otwarta kuchnia z jadalnią

Otwarta kuchnia od lat jest przebojem każdego nowoczesnego wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu, zawsze jesteś w środku akcji – blisko gości i całej rodziny, ale również będziesz mieć na oku gotujące się potrwy. Tak zaprojektowana kuchnia staje się centrum Twojego domu, jest dostępna dla wszystkich i dobrze skomunikowana z resztą mieszkania. Nasz przewodnik pomoże Ci zaprojektować otwartą kuchnię i zintegrować ją z resztą przestrzeni. Czas na zmiany!

Największe zalety otwartej kuchni

  1. Łączy, nie dzieli

    Zamiast spędzać czas w oddzielnym pokoju i tam gotować w osamotnieniu, możesz jednocześnie porozmawiać z najbliższymi i przygotowywać obiad. W ten sposób spędzisz więcej czasu z rodziną i zawsze będziesz mieć wszystko na oku – zwłaszcza dzieci i Twoje zwierzęta. Jeśli zapraszasz gości, nie musisz ich co chwilę opuszczać, by dopilnować, czy w kuchni wszystko w porządku – to wszystko dzieje się tu i teraz, a Ty z lampką wina brylujesz na salonach.

  2. Więcej przestrzeni

    Otwarta kuchnia powoduje, że kuchnia i salon wydają się przewiewniejsze, jaśniejsze i bardziej przyjazne. Dzięki mniejszej liczbie ścian, powstaje duża i otwarta przestrzeń!

  3. Cyrkulacja powietrza

    Głównym argumentem przeciw otwartej kuchni są zapachy żywności oraz gotowania. Faktem jest, że salon połączony z otwartą kuchnią dodaje przestrzeni, przez co zapachy nie koncentrują się w jednym pomieszczeniu. Ponadto, nowoczesne okapy pozwalają doskonale zasysać zapachy i opary – dzięki temu nie musisz już martwić się o zasłony czy nawet ubrania.



Dekorowanie otwartej kuchni – harmonijne połączenie z salonem

Aby harmonijne zintegrować kuchnię z salonem, powinieneś zadbać o odpowiednie przejścia kolorystyczne i dekoracyjne. To sprawi, że otwarta kuchnia stanie się częścią ogólnego obrazu mieszkania, a nie oddzielną strefą. Aranżacja kuchni to nic trudnego – jeśli szukasz odrobiny inspiracji, nasi eksperci ds. wnętrz przygotowali dla Ciebie kilka pomysłów:

Wybór właściwego koloru

Jeśli chcesz podkreślić swoją kuchnię, kolor ścian w tym obszarze powinien różnić się od tego w salonie . Warto jednak, pozostać w tej samej gamie barw, by zachować spójność i harmonię. Gdy zależy Ci na płynnym połączeniu obydwu pomieszczeń, wybierz ten sam odcień. To samo dotyczy powierzchni blatów i mebli kuchennych – jeśli mają stanowić jedną całość z salonem, zdecyduj się na powtarzające się kolory. Również w sprzęcie kuchennym!

Materiały, materiały i jeszcze raz materiały!

Otwarta kuchnia jeszcze lepiej harmonizować będzie z resztą mieszkania, gdy wykorzystasz w niej odpowiednie materiały. Nawiązywanie do tych używanych w pozostałych częściach domu sprawi, że całe Twoje wnętrze stanie się cudownie harmonijne. Z łatwością osiągniesz ten efekt, wykorzystując dekoracje, tekstylia czy meble wykonane z tych samych materiałów. Może być to dębowy blat, który powtarza się na stole w jadalni lub srebrne detale, które odnajdziesz zarówno w salonie, jak i w kuchni.

Oświetlenie nadaje blasku

Wykorzystanie tej samej kolekcji lamp to świetny pomysł na to, by tematycznie połączyć ze sobą poszczególne pomieszczenia. Umieść lampę podłogową w salonie i powiązaną z nią lampę stołową w swojej otwartej kuchni. Zwracaj uwagę na podobne nóżki i stojaki przy wyborze swojego oświetlenia. Zestaw stylowych świec lub wazonów wypełnionych bajkowymi lampkami, nada Twojej kuchni przytulności, otulając ją swoim miękkim, ciepłym światłem.



Otwarta kuchnia – najpiękniejsze dekoracje

Spersonalizuj swoją kuchnię, dzięki kolekcji stylowych ramek do zdjęć, które świetne zaprezentują się w nieużywanym rogu blatu. Te same ramki, może w nieco większym rozmiarze, możesz powiesić na ścianie w jadalni, tworząc optyczne połączenie między tymi dwoma pomieszczeniami. Doniczki z ziołami przemycone do Twojej otwartej kuchni są zawsze piękne i bardzo praktyczne – na pewno sprawdzą się podczas gotowania. Świeża bazylia, rozmaryn czy szałwia nie tylko świetnie się prezentują, ale także wspaniale pachną.

Kwiaty również cieszą oko – hortensje, róże i storczyki wzbogacają kuchnię swoim bogactwem kolorów. Dopasuj dekoracje do stylu, w którym urządzona jest Twoja kuchnia – ceramiczne doniczki w pastelowych kolorach dopełnią aneks kuchenny w stylu skandynawskim, wazony z czarnego metalu podkreślą jego nowoczesność, a złota sosjerka doda akcent „glamour”. Natura zapewnia nam pyszny element dekoracyjny – układaj świeże banany, jabłka, gruszki czy winogrona w miskach bezpiecznych dla żywności.



Aranżacja kuchni – style wyposażenia

Otwarta kuchnia w stylu nowoczesnym

Podstawowym elementem stylu nowoczesnego jest jego zamiłowanie do prostoty. Ma być przejrzyście, przestrzennie, a jednocześnie ciekawie i kreatywnie. Otwarta kuchnia jest integralną częścią nowoczesnej architektury – w takich pomieszczeniach dominują twardo zarysowane linie, niewiele szczegółów i neutralne kolory: szary, biały i czarny. Ich minimalistyczny design widać też na prostych krzesłach w jadalni, stołach i kanapach. W tym stylu skupić powinieneś się na funkcjonalności i łatwości obsługi.

Otwarta kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny zachwyca przestronnym salonem i mniejszymi, oddzielnymi pokojami – otwarta kuchnia połączona z tą wyjątkową przestrzenią potęguje charakter nowoczesnego loftu i podkreśla relaksujący styl życia. Taką kuchenną wyspę dopełnią czarne stołki barowe, a kolor jej blatu powinien powtarzać się na stole w jadalni. Cóż za design!

Otwarta kuchnia w stylu rustykalnym

W romantycznej, wiejskiej scenerii najważniejszy jest komfort, przytulność i wszechogarniające ciepło, zachęcające do radosnych spotkań – otwarta kuchnia jest do tego idealna. Zasłony, obrusy z kwiatowymi wzorami i plecione dekoracje z rattanu zapewnią jej szczególny urok.

Bez względu na to, jaka aranżacja kuchni przypadnie Ci do gustu – otwarta kuchnia stanowi wspaniałe urozmaicenie całej przestrzeni życiowej. Dzięki naszym wskazówkom z łatwością zaprojektujesz taką, która spełni Twoje oczekiwania i będzie indywidualnym, pięknym centrum relaksu, spotkań z przyjaciółmi i zabaw z dziećmi. Do zobaczenia na Westwing!