Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Wnętrze kuchni w stylu boho z plecionymi dodatkami i zielonymi roślinami

Kiedyś barwnym hippie nie brakowało pomysłowości i fantazji. Dziś i Ty możesz pokazać, że je masz! Współczesne boho stawia na naturalność, lekkość i odrobinę egzotyki. To idealna mieszanka, która sprawdzi się w nowoczesnej kuchni. Trzeba tylko odpowiedni ją zaaranżować. Z naszą pomocą na pewno się uda. A więc do dzieła! Niech kuchnie w stylu boho od dziś mają kolor i zapach targu z orientalnymi przyprawami.  

Wnętrza boho – cechy charakterystyczne 

Trudno uwierzyć, że styl, który dziś jest na topie, miał swoje początki już pod koniec XVIII w. Modę na boho zapoczątkowali francuscy artyści, którzy często podróżowali, a zmieniając miejsca pobytu urządzali swoje domy tym, co mieli pod ręka. W latach 60. XX wieku styl boho powrócił w barwnej wersji hippie, a dziś chętnie po niego sięgają artystyczne dusze  – mieszkanie w stylu boho opiera się na lekkich, łatwych do przeniesienia meblach i pamiątkach przywiezionych z podróży. Co jeszcze go charakteryzuje? 

  • Niewymuszona fantazja – łączenie pozornie niepasujących do siebie rzeczy, zestawianie wzorów, kolorów, faktur wprowadza do wnętrza artystyczny look 
  • Etniczne inspiracje – rękodzieło lokalnych rzemieślników staje się oryginalną dekoracją   
  • Meble boho – opowiadają historię, którą przeżyły – znalezione na targach staroci stoły i komody mieszają się z plecionymi z rattanu fotelikami, tworząc eklektyczny miks
  • Rośliny – zielone tworzą botaniczne zakątki i ogródki, suche dodają przytulności i kolorytu, stojąc w ceramicznych wazonach 
  • Naturalne materiały – juta, rattan, drewno, surowy len, terakota – wśród nich najlepiej się odpoczywa, pięknie się komponują z barwami ziemi 
  • Pasmanteryjne dodatki typu frędzle czy koraliki to charakterystyczne elementy wykończeniowe poduch, makram, łapaczy snów i dywanów  

Boho w kuchni – materiały 

Oczywiście naturalne! Kuchnie w stylu boho powinny zainwestować w meble z prawdziwego drewna. Posłużą długie lata, a przyjemność z przebywania w kuchni pachnącej drewnem docenisz od razu. Proste fronty możesz ozdobić uchwytami ze skóry. Nic tak nie lubi się z drewnem, jak surowa cegła – jeśli masz możliwość, odsłoń ją na jednej ze ścian. Na podłodze połóż dechy lub ceramiczne kafle w orientalne wzory. Wykorzystaj dodatki – w plecionych rattanowych koszyczkach możesz przechowywać przyprawy, sztućce czy serwetki. Nad stołem powieś ażurowy abażur z trawy morskiej – za dnia nada wnętrzu oryginalności, a po zmroku przytulności. 



Kuchnia w stylu boho – kolory 

W kuchni lubimy gotować, ale też spotykać się na pogaduszkach. Dlatego powinna emanować spokojem i ciepłem. Krzykliwe, neonowe barwy nie są tu wskazane – są zbyt agresywne i z pewnością nie zaostrzają apetytu. Postaw na przygaszone barwy ziemi i orientalnych przypraw – musztardowe żółcienie, brązy, terakotową czerwień czy szałwiową zieleń. Odpowiednie też będą uniwersalna biel, beż czy neutralne szarości – świetnie łącza się z drewnem i naturalnymi dodatkami.  

Ściany i podłoga w kuchni boho 

Urządzając pokój w stylu boho zaczynamy od podłóg i ścian. To baza, od której zależy reszta aranżacji. Podłoga w kuchni też gra dużą rolę – powinna być praktyczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była ładna. Co położyć na posadzce w kuchni? Jeśli zdecydowałaś się na drewniane meble, położenie tego samego materiału na całej podłodze może przytłoczyć pomieszczenie. Ale świetnie zagrają płytki w marokańskie desenie (polubi je też łazienka w stylu boho) ułożone wzdłuż szafek jak wzorzysty chodnik. Kuchnie w stylu boho będą dobrze się prezentować z podłogą z syntetycznej żywicy czy gładkich gresowych płytek imitujących naturalny kamień. Oryginalny charakter może mieć też ściana – tę nad szafkami ozdób piękną mozaiką np. w kształcie rybiej łuski, albo pomaluj specjalną farbą, która nada jej strukturę czy efekt przetarcia. 

Jak urządzić kuchnie boho? Główne zasady 

Jasne, że kuchnia to pomieszczenie, w którym przygotowuje się posiłki, pamiętaj, żeby względy estetyczne współgrały z funkcjonalnością. Zwłaszcza strefa do gotowania powinna być tak zaprojektowana, żeby wygodnie mogły się po niej poruszać przynajmniej dwie osoby, a poszczególne strefy – do pracy, zmywania, gotowania – należy dobrze zaplanować. Kiedy to zrobisz, możesz pomyśleć o wystroju. Urządziłaś już salon boho i chcesz konsekwentnie urządzić resztę pomieszczeń? Chętnie podpowiemy Ci, o czym pamiętać urządzając kuchnie w stylu boho. 

Oto nasze wskazówki:  

  1. Mieszaj i łącz

    Materiały o różnych barwach, wzorach  i strukturach – na podłodze zestawiaj drewno z płytkami w orientalne desenie, na ścianie wzorzyste tapety z farbą strukturalną i przecieranym tynkiem.

