Świąteczne hity na wielkiej wyprzedaży >>>


Kuchnia z białą ścianą, czarnymi meblami oraz półką ścianną z organizerem kuchennym

Kuchnia jest symbolem domowego ogniska i rodzinnego ciepła. Mówi się nawet, że jest sercem domu. Tu zaczynamy dzień pyszną kawą i kończymy rodzinną kolacją. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do aranżacji tego wnętrza. Rozważamy wiele opcji dotyczących jego estetyki i funkcjonalności, zastanawiamy się, w jakim ma być stylu, w jakich kolorach, jakie urządzenia ułatwią nam pracę, co możemy zrobić, by nasza kuchnia była piękna i przytulna, ale też komfortowa, zaprojektowana z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań zapewniających wygodę i bezpieczeństwo. Chcemy Ci pomóc w tym zadaniu i zaproponować sprawdzony pomysł na kuchnię, spośród których będzie Ci łatwiej wybrać ten spełniający oczekiwania Twojej rodziny.

Kolory do kuchni

Wybierając kolory do kuchni, pamiętaj o ich działaniu na przestrzeń i własne samopoczucie. Najlepiej, by kolorystyka była efektem kompromisu, wypadkową oczekiwań wszystkich domowników. Chodzi przecież o to, byśmy się tam ze sobą dobrze czuli.

  • Optymalnym rozwiązaniem jest biała kuchnia. Pomysł na kuchnię w bieli wprowadza do wnętrza wrażenie czystości i świeżości. Kuchnia wydaje się większa niż jest w rzeczywistości, bo jasne barwy tak działają na wnętrza. Na bazie bieli możesz zaaranżować ją w wielu stylach, np. skandynawskim, prowansalskim, nowoczesnym czy klasycznym.
  • Neutralną biel można ożywić akcentem koloru. Możesz wprowadzić wyrazistą barwę w niektórych miejscach, akcentując ich funkcję. Na przykład: wyznacz wizualnie kącik jadalny, malując na kolorowo ścianę, przy której stoi stół. Biel jest też dobrą bazą dla kolorowych dekoracji i dodatków – akcenty mocnych i ciepłych kolorów wprowadzą przytulny klimat i zmienią charakter wnętrza.
  • Jeśli nie stawiasz na czystą biel, to może przekonają Cię jej ciepłe odcienie, jak wanilia, écru, krem lub delikatna szarość? Jasne, pastelowe barwy niwelują sterylność bieli – w takiej kuchni możesz mieć kolorowe meble, unikając wrażenia kontrastu. Bardzo szlachetnie będą też prezentować się szafki z naturalnego drewna.
  • Pomysł na kuchnię kolorach ziemi – odcienie brązu, zieleni, żółci kojarzą się z naturą. Inspiracje czerpane z przyrody są dziś modnym trendem we wnętrzach.
  • Możesz urządzić kuchnię monochromatycznie, posługując się jednym kolorem w różnych jego odcieniach lub kontrastowo, w zawsze modnej czerni i bieli czy czerni i czerwieni.

Aranżacje kuchni

W nowym mieszkaniu lub domu możesz urządzić kuchnię, o jakiej marzysz. Ważne tylko, żeby jeszcze na etapie projektowania wnętrza wprowadzić niezbędne rozwiązania. Poniżej, przedstawiamy Ci checklistę czynności do przemyślenia.

  1. Pomyśl, czy twoja kuchnia ma być oddzielnym wnętrzem, a może wygodniejszą opcją jest kuchnia otwarta na salon lub kuchnia z jadalnią?
  2. Musisz również wybrać kształt zabudowy kuchennej: ma być jak litera U, L, jednoszeregowa? A może zbudujesz wyspę w kuchni lub postawisz na zabudowę całej ściany?
  3. Gdy rozwiążesz takie dylematy, możesz zastanowić się nad stylem wnętrza. Jeśli nie podążasz za nowinkami postaw na kuchnię urządzoną klasycznie. Jeśli zaś śledzisz wnętrzarską modę, wybierz konkretny styl, np. nowoczesny, minimalistyczny, skandynawski, prowansalski, vintage. Dobrym wyjściem może okazać się wnętrze eklektyczne, w którym połączysz elementy różnych stylów.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Pomysł na kuchnię w stylu skandynawskim. Powinna być jasna, dlatego jako bazę dla aranżacji wnętrza wybierz jasną szarość, biel, kolor grafitowy oraz drewno. Ściany pomaluj na jasny odcień szarości, dopasuj do nich kolorystycznie podłogę. Na tle ściany i podłogi dobrze będą wyglądać białe szafki kuchenne z grubym drewnianym blatem roboczym. Natomiast kolor grafitowy zastosuj w dodatkach. Wyszukaj podkładki na stół, talerze, półmiski, naczynia dekoracyjne. Będą pięknie prezentować się na prostym drewnianym stole, który jest obowiązkowym meblem w kuchni skandynawskiej. Nad stołem zawieś grafitową, ewentualnie czarną lampę. Pamiętaj, że styl skandynawski jest oszczędny pod względem dekoracyjnym, a jego ozdoby są zawsze praktyczne. Dlatego styl kuchni podkreśl drewnianymi sztućcami, łyżkami, łopatkami oraz deskami do krojenia.

