłoga z desek i drewniane blaty będą eleganckim dopełnieniem skromnego lecz szykownego wystroju.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym

Biel i drewno z kroplą szarości to przepis na kuchnię w nowoczesnej wersji stylu rustykalnego. Pomaluj wnętrze na biało, wybierz białe szafki stojące i blat roboczy z drewna. Pamiętaj, że w tym stylu liczy się prostota drewnianych elementów wystroju. Zadbaj o surowy, solidny drewniany stół i klasyczne taborety w zastępstwie krzeseł. Deski z widocznymi sękami połóż na podłodze. Również okna, choć nowoczesne, powinny mieć drewniane ramy. Rustykalną estetykę podkreślą dodatki: grube, drewniane deski do krojenia, chlebak z drewnianym wieczkiem, pojemniki z plecionki. W nawiązaniu do stalowego zlewozmywaka wybierz szarą baterię i półeczki na drobiazgi w podobnym odcieniu.

Biała kuchnia na poddaszu

Biała kuchnia w stylu nowoczesnym

Biała kuchnia na poddaszu to bardzo dobry wybór. Nie obawiaj się kolorystycznej monotonii, zapobiegniesz jej, wybierając drewnianą podłogę, blaty i, ewentualnie, komodę lub szafkę z drewna. Jeśli warunki na to pozwalają zdecyduj się na kuchenną wyspę i zabudowę ścienną zamiast ciągu szafek. Ciekawy efekt wizualny zapewnią błyszczące fronty wyspy i zabudowy. Zdecyduj się na stalowy zlewozmywak w wyspie i okap z tego samego materiału. Dobierz do nich drewniane hokery w podobnym szarym kolorze.

Kuchnia z oliwkową ścianą

Kuchnia z oliwkową ścianą

Ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym kuchni na poddaszu jest kolorowa skośna ściana. Postaw na modny odcień oliwkowy i pomaluj tak ścianę ze skosem, najlepiej w sąsiedztwie białego ciągu kuchennego, a więc w tej części kuchni, gdzie koncentruje się życie. Pozostałe ściany pokryj białą farbą – biel, na zasadzie kontrastu, wydobędzie urodę oliwkowej powierzchni. Zdecyduj się na stół, który może pełnić rolę barku i wyspy z dodatkowym, drewnianym blatem roboczym. Nad nim zawieś oryginalną lampę. Do stołu na czarnych, metalowych nogach dobierz krzesła barowe i szafkę również z metalową konstrukcją.

4 pomysły na skosy w kuchni

Kuchnia z oliwkową ścianą

Kuchnia na poddaszu ze skośnymi ścianami może wydawać się trudna do zagospodarowania. Nie zniechęcaj się jednak, projektanci wnętrz proponują ciekawe rozwiązania, które pozwalają na praktyczne wykorzystanie skosów i podkreślenie ich walorów aranżacyjnych.

  1. Pierwszym nasuwającym się pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod skosami na ciąg kuchenny. Jest to możliwe i polecane wówczas, gdy mimo zabudowy będziemy mieli swobodny dostęp do mebli i nie grozi nam stukanie głową w ścianę. Ścianka kolankowa musiałaby mieć wówczas minimum 90 cm. Zamontowane w skosach nad zabudową okna połaciowe doświetlą wnętrze i optycznie zwiększą przestrzeń.
  2. W przypadku kilku skosów i niskich ścianek kolankowych warto przemyśleć zabudowę przestrzeni pod skosami za pomocą płyty gipsowo-kartonowej lub desek, podnosząc tym samym wysokość ścianek kolankowych. Wprawdzie zmniejszy się wówczas nieco wielkość kuchni, ale pod „nową” ścianką można będzie postawić szafki i część niezbędnych urządzeń.
  3. W kuchniach z niższymi ściankami kolankowymi (75-80 cm), z klasycznej zabudowy musisz zrezygnować, co nie znaczy, że powierzchnia pod skosem będzie zmarnowana. Dlatego zdecyduj się na zabudowę przeznaczoną na praktyczne schowki na małe AGD, zastawę stołową, obrusy i inne akcesoria. W takich schowkach warto zastosować przesuwne drzwiczki, a dla lepszej wentylacji – tzw. fronty żaluzjowe.
  4. Przestrzeń pod skosem można wykorzystać na minijadalnię. Stawiamy tam wówczas stół z krzesłami, najlepiej węższym bokiem do skośnej ściany. W zależności od wielkości pomieszczenia przy stole zasiądzie nawet 5 osób. Dobrym pomysłem jest mebel rozkładany, który w razie potrzeby pomieści większą liczbę biesiadników.

Jak wentylować kuchnię na poddaszu?

Każda kuchnia wymaga sprawnego systemu wentylacyjnego, a kuchnia na poddaszu potrzebuje go szczególnie. To dlatego, że szybko się nagrzewa zarówno podczas prac kuchennych, jak i pobierając ciepło od dachu. Ponadto podczas zmywania czy gotowania powstaje para wodna, a jej gromadzenie grozi zawilgoceniem ścian, a nawet powstaniem grzyba.

  • Poddasze, czyli ostatnia kondygnacja budynku, ma najkrótszy kanał wentylacyjny, a więc najsłabszy ciąg. Dlatego najlepiej, by w kuchni były dwa kanały wywiewne – do jednego należy podłączyć okap kuchenny (obowiązkowe urządzenie na poddaszu), drugi zaś będzie wspomagał wymianę powietrza, gdy urządzenie nie będzie pracować.
  • Architekci zachęcają do montowania na poddaszu wentylacji mechanicznej. Wówczas zużyte we wnętrzu powietrze usuwane jest za pomocą zainstalowanych wentylatorów.
  • Uzupełnieniem klasycznego systemu wentylacyjnego są okna i drzwi, które zapewniają dopływ świeżego powietrza. Warto wiedzieć, że powierzchnia okien w kuchni ze skosami powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi. Aby wentylacja działała poprawnie, warto rozmieścić okna połaciowe po przeciwnych stronach dachu, dzięki czemu po ich otwarciu przeciąg wymusza wymianę powietrza w pomieszczeniu.
  • Warto również zamontować żaluzje lub rolety odbijające światło, ewentualnie markizy, dzięki czemu w upał kuchnia nie będzie się zbyt mocno nagrzewać. Bardzo dobrze sprawdzają się również okna kolankowe (czyli umieszczone w wysokiej ściance kolankowej), które nie dość, że zapewniają więcej świeżego powietrza, to jeszcze lepiej doświetlają kuchnię.

Zanim zaczniesz aranżować wnętrza zarejestruj się na Westwing – dzięki temu nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!