  2. Baw się kontrastami

    Boho nie przepada za wnętrzem urządzonym z katalogu, za to kocha luz i swobodę. Wyszukuj meble i sprzęty z różnych epok i łącz je ze współczesnymi. Przy rzeźbionym stole kuchennym nie bój się postawić metalowego Tollixa i fotelika vintage. Przy takich zestawieniach kuchnia w stylu boho nabiera rumieńców. 

  3. Bądź w zgodzie ze środowiskiem

    Naturalne materiały to podstawa kuchennej aranżacji boho. Meble z drewna i rattanu, chodniki z juty, abażury z morskiej trawy i wiklinowe kosze – ach, jaki zapach musi unosić się w takiej kuchni! Rośliny lubiące wilgotne środowisko i zioła w doniczkach dodadzą świeżości i domowego charakteru. Uwaga: nie wyrzucaj! To główna zasada boho – przerób, przemaluj, daj drugie życie. Kuchnie w stylu boho  urządzone przedmiotami z duszą lub pochodzącymi z recyklingu zyskają na przytulności i niepowtarzalnym charakterze. 

Dekoracje w stylu boho w kuchni 

To one stwarzają klimat i sprawiają, że właśnie w kuchni najchętniej przebywamy. Jeśli lubisz kuchnie w stylu boho nie możesz o nich zapominać. Przede wszystkim rośliny – na okiennym parapecie zaprojektuj domowy zielnik – w drewnianych skrzynkach lub terakotowych doniczkach ustaw zioła, które wykorzystujesz w gotowaniu. Dzięki nim w kuchni będzie zawsze unosił się piękny zapach.

Na półkach wyeksponuj naczynia ręcznie robione z ceramiki, metalowe pojemniki i słoje na suche produkty. Nie chowaj desek do krojenia – oparte o ścianę z drewna akacji czy marmuru będą oryginalnie wyglądać. Uwielbiane przez boho makramy w kuchni niekoniecznie się sprawdzą, ale z bawełnianych sznurków możesz upleść osłonki na wiszące rośliny, albo zastanowić się jak zrobić łapacz snów. Pusta ściana nad stołem aż prosi, żeby ją ocieplić – udekorowana efektowna tapetą w etniczne motywy stworzy miły kącik do ploteczek przy kawie. Stół nakryj lnianym obrusem, połóż wianek z suchych traw i gałązek, a w środek włóż lampion ze świecą. Jest szansa, że w takim przyjaznym otoczeniu rozmowy przeciągną się do białego rana.   

Jak urządzić małą kuchnię w stylu boho? 

Małe pomieszczenie rządzi się swoimi prawami. Są jednak sztuczki, które sprawią, że wyda się większe. Unikaj zbyt dużej ilości drewna – lepiej różnicować materiały, tak żeby jeden surowiec nie dominował. Zastąp masywną zabudowę lżejszymi rozwiązaniami. Przeszklone szafki lepiej sprawdzą się niż pełne. Możesz także podświetlić je od środka – światło potrafi zdziałać optyczne cuda w ciasnej przestrzeni. Jasne kolory sprawią, że kuchnia wyda się przestronniejsza, a jeśli nad stołem lub nad szafkami powiesisz lustro, dodatkowo zyska parę metrów. Tam, gdzie brakuje miejsca na klasyczne sprzęty, stosuj sprytne rozwiązania – sztaplowane stołki, składany blat zamiast stołu, otwarte półki w miejscu tradycyjnych szafek.  

Kuchnia z jadalnią w stylu boho 

Podstawą powinien być duży, solidny stół – najlepiej z drewna. Wokół niego będzie toczyć się życie. Dla równowagi ustaw przy nim lżejsze krzesła – świetnie w tej roli sprawdzą się ażurowe foteliki z rattanu. Narzuć na nie poduchy lub futrzane narzutki – dla wygody i przytulności. Nad stołem powieś lampę – jedną dużą albo dwie mniejsze, tak żeby całe miejsce było dobrze oświetlone, ale kameralne. Nastrój stworzy abażur z morskiej trawy, drewna bambusowego czy wiedeńskiej plecionki. Jadalnie możesz wydzielić od kuchni dywanem z juty – w ten sposób powstanie osobna strefa do spożywania posiłków. Jeśli przedłużeniem kuchni z jadalnią jest taras w stylu boho, stworzą razem jedną, spójną stylistycznie całość.  



Kuchnia boho z innymi stylami 

Boho poprzez obecność naturalnych materiałów i kolorów wydaje się świetną bazą, z którą współpracują inne wnętrzarskie trendy. Dlatego do stylizacji boho łatwo wprowadzić elementy zapożyczone z innych stylów. W ten sposób powstało na przykład pokrewne skandynawskie boho. Nad kuchennym stołem doskonale się sprawdzą metalowe industrialne lampy, a w roli klasycznych szafek proste skandynawskie komody. Boho lubi eklektyzm i stylistyczny miszmasz – krzesła z różnych epok ustawione przy kuchennym stole będą wyglądać oryginalnie, a kuchnia nabierze osobowości. Nawet ława obita welurem czy kilka glamourowych drobiazgów zgraja się z etnicznymi dodatkami. Ważne, żeby w doborze zachować równowagę, nie zgubić stylu, w jakim urządzona jest kuchnia, a jedynie nadać mu nieco pazurka. 

Z pewnością już wiesz jak wygląda sypialnia boho, urządzałaś też pewnie balkon w stylu boho. Może przekonasz się, czy ten spontaniczny styl sprawdzi się tam gdzie gotujesz? Kuchnie w stylu boho są ciepłe, przytulne i bardzo apetyczne. Zarejestruj się na Westwing! Znajdziesz tu bogaty wybór mebli i dodatków, które pomogą Ci stworzyć w kuchni klimat egzotycznych wakacji.