Kuchnia w stylu klasycznym

W małej kuchni sprawdzi się styl klasyczny. Zaaranżuj wnętrze z przewagą koloru białego. Pomaluj na biało ściany, zdecyduj się na białe meble kuchenne. Wybierz szafki z błyszczącymi frontami – białe połyskliwe powierzchnie odbijają światło, co sprawia że wnętrze nabiera głębi i wydaje się przestronniejsze. Ścianę nad drewnianym blatem roboczym w ciągu z kuchenką pokryj białymi, błyszczącymi i dużymi płytkami ceramicznymi, co jeszcze bardziej rozjaśni kuchnię i ją wizualnie powiększy. Do pary z blatem zawieś odkryte drewniane półki na kuchenne naczynia i akcesoria – szafki kuchenne wiszące wzdłuż całej ściany niepotrzebnie przytłoczyłyby nieduże pomieszczenie. Zadbaj o praktyczną podłogę, najlepiej z płytek w neutralnym szarym odcieniu. Tak zaaranżowana kuchnia przez lata nie wyjdzie z mody i nie straci uroku.

Kuchnia industrialna

Kuchnia industrialna w pełni zaprezentuje swoją charakterystyczną urodę w przestronnym wnętrzu. Zdecyduj się na pojedynczy ciąg kuchenny pod ścianą. Wybierz proste białe szafki i metalowy blat roboczy. Na ścianie zawieś odkryte metalowe półki na podręczne akcesoria i drobiazgi. W nawiązaniu do nich, fragment ściany nad kuchenką zabezpiecz panelem ze stalowej blachy. Na podłodze sprawdzą się szare płytki w dużym rozmiarze. Nie obawiaj się nadmiaru surowych, szarych materiałów. W kontrze do nich postaw meble drewniane.

Zamiast drugiego ciągu szafek zdecyduj się na długi stół, który będzie jednocześnie pełnił rolę wyspy. Świetnie będzie wyglądał mebel ze starego lecz dobrze zaimpregnowanego drewna – to tu będziesz wykonywać większość prac kuchennych. Na środku kuchni pozostanie miejsce na stół jadalny. Ten niech będzie nowoczesny, z lakierowanego drewna, na szklanej podstawie. Postaw przy nim proste krzesła – różne modele, nie szukaj kompletów. Nad oboma stołami zawieś proste lampy w kształcie żarówek. Industrialna kuchnia zwykle robi wrażenie wnętrza chłodnego, surowego. Dlatego, w taką aranżację wpiszą się dekoracyjne naczynia i dodatki w kolorze niebieskim, grafitowym, srebrnym.

Pomysł na kuchnię w bieli

Biała kuchnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy obawiają się kolorów w niezbyt dużym wnętrzu, pragną je optycznie powiększyć i wywołać wrażenie czystości. By tak się stało, pomaluj ściany pomieszczenia białą farbą odporną na mycie i szorowanie, co przy białych ścianach jest bardzo ważną właściwością. Wybierając kuchenne szafki, postaw na białe fronty z płycinami, które będą ich subtelną dekoracją. Podobnie jak efektowny i trwały blat roboczy z drewna. Miejsce naprzeciwko kuchennego ciągu przeznacz na bufet również z takim samym drewnianym blatem. W roli dekoracji kuchni mogą wystąpić drewniane akcesoria: deski do krojenia, łyżki czy łopatki. Płytki podłogowe z subtelnym mozaikowym wzorem w delikatnym odcieniu drewna sprawią, że Twoja biała kuchnia z drewnianym blatem zyska kolejną praktyczną ozdobę.

Kuchnia w stylu glamour

Zastanawiasz się w jaki sposób wpleść w wystrój kuchni elementy stylu glam? Ten styl wyróżnia się dekoracyjnością, którą zapewniają na ogół meble i dodatki oraz ozdobne akcesoria z połyskiem, jak tace, drobne AGD. Zdecyduj więc, czy chcesz mieć w kuchni elementy srebra, złota czy może miedzi? Naszym zdaniem, kilka detali w kolorze złota nada Twojej kuchni oczekiwany charakter. Wnętrze pomaluj na biało lub w odcieniu jasnej szarości. Wybierz białe meble kuchenne z uchwytami w kolorze starego złota. Wiszące szafki zastąp otwartymi półkami, na których wyeksponujesz eleganckie, ozdobne naczynia.

W przestronnym wnętrzu warto zabudować blatem lub szafkami miejsce pod oknem, a ciąg kuchenny zakończyć półwyspem na środku pomieszczenia. Przy nim ustaw efektowne hokery na ozdobnych nogach i z siedziskami w odcieniu starego złota. Ścianę nad blatem roboczym mogą chronić tradycyjne białe kafelki z błyszczącą powierzchnią, położone na zakładkę, czyli w taki sposób, jak układa się cegłę. Zadbaj, by podłoga była nie tylko praktyczna, ale też ozdobna – sprawdzą się płytki w mozaikowy wzór. Na suficie zawieś lampę – ukłonem w stronę glamour będą jej złote ramiona, możesz ewentualnie zdecydować się na bogato zdobiony żyrandol. Jeśli w Twojej kuchni jest okno, zadbaj o jego dekorację. Postaw na eleganckie rzymskie rolety w odcieniu szarości, wymień klamki na pozłacane. A na parapecie ustaw wazon ze świeżymi kwiatami.

Aranżacja kuchni na poddaszu

Jeśli masz możliwość zaaranżowania kuchni na zaadaptowanym poddaszu, to zachęcamy cię do tego. Rozważ pomalowanie jednej ze skośnych ścian kolorową farbą, na przykład zieloną wpadającą w odcień oliwkowy. Kolor zastosuj na ścianie w sąsiedztwie ciągu białych mebli kuchennych – będzie ładnie kontrastował z neutralną bielą. Pozostałe ściany pomaluj białą farbą. Zdecyduj się na nietypowy stół z ciemną metalową podstawą i drewnianym blatem roboczym. Taki mebel może pełnić rolę barku lub wyspy z miejscem do pracy, a nad nim zawieś lampę. Do stołu dobierz krzesła barowe i szafkę również z metalową konstrukcją. Na podłodze połóż deski. Jasna kuchnia na poddaszu jest dobrym miejscem na naturalne rośliny – ustaw kilka ozdobnych pojemników w sąsiedztwie okna.

Wyspa w kuchni? Dlaczego nie!

Wyspa w kuchni to praktyczne i popularne rozwiązanie. W dużych wnętrzach zazwyczaj w wyspie montowane są urządzenia, takie jak zlewozmywak lub kuchenka z okapem, ponadto wyspa zapewnia dodatkowy blat do pracy i czasem też miejsce na posiłki, przy których zasiada się na wysokich taboretach – hokerach. Jeśli w Twojej kuchni takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, spełnij swoje marzenie o wyspie, którą będzie wolno stojący mebel z drewnianym blatem i umiejscowionymi pod nim półkami.

Takie rozwiązanie zapewni Ci dodatkowe miejsce do pracy i do przechowywania. Na odkrytych półkach trzymaj swoje najładniejsze naczynia: miedziane rondle, patelnie, a także garnki i talerze, których często używasz. Zadbaj, aby od wyspy blisko było do zlewozmywaka i kuchenki. Dzięki temu codzienne czynności będziesz wykonywać sprawniej i szybciej. Wyspę możesz zamówić razem z meblami kuchennymi, wtedy wystrój wnętrza będzie spójny.

Kuchnia w stylu retro

Styl retro w dużym stopniu bazuje na wspomnieniach. Na przykład białe, połyskliwe, kwadratowe kafelki budzą skojarzenia z piecem w babcinym domu, pewnie wielu z nas ma je wciąż w pamięci, albo przynajmniej na zdjęciach. Teraz wykorzystaj je w aranżacji swojej kuchni w stylu retro. Wyłożony nimi pas ściany nad blatem roboczym spełni zarówno funkcję ochronną, jak i dekoracyjną. Na granicy glazury i ściany zawieś półkę na drobiazgi wykonaną z ciemnego drewna, które wygląda na wiekowe.

Na półce eksponuj naczynia w dawnym stylu zrobione z grubej ceramiki. To również dobre miejsce na książki z przepisami. Dbaj o detale, które wpływają na postrzeganie kuchni i akcentują jej styl. Kuchnia w stylu retro wymaga starannie dobranych akcesoriów i dodatków, takich jak: drewniane łyżki, szpatułki, łopatki, deski do krojenia ze „starego” drewna, koszyk z plecionki na pieczywo wyłożony śnieżnobiałą serwetką. W miarę możliwości takie drobiazgi trzymaj na blacie, oczywiście drewnianym.

Pomysł na kuchnię w bloku

W nowym budownictwie kuchnie są na ogół przestronne, z oknem, i w kształcie, który pozwala na swobodne rozmieszczenie mebli i urządzeń. Często udaje się również wyburzyć ścianę i powiększyć powierzchnię wnętrza o salon. Kuchnia otwarta na salon jest równie wygodna i funkcjonalna jak w zamkniętym pomieszczeniu, zyskuje przy tym dodatkowe zalety, np. możliwość przebywania z rodziną lub gośćmi podczas przygotowywania posiłków. Niebanalny i sprytny pomysł na kuchnię przyda się natomiast przy aranżowaniu kuchni w blokach budowanych za czasów PRL-u. Projektant musi znaleźć rozwiązania, które pozwolą zazwyczaj małe, wąskie, ciemne i nieustawne wnętrze zamienić w jak najbardziej funkcjonalne, wygodne i efektowne. Najczęściej udaje się to zrobić.

Aranżacja kuchni w bloku

Mała kuchnia w bloku zawsze stanowi poważne wyzwanie aranżacyjne. Podpowiemy ci kilka rozwiązań, które ułatwią to zadanie. Przede wszystkim zdecyduj się na przewagę bieli we wnętrzu, pomaluj na biało ściany, wybierz białe szafki kuchenne. O ile to możliwe, zaaranżuj kuchnię w kształcie litery L. W ten sposób zyskasz dużo miejsca do przechowywania, a jedna ze ścian pozostanie wolna. Przy niej możesz postawić mały stolik, w sam raz do szybkich śniadań. Ścianę nad blatem roboczym osłoń płytkami, na przykład takimi imitującymi marmur. Na blat wybierz laminat przypominający kamień. W ten sposób w twojej kuchni oprócz bieli pojawią się akcenty czerni i grafitu – dobierz do tego inne drobiazgi, na przykład czarne uchwyty do szafek.

Odrobinę ciepłych pasteli wprowadź za pomocą naczyń i akcesoriów typu kubki, łyżki do sałaty – zawieś je na relingu, niech cieszą oko. Do tego, zadbaj o wykorzystanie powierzchni w rogu – możesz przeznaczyć ją na miejsce do przechowywania najczęściej używanych pojemników z produktami czy bloku z nożami. Zawsze sprawdzają się też meble i urządzenia narożne, np. zlewozmywak czy szafki z wygodnym otwarciem i odpowiednio zaprojektowanym wnętrzem.

Salon z aneksem kuchennym

W aranżacji kuchni otwartej na salon na równi zadbaj o funkcjonalność i estetykę. Warto wprowadzić do wnętrza meble kuchenne w kolorze nawiązującym do wystroju pozostałej części pomieszczenia. Najlepiej zastosuj delikatne, rozbielone barwy, ładnie prezentują się szafki w odcieniu pistacjowej zieleni. Zadbaj o elementy dekoracyjne ciągu kuchennego – ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie detali w kolorze złota, np. uchwytów do szafek, cokołów.

Możesz też zdecydować się na pozłacaną armaturę, a także drobne akcesoria typu pojemniki na przyprawy. Ścianę nad blatem pokryj okładziną imitującą elegancki marmur. Na otwartych półkach przechowuj ozdobne naczynia i drobiazgi. Pamiętaj również o podłodze – identyczna posadzka w całym pomieszczeniu ujednolica wystrój i optycznie powiększa wnętrze. Rozważ dobrze zabezpieczony, klasyczny parkiet.

Pomysł na kuchnię w mieszkaniu w kamienicy

Kuchnia w kamienicy często bywa przestronna i wysoka. Wykorzystaj te walory w aranżacji pomieszczenia. Zdecyduj się na modny styl nowoczesny, podążający w stronę minimalizmu. Wybierz do swojej kuchni biel z elementami czerni. Taki duet wygląda elegancko i jeszcze bardziej podkreśla przestronność wnętrza. Pomaluj na biało ściany, biała niech będzie też podłoga – postaw na płytki imitujące bielony parkiet. W wysokim wnętrzu możesz sobie pozwolić na sięgającą sufitu białą zabudowę kuchenną, natomiast czerń wprowadź w drobnych sprzętach oraz w oświetleniu i dekoracyjnych dodatkach.

Aby swobodnie korzystać z szafek pod sufitem postaw w kuchni wygodną drabinkę, oczywiście czarną bo będzie ciekawie wyglądała na tle białej ściany. Możesz jej szczebelki traktować jak wieszak na ściereczki. W aneksie jadalnianym postaw spory biały stół z tapicerowanymi krzesłami na czarnych nóżkach. Możesz sobie pozwolić na odrobinę spokojnego koloru w tkaninie obiciowej krzeseł – tapicerka w odcieniu brązowo-bordowym ładnie się wpisze w wystrój i styl Twojej kuchni.

Nasza wskazówka: pamiętaj, że w stylu minimalistycznym rolę dekoracji zwykle przejmują naczynia i akcesoria kuchenne, dlatego dobierz je starannie, pamiętając o czarno-białej kolorystyce. Zaufaj swojej wyobraźni i kreatywności i już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!